Liturgia Godzin

Wszystko o modlitwie, co nam pomaga, co nam przeszkadza, jak ją rozwijać
WielbiDuszaMojaPana
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2021, 18:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 9
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

Liturgia Godzin zwana potocznie Brewiarzem :)

z wprowadzenia do LG:

Na tym więc polega wielkość modlitwy chrześcijańskiej: jest ona udziałem w miłości Jednorodzonego Syna ku Ojcu i w modlitwie, którą Syn podczas swego ziemskiego życia wyrażał ludzkimi słowami. Ta modlitwa trwa nieustannie w całym Kościele i wszystkich jego członkach w imieniu całej ludzkości i dla jej zbawienia. (końcówka pkt 7)

Bez wątpienia modlitwa w odosobnieniu i przy drzwiach zamkniętych54 jest zawsze konieczna i zalecana55, bo jest modlitwą członka Kościoła przez Chrystusa i w Duchu Świętym. Jednakże modlitwa wspólnoty ma szczególną wartość, bo przecież Chrystus powiedział: "Gdzie dwaj lub trzej zebrani są w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18, 20). (końcówka pkt 9)

Celem Liturgii Godzin jest więc uświęcenie dnia i ludzkiej działalności. Jej układ ma przeto odpowiadać w miarę możności, przez poszczególne Godziny, odpowiednim chwilom dnia, z równoczesnym uwzględnieniem warunków życia współczesnego57. Dlatego "dla rzeczywistego uświęcenia dnia i odmówienia z pożytkiem duchowym Godzin kanonicznych zaleca się zachowanie czasu najbardziej zbliżonego do właściwej pory tych Godzin"58. (pkt 9)

Zbawcze słowo Boże zajmuje ważne miejsce w Liturgii Godzin i może ono przynieść jej uczestnikom obfite owoce uświęcenia. Z Pisma świętego bowiem wzięte są czytania; słowo Boga zawarte w psalmach śpiewa się przed Jego obliczem, a prośby, modlitwy i śpiewy przenika duch i natchnienie Pisma (z pkt 14)

reszta pod linkiem: https://brewiarz.pl/wstep/1.php3#prz64



To tak w ramach wstępu. A moje pytanie brzmi: Jak to Kochani jest u Was? Wplatacie tą formę modlitwy do swojego życia?
Myślałam żeby wrzucić do do działu modlitwy ale jednak jakby nie patrzeć ta forma jako Uświęcenie Godzin Dnia...pasuje bardziej do takiej prostej codzienności Katolika :)
Osobiście staram się przy użyciu wersji skróconej w ramach możliwości odmawiać Jutrznię, Nieszpory i Kompletę...ale z tym naprawdę różnie bywa...że tak powiem kiedyś było prościej ;)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 20:07 przez WielbiDuszaMojaPana, łącznie zmieniany 1 raz.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

św. Jan Paweł II


http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com

gg:11442361
Logan

Nieprzeczytany post

Mam brewiarz dla świeckich, praktykuję tą formę modlitwy.
Obrazek
Identyczny jak na zdjęciu. Praktykuję tą formę modlitwy ze względu na psalmy. Bardzo lubię modlić się psalmami. Kilka znam na pamięć, czasami recytuję sobie w ciszy.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 20:10 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1396
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

To jest ciekawy dla mnie temat bo do tej pory nie rozumiem za bardzo co to ten brewiarz. Wiem, że odmawiają go osoby duchowne i świeccy, ale nie wiem na czym to polega dokładniej. Kojarzę tylko, że odmawia się pewne modlitwy o konkretnych porach... Mogłabym prosić o jakieś głębsze wyjaśnienie? :)
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
WielbiDuszaMojaPana
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2021, 18:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 9
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ogólnie Brewiarz dla Świeckich to wygląda tak:
https://e-religijne.pl/pl/p/Liturgia-Go ... sztyn/1300
wersja która zawiera w sobie tylko podstawowe trzy Godziny i jest bardzo okrojona.

To co Ty masz to tzw. zerówka (swoją droga mam ten sam) to jest wersja pierwotna - pomniejszona jedynie o Czytania i do nich komentarze z Godziny Czytań...z wersji 4tomowej czyli całości Liturgii Godzin... reszta to kwestia tasiemek ;)

Poza tym jeśli chodzi o 4tomówkę - z niej korzystają Kapłani i Zakony klauzurowe
Zakony czynne - w zależności od potrzeb mogą wybrać formę 4t lub zerówki
Zerówką - przeważnie modlą się osoby Świeckie, Wspólnoty Parafialne (jeśli mają taki zamysł - bodajże w Odnowach tak jest), oraz np też Świeckie Zakony.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

św. Jan Paweł II


http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com

gg:11442361
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1396
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

No dobrze, to znaczy że po prostu kupuję sobie brewiarz i odmawiam jak chcę? Czy zobowiązuję się w jakiś sposób do regularnego odmawiania jak w przypadku np. adopcji duchowej?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
WielbiDuszaMojaPana
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2021, 18:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 9
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 08 mar 2021, 20:26 To jest ciekawy dla mnie temat bo do tej pory nie rozumiem za bardzo co to ten brewiarz. Wiem, że odmawiają go osoby duchowne i świeccy, ale nie wiem na czym to polega dokładniej. Kojarzę tylko, że odmawia się pewne modlitwy o konkretnych porach... Mogłabym prosić o jakieś głębsze wyjaśnienie? :)
Wprawdzie wszystko jest w linku z pierwszego postu...ale z grubsza coś tu Ci mogę napisać ;)
Ogólnie to całość danego dnia składa się z 8 części:
Wezwanie
Godzina Czytań
Jutrznia
Modlitwa w ciągu dnia: przedpołudniowa, południowa, popołudniowa
Nieszpory
Kompleta

Że tak ujmę zwykłe osoby świeckie jeśli chcą powinny podmówić przynajmniej Jutrznię, Nieszpory i Kompletę - pozostałe wg uznania

Podstawowy układ każdej godziny to:
Hymn
Psalmodia: czyli wybrane psalmy z przeplatanymi antyfonami
Czytanie
Responsorium krótkie
Pieśń z Ewangelii
Prośby
Ojcze nasz

tu jest to fachowo opisane: https://brewiarz.pl/wstep/2.php3
i nie wiem w tej chwili co tu jeszcze dodać

a przykładowe np. dzisiejsze Nieszpory: https://brewiarz.pl/iii_21/0803p/nieszpory.php3

A i są jeszcze wspomnienia Świętych.. tych niestety do tej pory nie mogę ogarnąć ani zbytnio zapamiętać więc przeważnie niestety je pomijam.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

św. Jan Paweł II


http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com

gg:11442361
WielbiDuszaMojaPana
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2021, 18:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 9
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 08 mar 2021, 20:39 No dobrze, to znaczy że po prostu kupuję sobie brewiarz i odmawiam jak chcę? Czy zobowiązuję się w jakiś sposób do regularnego odmawiania jak w przypadku np. adopcji duchowej?
To wszystko jest we wprowadzeniu
Ale ja mam pewnego rodzaju system (własny bo mi wygodniej) - w nawiasie są godziny - znaczy przedział jeśli chce się to robic w miarę o stałych porach
Jutrznia (6-9) - jest to modlitwa poranna (w Zakonach często poprzedza ją Godzina Czytanń ale ta akurat jest ruchoma więc można ją w dowolnym czasie)
Modlitwa w ciągu dnia:
przedpołudniowa (9-12)
południowa (12-15)
popołudniowa (15-18)
Nieszpory (18-21)
Godzina Czytań (21-23)
Kompleta (23)
to tak przykładowo jeśli chodzi o przydział czasowy

wiem że któreś Godziny mają o tym konkretnie we wstępie napisane ale to dopisze później

ogólnie Jutrznia to modlitwa poranna, Nieszpory - wieczorna, a Kompleta przed snem - czasowo to już jak komu wygodnie czy to będzie 8 czy 11 byle np Jutrznia była po wstaniu np po zjedzeniu śniadania albo przed...to już mi się wydaje indywidualna sprawa
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 20:58 przez WielbiDuszaMojaPana, łącznie zmieniany 1 raz.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

św. Jan Paweł II


http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com

gg:11442361
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1396
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Super, dziękuję za odpowiedź. @};-
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
WielbiDuszaMojaPana
Posty: 38
Rejestracja: 08 mar 2021, 18:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 9
Podziękowano: 10
Płeć:

Nieprzeczytany post

1. Słusznie zalicza się publiczną i wspólną modlitwę Ludu Bożego do głównych powinności Kościoła. Już od samych jego początków ci, którzy zostali ochrzczeni, "trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie" (Dz 2, 42). Dzieje Apostolskie wspominają wielokrotnie jednomyślną modlitwę wspólnoty chrześcijańskiej (Dz 1, 14; Dz 4, 24; Dz 12, 5. 12; Ef 5, 19-21)
Świadectwa pierwotnego Kościoła stwierdzają, że również i poszczególni wierni oddawali się modlitwie w określonych godzinach dnia. W różnych okolicach bardzo prędko ustalił się zwyczaj przeznaczania na modlitwę pewnych okresów czasu, jak np. o zmierzchu, gdy zapalano światła, lub z brzaskiem dnia, kiedy noc się kończy i zaczyna świtać.
Z biegiem czasu uświęcano wspólną modlitwą także inne godziny dnia kierując się tym, co wyczytywano w Dziejach Apostolskich. Ukazują one uczniów zgromadzonych o godzinie trzeciej(Dz 2, 1-15); Piotra wchodzącego na taras, aby się pomodlić około szóstej godziny (Dz 10, 9); Piotra i Jana wchodzących do świątyni na modlitwę o godzinie dziewiątej (Dz 3, 1); Pawła i Sylasa modlących się o północy i śpiewających wtedy hymny Bogu (Dz 16, 25).

I jak to mówią pod latarnią najciemniej...przepatrzyłam prawie całe wprowadzenie...a to było jak pkt 1 X(
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

św. Jan Paweł II


http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com

gg:11442361
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6841
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję Elu :) , że tak pięknie nam przybliżyłaś Liturgię Godzin, jednak wolałabym mieć ten temat w dziale Modlitwy, tam chyba pasuje i tam by jej szukali inni forumowicze w przyszłości. Dlatego ją przenoszę :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Praktykuję tę formę modlitwy i mam brewiarz czterotomowy. Jako świecki karmelita jestem zobowiązany do Jutrzni i Nieszporów. Gdy mam więcej czasu, modlę się Godziną czytań, jakoś nie mogę włączyć Komplety do moich modlitw brewiarzowych...
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja was wszystkich podziwiam.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6841
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Krzysiek pisze: 02 sie 2021, 8:25 A ja was wszystkich podziwiam.
A ja podziwiam Ciebie. ;))
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnie nie ma za co, to naturalne jest co robię. Gdyby mi tak z modlitwą się działo, zapewne bym był o wiele bardziej skuteczny jako opiekun, bo wyciszony. Uduchowiony. Calkiem serio piszę, może nieporadnie. Ale nieporadność to wina telefonu, źle z niego pisać ;)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja mam pytanie czy jeśli w moim brewiarzu są krzyżyki przy niektórych zdaniach to trzeba się przeżegnać?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6841
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 07 gru 2021, 10:18 A ja mam pytanie czy jeśli w moim brewiarzu są krzyżyki przy niektórych zdaniach to trzeba się przeżegnać?
Nie, to jest znak na oddech. z gwiazdka na kontynuację. Ale jak odmawiasz sama to chyba nie ma to znaczenia i nie ma powodu się tym przejmować.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Te krzyżyki to nie oddech, Magnolio.
Krzyżyk czarny - lekka zmiana tonu śpiewu, gdy np. Jutrznię się śpiewa.



Minuta 6:12, 13, 14 /lekka zmiana tonu/.

Przy odmawianiu właśnie nie ma tam oddechu, tylko trzeba przeczytać ten wers w ciągu i bez przerwy z następnym, na końcu jest gwiazdka, robimy oddech, pauzę.

Czerwony krzyżyk po antyfonie do Psalmu oznacza, że nie należy czytać tych wersów, gdzie on stoi przy tekście psalmu.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6841
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czyli napisałam odwrotnie, przepraszam że wprowadziłam w błąd.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję bardzo @};-
Modlitwa brewiarza bardzo mi się spodobała. Jest krótka ale codziennie można przeczytać fragmenty Pisma Świętego.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Augustynka

Nieprzeczytany post

Jeżeli ktoś chce spróbować odmawiać Liturgię Godzin, to polecam zacząć odmawiać ze strony, którą podała WielbiDuszaMojaPana lub z aplikacji – aby w ogóle zobaczyć, jak ta modlitwa wygląda.

Na początku jej odmawianie wydało mi się skomplikowane, ale szybko się nauczyłam. Pomogło mi zakupienie wydania skróconego, bo musiałam się nauczyć, gdzie umieszczać wstążki i byłam bardziej świadoma, w jakim momencie roku liturgicznego jestem.

Jeśli idzie o wstążki, to dobrze jest zaznaczyć sobie:
  • pierwszą w tekstach okresowych
  • drugą w psalmie Wezwania
  • trzecią w psałterzu
  • czwartą w tekstach Komplety (na dany dzień, a do hymnu wystarczy przekartkować, bo jest blisko)
  • piątą w tekstach własnych
  • szóstą w tekstach wspólnych.
Problem się robi, kiedy są mieszane teksty wspólne – np. część jest o doktorach Kościoła, a część o pasterzach.

Inaczej jest też w Adwencie i Wielkim Poście; ja zmieniłam nieco wyżej podany układ wstążek, rezygnując z wstążki przy psalmie Wezwania.

Do brewiarza są dołączone też kartki ze stałymi modlitwami, tam są też psalmy Wezwania, więc można korzystać. Poza tym wewnętrzne strony okładki i pierwsze strony Liturgii Godzin zawierają modlitwy stale odmawiane: Pieśń Zachariasza, Magnificat, psalmy z niedzieli I tygodnia psałterza (ponieważ odmawia się je też w święta i uroczystości), a także Psalm 95 (najczęściej odmawiany psalm Wezwania).

Psałterz jest w układzie czterotygodniowym, czyli co cztery tygodnie wracamy do początku. Podobnie są ułożone psalmy Wezwania i hymny Komplety. Psalmy Komplety powtarzają się co tydzień, Kompleta ma też zazwyczaj to samo responsorium krótkie i antyfonę z pieśnią Symeona, więc po pewnym czasie umie się to na pamięć, podobnie jak Pieśń Zachariasza i Magnificat.

Tak, dla mnie to też na początku było skomplikowane. ;) Najlepiej uczyć się Liturgii Godzin przez jej systematyczne odmawianie.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2023, 12:22 przez Augustynka, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ