Modlitwa wstawiennicza

Wszystko o modlitwie, co nam pomaga, co nam przeszkadza, jak ją rozwijać
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

:-h Hejo! Zapisałam się jakiś czas temu na modlitwę wstawienniczą. Termin mam na 12 kwietnia i powiem wam, że mam mnóstwo emocji z tym związanych. Chciałam się więc zapytać czy ktoś z was był kiedyś na takiej modlitwie, czy ktoś mógłby się podzielić swoim doświadczeniem, może coś więcej napisać jak to wygląda.. ? ;;)
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

no ale jak to zapisałaś się i nie wiesz jak to wygląda w tym miejscu... czy to jakaś wspólnota czy Dom Miłosierdzia? Ktoś ci polecił?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja chyba brałam w czymś takim udział na kursie przedmałżeńskim połączonym z rekolekcjami. Ale to był początek mojego nawrócenia a raczej jeszcze uczenia się że Bóg to miłość, a nie strach.
Niewiele pamiętam. 😔
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia jest to wspólnota, nie w moim Kościele, ale w moim mieście. Wiem tyle co jest napisane na stronie tzn, że modlitwa jest w małej grupie w intencji omodlanej osoby i że towarzyszy temu rozeznanie duchowe. Jest kilka wskazówek jak sie przygotować. Zastanawiam się czy może ktoś miał coś takiego i opowie jak to wygląda w praktyce.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zwykle osoby modlące się tworzą wokół jednej osoby jakiś krąg, nakładają ręce na ramiona i modlą się w intencjach które podała osoba. Nie powinny nakładać rąk na głowę, to może tylko mąż albo kapłan. Można pokazać które miejsce wymaga omodlenia, np chory kręgosłup czy nerki.
One się modlą nad osobą i osoba się modli sama za siebie.
Jedna osoba najczęściej mężczyzna stoi za plecami aby ewentualnie chwycić gdyby ta osoba miała spoczynek w Duchu św. Ale tego nie należy się bać bo Bóg nie robi niczego wbrew woli człowieka. Jeśli nie ma w tobie przyzwolenia to nie ma spoczynku.
Tak to mniej więcej wyglada.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 kwie 2022, 5:57 Zwykle osoby modlące się tworzą wokół jednej osoby jakiś krąg, nakładają ręce na ramiona i modlą się w intencjach które podała osoba. Nie powinny nakładać rąk na głowę, to może tylko mąż albo kapłan. Można pokazać które miejsce wymaga omodlenia, np chory kręgosłup czy nerki.
One się modlą nad osobą i osoba się modli sama za siebie.
Jedna osoba najczęściej mężczyzna stoi za plecami aby ewentualnie chwycić gdyby ta osoba miała spoczynek w Duchu św. Ale tego nie należy się bać bo Bóg nie robi niczego wbrew woli człowieka. Jeśli nie ma w tobie przyzwolenia to nie ma spoczynku.
Tak to mniej więcej wyglada.
Brzmi jak w jakiejś sekcie.
Czemu ludzie wymyślają takie rzeczy a nie wystarcza im Msza św.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 06 kwie 2022, 11:34

Brzmi jak w jakiejś sekcie.
Czemu ludzie wymyślają takie rzeczy a nie wystarcza im Msza św.
To jest biblijne Aloesie: Wtedy więc wkładali [apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego (Dz 8,17)
W Dziejach Apostolskich trzy razy gest ten związany jest z darem Ducha Świętego. Pierwszy raz ma to miejsce w Samarii, gdzie apostołowie Piotr i Jan nakładają ręce na kilku ochrzczonych, aby otrzymali dar Ducha Świętego (Dz 8, 17-19). Wielu widzi w tym obrzędzie zapowiedź sakramentu bierzmowania. Inny przypadek dotyczy niedawno nawróconego Szawła: na niego to Ananiasz, chrześcijanin z Damaszku, wkłada ręce, aby odzyskał wzrok i napełnił się Duchem Świętym (9, 17). Na koniec sam Paweł wykonuje ten gest nad kilkoma ochrzczonymi z Efezu: „kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich” (19, 6).
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 kwie 2022, 12:59
Aloes pisze: 06 kwie 2022, 11:34

Brzmi jak w jakiejś sekcie.
Czemu ludzie wymyślają takie rzeczy a nie wystarcza im Msza św.
To jest biblijne Aloesie: Wtedy więc wkładali [apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego (Dz 8,17)
W Dziejach Apostolskich trzy razy gest ten związany jest z darem Ducha Świętego. Pierwszy raz ma to miejsce w Samarii, gdzie apostołowie Piotr i Jan nakładają ręce na kilku ochrzczonych, aby otrzymali dar Ducha Świętego (Dz 8, 17-19). Wielu widzi w tym obrzędzie zapowiedź sakramentu bierzmowania. Inny przypadek dotyczy niedawno nawróconego Szawła: na niego to Ananiasz, chrześcijanin z Damaszku, wkłada ręce, aby odzyskał wzrok i napełnił się Duchem Świętym (9, 17). Na koniec sam Paweł wykonuje ten gest nad kilkoma ochrzczonymi z Efezu: „kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich” (19, 6).
Jak dla mnie te fragmenty opisuja Sakrament Bierzmowania gdzie otrzymujemy Ducha Sw. A nie te zachowania sekciarskie które wcześniej przytoczylas.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

https://pl.aleteia.org/2018/08/13/w-kos ... -przetrwa/

Ten wywiad lepszy

"Mógłby Ksiądz wyjaśnić, co to jest Toronto Blessing?

Błogosławieństwo z Toronto to nazwa doświadczenia nowej fali Ducha Świętego, które pojawiło się na początku 1994 r. w jednym ze zborów zielonoświątkowych w Kanadzie. W trakcie nabożeństw prowadzonych w tej wspólnocie uczestnicy tracili przytomność, padali na ziemię, wpadali w euforyczne stany, tj. śmiech, płacz, drżenie ciała. Ludzie wykonywali nietypowe ruchy i wydawali różnego rodzaju dźwięki, naśladowali zwierzęta, wydając przy tym charakterystyczne dla nich odgłosy. Co ciekawe, to zjawisko w sposób niewytłumaczalny naukowo rozlało się po całym świecie, przenikając do różnych wspólnot chrześcijańskich, w tym do Kościoła katolickiego w Polsce."

"Jak rozumieć te nowe zjawiska, które przyszły do nas na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat?

Widzę ten problem inaczej niż ks. Strzelczyk. Opisałem go w wielu tekstach naukowych. Twierdzę, że nowe formy polskiej religijności katolickiej (spoczynek w duchu, upadki, hipnoza magnetyczna, furtki złego ducha, uzdrowienie międzypokoleniowe, dar śmiechu, dar łez itp.) są konsekwencją przenikania treści zielonoświątkowych do wnętrza Kościoła katolickiego. To trzecia fala rozwoju ruchu pentekostalnego i zmiana stosunku zielonoświątkowców do pobożności ludowej."
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2022, 13:22 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes ale jak to się ma do tematu? Mówimy tu o modlitwie wstawienniczej, biblijnie potwierdzonej, a Ty wyskakujesz z Toronto Blessing... to są różne tematy dla mnie...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 13:51 @Aloes ale jak to się ma do tematu? Mówimy tu o modlitwie wstawienniczej, biblijnie potwierdzonej, a Ty wyskakujesz z Toronto Blessing... to są różne tematy dla mnie...
A czemu niby?
Tzw. Spoczynek w Duchu Świętym połączony z utrata świadomości to jest to co dzieje się Toronto Blessing.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale podczas modlitwy wystawienniczej nie musi być spoczynku. Poza tym osoby w spoczynku mówią że mają świadomość. Przynajmniej ja takie świadectwa słyszałam.

Toronto to zwiedzenie najprawdopodobniej. A ty to porównujesz do modlitwy jedni za drugich w ramach katolickiej wspolnoty.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Immakulata
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2022, 22:08
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 7
Płeć:

Nieprzeczytany post

Modlitwa wstawiennicza to modlitwa w intencjach podanych przez tego, który prosi o modlitwę. W eucharystii jest ona obecna podczas tzw. modlitwy wiernych, zewnętrznie wyglądająca inaczej, ale istota jest taka sama. Jeśli chodzi o nakładanie rąk to ja osobiście zanim będę się modlić za kogoś pytam, czy mogę to zrobić np. kładąc rękę na ramieniu. To takie zapewnienie osoby, że może czuć się bezpiecznie. Jeżeli tego nie chce to po prostu tego nie robię, szanując jej wolność. Natomiast żeby nie było niepotrzebnych "sensacji" podobało mi się to co zrobił Damian Stanyne na spotkaniu w Częstochowie. Kobiety modliły się wstawienniczo za kobiety, a mężczyźni za mężczyzn :-bd Zawsze jednak modlitwa wstawiennicza ma "podnosić " człowieka, a nie "wbijać go", chyba że Duch święty położy, no to wtedy się leży :)) oczywiście nie tracąc świadomości.
Odnośnie do Toronto blessing to jest to grubo naciągane wręcz nie realne. Magnolia rzeczywiście to dwa różne tematy.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 kwie 2022, 12:59 To jest biblijne Aloesie: Wtedy więc wkładali [apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego (Dz 8,17)
W Dziejach Apostolskich trzy razy gest ten związany jest z darem Ducha Świętego. Pierwszy raz ma to miejsce w Samarii, gdzie apostołowie Piotr i Jan nakładają ręce na kilku ochrzczonych, aby otrzymali dar Ducha Świętego (Dz 8, 17-19). Wielu widzi w tym obrzędzie zapowiedź sakramentu bierzmowania. Inny przypadek dotyczy niedawno nawróconego Szawła: na niego to Ananiasz, chrześcijanin z Damaszku, wkłada ręce, aby odzyskał wzrok i napełnił się Duchem Świętym (9, 17). Na koniec sam Paweł wykonuje ten gest nad kilkoma ochrzczonymi z Efezu: „kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich” (19, 6).
Wkładanie rąk [czemu nie: nakładanie? - ja bym powiedział, że "nałożyłem ręce" (na kogoś/coś), a nie, że "włożyłem ręce" (chyba że włożyłem je do np. misy z wodą, albo do kieszeni; no, ale mniejsza o to] jest jak najbardziej poświadczonym przez Biblię zwyczajem; pewną praktyką, jaka miała miejsce wśród pierwszych wierzących w Chrystusa, ale i w ST też spotykamy takie coś, np.:
  • Pwt 34:9 BP (Biblia Poznańska [1973-1975])
    (9) [okazało się, że] Jozue, syn Nuna, napełniony był duchem mądrości, albowiem Mojżesz włożył był na niego swe ręce. Synowie Izraela byli mu posłuszni i wypełniali to, co Bóg nakazał Mojżeszowi.
Tu jest "włożył", ale w BT jest "położył".

Jednak jakiegoś padania, szczególnie na plecy... jakiegoś wicia się po podłodze... dźwięków wydawania... i jakiegoś ogólnie "torontoblessingowego" zachowania to nie znajdziemy w kontekście owego wkładania/nakładania rąk na kogoś z ludu Bożego!
Zatem ja bym był wielce i bardzo OSTROŻNY, gdybym się miał udać tam, gdzie tego typu rzeczy się manifestują! Na szczęście nie planuję takiej obecności i nikomu nie polecam...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Immakulata pisze: 25 cze 2022, 16:28
Odnośnie do Toronto blessing to jest to grubo naciągane wręcz nie realne.
Ja sobie zawsze tak tłumaczę to co widzę (czy to na filmikach czy obserwuję na żywo w kościele w czasie jakiegoś nabożeństwa) że Bogu bardzo zależy abyśmy godnie żyli, znali swoją godność , prawda? Wysoko sobie ceni prawdziwe człowieczeństwo.
Dlatego jak widzę ludzi, którzy nie kontrolują siebie, nie mogą zapanować nad śmiechem, czy swoim zachowaniem, czołgają się czy raczkują w garniturach.... to zupełnie mi to do Bożego działania nie pasuje...

Oczywiście dziękujemy za przypomnienie że modlitwa wstawiennicza jest przede wszystkim na Eucharystii :-bd
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 25 cze 2022, 20:13 Ja sobie zawsze tak tłumaczę to co widzę (czy to na filmikach czy obserwuję na żywo w kościele w czasie jakiegoś nabożeństwa) że Bogu bardzo zależy abyśmy godnie żyli, znali swoją godność , prawda? Wysoko sobie ceni prawdziwe człowieczeństwo.
Dlatego jak widzę ludzi, którzy nie kontrolują siebie, nie mogą zapanować nad śmiechem, czy swoim zachowaniem, czołgają się czy raczkują w garniturach.... to zupełnie mi to do Bożego działania nie pasuje...
Podzielam takie zdanie. :-bd
Ale czy to, co opisujesz, to też na żywo gdzieś obserwujesz (obserwowałaś)? [te "niegodne" zachowania]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie. W Polsce takich niegodnych zachowań nie widziałam na żywo.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ty nie widziałaś; ja nie widziałem na żywo, ale one i w Polsce są...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie pojme zjawiska spoczynku w Duchu sw gdzie na mszach o uzdrowienie pada 1/3 a na zwyklej mszy nikt a nikt
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
ODPOWIEDZ