Św. Hildegarda z Bingen

Nasi patroni, życiorysy świętych i błogosławionych, świętych obcowanie
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

"frankońska anachoretka, wizjonerka, mistyczka, kompozytorka, uzdrowicielka, reformatorka religijna, benedyktynka (od 1136 przeorysza), uznawana przez Kościoły anglikańskie, ewangelickie, starokatolickie i rzymskokatolicki za świętą, od 2012 uznawana za doktora Kościoła katolickiego.

Jest patronką esperanto, językoznawców i naukowców"

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hildegarda_z_Bingen


Na CDA dostępny jest film o niej "Wizja z życia Hildegardyz Bingen"

"Film nie przedstawia pełnej biografii świętej. Oglądamy ją w momentach kluczowych dla zrozumienia jej działalności i poglądów, od chwili kiedy jako ośmioletnia dziewczynka została oddana na wychowanie do klasztoru, aż do decyzji o podjęcia podróży misyjnych w wieku 60 lat. A warto zaznaczyć, że trwały one prawie 13 lat. Hildegarda podróżowała i modliła się w tym czasie w wielu klasztorach i katedrach ówczesnej Europy. Z filmu wyłania się fascynujący obraz świętej, która pokorna wobec Boga, potrafiła jednocześnie postawić na swoim spotykając się z niezrozumieniem swoich przełożonych. Jej droga do uznania wizji i świętości, podobnie jak w przypadku innych świętych nie była przecież łatwa. Często pozostawała w konflikcie z przełożonymi, z którymi nieraz wdawała się w polemikę, a jej wizje, co oglądamy w filmie, wielu uznawało za fałszywe lub pochodzące od Diabła. Oglądając film nie można nie zwrócić uwagi na jego ścieżkę muzyczną, w której wykorzystano kompozycje św. Hildegardy."

link do filmu: https://www.cda.pl/video/247851848
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7017
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3260
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

Film się dobrze zapowiada, zerknęłam na kilka fragmentów.
Chętnie obejrzę.

A czemu właśnie ta święta Ciebie ujęła? Jest Twoją patronką?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 13 lip 2022, 10:30 A czemu właśnie ta święta Ciebie ujęła? Jest Twoją patronką?
Nie, patronką z bierzmowania jest Jadwiga :)
O Hildegardzie dowiedziałam się kiedyś, bo interesowałam się tematyką ziołolecznictwa i medycyny naturalnej, a w takich kręgach związanych z naturoterapią, jest ona obecnie dość popularna, nawet są sklepy internetowe z żywnością, którą polecała w swoich książkach :). Potem trochę o niej czytałam i słuchałam, okazało się, że była bardzo ciekawą osobą, reformatorką, wizjonerką i bardzo silną kobietą jak na tamte czasy.
ODPOWIEDZ