Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Różaniec - co rozważać? czym dla Was jest ta modlitwa?

Wszystko o modlitwie, co nam pomaga, co nam przeszkadza, jak ją rozwijać
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

O super te propozycje do rozważania. Ostatnio myślę o tym więcej bo ogólnie dla mnie różaniec jest dosyć trudny właśnie ze względu na rozważania. Ciężko mi to pojąć jeszcze zeby w tym samym czasie być skupioną na Maryi, wydarzeniach z Bibbli i mówić modlitwę.
Jakiś czas temu oglądałam pewien film dokumentalny o Janie Pawle II i był tam taki motyw, że Papież czytał jedną książkę, a drugą książkę w tym samym czasie czytał mu ktoś inny. Kiedy skończyli Jan Paweł II był w stanie dyskutować z czytającym o obu książkach. Tak pomyślałam wtedy, że to niesamowita podzielność uwagi, a ostatnio myślę że pewnie ta umiejętność bardzo mu pomagała w różańcu :D ale to tylko taka anegdotka... 😉
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się że rozważaj tajemnicę przez kilka minut np po Ojcze Nasz, a tak przygotowana rozważaniem odmawiaj dziesiątkę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 12 sie 2021, 8:07 Wydaje mi się że rozważaj tajemnicę przez kilka minut np po Ojcze Nasz, a tak przygotowana rozważaniem odmawiaj dziesiątkę.
To znaczy, że podczas odmawiania dziesiątki już nie myśleć o tym co się rozważało? :-?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 sie 2021, 9:30

To znaczy, że podczas odmawiania dziesiątki już nie myśleć o tym co się rozważało? :-?
Skoro nie masz takiej podzielności uwagi to po co ze sobą walczyć, tu chyba nie o to chodzi. Rób tak jak jest Ci wygodnie i co prowadzi CIę do wzrostu duchowego.
Robimy tyle ile jest możliwe.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Post przeniesiony z innego wątku

Jestem nieobeznany z taką formą religijności, ale wiem, że od pewnego czasu są cztery części różańca >> część radosna, część światła, część bolesna, część chwalebna (tak mi wujek Google to wyliczył).
Mam pytanie: Czy ta dodana - za pontyfikatu JPII - "część światła" jest uwzględniona, gdy się modlicie wspomnianą w tym temacie Nowenną?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Melisska

Nieprzeczytany post

Tajemnica Światła w Nowennie Pompejanskiej nie jest obowiązkowa ale można odmawiać jako czwartą gdy ktoś chce.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia @esperanza
[/quote]Jednak sam różaniec polega na rozważaniu tajemnic.
I nie przed, a podczas modlitwy. Słowa mają być tylko "podkładem" do tych rozważań.
Papież Paweł VI ujął to tak:
„Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani” (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa.”/Marialis cultus/

Napisałaś:
esperanza pisze: "zeby w tym samym czasie być skupioną na Maryi, wydarzeniach z Biblii i mówić modlitwę"
.
Otóż chyba nie ma potrzeby "być skupioną na Maryi" w trakcie odmawiania. Całkowita uwaga powinna być skupiona na rozważaniu tych wydarzeń, przez które Maryja nas "prowadzi" nie skupiając uwagi na sobie.
Benedykt XVI w Pompejach tak o tym mówił:
„Trzeba przede wszystkim dać się prowadzić za rękę Najświętszej Pannie, aby kontemplować oblicze Chrystusa: oblicze radosne, świetlane, bolesne i chwalebne. Kto, podobnie jak Maryja i razem z Nią, zachowuje i rozważa stale tajemnice Jezusa, przyswaja sobie coraz bardziej Jego uczucia i upodabnia się do Niego.”

O celu różańca (a więc i sposobie jego praktykowania) wiele mówi historia tej modlitwy.
Legenda przypisuje „wynalezienie” Różańca św.Dominikowi, lecz to jest nieporozumienie. Owszem, do jego powstania przyczynił się Dominik, ale zupełnie inny – mianowicie Dominik z Prus. Urodził się w niewielkiej wiosce pod Gdańskiem, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Jagielońskim podróżował po Europie, aż w 1409 roku wstąpił do klasztoru Kartuzów w Trewirze.
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów „Święta Mario, Matko Boża…”). Miał przy tym uświadamiać sobie obecność Jezusa.
Nowicjusz miał spore problemy z utrzymaniem uwagi podczas tej modlitwy. W końcu, w Adwencie 1409 roku wpadł na pomysł, aby do każdej z 50 „zdrowasiek” przypisać jedno zdarzenie ewangeliczne. Tak więc po każdym dojściu do słów „… i błogosławiony owoc żywota Twojego – Jezus” dopowiadał np. „o którym zwiastował Anioł, że Go poczniesz z Ducha Świętego” i chwilę kontemplował to wydarzenie.
W ten sposób powstał pierwotny różaniec – rozważanie 50 wydarzeń ewangelicznych .
Warto zwrócić uwagę, iż jest on wybitnie chrystocentryczny – trzeba zwrócić uwagę że treść Pozdrowienia Anielskiego, choć rozpoczyna się od biblijnego pozdrowienia Maryi, to nie zatrzymuje się na niej i osiąga swój szczyt w błogosławieństwie Jezusa – owocy jej żywota. Następujące po nim przypomnienia zdarzeń ewangelicznych pogłębiają ów chrystocentryzm .
Później Dominikanie skrócili Różaniec do 15 „tajemnic” (zdarzeń) aby uczynić go dostępnym dla ludzi niepiśmiennych (50 zdarzeń trudno było zapamiętać, posługiwano się spisami) i łącząc każde z nich z dziesiątką modlitw. W tej postaci znamy go dziś, choć jest parę miejsc na świecie gdzie przetrwał w pierwotnej postaci .
W istocie nie ma przeciwskazań by odmawiać Różaniec w ten pierwotny, bardziej zaawansowany sposób - w 1984 roku ówczesny kardynał Ratzinger prowadził takie właśnie nabożeństwo różańcowe podczas tzw. Katholikentag w Monachium. Również w tym kierunku dokonał zmian Jan Paweł II uzupełniając zestaw rozważanych tajemnic różańcowych o tzw. Tajemnice Światła
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Intencja papieska na miesiąc kwiecień 2023:

Módlmy się o budowanie kultury pokoju i niestosowania przemocy poprzez ograniczenie dostępu do broni dla państw i obywateli.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
ODPOWIEDZ