Jak znaleźć egzorcystę?

Zły duch i jego wpływ na człowieka, wizja piekła, los potępionych
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

To nie jest częsta potrzeba, ale jednak czasem ktoś prosi nas czy wy możecie zostać poproszeni o pomoc, więc takie cenne informacje tu zamieszczam:

https://egzorcyzmy.katolik.pl/jak-znalezc-egzorcyste/
https://egzorcyzmy.katolik.pl/tematy/eg ... enie-mapa/



mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Harnold
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2023, 17:11
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuje za przydatne linki syn mojej sąsiadki z klatki jest uzależniony od gier komputerów i ciągle gra w to diabolo
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

Harnold pisze: 12 sty 2023, 17:22 Dziękuje za przydatne linki syn mojej sąsiadki z klatki jest uzależniony od gier komputerów i ciągle gra w to diabolo
Myślę, że młodego człowieka może przerazić perspektywa udania się do egzorcysty. Może najpierw ty sam z nim porozmawiaj, dlaczego uważasz że ta gra jest niebezpieczna duchowo.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Bibliotekarz
Posty: 181
Rejestracja: 02 gru 2022, 13:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 69
Podziękowano: 129
Płeć:

Nieprzeczytany post

To był tekst z cyklu: "nie znam się, to się wypowiem". Też gram w "to diabolo". Po pierwsze to tylko zabawa, po drugie: gracz jest po stronie aniołów i walczy z siłami zła. Tyle w temacie.
Syn sąsiadki, widać, został już osądzony i wnioskując po sensie wypowiedzi, niedługo zostanie zegzorcyzmowany.
Harnoldzie, proponuję zacząć od siebie - takie podejście już samo w sobie bliższe jest takiej potrzebie niż używanie komputera przez syna sąsiadki do gier.

Zastanawia mnie na ile poważny jest ten post a na ile, to próba trollingu..?
"Zadziwiające, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała,
a jak niewielu swojego umysłu"
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niestety, ale ta lista egzorcystów nie jest zbyt aktualna, zrobiłem świeżą listę z potwierdzonymi bezpośrednio w każdej kurii nazwiskami i nr telefonu. Lista egzorcystów w Polsce
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Nieufna
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2023, 5:16
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proponuję zrobić listę polecanych egzorcystów. Wiem źle to brzmi ale niektórzy nie są chętni nawet rozważyć czy są potrzebni.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak polecanych? Mamy wybierać którzy są lepsi, którzy gorsi?
Raczej nie mamy takiej wiedzy na temat wszystkich egzorcystów. Ja nie znam żadnego.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Rzeczywiście nie brzmi najlepiej :) Jednak jakaś logika w tym jest, a związane jest to z tym, że do skuteczności egzorcyzmów a więc sakramentaliów ma też znaczenia wiara posługującego. Z tym już jest różnie. Najważniejsza jednak dla skuteczności egzorcyzmów jest łaska Boża. Możesz więc jeździć i do samego papieża, ale jeśli nie będzie łaski Bożej to i papież nie pomoże. Przy polecaniu średni masz jednak wybór. W każdej diecezji posługuje 2-3 egzorcystów, czasem więcej. Ale regułą w Kościele jest, że szukasz egzorcysty w miejscu zamieszkania czy praktykowania. Ma to swoje uzasadnienie. Egzorcyzm to nie jest formuła magiczna, to proces, często bardzo długi. Jedna czy dwie wizyty to może być za mało. Nawet więc z praktycznego punktu widzenia lepiej jest szukać egzorcysty w miejscu zamieszkania.
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Awatar użytkownika
Gor
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2021, 6:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 27
Podziękowano: 38
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co do egzorcyzmów:
https://episkopat.pl/wskazania-dla-kapl ... gzorcysty/

nie trzeba wiele,

jak dla mnie jeden z najważniejszych fragmentów
Zasadniczą formą zmagania się z szatanem jest walka człowieka z grzechem we własnym życiu. Pierwszym i podstawowym sposobem wyzwalania się spod panowania szatana jest sakrament pokuty i pojednania, gdzie Chrystus Zmartwychwstały daje nam udział w swoim zwycięstwie nad mocami ciemności i leczy w nas to, co grzech osłabił i poranił. Natomiast częste przyjmowanie Ciała Pańskiego broni nas najskuteczniej przed mocą Złego, który nie może się ostać w sercu, do którego wchodzi Ten, który wypędza demony.
Nie trzeba listy - ani opowiadania bajek - ani promowania stron o "duchach"
potrzeba jest rozwiązywania problemów wewnętrznych do czego potrzebne jest określenie przyczyn oraz odpowiednie działanie.

dodam że najważniejsze jest w pełni uczestnictwo Mszy Św. oraz udział w sakramentach

wszystko jest dobrze opisane


nie dajmy się jednak zwieść i pochłonąć przez fascynacje egzorcyzmami - Bóg działa w naszym życiu cały czas, miłość Bożą pokonująca wszystko i otwartość człowieka. - proste a jednak nie talie łatwe

trzymajmy się prostych rozwiązań - jeszcze raz podkreślę swoje zdanie - czyli takich jak miłość

wiem i wierzę że jeśli jest problem - to Bóg da zawiązanie - nie człowiek @adlucem
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, 20:51 przez Gor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

adlucem pisze: 25 kwie 2023, 20:21 Rzeczywiście nie brzmi najlepiej :) Jednak jakaś logika w tym jest, a związane jest to z tym, że do skuteczności egzorcyzmów a więc sakramentaliów ma też znaczenia wiara posługującego. Z tym już jest różnie. Najważniejsza jednak dla skuteczności egzorcyzmów jest łaska Boża. Możesz więc jeździć i do samego papieża, ale jeśli nie będzie łaski Bożej to i papież nie pomoże.
Ciekawe, że @Gor również jest po studiach teologicznych i również reaguje na to co piszesz, przedziwne prawda @adlucem ?

Czemu ma służyć poddawanie w wątpliwość wiary egzorcystów? Przypomnę, że misję tej posługi otrzymuje kapłan bezpośrednio od biskupa, to biskup rozeznaje kto ma wiarę tak silną aby unieść takie zadanie jak egzorcyzmowanie. Więc poddając w wątpliwość wiarę egzorcysty, uderzasz pośrednio w biskupa, który mu tą misje przydzielił.

Co to znaczy że łaski Bożej nie będzie?! Bo to już jest ogromna bzdura! Bóg kocha człowieka każdego bezinteresownie, Jemu pierwszemu zależy na naszym zbawieniu, naszym dobru i naszej wolności! Bóg jest w każdej chwili przy każdym człowieku, tak blisko jak sobie człowiek nie umie wyobrazić. Jest przy człowieku w każdej chwili i czeka ze wszystkimi swoimi łaskami i błogosławieństwem, problemem jest zawsze wolna wola i wybór człowieka. To jest granica której Bóg nie przekracza.

Egzorcyzm polega na wydaniu rozkazu złemu duchowi i właśnie dlatego musi być zgoda biskupa, musi być wiara kapłana, musi być wola i świadoma zgoda człowieka nad którym się egzorcysta modli i wtedy Bóg działa, bo to Bóg ma moc. Kapłan tylko tej mocy przyzywa.

Proszę Cię, piszesz bzdury...daj już spokój...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

adlucem pisze: 25 kwie 2023, 20:21 Rzeczywiście nie brzmi najlepiej :) Jednak jakaś logika w tym jest, a związane jest to z tym, że do skuteczności egzorcyzmów a więc sakramentaliów ma też znaczenia wiara posługującego. Z tym już jest różnie. Najważniejsza jednak dla skuteczności egzorcyzmów jest łaska Boża. Możesz więc jeździć i do samego papieża, ale jeśli nie będzie łaski Bożej to i papież nie pomoże. Przy polecaniu średni masz jednak wybór. W każdej diecezji posługuje 2-3 egzorcystów, czasem więcej. Ale regułą w Kościele jest, że szukasz egzorcysty w miejscu zamieszkania czy praktykowania. Ma to swoje uzasadnienie. Egzorcyzm to nie jest formuła magiczna, to proces, często bardzo długi. Jedna czy dwie wizyty to może być za mało. Nawet więc z praktycznego punktu widzenia lepiej jest szukać egzorcysty w miejscu zamieszkania.
Ciężko mi się zgodzić z niektórymi stwierdzeniami, które tu padają.

Choć Wprowadzenie ogólne do Rytuału - egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne, wspomina o tym, że na egzorcystę powinien być wybierany kapłan "odznaczający się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia", to jednak wiemy, że "w liturgii rzymskiej odróżnia się sakramenty od sakramentaliów na tej zasadzie, że tym pierwszym przypisuje się działanie ex opere operato. Sakramenty działają mocą Chrystusa na podstawie sprawowanego znaku sakramentalnego, który powinien być dokonywany w tym duchu, w jakim realizuje go Kościół, kiedy udziela danego sakramentu. Sakramentalia natomiast działają ex opere operantis Ecclesiae; są więc skuteczne mocą wiary i modlitwy Kościoła. Kiedy Kościół się modli i wierzy, wtedy się dokonuje to dzieło uświęcenia i zjednoczenie pełne chwały i uwielbienia z Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym. Do sakramentaliów zalicza się błogosławieństwa w najszerszym tego słowa znaczeniu, egzorcyzm i pogrzeb chrześcijański" (ks. Krzysztof Konecki, Problematyka Liturgii Godzin i sakramentaliów w dokumentach II Polskiego Synodu Plenarnego).

Co do łaski wynikającej z sakramentów i sakramentaliów, Konstytucja o Liturgii świętej Sacrosanctum Concilium mówi, że:
"(...) liturgia sakramentów i sakramentaliów sprawia, że prawie każde wydarzenie życia odpowiednio usposobionych wiernych zostaje uświęcone przez łaskę, wypływającą z paschalnego misterium Męki i Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, z którego czerpią swoją moc wszystkie sakramenty i sakramentalia. W ten sposób niemal każde godziwe użycie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga".

Ta łaska po prostu jest, a nie jest lub jej nie ma.
pozdrawiam, mgr teologii
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Łatwiej byłoby mi się odnieść, gdybyś określił konkretniej z czym się nie zgadzasz. Mnie chodziło o to, że kapłan egzorcysta nie może uczynić nic nadprzyrodzonego swoją ludzką mocą, czyli np. uwalniać od złych duchów. Potrzebna jest do tego interwencja Boża, co nazwałem Łaską. Potwierdza to Pismo Święte: "Beze Mnie nic nie możecie uczynić" /J 15,5/ Łaska nie jest pojęciem jednorodnym i jest trudna do zdefiniowania. Dzielimy chociażby łaskę na uświęcającą czy właśnie uczynkową, która zależy od naszego starania się o nią. Takie działanie łaski możemy więc wymodlić.
Ta łaska po prostu jest, a nie jest lub jej nie ma.
Możemy powiedzieć, że łaska jest, ale to nie jest równoznaczne z tym, że korzystanie z niej jest bezwarunkowe. Dlatego w Kościele mamy sakramenty czy sakramentalia, które rządzą się swoimi warunkami, chociażby wolą przyjęcia. Np. warunkiem skuteczności egzorcyzmu uroczystego jest konkretna modlitwa. Nawet Jezus, który uwalniał i egzorcyzmował modlił się do Ojca o wysłuchanie. Ciekawe jest tylko w tym kontekście działanie Boże w przypadku uzdrowienia przez Jezusa kobiety z krwotokiem, której wiara wystarczyła, aby "moc wyszła z Niego".
Ciekawe, że @Gor również jest po studiach teologicznych i również reaguje na to co piszesz, przedziwne prawda @adlucem ?
To ta osoba, która kłamie "nie znajdujesz poparcia u żadnego kapłana", ocenia mnie w sposób prześmiewczy a jednocześnie deklaruje, że nie będzie ze mną ani dyskutować ani czytać moich odpowiedzi? Rzeczywiście, ciekawe grono teologiczne się zebrało na tym forum :) Nie wiedziałem też, że wykształcenie teologiczne daje prawo do oceny, czy jakaś lista jest potrzebna czy nie. Jeśli tak podzielacie to zdanie, to dlaczego nie zwrócicie się do wszystkich kurii o usunięcie takich list oraz w ogóle posługi egzorcysty? Może papież i biskupi się pomylili. To pięknie powiedzieć, że przecież jest msza i sakramenty. Pięknie teologicznie. Tylko wy nie rozumiecie pewnych rzeczy, bo nie macie praktyki związanej z demonologią. Chociażby tej, że osoba opętana często nie może wejść nawet do budynku kościoła a na sakrament pluje! Nie dlatego, że tego chce, tylko demon przejmuje kontrolę nad ciałem człowieka, tak jest zniewolony. Teologia jest piękną nauką, ale nawet największy teolog nie poradzi sobie w czasie egzorcyzmu, bo zapewniam, że zły duch zna lepiej teologię od każdego z was. Nie teologią się z nim zwycięża. Może stąd niezrozumienie przesłania mojej strony, bo jest traktowana jak traktat teologiczny, a z mojej strony niezrozumienie dla punktowania szyku zdań, Bożej dramaturgii w historii człowieka czy tego, ile jest ewangelii (przy okazji polecam dzielo św. Ireneusza Adversus haereses, który pięknie wyjaśnia ile jest ewangelii). Na tym forum wyrok już zapadł, więc też i dyskusja z tymi, którzy ten wyrok wydali wydaje mi się bezcelowa. Dlaczego, napisałem wcześniej.
Czemu ma służyć poddawanie w wątpliwość wiary egzorcystów? Przypomnę, że misję tej posługi otrzymuje kapłan bezpośrednio od biskupa, to biskup rozeznaje kto ma wiarę tak silną aby unieść takie zadanie jak egzorcyzmowanie.
Nie ja, czytam ich świadectwa. Głęboka wiara w Boga nie zawsze jest tożsama z wiarą w opętanie. Znam egzorcystów, którzy nie odprawili w swoim życiu żadnego egzorcyzmu.
Proszę Cię, piszesz bzdury...daj już spokój...
Dobrze. Ja również o to samo proszę, bo straciłem zaufanie w wasze dobre intencje.
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

@adlucem powiem ci jedno- mąciciel z ciebie. Po prostu mąciciel.
Wiesz co robiliśmy na studiach teologicznych? Uczyliśmy się wielu działów teologii, uczyli nas biskupi i profesorzy, zdawaliśmy egzaminy i nade wszystko uczyliśmy się poprawnego rozumienia pojęć
Wiec jeśli ktoś się przedstawia jako teolog to jego wiedza jest zweryfikowana!!
Ty tego nie masz. Po prostu nie masz w tej dziedzinie , bo nie ukończyłeś studiów. To nie jest wyższość. Tylko fakty.
Wiec pierwsza rzecz. Okaż szacunek wobec ludzi którzy maja wykształcenie w dziedzinie w której próbujesz nas pouczać. Bo to się zrobiło niesmaczne i śmieszne.

Druga rzecz. Nie znacz pojęć które my rozumiemy naprawdę głęboko. Niby ty piszesz i czytasz po polsku i inni tez ale rozumiesz niewiele. No i przez to twoje zdania bywają nieprawdziwe. I na to się oburzamy. Pozornie logiczne dla
Ciebie i dla wielu naszych czytelników- nas oburzają bo można z nich wyciągnąć nieprawdziwe wnioski.
Rzeczywistość o której próbujesz pisać jest naprawdę znacznie bardziej głęboka i skomplikowana. A ty ją traktujesz płasko i wprowadzasz w błąd. I to twoja odpowiedzialność będzie.

Chocby takie twoje zdanie:
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 10:30 Uleczenie jest znakiem Bożej miłości.
Na pierwszy rzut oka logiczne i Ok. Na drugi już nie. Bo każdy zapyta a skoro ja się modlę i nie dostaje uzdrowienia to mnie Bóg nie kocha?!
I można popaść w rozpacz. Bo Bóg mnie nie chce uzdrowić. Bóg mnie opuścił i generalnie jest chyba Kapryśny.
I to próbujemy ci wyjaśnić że zdanie musi tak brzmieć żeby było prawdą i żebyś nie musiał się tłumaczyć co masz na myśli.

A przykładów na to że nie chcesz tej dobrej woli zobaczyć w naszych radach mamy już dwa wątki.
Przewrotnie w nas widzisz problem a nie w sobie. A tu już nawet Nieufna, zwykły czytelnik forum zwraca ci uwagę że czegoś nie rozumiesz bo jest odwrotnie.

Zacznij myśleć chłopie. Bo naprawdę problem jest po twojej stronie.
Nieprawda jest że byle jaka strona jest lepsza od żadnej. Byle jaka strona nie wyzwoli z problemu. Bo tylko Prawda wyzwala. A nam bardzo zależy na Prawdzie.

@Gor nie kłamie, fakt jest taki że żaden kapłan publicznie się nie chce podpisać pod Twoją stroną, czyli nie masz poparcia którym się możesz pochwalić. Każdy może powiedzieć że ktoś mnie popiera, ale jak nie ma nazwiska publicznie podanego, znaczy się nie ma dowodu.
To Ty rzucasz oskarżeniami i zarzutami na prawo i lewo. A nam się już na to kończy cierpliwość.

Dodano po 47 minutach 30 sekundach:
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 11:43 Głęboka wiara w Boga nie zawsze jest tożsama z wiarą w opętanie. Znam egzorcystów, którzy nie odprawili w swoim życiu żadnego egzorcyzmu.
Ale jaki ma związek wiara kapłana do tego że nie odprawili żadnego egzorcyzmu? Może nikt się do nich nie zgłosił, może nie było potrzeby, może nie było okazji. powody mogły być różne, a Ty rzucasz zdanie bez wyjaśnień. znowu wprowadzasz zamieszanie.
A zresztą dokument episkopatu temu przeczy, bo droga zostania egzorcystą jest poprzez wprowadzenie młodszego egzorcysta przez starszego i bardziej doświadczonego. Więc wydaje się być niemożliwe, że ktoś z misją od biskupa nie miał "stażu" w egzorcyzmowaniu.

Ile osób ma ci wykazywać ze błądzisz, mylisz się, albo wyrażasz się bardzo nieprecyzyjnie, żebyś zaczął myśleć?!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Stworzcie podobną stronę, a zlikwiduję swoją, a teologów chętnych współpracować nad treścią zapraszam przez formularz kontaktowy. To, że coś jest trudne, nie znaczy, że nie warto się z tym mierzyć, tym bardziej, że macie jak podkreślasz wiedzę, wykształcenie i kompetencje w tej dziedzinie.
To, co napisałaś jako argument braku głębi, nie jest jej zaprzeczeniem tylko rozwinięciem. Piszesz coś oczywistego, co z resztą sam podkreślam w rozmowach chociażby z przedstawicielami ruchów charyzmatycznych. Uzdrowienie ciała nie jest niezbędne do zbawienia. Podobnie z opętaniem, opętanie nie oznacza stanu braku łaski uświęcającej. Mimo to, Bóg uzdrawiał i uwalniał. Po co są sakramentalia skoro są sakramenty? Bo są drogą prowadzącą do nich. Podobnie jak uzdrowienie, może prowadzić do nawrócenia. Gdybym miał każde zdanie rozwijać w sposób zupełny powstał by traktat wielkości encyklopedii. Podobnie jak wasze forum, nad większością zdań mogę użyć podobnej argumentacji. Na szczęście nie jesteśmy na forum teologicznym, ja nie tworzę strony poświęconej całkowicie teologii choć używam teologicznych pojęć. Wierzę jednak, że większość odbiorców używa języka prostego i potocznego a nie doktrynalnych sformułowań. I nie oznacza to, ze nie jestem otwarty na uwagi teologów, ale te uwagi muszą mieć mocne uzasadnienie mojego "braku myślenia" i niekompetencji. Część niezależnych opinii autorytetów w dziedzinie o której piszę już pozyskałem, znacznie bardziej pozytywnych niż wasze, w wasze głosy też się wsłuchuję i wyciągne wnioski. Z tego co zauważyłem, to przeszkadza Tobie najbardziej to, że jako nieteolog próbuje dyskutować z Tobą jako teologiem. A przecież Twój tytuł powinien kneblować mi usta. Bo przecież ja nie myśle, nic nie wiem, nie umiem argumentować a moja strona powinna być zamknięta. Ale to lepiej założyć sobie bloga niż forum dyskusyjne. Jak wykazałem nawet na głównej stronie Karmelitów są treści, które mogą teologów boleć i co było argumentem przeciwko mojej stronie. A jednak je tam zawarto, bo nie tylko teologia jest ważna. Brakuje teologów wśród Karmelu? Czy może jednak czasami wasze argumenty są zbyt drobiazgowe?
Nie chcę utknąć na waszym forum w szesnastowiecznych kłótniach dotyczących definicji. Dobrze jest definiować. Dobrze, że znacie wszelkie definicje. Bóg jednak nie zapyta po śmierci, czy precyzyjnie formułowałeś zdania i używałeś precyzyjnych doktrynalnych formuł. Tylko zapyta, czy mnie naśladowałeś? czy mi zaufałeś? Czy pasłeś moje owce? Gdyby tak nie było, to właściwie tylko teologowie mogą być zbawieni, a nie np. Łotr na krzyżu :)
Od teologów oczekuję jasnego wskazania sprzeczności treści mojej strony z teologią i poparciem tej sprzeczności konkretnymi dokumentami czy pracami. Nie sporami doktrynalnymi, indywidualnymi odczuciami, interpretacjami, tylko bezsprzecznymi wnioskami teologii.
A tu już nawet Nieufna, zwykły czytelnik forum zwraca ci uwagę że czegoś nie rozumiesz bo jest odwrotnie.
Szkoda, że nie potrafisz być tak krytyczna wobec jej postów, a błędy myślenia rzucają się aż w oczy. Widocznie potrzebny był taki argument personalny. Prawda nie jest jednak kwestią statystyki.
ale jak nie ma nazwiska publicznie podanego, znaczy się nie ma dowodu.
To gdzie te publiczne nazwiska teologów, którzy twierdzą, że moja strona ma treści niezgodne z teologią? Każdy na forum może sobie napisać, że jest teologiem. Bądź tak samo krytyczna wobec siebie. Udzielacie porad duchowych anonimowych, czytelnik nawet nie jest w stanie zweryfikować na stronie kto ich udziela.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2023, 13:44 przez adlucem, łącznie zmieniany 1 raz.
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

adlucem pisze: 26 kwie 2023, 11:43 Nie wiedziałem też, że wykształcenie teologiczne daje prawo do oceny, czy jakaś lista jest potrzebna czy nie. Jeśli tak podzielacie to zdanie, to dlaczego nie zwrócicie się do wszystkich kurii o usunięcie takich list oraz w ogóle posługi egzorcysty? Może papież i biskupi się pomylili. To pięknie powiedzieć, że przecież jest msza i sakramenty. Pięknie teologicznie. Tylko wy nie rozumiecie pewnych rzeczy, bo nie macie praktyki związanej z demonologią. Chociażby tej, że osoba opętana często nie może wejść nawet do budynku kościoła a na sakrament pluje! Nie dlatego, że tego chce, tylko demon przejmuje kontrolę nad ciałem człowieka, tak jest zniewolony.
Tu przykład jak przewrotnie dyskutujesz. Nikt z nas nie rozmawia o potrzebie stworzenia listy egzorcystów. Nikt z nas nie postuluje o zniesieniu posługi egzorcyzmowania
To jest dobre i konieczne.

Mamy uzasadnione wątpliwości do tego co piszesz na swojej stronie, wykazujemy CI to, a Ty nie mając argumentów "obracasz kota ogonem". Albo moje argumenty teologiczne i wyjaśnienia pewnych prawd nazywasz "przeczuciami". Obrażając mnie tym samym.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę abyś pisała w swoim imieniu, a nie używała argumentu "my". Twoim przeczuciem jest, że przewrotnie dyskutuję. Podajesz uzasadnienie "Nikt z nas nie postuluje o zniesieniu posługi egzorcyzmowania". A ja czytam takie kwiatki osób, które przedstawiasz jako teologów:
"Nie trzeba listy"
"najważniejsze jest w pełni uczestnictwo Mszy Św. oraz udział w sakramentach"

Skoro jest najważniejsze, a kontekstem jest posługa egzorcysty, to rozumiem, że wystarczy osobę opętaną wysłać na mszę świętą. A do tego egzorcysta nie jest potrzebny. Ani lista egzorcystów.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2023, 13:50 przez adlucem, łącznie zmieniany 1 raz.
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

adlucem pisze: 26 kwie 2023, 13:39 Z tego co zauważyłem, to przeszkadza Tobie najbardziej to, że jako nieteolog próbuje dyskutować z Tobą jako teologiem. A przecież Twój tytuł powinien kneblować mi usta. Bo przecież ja nie myśle, nic nie wiem, nie umiem argumentować a moja strona powinna być zamknięta.
To już są kłamstwa!!
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 13:39 Nie chcę utknąć na waszym forum w szesnastowiecznych kłótniach dotyczących definicji. Dobrze jest definiować. Dobrze, że znacie wszelkie definicje. Bóg jednak nie zapyta po śmierci, czy precyzyjnie formułowałeś zdania i używałeś precyzyjnych doktrynalnych formuł. Tylko zapyta, czy mnie naśladowałeś? czy mi zaufałeś? Czy pasłeś moje owce? Gdyby tak nie było, to właściwie tylko teologowie mogą być zbawieni, a nie np. Łotr na krzyżu :)
Obracanie kota ogonem i mieszanie tematów
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 13:39 Od teologów oczekuję jasnego wskazania sprzeczności treści mojej strony z teologią i poparciem tej sprzeczności konkretnymi dokumentami czy pracami. Nie sporami doktrynalnymi, indywidualnymi odczuciami, interpretacjami, tylko bezsprzecznymi wnioskami teologii.
Dostajesz je odkąd przyszedłeś, lekceważysz wszystko co dostałeś, dyskredytujesz rozmówców i ich wykształcenie, autorytet.
Kończy mi się cierpliwość. Za kolejne kłamstwo dostaniesz ostrzeżenie.
A tu już nawet Nieufna, zwykły czytelnik forum zwraca ci uwagę że czegoś nie rozumiesz bo jest odwrotnie.
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 13:39 Szkoda, że nie potrafisz być tak krytyczna wobec jej postów, a błędy myślenia rzucają się aż w oczy. Widocznie potrzebny był taki argument personalny. Prawda nie jest jednak kwestią statystyki.
@Nieufna nie twierdzi ze wie lepiej niż teolog, po tym jak pisze widać ze tu czegoś poszukuje, TY występujesz od początku w zupełnie innej roli. Tłumaczenie i pomoc dostajesz i Ty i Ona.
ale jak nie ma nazwiska publicznie podanego, znaczy się nie ma dowodu.
adlucem pisze: 26 kwie 2023, 13:39 To gdzie te publiczne nazwiska teologów, którzy twierdzą, że moja strona ma treści niezgodne z teologią? Każdy na forum może sobie napisać, że jest teologiem. Bądź tak samo krytyczna wobec siebie. Udzielacie porad duchowych anonimowych, czytelnik nawet nie jest w stanie zweryfikować na stronie kto ich udziela.
Te nazwiska są znane administracji , chcesz je poznać wystarczy zapytać.
W dziale Informacje forumowe, jest wskazane kto jest teologiem,
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dostajesz je odkąd przyszedłeś, lekceważysz wszystko co dostałeś, dyskredytujesz rozmówców i ich wykształcenie, autorytet.
Kończy mi się cierpliwość. Za kolejne kłamstwo dostaniesz ostrzeżenie.
Nie denerwuj się, emocje to zły doradca :) Pomogę, to mój ostatni wpis. Z Bogiem!
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
olka222
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2023, 13:56
Wyznanie: ateizm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przydatne informacje, ponieważ nigdy nie wiemy w jakiej my możemy znaleźć się sytuacji
Nieufna
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2023, 5:16
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chodzi o to, że kontaktowałam się z 3 księżmi egzorcystami. Żaden z nich nawet nie chciał rozważyć mojego problemu. Tak więc szkoda czasu I zachodu. Człowiek i tak jest zostawiony sam sobie. Szczerze powiedziawszy zastanawiam się czy w ogóle gdziekolwiek Kościół Katolicki egzorcyzmuje. Chyba tylko głośno o tym w mediach i zajmują się tym ruchy charyzmatyczne, stawiając sprawę mocno, że prawdopodobnie jestem zniewolona. Cóż widocznie Eucharystia ma pomóc. Może taka moja droga

Dodano po 6 minutach 32 sekundach:
Dodam, że proboszcz powiedział, że trzeba bardzo uważać i dobrze rozeznać i on tego nie wie na ile występuje u mnie problem duchowy. Nigdzie dalej mnie nie pokierował. Ja nie zadałam pytania, trochę mnie to zaskoczyło, że modlitwa wstawiennicza mogła nie być dobrym rozwiązaniem. Nie pójdę kolejny raz, bo jest osobą starszą, może sam nie wie kto by mógł rozeznać. Może ma dużo zajęć. Owszem nigdy nie odmówił ale wydaje mi się, że nie powinnam go niepokoić. Myślę, że gdyby wiedział na pewno wskazałby drogę. A najbardziej przykre jest to, że pisałam maila do parafii z którejś sąsiedniej z kolei miejscowości ale nie tak daleko. Czy można rozważyć problem ze zniewoleniem. W ten sam dzień odpowiedź, że tak. Zapytali z czym jest problem. Odpisałam. I już 3 miesiąc odpowiedzi brak. Nie przyszedł zwrot. Mogli chociaż napisać, że przekażą wiadomość odpowiedniej osobie lub, że jednak nie widzą potrzeby.
A ksiądz egzorcysta z mojej diecezji powiedział, że nie ma potrzeby zajmować się takimi wynalazkami jak modlitwa wstawiennicza. Życie sakramentami. Tylko nawet nie powiedziałam z czym dokładnie problem. Tylko czy można było by rozeznać zniewolenie. Do drugiego w tym samym miejscu już numeru nie wybrałam, bo wcześniej nie odbierał. Dzwoniłam jeszcze kilka razy do jednej parafii ale bez skutku. Nie miałam motywacji po takim kontakcie by ślęczeć na telefonie. Z jednym rozmawiałam ale to dość odległe miasto. Mówiłam o modlitwie wstawienniczej, że był pogląd o wpływie międzypokoleniowym. Ksiądz powiedział, że tego księdza zna i wielkiej szkody raczej nie zrobi. A ja miałam tydzień po tej modlitwie dziwne doświadczenie. A jak ogólnie zarysowałam problem to powiedział, że nie do egzorcysty ale ewentualnie na Mszę o uzdrowienie, modlitwę wstawiennicze nawet u zwykłego księdza. Tylko, że zwykły ksiądz zbytnio nie wie. Już mi nawet wstyd mówić, bo może pomyśleć, że wymyślam głupoty.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2023, 14:13 przez Nieufna, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ