Strona 1 z 2

Jak uzyskać odpust?

: 17 wrz 2021, 13:52
autor: Nutka
Chyba nie rozumiem, jak uzyskiwać odpusty.

Na tej stronie jest o tym napisane. Niestety, nadal nie rozumiem, jakie modlitwy trzeba odmawiać.

Czy kiedy chcę uzyskać odpust cząstkowy, to też muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego?

Intencja Ojca Świętego jest ustalana na każdy miesiąc inna i można ją łatwo znaleźć w internecie, choć nie trzeba jej znać, by modlić się w tej intencji.

Jakie są dokładnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego?

Jestem tym zmęczona, ponieważ jeśli odmówię jakąś modlitwę, za którą można uzyskać odpust cząstkowy (np. Duszo Chrystusowa po Komunii Świętej), to potem jeszcze muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego i na wszelki wypadek odmawiam kilka: Pod Twoją obronę, Ojcze nasz i Wierzę w Boga, często odmawiam je dodatkowo nawet wtedy, gdy wcześniej odmówiłam je już w ramach Różańca czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Czuję, że to wszystko, co robię, jest jakieś sztywne, że mnie męczy, ale zanim ktoś zarzuci mi nadmierny formalizm, bo wystarczy się tylko pomodlić za zmarłego (choć odpust można też uzyskać za siebie), spieszę z wyjaśnieniem, że modlitwa i odpust to nie to samo, a po to Kościół dał odpusty, by z nich korzystać. Możemy pomóc duszom czyśćcowym, a pewnie niejednokrotnie marnujemy okazję do uzyskania odpustu.

Proszę, napiszcie mi krok po kroku instrukcję do odpustu cząstkowego i zupełnego, bo chcę pomagać duszom czyścowym, ale moim sposobem już nie daję rady...

Re: Jak uzyskać odpust?

: 18 wrz 2021, 8:28
autor: Magnolia
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52

Czy kiedy chcę uzyskać odpust cząstkowy, to też muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego?
Wydaje mi się że nie, że taki odpust jest przypisany do danej modlitwy, np do "Pod Twoją Obronę" - odpust cząstkowy jest za jej odmówienie.

Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Intencja Ojca Świętego jest ustalana na każdy miesiąc inna i można ją łatwo znaleźć w internecie, choć nie trzeba jej znać, by modlić się w tej intencji.

Jakie są dokładnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego?
Odpusty funkcjonowały w Kościele dużo wcześniej niż internet, więc nie musiał wierny znać tej intencji, ale powinien się połączyć w modlitwie z Ojcem Świętym. Bardziej chodzi o duchową jedność Kościoła, niż nawet o znajomość tej intencji.
Wybór modlitwy zależy od Ciebie. Może być Ojcze Nasz, może być Zdrowaś Mario, albo inna.
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Jestem tym zmęczona, ponieważ jeśli odmówię jakąś modlitwę, za którą można uzyskać odpust cząstkowy (np. Duszo Chrystusowa po Komunii Świętej), to potem jeszcze muszę odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego i na wszelki wypadek odmawiam kilka: Pod Twoją obronę, Ojcze nasz i Wierzę w Boga, często odmawiam je dodatkowo nawet wtedy, gdy wcześniej odmówiłam je już w ramach Różańca czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Przyznam się ze ja czasem też tak robię, w senie że odmawiam osobno modlitwy jakie przynależą do odpustu. Ale spotkałam się że kapłan mówił z ambony, że jak ktoś jest na mszy św, gdzie już odmawia się Wierzę w Boga i Ojcze Nasz, to wystarczy Zdrowaś Mario w intencjach Ojca św, no i oczywiście komunia św i czynność związana z odpustem i wypełniliśmy warunki odpustu.
Nutka pisze: 17 wrz 2021, 13:52 Czuję, że to wszystko, co robię, jest jakieś sztywne, że mnie męczy, ale zanim ktoś zarzuci mi nadmierny formalizm, bo wystarczy się tylko pomodlić za zmarłego (choć odpust można też uzyskać za siebie), spieszę z wyjaśnieniem, że modlitwa i odpust to nie to samo, a po to Kościół dał odpusty, by z nich korzystać. Możemy pomóc duszom czyśćcowym, a pewnie niejednokrotnie marnujemy okazję do uzyskania odpustu.

Proszę, napiszcie mi krok po kroku instrukcję do odpustu cząstkowego i zupełnego, bo chcę pomagać duszom czyścowym, ale moim sposobem już nie daję rady...
Po prostu modlić się za dusze czyśćcowe, nawet utrapienia w ich intencji ofiarowywać wraz z modlitwą i to będzie wielka pomoc. Ale przede wszystkim najpierw w sercu powinno być pragnienie pomocy, a jako drugie potrzeba wypełnienia warunków odpustu.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 18 wrz 2021, 13:27
autor: Zebra
Możesz też poczytać tutaj o odpustach
viewtopic.php?p=3205#p3205

Re: Jak uzyskać odpust?

: 24 paź 2021, 23:16
autor: Jan0
Nie przejmuj się. Ja w ogóle nie wiem o co chodzi w odpustach i jakoś żyję. Może ktoś się kiedyś zlituje i opowie jak krowie na miedzy czym to jest i jak to działa.

Nie wiem jak się uzyskuje odpusty i jak już mam tą "moc", to jak się z niej korzysta. No i jak nie skorzystam z już przysługującego mi odpustu, to czy on się terminuje?

Re: Jak uzyskać odpust?

: 25 paź 2021, 8:23
autor: Magnolia
QVX pisze: 24 paź 2021, 23:16 Nie przejmuj się. Ja w ogóle nie wiem o co chodzi w odpustach i jakoś żyję. Może ktoś się kiedyś zlituje i opowie jak krowie na miedzy czym to jest i jak to działa.

Nie wiem jak się uzyskuje odpusty i jak już mam tą "moc", to jak się z niej korzysta. No i jak nie skorzystam z już przysługującego mi odpustu, to czy on się terminuje?
Cały Kościół się modli, wiele zakonów, świeckich, duchowieństwo - ta modlitwa jest Skarbcem Kościoła - czyli jest to dobro duchowe, którym Bóg dysponuje dla zbawienia grzeszników.
Kiedy my wypełniamy warunki przypisane do jakiegoś odpustu, np uczynimy jakąś pielgrzymkę do sanktuarium, albo przez 30 minut przeczytamy Pismo św, albo uczestniczymy w prymicjach, oraz odmówimy modlitwy związane z odpustem to korzystamy z tego Skarbca Kościoła - czyli dobra duchowego i Bóg udziela nam odpustu, czyli niweluje nasze kary doczesne związane z popełnionymi grzechami (odpuszczonymi w sakramencie pojednania co do winy). W ten sposób "skracamy" sobie pobyt w czyśćcu. Sobie albo jakiejś osobie zmarłej. Bo odpust można jedynie we własnej intencji lub kogoś zmarłego.

Zdecydowanie jest to Tajemnica Kościoła, a nie coś co można zmierzyć i sprawdzić, czy też kupić. Naszą rolą jest wypełnić warunki odpustu - modlitwy oraz związana z nimi jakaś czynność (wyżej wymieniłam kilka, ale jest ich sporo)
http://www3.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html
Wybrane:
Gdy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej i odmawiamy te modlitwy to korzystamy z odpustu cząstkowego:
*Odmówienie aktów cnót teologalnych (wiary, miłości i ufności) i żalu za grzechy - odpust cząstkowy.
*Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu - odpust cząstkowy; adoracja Najświętszego Sakramentu: przynajmniej pół godziny - odpust zupełny.
*Odmówienie hymnu: Uwielbiam Cię nabożnie (Adoro Te, devote) - odpust cząstkowy.
*Odmówienie przed zebraniami modlitwy: Stajemy wobec Ciebie, Panie - odpust cząstkowy.
* Odmówienie modlitwy: Do Ciebie, Święty Józefie - odpust cząstkowy.
*Odmówienie modlitwy: Dzięki Ci składamy, Wszechmogący Boże, za wszystkie dobrodziejstwa Twoje. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. - odpust cząstkowy.
* Odmówienie modlitwy: Aniele Boży - odpust cząstkowy.
*Odmówienie modlitwy Anioł Pański, w okresie wielkanocnym Królowo nieba - odpust cząstkowy.
*Odmówienie hymnu Duszo Chrystusowa - odpust cząstkowy. https://dolinamodlitwy.pl/duszo-chrystusowa/
*Błogosławieństwo Papieskie Urbi et Orbi choćby tylko przez radio lub telewizję - odpust zupełny.
*Nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada i modlitwa za zmarłych - odpust zupełny; w pozostałe dni roku - odpust cząstkowy
*Odmówienie modlitwy: Wysłuchaj nas, Panie Święty, Ojcze wszechmogący, wieczny Panie, i racz zesłać z nieba świętego Anioła Swego, aby strzegł, osłaniał, nawiedzał i bronił wszystkich mieszkańców tego domu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. - odpust cząstkowy.
*Uczestnictwo w rekolekcjach trwających przynajmniej trzy dni - odpust zupełny.
*Odmówienie aktu: O Jezu Najsłodszy (akt wynagrodzenia) - odpust cząstkowy, natomiast w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - za odmówienie publiczne - odpust zupełny. https://dolinamodlitwy.pl/akt-wynagrodz ... -jezusa-2/
*Odmówienie aktu: 0 Jezu Najsłodszy, Odkupicielu (akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi) - odpust cząstkowy, natomiast w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata za odmówienie publiczne - odpust zupełny.
*W godzinę śmierci, o ile nie ma kapłana, który udzieliłby sakramentów i błogosławieństwa papieskiego, można odmówić jakąkolwiek modlitwę, o ile chrześcijanin za życia miał zwyczaj odmawiania jakichkolwiek modlitw. Do tego odpustu należy posłużyć się krucyfiksem lub krzyżem - odpust zupełny:
*Odmówienie litanii: do Najświętszego Imienia Jezus, do Najświętszego Serca Pana Jezusa, do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, do świętego Józefa, do Wszystkich Świętych - odpust cząstkowy.
*Odmówienie kantyku: Magnificat - odpust cząstkowy. https://dolinamodlitwy.pl/magnificat/
*Odmówienie Składu Apostolskiego (pacierzowe wyznanie wiary) lub Symbolu Nicejsko-Konstantynopolitańskiego (mszalne wyznanie wiary) - odpust cząstkowy. https://dolinamodlitwy.pl/wierze-w-boga/
*Akt komunii duchowej, wzbudzony przy pomocy jakiejkolwiek pobożnej formuły - odpust cząstkowy.
*Pobożne uczestnictwo w adoracji krzyża podczas liturgii w Wielki Piątek - odpust zupełny.
*Odmówienie Jutrzni lub Nieszporów żałobnych - odpust cząstkowy.
*Udział w nauczaniu lub uczeniu się nauki chrześcijańskiej - odpust cząstkowy.
*Odmówienie Psalmu 130(129): Z głębokości - odpust cząstkowy.
*Odmówienie modlitwy: Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo (modlitwa św. Bernarda) - odpust cząstkowy.
*Odmówienie Psalmu 51(50): Zmiłuj się... - odpust cząstkowy.
*Odprawienie modlitwy myślnej (rozmyślania) - odpust cząstkowy.
*Odmówienie modlitwy: Wieczny odpoczynek - odpust cząstkowy.
*Odmówienie różańca w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu (wystarczy odmówić tylko jedną część różańca) - odpust zupełny; natomiast odmówienie poza tymi miejscami lub wspólnotami - odpust cząstkowy:
*Sprawowanie i uczestnictwo we Mszy św. jubileuszowej z okazji 25-, 50-, 60-lecia kapłaństwa - odpust zupełny.
*Czytanie Pisma Świętego przez pół godziny - odpust zupełny; natomiast w krótszym czasie - odpust cząstkowy.
*Odmówienie: Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia... - odpust cząstkowy. https://dolinamodlitwy.pl/witaj-krolowo/

Celowo wybrałam takie punkty by pokazać jak często nie mamy świadomości że uzyskujemy odpust albo jak często możemy uzyskać odpust, odmawiając jakąś modlitwę.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 25 paź 2021, 8:28
autor: Jan0
Ok. Mam już ten odpust. Co dalej? Jak go użyć i skąd mam wiedzieć, czy już go wykorzystałem czy jeszcze nie?

Re: Jak uzyskać odpust?

: 25 paź 2021, 8:42
autor: Magnolia
QVX pisze: 25 paź 2021, 8:28 Ok. Mam już ten odpust. Co dalej? Jak go użyć i skąd mam wiedzieć, czy już go wykorzystałem czy jeszcze nie?
Pisałam, my robimy swoje, Bóg dba o resztę.
Z jednej strony to może być denerwujące że to tajemnica i niemierzalne, ale nie to jest najważniejsze.
Ważne jest by się modlić, praktykować, mieć intencję pomagania sobie i zmarłym, bo to jest cenne we wspólnocie Kościoła - chodzi o to by mieć świadomość, że nie jesteśmy sami - jesteśmy wspólnotą, rodziną, dbamy jedni o drugich, że czynimy miłosierdzie zmarłym duszom bo kochamy Boga i pragniemy by wszyscy byli zbawieni.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 24 sty 2022, 14:23
autor: Magnolia


Dobrze wyjaśnione co to jest brak przywiązania do żadnego grzechu, ustawione odtwarzanie od najistotniejszego momentu.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 24 sty 2022, 15:07
autor: Lunka
@Magnolia wspaniały przekaz!
Dużo się dowiedziałam. A posłuchałam gotując obiad jak młody śpi.
Nie wiedziałam zupełnie o tych odpustach w rocznicę swojego chrztu np. I też z Drogą Krzyżowa nie wiedziałam że musi być obowiązkowo chodzona.
W tym roku Wielki Post trochę później, może będzie cieplej, mam nadzieję ,że z moim maluszkiem będziemy chodzić. 🙂

Bardzo wyraźny przekaz ma ten ksiądz. Tłumaczy prosto i na temat.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 25 sty 2022, 12:50
autor: Aloes
Odpust jest uzyskać szalenie trudno , bo wymaga braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nie wystraczy powiedzieć "nie chcę grzeszyć" bo zawsze się znajdzie coś czego wcale nie chcemy się pozbywać że swojego życia a jest już niedoskonałością tudzież grzechem lekkim.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 25 sty 2022, 14:13
autor: Magnolia
Myśle że właśnie to dobrze tłumaczy kapłan z ostatniego filmiku. Słuchałeś?

Re: Jak uzyskać odpust?

: 29 sty 2022, 15:21
autor: Aloes
Magnolia pisze: 25 sty 2022, 14:13 Myśle że właśnie to dobrze tłumaczy kapłan z ostatniego filmiku. Słuchałeś?
Trochę no i wg mnie nie ma racji.
Bo przywiązanie do grzechu zawsze jest mega trudno uzyskać.

"A tak o przywiązaniu pisze św. Franciszek Salezy w swoim dziele Filotea, czyli droga do życia pobożnego: „Wszyscy Izraelici wyszli z ziemi egipskiej – ale nie wszyscy wyszli ze swojego do niej przywiązania. I dlatego wielu z nich wzdychało na pustyni do cebuli i mięsa egipskiego. Podobnie dzieje się z pokutującymi ludźmi. Są tacy, którzy choć wychodzą z grzechu, nie wychodzą jednak z przywiązania do niego; to jest, choć obiecują nie grzeszyć, to jednak ta ich obietnica nie pochodzi z głębi serca, bo przykro im jest zaniechać ulubionych a nieszczęsnych rozkoszy grzechowych. Serce ich wyrzeka się i odchodzi od grzechu, lecz nie przestaje oglądać się za nim, jak żona Lota, która obejrzała się za Sodomą! (…)"
"Stąd, aby móc uzyskać odpust zupełny należy mieć serce wolne od wspomnień, pragnień, emocji i myśli nawiązujących do grzechów nie tylko śmiertelnych, ale i powszednich. "

Re: Jak uzyskać odpust?

: 29 sty 2022, 16:03
autor: Magnolia
Aloes, ale czy coś jest trudno uzyskać to czy ma nas to zniechęcać do podejmowania wysiłku?
Tym bardziej że każdy wysiłek duchowy się liczy. Nie dowiemy się czy popełniliśmy odpustu zupełnego czy częściowego ale to dobro zostanie przez Boga wykorzystane.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 30 sty 2022, 11:48
autor: Jan0
Czyli jak już uzyskałem ten odpust to jak go użyć żeby zadziałał? Mam jakoś pomyśleć o osobie, której chcę podarować ten odpust czy jak?

Re: Jak uzyskać odpust?

: 30 sty 2022, 12:13
autor: Magnolia
QVX pisze: 30 sty 2022, 11:48 Czyli jak już uzyskałem ten odpust to jak go użyć żeby zadziałał? Mam jakoś pomyśleć o osobie, której chcę podarować ten odpust czy jak?
Odpust jest dobrem duchowym które czynisz, ale to Bóg je wykorzystuje. Ty ze swojej strony prosisz w intencji kogoś zmarłego - wymieniasz tą osobę, albo w swojej intencji.
Nie można "dać" odpustu komuś żyjącemu.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 30 sty 2022, 12:29
autor: Jan0
Co to znaczy, że wymieniam tą osobę? Robię to podczas jakiejś modlitwy? Muszę to zrobić na głos czy wystarczy, że pomyślę o tej osobie?

Re: Jak uzyskać odpust?

: 30 sty 2022, 13:29
autor: Magnolia
QVX pisze: 30 sty 2022, 12:29 Co to znaczy, że wymieniam tą osobę? Robię to podczas jakiejś modlitwy? Muszę to zrobić na głos czy wystarczy, że pomyślę o tej osobie?
Chyba codziennie się modlisz wymieniając jakąś intencję w myślach czy na głos, obojętnie, to jest to samo.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 03 lis 2022, 7:59
autor: Magnolia
@QVX
"Jak odpowiedzieć na pytanie, czy odpust można zmarnować? To znaczy masz ten odpust, bo spełniłeś wszystkie warunki, ale da się go nie wykorzystać? Czy wystarczy tylko pomyśleć o duszy czyśćcowej i to już wystarczy, że jej to pomoże?
No tak, ale odpust masz dla jednej osoby. Czyli co trzeba zrobić po spełnieniu warunków? Pomodlić się jakąś specjalną modlitwą za tą osobę? Czy może wystarczy o tej osobie pomyśleć? Co zrobić żeby być w pełni przekonanym, że odpust wykorzystało się maksymalnie dobrze dla duszy w Czyśćcu?
Skąd mam wiedzieć, czy wykorzystałem swój odpust?"

Odpust to dobro duchowe, którym zarządza Bóg.
Człowiek ma konkretne warunki do spełnienia, czyli stara się o to dobro, dla duszy czyścowej (albo dla siebie) a Bóg dobrem rozdziela. Nigdy dobro się nie marnuje, więc możemy być pewni, że jeśli wypełniliśmy warunki odpustu to komuś pomogliśmy. Czy to duszy za którą wprost się modliliśmy, czy innej duszy, bo ta pierwsza już jest w niebie i nie potrzebowała uwolnienia z czyśćca.

My robimy swoje, czyli uczynek miłosierdzia dla duszy w czyśćcu cierpiącej, a Bóg dobrem dysponuje.
Zaufajmy Bogu, że dobro się u Niego nie marnuje.

Tak możesz to wyjaśnić dziecku, prostym językiem.

Re: Jak uzyskać odpust?

: 13 sty 2023, 8:55
autor: Magnolia
Oto przykładowo niektóre akty strzeliste uczynione w mowie lub w myśli, ale od serca: (oczywiście trwając w łasce uświęcającej)

Niech będzie Bóg uwielbiony.
-Bogu niech będą dzięki.
-Bądź uwielbiona Trójco Przenajświętsza.
-Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
-Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.
-Boże, wspomóż mnie…wzmocnij mnie… zbaw mnie.
-Boże, ofiaruję Ci moją wolę, ciało i dusze moją.
-Jezu cichy i serca pokornego, uczyń serca nasze według Serca Twego.
-Serce Jezusa, w Tobie pokładam nadzieję.
-Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami.
-Pan mój i Bóg mój… Bóg mój i wszystko moje.
-Panie, pomnóż nasza wiarę, nadzieję i miłość.
-Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.
-Jezu, Maryjo, Józefie św., bądźcie przy mnie w godzinie śmierci. (przy konaniu)
-Jezu, ufam Tobie.
-Boże, w ręce Twoje oddaję ducha mego.
-Dobry Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.
-Matko najświętsza, Tyś moją nadzieją.
-Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, mógł się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.
-O Jezu, z miłości ku Tobie żałuję za wszystkie moje grzechy całego życia (akt żalu doskonałego).


A więc: każde pobożne westchnienie, pochodzące z serca, jest aktem strzelistym, za który można uzyskać odpust cząstkowy.
https://odpust.sos.pl/odpusty-czastkowe/

Re: Jak uzyskać odpust?

: 17 kwie 2023, 17:47
autor: Kaja
Czy uzyskanie odpustu jest w ogóle możliwe? Te wymagania o nieprzywiązywaniu do grzechu nawet powszedniego wydają mi się kompletnie nierealne. Wyżej ktoś napisał że "aby móc uzyskać odpust zupełny należy mieć serce wolne od wspomnień, pragnień, emocji i myśli nawiązujących do grzechów nie tylko śmiertelnych, ale i powszednich. " Nie wiem czy możliwe jest wyprzeć z pamięci wspomnienia gdy grzeszyliśmy, bo przecież nie da się zapomnieć swoich czynów, zwłaszcza grzechów no bo jak się z nich potem wyspowiadać? Albo wyzbyć się myśli. Nie da się w 100% panować nad myślami. Przecież nie mamy całkowitego wpływu na to co sobie pomyślimy.