Porównanie różnych duchowości

karmelitańska, ignacjańska, benedyktyńska, franciszkańska, dominikańska, charyzmatyczna
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam pytanie odnośnie różnego rodzaju duchowości, a właściwie prośbę o zestawienie i porównanie tych duchowości które mamy w Kościele Katolickim. Niby o każdej coś słyszałam, ale tak de facto nie wiem co z czym się je...
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

A jaką konkretnie się interesujesz, bo z Twojego postu powitalnego odnoszę wrażenie, że franciszkańska.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

A właśnie żadną konkretnie bo nie znam tych róznic... Po czym wywnioskowałeś franciszkańską? :)

Edit. a chyba wiem, chodzi o zamiłowanie do przyrody... ale to chyba każdy w stworzeniu widzi rękę Boga, nie ? :p
Ostatnio zmieniony 10 lut 2021, 21:41 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

Miłość do przyrody i zwierząt. To cecha charakterystyczna duchowości franciszkańskiej. Św. Franciszek nazywał zwierzęta mniejszymi braćmi. Inną cechą jest uczuciowe podejście do wiary, czyli rozważania pielęgnujące miłość np. Rozważania męki. Św. Franciszek jest autorem szopki Bożonarodzeniowej. W ogólnym sensie duchowość charakteryzuje się braterstwem(każdy jest mi bratem i siostrą), pokorą(są ode mnie lepsi), ubóstwo(unikać rzeczy zbytecznych). Nade wszystko Chrystocentryzm(żyć w duchu Ewangelii).
Kasia

Nieprzeczytany post

Jest też duchowość karmelitańska, w której chodzi o dążenie do zjednoczenia z Bogiem przez różne praktyki (modlitwę myślną, umartwienia, skromne życie); to taka duchowość, która nie szuka sensacji (np. różnych dziwnych przeżyć czy objawień niewiadomego pochodzenia). Spotkałam się kiedyś z opinią, że gdy ktoś poważnie traktuje wiarę, obojętnie, z czym byłby związany, może być to nawet ruch charyzmatyczny, i tak prędzej czy później zetknie się z duchowością karmelitańską, bo to właśnie ona mocno rozwija temat nocy ciemnej, która stanowi etap oczyszczenia na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kasia pisze: 10 lut 2021, 22:16 Jest też duchowość karmelitańska, w której chodzi o dążenie do zjednoczenia z Bogiem przez różne praktyki (modlitwę myślną, umartwienia, skromne życie); to taka duchowość, która nie szuka sensacji (np. różnych dziwnych przeżyć czy objawień niewiadomego pochodzenia). Spotkałam się kiedyś z opinią, że gdy ktoś poważnie traktuje wiarę, obojętnie, z czym byłby związany, może być to nawet ruch charyzmatyczny, i tak prędzej czy później zetknie się z duchowością karmelitańską, bo to właśnie ona mocno rozwija temat nocy ciemnej, która stanowi etap oczyszczenia na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem.
Dzięki za odpowiedź, a coś więcej o tej duchowości? Bo generalnie każda duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem.
Np. u Franciszkanów nie ma modlitwy myślnej, skromnego życia itp? Która duchowość szuka sensacji?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Kasia

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 lut 2021, 20:45 Dzięki za odpowiedź, a coś więcej o tej duchowości? Bo generalnie każda duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem.
Każda zdrowa duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem osobowym, w przeciwieństwie np. do duchowości dalekowschodnich, gdzie celem jest zjednoczenie z nieokreślonym bytem i zatracenie swojego „ja”. Jeśli chodzi o duchowość karmelitańską, to nie mam wystarczającej wiedzy, by szerzej ją opisywać (aktualnie uczestniczę w Karmelitańskiej Szkole Modlitwy i dopiero uczę się pewnych podstaw). Św. Teresa od Jezusa uczyła modlitwy wewnętrznej, ale nie były to jakieś specjalne techniki. Ojciec, który prowadzi Karmelitańską Szkołę Modlitwy wyjaśniał na pierwszym spotkaniu, że w naszej duszy odbywa się niekończąca się wymiana miłości między Osobami Trójcy Świętej i modlitwa ma polegać na wejściu w tę wymianę (nie pamiętam dokładnie co do słowa, ale sens był właśnie taki). Inną cechą charakterystyczną duchowości karmelitańskiej, jak mi się wydaje, jest zagadnienie tzw. nocy oczyszczenia (nocy ciemnej: nocy zmysłów i nocy ducha). Chodzi o to, że Bóg oczyszcza każdą osobę, która rozwija się duchowo, z ziemskich przywiązań. To zagadnienie opisywał św. Jan od Krzyża.
esperanza pisze: 12 lut 2021, 20:45 Np. u Franciszkanów nie ma modlitwy myślnej, skromnego życia itp? Która duchowość szuka sensacji?
Nie wiem nic o duchowości franciszkańskiej, ale jest ten temat na forum, możesz poczytać. Która duchowość szuka sensacji? Niezdrowa duchowość. ;) A konkretnie, czasami duchowość charyzmatyczna przybiera niezdrową formę, jeśli inspiruje się ruchem zielonoświątkowym (co nie znaczy, że jestem przeciwna duchowości charyzmatycznej w ogóle, bo jest odwrotnie).
JOB
Posty: 147
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 53
Płeć:

Nieprzeczytany post

Żeby porównać, to najlepiej poznać. Można w Polsce poznać przede wszystkim bardzo dobrze duchowość monastyczną, którą żyją też i świeccy, ale trzeba się wybrać np. do Opactwa benedyktyńskiego i poznać takich ludzi, a jest ich akurat w Polsce sporo moim zdaniem, jak na obecność monastycyzmu w kulturze polskiej, gdzie dominują raczej Franciszkanie, Dominikanie oraz inne zakony, które też mają swoją formę życia oferowaną dla świeckich. Warto poznać DUCHOWOŚCI i wybrać konkretną dla siebie na życie. Taki jeden solidny kierunek... A potem trwać... Mogę powiedzieć, że jeden z klasztorów monastycznych w Polsce może pochwalić się 208 Oblatami oraz 50 Nowicjuszami i 20 kandydatami - wszyscy w różnym wieku od 20 lat do 90 lat. Moim zdaniem z naocznego doświadczenia, to nie prawda, że wiara w Polsce umiera. Młodzi i starzy ludzie chcą czegoś radykalniejszego i mądrej wspólnoty, więc "uciekają" z parafii do zakonów i klasztorów, czy to do konkretnych wspólnot albo na głębokie rekolekcje. Oczywiście, że będzie mniej chrześcijan, ale głębiej wierzących. Taki widzę trend.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@JOB Zapewne masz rację w swoich obserwacjach. Zawsze gdy Kościół miał problemy to wychodził z nich poprzez dyscyplinę i ascezę, wyciszenie się i post. Przynajmniej w historii Kościoła widać, ze jak grzyby po deszczu powstawały zakony o twardej regule, gdy Kościół popadał w problemy.
Pozdrawiam
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
JOB
Posty: 147
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 53
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widzę jeszcze jedno, czego bezpośrednio wcześniej nie zaakcentowałem może. Dzisiaj ludzie szukają przede wszystkim WSPÓLNOTY. Miejsc i czasu, gdzie chrześcijanie mogą się spotkać i w wolności, bez grzechu i bez pustych rozmów pomodlić się razem, potem wypić kawę i zjeść ciastko, wymienić się duchowymi tematami, czasem i świadectwem oraz budować więzi.

Podam przykład. Idę do Kościoła w swojej parafii. Widzę kilka osób, ale czy mam z nimi więź? Nie, ponieważ jest Msza i się rozchodzimy, świeccy w swoją stronę, a ksiądz w swoją stronę. Oczywiście, mogę po Mszy ich zaczepić i zagadać, ale jak każdy idzie do domu, to nie będę zawracał komuś głowy...

I teraz popatrzcie... Idzie młody do Kościoła na Mszę. Jest na Mszy, a po Mszy wszyscy znikają... Jaka to WSPÓLNOTA? Nie ma Wspólnoty. A młodzi chcą realnej WSPÓLNOTY, więzi... Dlatego jadą do klasztoru, bo tam mają to, czego oczekują, czy też tworzą WSPÓLNOTY świeckie albo stowarzyszenia.
Jak rozeznawać Wolę Bożą i pogłębiać relację z Jezusem:
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1651
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 370
Podziękowano: 757
Płeć:

Nieprzeczytany post

@JOB są również grupy parafialne. U nas jest Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Żywego Różańca, Oaza, Wspólnota Krwi Chrystusa, Małżeńska Adoracja Chrystusa. Choć to pewnie nie to samo co klasztor.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
JOB
Posty: 147
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 53
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel
Właśnie, grupy parafialne muszą być możliwie wszędzie i właśnie o to chodzi, że dopóki Wspólnot nie będzie w każdej parafii, to młodzi nie mają jak związać się z parafianami i tworzyć z nimi realnej więzi... I wtedy "uciekają".
Ostatnio zmieniony 04 gru 2023, 20:34 przez JOB, łącznie zmieniany 2 razy.
Jak rozeznawać Wolę Bożą i pogłębiać relację z Jezusem:
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
ODPOWIEDZ