Porównanie różnych duchowości

karmelitańska, ignacjańska, benedyktyńska, franciszkańska, dominikańska, charyzmatyczna
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1465
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam pytanie odnośnie różnego rodzaju duchowości, a właściwie prośbę o zestawienie i porównanie tych duchowości które mamy w Kościele Katolickim. Niby o każdej coś słyszałam, ale tak de facto nie wiem co z czym się je...
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

A jaką konkretnie się interesujesz, bo z Twojego postu powitalnego odnoszę wrażenie, że franciszkańska.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1465
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

A właśnie żadną konkretnie bo nie znam tych róznic... Po czym wywnioskowałeś franciszkańską? :)

Edit. a chyba wiem, chodzi o zamiłowanie do przyrody... ale to chyba każdy w stworzeniu widzi rękę Boga, nie ? :p
Ostatnio zmieniony 10 lut 2021, 21:41 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

Miłość do przyrody i zwierząt. To cecha charakterystyczna duchowości franciszkańskiej. Św. Franciszek nazywał zwierzęta mniejszymi braćmi. Inną cechą jest uczuciowe podejście do wiary, czyli rozważania pielęgnujące miłość np. Rozważania męki. Św. Franciszek jest autorem szopki Bożonarodzeniowej. W ogólnym sensie duchowość charakteryzuje się braterstwem(każdy jest mi bratem i siostrą), pokorą(są ode mnie lepsi), ubóstwo(unikać rzeczy zbytecznych). Nade wszystko Chrystocentryzm(żyć w duchu Ewangelii).
Kasia

Nieprzeczytany post

Jest też duchowość karmelitańska, w której chodzi o dążenie do zjednoczenia z Bogiem przez różne praktyki (modlitwę myślną, umartwienia, skromne życie); to taka duchowość, która nie szuka sensacji (np. różnych dziwnych przeżyć czy objawień niewiadomego pochodzenia). Spotkałam się kiedyś z opinią, że gdy ktoś poważnie traktuje wiarę, obojętnie, z czym byłby związany, może być to nawet ruch charyzmatyczny, i tak prędzej czy później zetknie się z duchowością karmelitańską, bo to właśnie ona mocno rozwija temat nocy ciemnej, która stanowi etap oczyszczenia na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1465
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kasia pisze: 10 lut 2021, 22:16 Jest też duchowość karmelitańska, w której chodzi o dążenie do zjednoczenia z Bogiem przez różne praktyki (modlitwę myślną, umartwienia, skromne życie); to taka duchowość, która nie szuka sensacji (np. różnych dziwnych przeżyć czy objawień niewiadomego pochodzenia). Spotkałam się kiedyś z opinią, że gdy ktoś poważnie traktuje wiarę, obojętnie, z czym byłby związany, może być to nawet ruch charyzmatyczny, i tak prędzej czy później zetknie się z duchowością karmelitańską, bo to właśnie ona mocno rozwija temat nocy ciemnej, która stanowi etap oczyszczenia na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem.
Dzięki za odpowiedź, a coś więcej o tej duchowości? Bo generalnie każda duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem.
Np. u Franciszkanów nie ma modlitwy myślnej, skromnego życia itp? Która duchowość szuka sensacji?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Kasia

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 lut 2021, 20:45 Dzięki za odpowiedź, a coś więcej o tej duchowości? Bo generalnie każda duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem.
Każda zdrowa duchowość dąży do zjednoczenia z Bogiem osobowym, w przeciwieństwie np. do duchowości dalekowschodnich, gdzie celem jest zjednoczenie z nieokreślonym bytem i zatracenie swojego „ja”. Jeśli chodzi o duchowość karmelitańską, to nie mam wystarczającej wiedzy, by szerzej ją opisywać (aktualnie uczestniczę w Karmelitańskiej Szkole Modlitwy i dopiero uczę się pewnych podstaw). Św. Teresa od Jezusa uczyła modlitwy wewnętrznej, ale nie były to jakieś specjalne techniki. Ojciec, który prowadzi Karmelitańską Szkołę Modlitwy wyjaśniał na pierwszym spotkaniu, że w naszej duszy odbywa się niekończąca się wymiana miłości między Osobami Trójcy Świętej i modlitwa ma polegać na wejściu w tę wymianę (nie pamiętam dokładnie co do słowa, ale sens był właśnie taki). Inną cechą charakterystyczną duchowości karmelitańskiej, jak mi się wydaje, jest zagadnienie tzw. nocy oczyszczenia (nocy ciemnej: nocy zmysłów i nocy ducha). Chodzi o to, że Bóg oczyszcza każdą osobę, która rozwija się duchowo, z ziemskich przywiązań. To zagadnienie opisywał św. Jan od Krzyża.
esperanza pisze: 12 lut 2021, 20:45 Np. u Franciszkanów nie ma modlitwy myślnej, skromnego życia itp? Która duchowość szuka sensacji?
Nie wiem nic o duchowości franciszkańskiej, ale jest ten temat na forum, możesz poczytać. Która duchowość szuka sensacji? Niezdrowa duchowość. ;) A konkretnie, czasami duchowość charyzmatyczna przybiera niezdrową formę, jeśli inspiruje się ruchem zielonoświątkowym (co nie znaczy, że jestem przeciwna duchowości charyzmatycznej w ogóle, bo jest odwrotnie).
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Żeby porównać, to najlepiej poznać. Można w Polsce poznać przede wszystkim bardzo dobrze duchowość monastyczną, którą żyją też i świeccy, ale trzeba się wybrać np. do Opactwa benedyktyńskiego i poznać takich ludzi, a jest ich akurat w Polsce sporo moim zdaniem, jak na obecność monastycyzmu w kulturze polskiej, gdzie dominują raczej Franciszkanie, Dominikanie oraz inne zakony, które też mają swoją formę życia oferowaną dla świeckich. Warto poznać DUCHOWOŚCI i wybrać konkretną dla siebie na życie. Taki jeden solidny kierunek... A potem trwać... Mogę powiedzieć, że jeden z klasztorów monastycznych w Polsce może pochwalić się 208 Oblatami oraz 50 Nowicjuszami i 20 kandydatami - wszyscy w różnym wieku od 20 lat do 90 lat. Moim zdaniem z naocznego doświadczenia, to nie prawda, że wiara w Polsce umiera. Młodzi i starzy ludzie chcą czegoś radykalniejszego i mądrej wspólnoty, więc "uciekają" z parafii do zakonów i klasztorów, czy to do konkretnych wspólnot albo na głębokie rekolekcje. Oczywiście, że będzie mniej chrześcijan, ale głębiej wierzących. Taki widzę trend.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7026
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

@JOB Zapewne masz rację w swoich obserwacjach. Zawsze gdy Kościół miał problemy to wychodził z nich poprzez dyscyplinę i ascezę, wyciszenie się i post. Przynajmniej w historii Kościoła widać, ze jak grzyby po deszczu powstawały zakony o twardej regule, gdy Kościół popadał w problemy.
Pozdrawiam
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widzę jeszcze jedno, czego bezpośrednio wcześniej nie zaakcentowałem może. Dzisiaj ludzie szukają przede wszystkim WSPÓLNOTY. Miejsc i czasu, gdzie chrześcijanie mogą się spotkać i w wolności, bez grzechu i bez pustych rozmów pomodlić się razem, potem wypić kawę i zjeść ciastko, wymienić się duchowymi tematami, czasem i świadectwem oraz budować więzi.

Podam przykład. Idę do Kościoła w swojej parafii. Widzę kilka osób, ale czy mam z nimi więź? Nie, ponieważ jest Msza i się rozchodzimy, świeccy w swoją stronę, a ksiądz w swoją stronę. Oczywiście, mogę po Mszy ich zaczepić i zagadać, ale jak każdy idzie do domu, to nie będę zawracał komuś głowy...

I teraz popatrzcie... Idzie młody do Kościoła na Mszę. Jest na Mszy, a po Mszy wszyscy znikają... Jaka to WSPÓLNOTA? Nie ma Wspólnoty. A młodzi chcą realnej WSPÓLNOTY, więzi... Dlatego jadą do klasztoru, bo tam mają to, czego oczekują, czy też tworzą WSPÓLNOTY świeckie albo stowarzyszenia.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

@JOB są również grupy parafialne. U nas jest Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Żywego Różańca, Oaza, Wspólnota Krwi Chrystusa, Małżeńska Adoracja Chrystusa. Choć to pewnie nie to samo co klasztor.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel
Właśnie, grupy parafialne muszą być możliwie wszędzie i właśnie o to chodzi, że dopóki Wspólnot nie będzie w każdej parafii, to młodzi nie mają jak związać się z parafianami i tworzyć z nimi realnej więzi... I wtedy "uciekają".
Ostatnio zmieniony 04 gru 2023, 20:34 przez JOB, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 155
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 52
Podziękowano: 29
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 10 lut 2021, 20:53 Mam pytanie odnośnie różnego rodzaju duchowości, a właściwie prośbę o zestawienie i porównanie tych duchowości które mamy w Kościele Katolickim. Niby o każdej coś słyszałam, ale tak de facto nie wiem co z czym się je...
Nie wiem czy to są duchowości, to co mam na myśli.
Ale wydaje mi się że Kościół Katolicki potrafi zaadoptować najróżniejsze ludzkie środowiska i przekształcić je w coś w rodzaju duchowości.

Odnowa w Duchu Świętym
Ruch Światło Życie
Neokatechumenat
Opus Dei
duchowość franciszkańska
duchowość karmelitańska
duchowość ignacjańska
katolicki ewangelikalizm
grupy judaizujące wewnątrz Kościoła
grekokatolicyzm - prawosławny katolicyzm
duchowość stojąca za wieloma świętymi
tradycjonalizm
środowiska kościołą otwartego - więzi/tygodnik powszechny
teologia wyzwolenia

W naszej polskiej perspektywie najbardziej widoczne są pewnie te środoiwska bardziej prawicowe i tradycjonalistyczne
ale na Zachodzie mamy przecież na przykłąd Kościół NIemiecki,
W zasadzie wydaje się, że każdy zakątek świata ma swojego specyficznego ducha.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Apolonia
Posty: 46
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 26
Podziękowano: 22
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01
W naszej polskiej perspektywie najbardziej widoczne są pewnie te środoiwska bardziej prawicowe i tradycjonalistyczne
ale na Zachodzie mamy przecież na przykłąd Kościół NIemiecki,
W zasadzie wydaje się, że każdy zakątek świata ma swojego specyficznego ducha.
To ciekawe, że tak to postrzegasz. Bo największe kanały katolickie w internecie które znam, są zdecydowanie "nie-tradycjonalistyczne" i otwarcie odżegnujące się od środowisk tradycjonalistycznych. Największe czasopisma katolickie takie jak Gość Niedzielny czy Tygodnik Powszechny również są dalekie od tradycjonalizmu. Duże portale takie jak deon.pl - to samo. Więc gdzie ten niby "prawicowy tradycjonalizm", poza jakimiś niszowymi kanałami na youtube, szybko zamykanymi albo stronkami dla wtajemniczonych, z wąskim gronkiem czytelników? :-?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7026
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tradycjonalizm rozumiany jako grupa wiernych, która nie przyjmuje nauczania Soboru Watykańskiego II, można powiedzieć że to grupa poza Kościołem. Nauczanie Soborowe jest jednym z ważniejszych jeśli chodzi o rangę. więc kto nie przyjmuje nauczania Soboru popada w herezję.

Dodano po 8 minutach 57 sekundach:
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01
Odnowa w Duchu Świętym
Ruch Światło Życie
Neokatechumenat
Opus Dei
duchowość franciszkańska
duchowość karmelitańska
duchowość stojąca za wieloma świętymi
duchowość ignacjańska
To są faktycznie duchowości, czyli jakaś konkretna droga rozwoju swojej wiary, konkretne wskazówki i zasady, najczęściej spisane przez świętych.
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01 katolicki ewangelikalizm
grupy judaizujące wewnątrz Kościoła
grekokatolicyzm - prawosławny katolicyzm
tradycjonalizm
środowiska kościołą otwartego - więzi/tygodnik powszechny
teologia wyzwolenia
Ale tych rzeczy nie nazwałabym duchowościami, to są albo ruchy (teologia wyzwolenia), albo wspólnoty, albo wyznanie.
Nie ma czegoś takiego jak prawosławny katolicym. jest albo katolicyzm, albo prawosławie.

Kościoły greckokatolickie – zbiorcza nazwa Kościołów (Cerkwi) katolickich wschodniej tradycji bizantyńskiej, a określenie „greckokatolicki”[a] pozwala odróżnić je od innych tradycji katolickich – przede wszystkim od rytu „łacińskiego”. Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów wschodnich, będąc jednocześnie częścią Kościoła katolickiego. (wikipedia)

Nie ma czegoś takiego jak katolicki ewanglikanizm - ewangelicy są protestantami. (Kościół Ewangelicko- Augsburski.)

A co masz na myśli pisząc: "środowiska Kościoła otwartego"? nie spotkałam się z takim określeniem
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 kwie 2024, 7:22
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01 Odnowa w Duchu Świętym
Ruch Światło Życie
Neokatechumenat
Czy to aby na pewno duchowości czy "grupy formacyjne"?

UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01 Opus Dei
duchowość stojąca za wieloma świętymi
A to to pierwsze słyszę.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 799
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 74
Podziękowano: 54
Płeć:

Nieprzeczytany post

Że bywa rozmaicie, każdy widzi.
Nie ciekawi was, skąd taka różnorodność? Niezgodność? Wrogość wręcz? Czy nie jedno jest Pismo?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

KKK814 "Od początku ten jeden Kościół ukazuje się jednak w wielkiej różnorodności, która pochodzi zarówno z rozmaitości darów Bożych, jak i wielości otrzymujących je osób. W jedności Ludu Bożego gromadzi się różnorodność narodów i kultur. Wśród członków Kościoła istnieje różnorodność darów, zadań, sytuacji i sposobów życia: "We wspólnocie kościelnej prawomocnie istnieją partykularne Kościoły, korzystające z własnej tradycji" 237 . Wielkie bogactwo tej różnorodności nie sprzeciwia się jedności Kościoła. To grzech i ciężar jego konsekwencji zagraża nieustannie darowi jedności. Apostoł wzywa więc do zachowania "jedności Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój" (Ef 4, 3)."

Osobiście uważam, że jedynie w różnorodności może realizować się jedność.
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2024, 10:06 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 155
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 52
Podziękowano: 29
Płeć:

Nieprzeczytany post

Apolonia pisze: 03 kwie 2024, 22:27
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01
W naszej polskiej perspektywie najbardziej widoczne są pewnie te środoiwska bardziej prawicowe i tradycjonalistyczne
ale na Zachodzie mamy przecież na przykłąd Kościół NIemiecki,
W zasadzie wydaje się, że każdy zakątek świata ma swojego specyficznego ducha.
To ciekawe, że tak to postrzegasz. Bo największe kanały katolickie w internecie które znam, są zdecydowanie "nie-tradycjonalistyczne" i otwarcie odżegnujące się od środowisk tradycjonalistycznych. Największe czasopisma katolickie takie jak Gość Niedzielny czy Tygodnik Powszechny również są dalekie od tradycjonalizmu. Duże portale takie jak deon.pl - to samo. Więc gdzie ten niby "prawicowy tradycjonalizm", poza jakimiś niszowymi kanałami na youtube, szybko zamykanymi albo stronkami dla wtajemniczonych, z wąskim gronkiem czytelników? :-?
Może dla mnie "lewaka" ;) wszystko na prawo jest prawicowe i tradycjonalistyczne ;)

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
daniel pisze: 04 kwie 2024, 8:14
Magnolia pisze: 04 kwie 2024, 7:22
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01 Odnowa w Duchu Świętym
Ruch Światło Życie
Neokatechumenat
Czy to aby na pewno duchowości czy "grupy formacyjne"?
Myslę, że stoją za tym konkretne rodzaje duchowości, np. charyzmatyczna, zeielonoświatkowa, czy po prostu ewangelikalna.
daniel pisze: 04 kwie 2024, 8:14
UbogiWDuchu pisze: 03 kwie 2024, 20:01 Opus Dei
duchowość stojąca za wieloma świętymi
A to to pierwsze słyszę.
Opus Dei to w sumie ciekawa rzecz - uświęcenie pracy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Apolonia
Posty: 46
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 26
Podziękowano: 22
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 04 kwie 2024, 15:11 Może dla mnie "lewaka" ;) wszystko na prawo jest prawicowe i tradycjonalistyczne ;)
Ja ciebie nie znam i nie wiem, czy piszesz z przymrużeniem oka, ale przyznam, że świetnie podsumowałeś, jak to nazwałeś, "lewaków" - niby walczący przeciw radykalizmowi, nietolerancji, a sami najbardziej radykalnie szufladkujący innych :)
ODPOWIEDZ