Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy ludzie wierzą w czyściec?

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Augustynka

Nieprzeczytany post

Mam wrażenie, że wielu praktykujących katolików nie rozumie, czym jest czyściec. Modlą się za zmarłych, ale chyba nie do końca wiedzą dlaczego, skoro potrafią w trakcie odprowadzenia zmarłego na cmentarz komentować: „Jemu już tam jest dobrze”.

A przecież to najczęściej nieprawda. Większość dusz potrzebuje oczyszczenia po śmierci, chyba że ktoś umarł w opinii świętości, a i to nie musi znaczyć, że nie czeka go choćby krótki czyściec. Popularne są „wypominki” za zmarłych, wspólnotowe i osobiste modlitwy, mniejsza jest chyba świadomość odpustów, ale mało osób, które na co dzień chodzą do kościoła rozumie, czemu te wszystkie praktyki właściwie służą. Przecież gdyby ludzie rozumieli, czym jest czyściec, modliliby się więcej i z większym zaangażowaniem za swoich bliskich zmarłych!

Jak myślicie, z czego bierze się niska świadomość istnienia czyśćca wśród wierzących i co możemy z tym robić?
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odpowiedź brzmi tak, że część ludzi wierzy a część nie wierzy. Większość nie wierzy, choć deklarują się jako katolicy. Ale tak jest ze wszystkim. Ludzie np. chrzczą dzieci, ale nie chcą mieć ślubu. Myślę, że w Polsce 20 max. do 25 procent ludzi, którzy deklarują się katolikami, wierzą we wszystko co podaje Kościół. Reszta wybiera sobie to co jest wygodne, czyli świętuje Boże Narodzenie, Pierwsza Komunia Święta itd.
Wielu nie wierzy nawet w piekło, o czyśćcu już nie wspominając. Nie znam nikogo, kto wierzy w czyściec, a nie wierzy w piekło. Tłumaczenie jest takie, że jak miłosierny Bóg może ludzi męczyć w piekle? Większość nie rozumie istoty piekła, że to jest wolny wybór, a nie wtrącenie przez Boga jak do lochu. Bóg mówi, że skoro Go nie kochamy, będzie nam bez Niego lepiej, to proszę bardzo. Twój wybór. I duszom piekielnym jest w tym piekle naprawdę lepiej, bo skoro obecność Boga jest dla nich problemem, to znaczy, że w niebie byłoby im zwyczajnie gorzej niż w piekle. Po prostu niebo jest większym piekłem dla złych ludzi, niż samo piekło.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 18 mar 2023, 14:54 Odpowiedź brzmi tak, że część ludzi wierzy a część nie wierzy. Większość nie wierzy, choć deklarują się jako katolicy. Ale tak jest ze wszystkim. Ludzie np. chrzczą dzieci, ale nie chcą mieć ślubu. Myślę, że w Polsce 20 max. do 25 procent ludzi, którzy deklarują się katolikami, wierzą we wszystko co podaje Kościół. Reszta wybiera sobie to co jest wygodne, czyli świętuje Boże Narodzenie, Pierwsza Komunia Święta itd.
Wielu nie wierzy nawet w piekło, o czyśćcu już nie wspominając. Nie znam nikogo, kto wierzy w czyściec, a nie wierzy w piekło. Tłumaczenie jest takie, że jak miłosierny Bóg może ludzi męczyć w piekle? Większość nie rozumie istoty piekła, że to jest wolny wybór, a nie wtrącenie przez Boga jak do lochu.
Dotąd się mogę zgodzić.
Sebastian Biernacki pisze: 18 mar 2023, 14:54 Bóg mówi, że skoro Go nie kochamy, będzie nam bez Niego lepiej, to proszę bardzo. Twój wybór. I duszom piekielnym jest w tym piekle naprawdę lepiej, bo skoro obecność Boga jest dla nich problemem, to znaczy, że w niebie byłoby im zwyczajnie gorzej niż w piekle. Po prostu niebo jest większym piekłem dla złych ludzi, niż samo piekło.
Z tym się nie zgadzam.
Bóg daje wolny wybór, ale przecież kocha każdego grzesznika, myślę, ze cierpi, gdy człowiek Boga odrzuca, bo mimo to nie przestaje kochać. Wolny wybór, nawet odrzucenie, Bóg szanuje. Natomiast w piekle panuje nienawiść, ciemność, samotność, zimno - nikt tam się nie czuje dobrze... bo już rozumieją te dusze, ze taka będzie wieczność pełna nienawiści i ciemności .
A największe rozczarowanie jakie przeżywają to szatanem... wybrali go a on nienawidzi ludzi... ale kanał....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Augustynka

Nieprzeczytany post

Tylko że ja założyłam temat o czyśćcu i nie wiem, jak się ma do tego piekło...
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Od dawna nie rozumiem podejścia, że jeśli jest się katolikiem to trzeba z marszu zaakceptować i przyjmować bez zająknięcia wszystkie "zasady" jakie panują w KK. Oczywiście, że z perspektywy osoby, która jest uduchowiona i już długo jest po nawróceniu to może jej się to wszystko wydaje oczywiste (chociaż i tak twierdzę że nie), ale trzeba zrozumieć, że wiara jest procesem. Nie od razu wszyscy wszystko rozumieją. I to nie jest powodem do podważania tego, że są katolikami. To, że niektórzy mają wątpliwości co do czyścca a chodzą na msze do KK to znaczy, że mają nie nazywać się katolikami? Myślę, że to nawet nie jest zdrowa religijność, jeśli ktoś wszystko z marszu przyjmuje i nie ma żadnych wątpliwości co do swojej religii czy wiary. Wiara to droga, a jej końcem jest niebo, więc nie da się poznać i zrozumieć wszystkich jej aspektów za życia
Ostatnio zmieniony 18 mar 2023, 15:29 przez Malina, łącznie zmieniany 2 razy.
Augustynka

Nieprzeczytany post

@Malina
Mamy wierzyć we wszystko, czego naucza Kościół, a ten wątek nie dotyczy wątpliwości co do wiary w czyściec, tylko w ogóle braku świadomości, czym on jest.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2023, 15:32 przez Augustynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Augustynka pisze: 18 mar 2023, 15:32 @Malina
Mamy wierzyć we wszystko, czego naucza Kościół, a ten wątek nie dotyczy wątpliwości co do wiary w czyściec, tylko w ogóle braku świadomości, czym on jest.
Dobra, mamy wierzyć, ale co w sytuacji jeśli ktoś nie może po prostu w coś uwierzyć? To, że się powie człowiekowi "masz w to wierzyć" nie działa w ten sposób, że faktycznie zaczyna prawdziwie w to wierzyć. Chyba Bogu nie chodzi oto aby człowiek zmusił się do wiary, ale żeby z serca uwierzył. A na brak świadomości o czyścu wśród wiernych odpowiadają księża i katecheci, bo to oni mają obowiązek nauczania wiary i religii.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Malina pisze: 18 mar 2023, 15:37
Augustynka pisze: 18 mar 2023, 15:32 @Malina
Mamy wierzyć we wszystko, czego naucza Kościół, a ten wątek nie dotyczy wątpliwości co do wiary w czyściec, tylko w ogóle braku świadomości, czym on jest.
Dobra, mamy wierzyć, ale co w sytuacji jeśli ktoś nie może po prostu w coś uwierzyć? To, że się powie człowiekowi "masz w to wierzyć" nie działa w ten sposób, że faktycznie zaczyna prawdziwie w to wierzyć. Chyba Bogu nie chodzi oto aby człowiek zmusił się do wiary, ale żeby z serca uwierzył. A na brak świadomości o czyścu wśród wiernych odpowiadają księża i katecheci, bo to oni mają obowiązek nauczania wiary i religii.
To wtedy idzie się do innego Kościoła lub Związku wyznaniowego. Po co oszukiwać Kościół i siebie?
Przykładowo ja przeszedłem do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ nie zgadzam się z obowiązkową uszną formą spowiedzi. U nas jest spowiedź powszechna podczas nabożeństwa, a jeśli ktoś potrzebuje wyspowiadać się na ucho, to nie ma problemu.
Stałem się więc protestantem, ściślej ewangelikiem, a najściślej luteraninem:
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 23 wrz 2023, 22:14

To wtedy idzie się do innego Kościoła lub Związku wyznaniowego. Po co oszukiwać Kościół i siebie?
Przykładowo ja przeszedłem do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ nie zgadzam się z obowiązkową uszną formą spowiedzi. U nas jest spowiedź powszechna podczas nabożeństwa, a jeśli ktoś potrzebuje wyspowiadać się na ucho, to nie ma problemu.
Stałem się więc protestantem, ściślej ewangelikiem, a najściślej luteraninem:
Czy Biblia naucza że jak coś nam się nie podoba w Kościele to sobie odchodzimy do innego?
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 23 wrz 2023, 22:25
Czy Biblia naucza że jak coś nam się nie podoba w Kościele to sobie odchodzimy do innego?
Chodzi wyłącznie o interpretację słów zapisanych w Biblii na temat spowiedzi. KK i KE-A rozumieją je inaczej.
To jest temat o Czyśćcu, więc nie chciałbym tu śmiecić.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki nie odchodzę z KK, ponieważ kwestia istnienia czyścca nie jest dla mnie kluczowa, a w KK widzę o wiele więcej rzeczy, które mnie do niego przyciągają i są dla mnie ważniejsze niż ta doktryna. Poza tym próbuje bardziej zrozumieć zdanie KK jeśli chodzi o czyściec, to nie jest tak, że go całkowicie odrzucam, tylko po prostu na tę chwilę mam co do tego duże wątpliwości i mam nadzieję, że kiedyś dostanę łaskę zrozumienia tego czego teraz nie pojmuję, co w moim życiu już się działo, więc pozostaje mi tylko cierpliwość i dalsze zgłębianie tematu :)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Malina pisze: 24 wrz 2023, 20:01 @Sebastian Biernacki nie odchodzę z KK, ponieważ kwestia istnienia czyścca nie jest dla mnie kluczowa, a w KK widzę o wiele więcej rzeczy, które mnie do niego przyciągają i są dla mnie ważniejsze niż ta doktryna. Poza tym próbuje bardziej zrozumieć zdanie KK jeśli chodzi o czyściec, to nie jest tak, że go całkowicie odrzucam, tylko po prostu na tę chwilę mam co do tego duże wątpliwości i mam nadzieję, że kiedyś dostanę łaskę zrozumienia tego czego teraz nie pojmuję, co w moim życiu już się działo, więc pozostaje mi tylko cierpliwość i dalsze zgłębianie tematu :)
Rozumiem.
Ze mną było inaczej, bo dla mnie kwestia spowiedzi była kluczowa. Spowiedź jest jednak czymś bardziej przyziemnym, osobistym, dotykającym nas bezpośrednio. Kwestia Czyśćca faktycznie jest jakby bardziej odległa.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jako osoba niewierząca w Czyściec (jestem luteraninem), nie modlę się za zmarłych. My uważamy, że po śmierci dusza trafia na zawsze do Nieba lub do Piekła.
Od katolickiej, zdecydowanie jest mi bliższa teologia prawosławna, w której też nie ma Czyśćca, ale prawosławni modlą się za zmarłych bo uważają, że z Piekła można przejść do Nieba.
Tylko w teologii katolickiej istnieje Czyściec.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1677
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 379
Podziękowano: 766
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 01 paź 2023, 23:23 Jako osoba niewierząca w Czyściec (jestem luteraninem), nie modlę się za zmarłych. My uważamy, że po śmierci dusza trafia na zawsze do Nieba lub do Piekła.
Od katolickiej, zdecydowanie jest mi bliższa teologia prawosławna, w której też nie ma Czyśćca, ale prawosławni modlą się za zmarłych bo uważają, że z Piekła można przejść do Nieba.
Tylko w teologii katolickiej istnieje Czyściec.
Sprawa może Ci się uprościć jeżeli założysz, że katolicki czyściec to takie prawosławne piekło dla tych, którzy przejdą z niego do Nieba ;)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 675
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 56
Podziękowano: 50
Płeć:

Nieprzeczytany post

No i faktycznie problem z tym czyśćcem. Ktoś mógłby się wyzłośliwiać w kwestii handlu odpustami.
Ale jak widać, w Watykanie też się głowią:

Skąd pochodzi cytat?
"To elita intelektualna Kościoła - tak mówi się o 30 teologach, którzy są członkami wpływowej Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Nic dziwnego, to właśnie oni od lat zajmują się rozwiązywaniem najtrudniejszych problemów teologicznych w Kościele. To do nich Benedykt XVI zwracał się o fachową opinię, gdy chciał się dowiedzieć "czy rozkwit kultu obrazów świętych nie zagraża kultowi samego Chrystusa?" i kiedy potrzebował ekspertyzy wyjaśniającej "co dzieje się z duszami zmarłych, które czekają na Sąd Ostateczny?". Teraz Komisja znów się zebrała w domu św Marty w Watykanie, by poszukać odpowiedzi na pytanie "Co dzieje się z duszami dzieci, które zmarły bez chrztu?". Do tej pory Kościół głosił, że nie mają pełnych szans na zbawienie. - Ale czy to sprawiedliwe, żeby niewinne dzieci nie były od razu dopuszczone do nieba? - zastanawia się ks. prof. Stanisław Olejnik, jeden z trzech polskich księży, którzy kiedyś zasiadali w elitarnej Komisji. Podobnie zastanawiają się jej dzisiejsi członkowie. Ale wczoraj spotkanie przerodziło się w zacięty spór i zeszło na zupełnie inny temat - o istnienie czyśćca. "Czym jest czyściec i czy w ogóle istnieje?"- takie pytanie miał według włoskiej telewizji RAI postawić jeden z członków Komisji tłumacząc, że bez jednoznacznego rozstrzygnięcia tej kwestii, nie można zabierać się za dywagacje co się dzieje z dziećmi. Jakie były szczegóły dalszych sporów nie wiadomo, bo obrady odbywają się za zamkniętymi drzwiami i owiane są tajemnicą. Ks. Olejnik. tłumaczy nam, że teologowie z Komisji reprezentują najróżniejsze szkoły, a teorii o czyśćcu jest bardzo dużo. Właśnie dlatego Kościół rzadko wypowiada się w jego sprawie.

Oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie wyjaśnił nam ks. prof. Michał Czajkowski: - W Biblii słowo "czyściec" nie pada, ale Księga Machabejska sugeruje, że istnieje pewien stan, który możemy nazwać czyśćcem. Po śmierci idziemy do czyśćca i czekamy tam na Sąd Ostateczny. Od razu do nieba idą tylko uznani przez Kościół za świętych i błogosławionych

Taki czyściec - według ks. Czajkowskiego - daje szansę grzesznikom na przejście do nieba i na tym polega logika bożego miłosierdzia.

Inne teorie są takie: czyśćca faktycznie nie ma, a dzieci, które zmarły przed chrztem trafiają prosto do nieba. Istnieją tzw. Limbus (łac. przedpiekle) dla: dzieci, zmarłych przed Chrystusem i tych, którzy nieświadomie popełnili grzech śmiertelny, w których męki są nieco mniejsze od piekielnych, ale - w przeciwieństwie do czyśćca - nie można się stamtąd wydostać. Albo - wg teorii papieża Piusa X - oprócz piekła, nieba, czyśćca, jest też tzw. "pusta otchłań" właśnie dla nieochrzczonych dzieci, w której nie można przeżywać uczuć.

Która z powyższych teorii będzie najbliższa temu co ustali Komisja? Nie wiadomo.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

  1. Czyściec jest.
  2. Nauka o Czyśćcu nie opiera sie wyłącznie na Księgach Machabejskich.
  3. Dzieci (w sensie: niemowlaki) zmarłe bez chrztu nie trafiają do Czyśćca, bo czyściec związany jest z grzechami uczynkowymi.
  4. Czy trafiają do piekła, limbusa czy Nieba nie mamy pewnej odpowiedzi w Objawieniu, zatem Kościół w tej sprawie skazany jest na oparcie się na przesłankach pośrednich i rozumowaniu, ale niestety nie możemy powiedzieć nic na pewno (bo pewne są jedynie prawdy pochodzące z Objawienia). Jedną z tych hipotez (dziś całkowicie zarzuconą) był limbus.
  5. Na tyle, na ile można polegac na ludzkim rozumie na obecnym rozwoju myśli teologicznej, uważamy, że dzieci takie trafiają bezpośrednio do Nieba (masz stare informacje. Orzeczenie komisji o której wspominasz w sprawie dzieci zmarłych bez chrztu zostało wydane 16 lat temu ;) )
  6. Teolodzy są od tego, by rozważać różne rzeczy. Obowiązuje nas jednak nauka Kościoła, a nie to, co jeden czy drugi z nich powie
  7. Jest przyjęte, żeby podawać źródło cytowanych słów. Tym razem zacytowałeś Gazetę Wyborczą. Proponuję, byś znalazł sobie bardziej wiarygodne źródło informacji o Kościele i wierze.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2023, 15:53 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Piotr55 skad pochodzi cytat? Regulamin wymaga byśmy podawali źródła cytatów.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 675
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 56
Podziękowano: 50
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cytat pochodzi z Gazety Wyborczej. Mimo to, sprawdzałem w innych językach, nie mija się z faktami.

(ciach) Piotrze, proszę w jednym temacie piszemy na ten jeden temat, ewentualnie różne tematy poruszaj w swoim wątku. Nie można rozmawiać na wszystkie tematy na raz. Upomnienie. Magnolia
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy żydzi wierzyli lub wierzą w Czyściec?
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 21 paź 2023, 19:08 Czy żydzi wierzyli lub wierzą w Czyściec?
To bardzo ciekawe pytanie.

Czyściec to stara tradycja żydowska, choć oczywiście, nie używają takiej nazwy. Wprawdzie aluzje do niego w Starym Testamencie znalazłem - oprócz Drugiej Machabejskiej - tylko w Księdze Syracha i Księdze Mądrości, ale w nauczaniu jest.
Na przykład w czasach Chrystusa szkoła rabina Szammaja (I w. przed Chr./ I w.po Chr.) nauczała o trzech rodzajach Sądu Bożego:
  • na życie wieczne (dla pobożnych)
  • na hańbę wieczną (dla niesprawiedliwych)
  • na oczyszczenie (dla nie w pełni sprawiedliwych ale i nie całkiem bezbożnych, którzy zstępują na pewien czas do Gehenny by się oczyścić „przez ogień” (Tos. Sanhedrin 13;3)
Być może do tego ostatniego właśnie nawiązał św. Paweł w 1 Kor 3:15, Piotr w Ptr 1,7 i Jan w Ap 3,18

Także Żydzi „Esseńczycy” wierzyli w „piec” oczyszczający dusze po śmierci.

Ciekawą (choć skomplikowaną) sprawą jest zagadnienie Kadiszu (modlitwy odmawianej po śmierci Żyda).
W zasadzie kadisze nie są modlitwą za zmarłego, tylko modlitwą sławiącą Boga odprawianą na grobie krewnego - aby pokazać iż nawet w tym położeniu (niczym Hiob) wielbi się Boga.

Jednak... są pewne "specjalne" kadisze:
  • Kadisz jatom (קדיש יתום) tj. Kadisz sierocy.
    Otóż żałobnik odmawia go codziennie przez 11 miesięcy. Sam tekst modlitwy nie ma nic wspólnego z Czyśćcem - ciekawe jest jednak uzasadnienie czasu odmawiania pacierza. Otóż Żydzi wierzą że po śmierci dusza ulega oczyszczeniu i że dla wyjątkowo niegodziwych grzeszników ów proces trwa 12 miesięcy.
    Syn odmawia więc modlitwę jedynie przez 11 miesięcy aby nie sugerować iż jego Ojciec był niegodziwcem ;)
  • Modlitwa za zmarłych Hazkoras-neszomas, odprawiana w synagodze kilka razy do roku. Wspomina się w niej imię zmarłego i błaga się o pokój dla jego duszy. Towarzyszy temu jałmużna na cel dobroczynny.
  • Modlitwa Hazkara (wspomnienie) będąca elementem najstarszej tradycji żydowskiej, zawiera elementy modlitwy wstawienniczej podobnej do naszych modlitw za spokój duszy zmarłej osoby.
Dodam tu, ze całkiem sporo wyznań protestanckich uznaje istnienie Czyśćca, wzdragając się jedynie przed nazwaniem go w ten sposób. Wychodzą oni z logicznego rozumowania:
  1. Człowiek na Ziemi nie osiągnie doskonałości, umiera więc niedoskonały
  2. człowiek, aby był w stanie znieść bezpośrednią obecność Nieskończenie Dobrego Boga, musi być doskonały (inaczej nie byłby w stanie Go "oglądać" - patrz Księga Wyjścia). Zatem by być w Niebie, musi być doskonały
  3. Wniosek - pomiędzy śmiercią a pobytem w Niebie, człowiek musi doświadczyć przemiany z niedoskonałego do doskonałości
Niechęć, do nazwania tego zdarzenia czy procesu przemiany katolickim terminem "czyściec" jest być może winą katolickich malarzy (a nawet być może kaznodziejów) którzy często przedstawiają Czyściec jako miejsce i przypisują mu nasze doczesne kategorie (np. czasu trwania).
Zablokowany