Jak uzyskać odpust?

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Nutka

Chyba nie rozumiem, jak uzyskiwać odpusty.

Na tej stronie jest o tym napisane. Niestety, nadal nie rozumiem, jakie modlitwy trzeba odmawiać.

Czy kiedy chcę uzyskać odpust cząstkowy, to też muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego?

Intencja Ojca Świętego jest ustalana na każdy miesiąc inna i można ją łatwo znaleźć w internecie, choć nie trzeba jej znać, by modlić się w tej intencji.

Jakie są dokładnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego?

Jestem tym zmęczona, ponieważ jeśli odmówię jakąś modlitwę, za którą można uzyskać odpust cząstkowy (np. Duszo Chrystusowa po Komunii Świętej), to potem jeszcze muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego i na wszelki wypadek odmawiam kilka: Pod Twoją obronę, Ojcze nasz i Wierzę w Boga, często odmawiam je dodatkowo nawet wtedy, gdy wcześniej odmówiłam je już w ramach Różańca czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Czuję, że to wszystko, co robię, jest jakieś sztywne, że mnie męczy, ale zanim ktoś zarzuci mi nadmierny formalizm, bo wystarczy się tylko pomodlić za zmarłego (choć odpust można też uzyskać za siebie), spieszę z wyjaśnieniem, że modlitwa i odpust to nie to samo, a po to Kościół dał odpusty, by z nich korzystać. Możemy pomóc duszom czyśćcowym, a pewnie niejednokrotnie marnujemy okazję do uzyskania odpustu.

Proszę, napiszcie mi krok po kroku instrukcję do odpustu cząstkowego i zupełnego, bo chcę pomagać duszom czyścowym, ale moim sposobem już nie daję rady...
Awatar użytkownika
Magnolia
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 329
Podziękowano: 371
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52

Czy kiedy chcę uzyskać odpust cząstkowy, to też muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego?
Wydaje mi się że nie, że taki odpust jest przypisany do danej modlitwy, np do "Pod Twoją Obronę" - odpust cząstkowy jest za jej odmówienie.

Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Intencja Ojca Świętego jest ustalana na każdy miesiąc inna i można ją łatwo znaleźć w internecie, choć nie trzeba jej znać, by modlić się w tej intencji.

Jakie są dokładnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego?
Odpusty funkcjonowały w Kościele dużo wcześniej niż internet, więc nie musiał wierny znać tej intencji, ale powinien się połączyć w modlitwie z Ojcem Świętym. Bardziej chodzi o duchową jedność Kościoła, niż nawet o znajomość tej intencji.
Wybór modlitwy zależy od Ciebie. Może być Ojcze Nasz, może być Zdrowaś Mario, albo inna.
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Jestem tym zmęczona, ponieważ jeśli odmówię jakąś modlitwę, za którą można uzyskać odpust cząstkowy (np. Duszo Chrystusowa po Komunii Świętej), to potem jeszcze muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego i na wszelki wypadek odmawiam kilka: Pod Twoją obronę, Ojcze nasz i Wierzę w Boga, często odmawiam je dodatkowo nawet wtedy, gdy wcześniej odmówiłam je już w ramach Różańca czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Przyznam się ze ja czasem też tak robię, w senie że odmawiam osobno modlitwy jakie przynależą do odpustu. Ale spotkałam się że kapłan mówił z ambony, że jak ktoś jest na mszy św, gdzie już odmawia się Wierzę w Boga i Ojcze Nasz, to wystarczy Zdrowaś Mario w intencjach Ojca św, no i oczywiście komunia św i czynność związana z odpustem i wypełniliśmy warunki odpustu.
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Czuję, że to wszystko, co robię, jest jakieś sztywne, że mnie męczy, ale zanim ktoś zarzuci mi nadmierny formalizm, bo wystarczy się tylko pomodlić za zmarłego (choć odpust można też uzyskać za siebie), spieszę z wyjaśnieniem, że modlitwa i odpust to nie to samo, a po to Kościół dał odpusty, by z nich korzystać. Możemy pomóc duszom czyśćcowym, a pewnie niejednokrotnie marnujemy okazję do uzyskania odpustu.

Proszę, napiszcie mi krok po kroku instrukcję do odpustu cząstkowego i zupełnego, bo chcę pomagać duszom czyścowym, ale moim sposobem już nie daję rady...
Po prostu modlić się za dusze czyśćcowe, nawet utrapienia w ich intencji ofiarowywać wraz z modlitwą i to będzie wielka pomoc. Ale przede wszystkim najpierw w sercu powinno być pragnienie pomocy, a jako drugie potrzeba wypełnienia warunków odpustu.
W każdym położeniu dziękujcie 1 Tes 5, 18
Awatar użytkownika
Zebra
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 79
Podziękowano: 74
Możesz też poczytać tutaj o odpustach
viewtopic.php?p=3205#p3205
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.