Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Świadek egzorcyzmu

Zły duch i jego wpływ na człowieka, wizja piekła, los potępionych
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak zostać świadkiem egzorcyzmu? Czy jest to bezpieczne? Czy takie doświadczenie buduje i wzmacnia wiarę, czy wręcz przeciwnie? Bo jeśli widzę, że istnieją demony to znaczy, że musi istnieć Bóg tak?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zobaczenie demona, a raczej jego efektów działań ma umocnić Cię w wierze w Boga?
Nie jestem ekspertem, ale chyba kolejność powinna być odwrotna. Pierw umocnienie wiary, tak porządnie, a potem egzorcyzmy o ile można przy nich uczestniczyć.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022, 7:42 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 21 cze 2022, 0:21 Jak zostać świadkiem egzorcyzmu? Czy jest to bezpieczne? Czy takie doświadczenie buduje i wzmacnia wiarę, czy wręcz przeciwnie? Bo jeśli widzę, że istnieją demony to znaczy, że musi istnieć Bóg tak?
Odradzam wchodzenia na tereny niebezpieczne, gdy nie ma się SILNEGO duchowego "zaplecza"! [myślę głównie o ugruntowanej na Bożym Słowie wierze]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie można być świadkiem egzorcyzmu z powodu własnego bezpieczeństwa duchowego. Mówię tu o takim świadkowaniu jako zaspokojeniu ciekawości.
W ewangelii jest przypowieść:
Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. Ledwie wysiadł z łodzi, zaraz wybiegł Mu naprzeciw z grobów człowiek opętany przez ducha nieczystego. Mieszkał on stale w grobach i nawet łańcuchem nie mógł go już nikt związać. Często bowiem wiązano go w pęta i łańcuchy, ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. Wciąż dniem i nocą krzyczał, tłukł się kamieniami w grobach i po górach.

Skoro z daleka ujrzał Jezusa, przybiegł, oddał Mu pokłon i krzyczał wniebogłosy: "Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie". Powiedział mu bowiem: "Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka". I zapytał go: "Jak ci na imię?" Odpowiedział Mu: "Na imię mi legion, bo nas jest wielu". I prosił Go na wszystko, żeby ich nie wyganiał z tej okolicy.

A pasła się tam na górze wielka trzoda świń. Prosili Go więc: "Poślij nas w świnie, żebyśmy w nie wejść mogli". I pozwolił im. Tak duchy nieczyste wyszły i weszły w świnie. A trzoda około dwutysięczna ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora. I potonęły w jeziorze.
Mk 5, 1-20
co to nam mówi w kwestiach duchowych, że demony mogą przechodzić z jeden osoby na drugą... świnie najmądrzejsze nie są, poza tym były pozbawione wiary... więc demony łatwo w nie weszły... świnie oszalały i pobiegły w przepaść.
Choćby z powodu takich zagrożeń, ludzie nieumocnieni w wierze nie mogą uczestniczyć w egzorcyzmie.

Poza tym każdy ma konkretną rolę modlitewną, np wspierać kapłana który egzorcyzmuje, a ta modlitwa musi być oparta na głębokiej i niezachwianej wierze.

Kolejny cytat:
Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku, ale nie znajduje. 44 Wtedy mówi: "Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem"; a przyszedłszy zastaje go niezajętym, wymiecionym i przyozdobionym. 45 Wtedy idzie i bierze z sobą siedmiu innych duchów złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I staje się późniejszy stan owego człowieka gorszy, niż był poprzedni. Tak będzie i z tym przewrotnym plemieniem». Mt 12, 43 -46
Znowu mowa, że dusza nie zamieszkana przez ducha Bożego jest narażona na powrót czy wejście złych duchów...


Filmy o egzorcyzmach rozbudziły niezdrową ciekawość, ale przede wszystkim to jest długa i głęboka modlitwa nad osobą, często omadlane są konkretne sytuacje z życia tej osoby, czyli jej bardzo prywatne sprawy, co też jest powodem że nikt niepowołany nie powinien tego słuchać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 cze 2022, 8:52 W ewangelii jest przypowieść:
Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. Ledwie wysiadł...
Piszesz, że to przypowieść... Czemu przypowieść, skoro to było coś faktycznego? [w przypowieści nie wszystko musi być faktem]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, masz rację to nie była przypowieść.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Szukająca

Nieprzeczytany post

A przede wszystkim trzeba pamiętać o swoistej intymności osoby opętanej, która może sobie nie życzyć obecności jakichś gapiów, a przecież może nie być w stanie w danym momencie owego braku zgody wyartykułować... Chęć uczestnictwa w takim egzorcyzmie to jak chęć gapiów do oglądania wypadku - nie są tam użyteczni, a tylko bezwstydnie karmią swoją niezdrową ciekawość czyjąś tragedią.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Podobno w niektórych Kościołach katolickich są odprawiane publicznie modlitwy o uwolnienie i tam czasami dzieją się dziwne rzeczy, demony zaczynają się ujawniać, jednak osobiście wolałabym nie umacniać w ten sposób wiary i wolałabym się trzymać z daleka od takich zjawisk.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 12 lip 2022, 18:55 Podobno w niektórych Kościołach katolickich są odprawiane publicznie modlitwy o uwolnienie i tam czasami dzieją się dziwne rzeczy, demony zaczynają się ujawniać, jednak osobiście wolałabym nie umacniać w ten sposób wiary i wolałabym się trzymać z daleka od takich zjawisk.
Właściwie jest to domena ruchu zielonoświątkowego, w Kościele zdarzają się w środowiskach zafascynowanych tą duchowością.
Jest dość mimo wszystko cienka granica pomiędzy modlitwą o uwolnienie a egzorcyzmem. Zasadą w Kosciele jest (niestety, nie wszyscy i nie zawsze ją przestrzegają) że w przypadku ujawnienia się manifestacji (niekoniecznie podczas modlitw o uwolnienie, widziałem tego rodzaju manifestację podczas modlitwy wstawienniczej) natychmiast wyprowadza się tę osobę z sali i dalszy ciąg przeprowadza osoba ze swięceniami kapłańskimi (czasem z asystą bardziej doświadczonych członków wspólnoty).
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 12 lip 2022, 21:36 Właściwie jest to domena ruchu zielonoświątkowego, w Kościele zdarzają się w środowiskach zafascynowanych tą duchowością.
Ojej kogo ja tu widzę, jak miło ;;) :x

Czytałam kiedyś o Kościołach katolickich, gdzie odprawia się takie modlitwy publicznie, pisało chyba o którymś Kościele w Częstochowie i jeszcze inne były podane, jak znajdę to tu wrzucę.
Chyba to nie było związane z Odnową, tylko regularnie tam się odbywają takie modlitwy


@Marek Piotrowski a jeśli uczestniczą w tym osoby mniej uduchowione (gdy np. dojdzie na manifestacji publicznie podczas Mszy) to stanowi to dla nich jakieś zagrożenie?
Bodajże wczoraj opublikowali film z Czatachowy, gdzie doszło do takiej manifestacji (no chyba, że było udawane :-\ ) i tam ludzie cały czas się modlili, nikt nie wychodził.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2022, 22:08 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hildegarda w dziale Kościół mamy wątek o ks Galusie z Czatachowej. Przeczytaj proszę
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia wiem, że tworzy swoją grupę katolików i został suspendowany, podobnie jak ks.Prausa.
Przypomniał mi się ten film z manifestacją podczas modlitw u nich, bo mi się ostatnio wyświetlił i z ciekawości zajrzałam co tam się dzieje. Faktycznie wyglądało to jakby doszło do manifestacji, ale nie można wykluczyć, że było udawane.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 12 lip 2022, 21:51 Czytałam kiedyś o Kościołach katolickich, gdzie odprawia się takie modlitwy publicznie, pisało chyba o którymś Kościele w Częstochowie i jeszcze inne były podane, jak znajdę to tu wrzucę.
Chyba to nie było związane z Odnową, tylko regularnie tam się odbywają takie modlitwy
I tak, i nie.
Jak pisałem, chodzi o środowiska zafascynowane pewnego rodzaju duchowością, niekoniecznie o Odnowę w sensie stricte.

@Marek Piotrowski a jeśli uczestniczą w tym osoby mniej uduchowione (gdy np. dojdzie na manifestacji publicznie podczas Mszy) to stanowi to dla nich jakieś zagrożenie?
Zagrożenie? Nie sądzę.
Jednak Kościół stroni od wszelkiej sensacyjności, a i aspekt tu już wspominany - pewnej intymności i prywatności osoby dotkniętej (w 99% przypadków nie chodzi o opętanie, raczej o jakieś opresje i obsesje szatańskie, nie mówiąc już o tym, że stosunkowo duża część to po prostu emocje)
Bodajże wczoraj opublikowali film z Czatachowy, gdzie doszło do takiej manifestacji (no chyba, że było udawane :-\ ) i tam ludzie cały czas się modlili, nikt nie wychodził.
Czatachowa to w praktyce sekta.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski byłbyś w stanie przybliżyć terminy obsesje/opresje szatańskie ?
Myślę, że pasuje do tematu wątku.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 13 lip 2022, 8:02 Zagrożenie? Nie sądzę.
Jednak Kościół stroni od wszelkiej sensacyjności, a i aspekt tu już wspominany - pewnej intymności i prywatności osoby dotkniętej (w 99% przypadków nie chodzi o opętanie, raczej o jakieś opresje i obsesje szatańskie, nie mówiąc już o tym, że stosunkowo duża część to po prostu emocje)
A co myślisz o działalności ks. Glasa? Kiedyś udostępnił nagranie, gdzie demon zaczął mówić po imieniu do stojących tam ludzi podczas manifestacji


Marek Piotrowski pisze: 13 lip 2022, 8:02 Czatachowa to w praktyce sekta.
Być może, ale jak wyjaśnić tą manifestację u nich w czasie modlitw? Myślisz, że to wszystko jest zrobione celowo, a osoba podstawiona? Dla popularności?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hildegarda może ten wątek Cię też zainteresuje.

viewtopic.php?f=31&t=625&hilit=proroka

Ja mogę tylko powiedzieć, że jeśli jakiś ksiądz przekazuje słowa od szatana to lepiej się trzymać od niego z daleka. Szatana się nie słucha, nie dyskutuje z nim a tym bardziej nie wierzy w to co mówi.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 13 lip 2022, 20:15 Ja mogę tylko powiedzieć, że jeśli jakiś ksiądz przekazuje słowa od szatana to lepiej się trzymać od niego z daleka. Szatana się nie słucha, nie dyskutuje z nim a tym bardziej nie wierzy w to co mówi.
Tacy egzorcyści twierdzą, że demon "przyciśnięty" musi mówić prawdę, ale wiadomo, nawet egzorcyści, nie są w stanie aż tak dobrze poznać świata demonicznego, żeby mieć tą pewność, więc wskazana jest ostrożność.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hildegarda Tak, znam te tłumaczenia.. warto sięgnąć do Księgi Rodzaju, powinna nas czegoś jednak nauczyć w tym temacie 😉
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ