Św. Wincenty Pallotti.

Nasi patroni, życiorysy świętych i błogosławionych, świętych obcowanie
Melisska

Nieprzeczytany post

Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 roku.
Ochrzczony został następnego dnia po porodzie, przyjął imiona Wincenty Alojzy Franciszek.
Rodzice Wincentego to Piotr Pallotti i Magdalena z domu Rossi.
Ojciec Wincentego był zamożnym kupcem. Wincenty był trzecim z dziesięciorga dzieci. Po zakończeniu szkół - podstawowej i gimnazjalnej, zapisał się na studnia filozoficzne a następnie teologiczne. W czasie studiów zapoznał się ze świętym Kasprem del Bufaro (zm.1837),
Wincenty święcenia kapłańskie przyjął 16.05.1818r.
Był też rekolekcjonistą, tworzył szkoły wieczorowe, sierocińce, był opiekunem chorych, ubogich. Oraz był kapelanem więźniów i cenionym spowiednikiem.

Rodzice Wincentego byli bardzo pobożnymi ludźmi. Ojciec Piotr Pallotti mimo codziennych zajęć, uczęszczał kilka razy dziennie na Mszę świętą, odmawiał Różaniec oraz chodził na Adorację Najświętszego Sakramentu. Natomiast matka była tercjarką franciszkańską.
Wincenty już jako kapłan zawsze dziękował Panu Bogu za tak pobożnych rodziców.


Pozostawił po sobie wiele pism a za życia otrzymał zaszczytny tytuł "apostoła Rzymu" i "drugiego św. Filipa Nereusza". Jest również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego - zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia).


Wincenty Pallotti zmarł z powodu choroby ponieważ pewnego dnia gdy spowiadał w zimnym Kościele oddał swój płaszcz biednemu. Zmarł 22 stycznia 1963 roku.


Na Wikipedii można przeczytać że
"niejednokrotnie stykał się w Rzymie z Polakami.
Pallotti był kierownikiem duchowym ks. Wiktora Ożarowskiego (późniejszego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łucku, a potem w Żytomierzu) do chwili święceń kapłańskich tego ostatniego w 1831[12].

Z pomocy Pallottiego korzystali też w 1837 pierwsi zmartwychwstańcy – ks. Hieronim Kajsiewicz i ks. Piotr Semenenko, o czym zaświadczył Kajsiewicz m.in. w listach do ks. W. Godlewskiego i Adama Mickiewicza[13].

Z ks. Wincentym Pallottim zetknęli się też bracia Józef i Bohdan Zalescy, uczestnicy powstania listopadowego, którzy przed wyjazdem do Ziemi Świętej w 1843 udali się do Rzymu. Pallotti odprawił im mszę św. i otrzymali od niego specjalne błogosławieństwo. Pallotti pomodlił się wtedy za będącą pod zaborami Polskę: Obsecro Te, Domina mea, Sancta Maria, Suscipe Poloniam in manus tuas. Amen – „Błagam Cię, moja Pani, święta Maryjo. Weź Polskę w swoje ręce. Amen”[2].



Ostatnio zmieniony 23 sty 2023, 20:48 przez Melisska, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ