Jak wygląda życie po śmierci

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 31 lip 2022, 17:53 Lepiej mieć pół ciała na Ziemi czy całe ciało w Piekle? Potępieniec też otrzyma doskonałe ciało na Sądzie Ostatecznym, tylko że będzie cierpiał:
Okropna wizja Sądu Ostatecznego. Do tego nieewangeliczna.
Bóg jest Sprawiedliwy, jest Sędzią, ale jednocześnie szuka w każdym z nas dobra i kocha każdego grzesznika.
Mało tego odkupił nas. Więc nawet jeśli widzi zapis naszych win i grzechów to Jezus spłacił za nas dług swoją męką i śmiercią.

Dlatego lepiej sobie nie wyobrażać Boga jako Surowego Sędziego, bo to mało prawdziwy obraz.
Gdy będziemy sądzeni to Jezus będzie stał przy każdym z nas.
A do piekła idą Ci, którzy odrzucają Boga i Jego miłość.

warto posłuchać całości, ale jak nie masz czasu to posłuchać końcówkę, (ustawiłam na końcówkę)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale Bóg jest jednak Sędzią, czy nie jest już...?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oczywiście ze jest Sędzią i będzie sąd.
Ps 50, 6 Niebiosa zwiastują Jego sprawiedliwość,
albowiem sam Bóg jest sędzią.

ale to jak będzie wyglądać nas zaskoczy , nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić jako ludzie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

"A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu."/J 3:19-21/
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Spotkałem się z takim wyobrażeniem sądu - czy jest to wg Was prawdziwe oczekiwanie, że tak to będzie?:
Na sądzie przed Bogiem podsądny (dana osoba) sam zdecyduje, czy chce być z Bogiem (niebo), czy nie chce być z Bogiem (piekło)...
Ostatnio zmieniony 25 sie 2022, 10:33 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tzw hipoteza ostatecznego wyboru . Jestem jej gorącym zwolennikiem, trochę o tym pisałem http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1465
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odnośnie tematu wątku wstawiam link do
świadectwa pani dr Glorii Polo, która została trafiona przez piorun.


https://www.teologia.pl/gloria_polo/gloria_polo.htm
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obejrzałem filmik z wyobrażeniem sądu ostatecznego... (zastanawiam się nad wypowiedzią).

Mam też coś w tym temacie:



A tu monodram - moim zdaniem warty posłuchania (tematyka oczywiście ostateczna):



Mile widziane wypowiedzi po zapoznaniu się...
-------------
Marek Piotrowski pisze: 25 sie 2022, 13:07 Tzw hipoteza ostatecznego wyboru . Jestem jej gorącym zwolennikiem
Czy istnieje jakaś doczesna analogia do tej hipotezy, aby można to sobie jakoś uzmysłowić?...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Małżeństwo :)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 25 sie 2022, 15:47 Małżeństwo :)
Czyli?... [wybacz, ale to wymaga użycia większej liczby słów; tak myślę...]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 25 sie 2022, 15:33 Obejrzałem filmik z wyobrażeniem sądu ostatecznego... (zastanawiam się nad wypowiedzią).

Mam też coś w tym temacie:


kolejne mało ewangeliczne wyobrażenie....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia - możesz sprecyzować, co jest w tym filmiku "mało ewangeliczne"?
Dopytuję Ciebie (Marka też), bo to temat pełen domysłów, więc warto precyzować myśli; dzięki...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wyrażenie sądu ostatecznego w którym jest waga i ważone są nasze uczynki jest śmieszne....

Pisałam już wyżej, że to nieewangeliczne ponieważ nie bierze pod uwagę faktu odkupienia naszych win.... Czyli Jezus spłacił nasz dług zaciągnięty wobec Boga... zmazał nasze winy... pozostają kary, jeśli ktoś nie praktykował odpustów.... ale skoro winy zostały odpuszczone w sakramencie pokuty i Bóg je okrył swoim miłosierdziem to ich nie ma....
WIęc Jeśli staniemy wobec Boga twarzą w twarz to Jezus będzie stał obok każdego z ludzi i powie odkupiłem go/ją swoją Krwią.

I jeśli ktoś odrzucał Boga całe życie to i konsekwentnie po śmierci nie interesuje go niebo, tylko pozostanie w takiej postawie odrzucenia Boga, czyli "wybiera" piekło, jako stan bez Boga.

Inni, którzy wierzyli ale i kochali Boga w życiu ziemskim, naśladowali Boga poprzez miłość do ludzi, to zostaną zbawieni, większość po czyśćcu, ale pewna garstka świętych od razu do nieba pójdzie, czyli do wiecznej komunii w miłości z Bogiem i świętymi.

Ja tak to widzę. Bazując na Biblii i Dziele Odkupienia.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 25 sie 2022, 15:51
Marek Piotrowski pisze: 25 sie 2022, 15:47 Małżeństwo :)
Czyli?... [wybacz, ale to wymaga użycia większej liczby słów; tak myślę...]
Żartowałem ;)
Choć nie do końca: jeśli ktoś nie nauczył się kochać, czerpać przyjemności z przebywania z narzeczoną (a może nawet przeciwnie, nie może jej ścierpieć) , nie powie "tak", choć dziewczyna piękna, dobra i dla niejednego życie z nią byłoby rajskie...

Inne podobieństwo:
Powiedzmy że jedna osoba słucha przez całe życie jakiejś beznadziejnej kakofonii - a druga wartościowej muzyki .
W pewnym momencie, po wielu latach obie otrzymują propozycję rocznego abonamentu na cotygodniowe koncerty (tego drugiego, wartościowego rodzaju muzyki).
Osoba która kształtowała swój gust chętnie przyjmie taki prezent z radością. Osoba która słuchała jakiejś prymitywnej łomotaniny z banalnymi tekstami nawet nie przyjmie karnetu... bo siedzenie na takim koncercie byłoby dla niej nieznośne.
Dla dwu różnie ukształtowanych osób ten sam utwór może być przyjemnością lub przykrym i nudnym hałasem.

Można podać prostszy przykład: jeśli ktoś całe życie pił „wino marki wino”, nie będzie chciał skosztować ani oryginalnego bordoux, ani koniaku (sam słyszałem, jak pewna osoba, spytana "czysta czy koniak" odpowiedziała "czysta, bo koniak cuchnie jak bimber" ;) )

Mówiąc banalnie: ktoś kto nauczył się nie lubić dobra, nie wytrzyma ani chwili w Niebie polegającym na ciągłym, bezpośrednim kontakcie z Nieskończonym Dobrem . Więcej; człowiek źle ukształtowany nie jest w stanie przebywać w obecności Boga, pozostaje w tej sferze „ułomny”

O.Jacek Salij zwraca uwagę, iż niektórzy ojcowie Kościoła widzieli obecność Bożą jako błogosławieństwo dla zbawionych i cierpienie dla potępieńców:
„Ogniem piekielnym byłaby - trudno się dziwić temu, że w Kościele rzadko kto tę myśl podejmuje - ta sama nieskończona miłość Boża, która jest szczęściem zbawionych. Quod erit iucunditas mentibus nitidis, hoc erit poena maculosis - mówił papież Leon Wielki. „To, co dla dusz jasnych będzie szczęściem, dla zbrukanych stanowić będzie karę” (Św. Leon Wielki, De beatitudinibus, hom.95,8). Krótko mówiąc, człowiek może się doprowadzić do takiej negacji Boga, że całym sobą nie chce, żeby Bóg był. A Bóg po prostu jest. I nie może przestać być sobą, czyli Bogiem. Nie może przestać być wszechobecną Miłością. Owszem, tutaj, na ziemi, człowiek może ogłosić Jego nieistnienie, albo swoją wolę, że nie chce mieć z Nim nic wspólnego. Jednak po śmierci rzeczywistość Boga stanie przed każdym z nas bezpośrednio. Tam nie da się być poza wszechobecną Bożą Miłością. Nieobecność Boga dla potępionych polegałaby na całoosobowym skurczu protestu przeciwko temu, że Bóg jest Miłością, oraz przeciwko temu, że jest się zanurzonym w Bożej Miłości.”
amarwer

Nieprzeczytany post

W swojej pracy nt. piekła cytujesz KKK (i słusznie :) ): "Kanon 1013: Śmierć jest końcem ziemskiej pielgrzymki człowieka, czasu łaski i miłosierdzia, jaki Bóg ofiaruje człowiekowi, by realizował swoje ziemskie życie według zamysłu Bożego i by decydował o swoim ostatecznym przeznaczeniu. Gdy zakończy się „jeden jedyny bieg naszego ziemskiego żywota”, nie wrócimy już do kolejnego życia ziemskiego. „Postanowione ludziom raz umrzeć” (Hbr 9, 27). Po śmierci nie ma „reinkarnacji”. Kanon 1022: Każdy człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę na sądzie szczegółowym, który polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa i albo dokonuje się przez oczyszczenie, albo otwiera bezpośrednio wejście do szczęścia nieba, albo stanowi bezpośrednio potępienie na wieki. Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości.". Nie ma tu mowy o żadnym dodatkowym wyborze, o ostatecznym wybieraniu Boga. Śmierć to koniec czasu decydowania o naszym ostatecznym przeznaczeniu. Po śmierci na sądzie następuje ostateczne podsumowanie naszego życia i zapłata. Wtedy będziemy sądzeni (z miłości) i w ten sposób dokona się podsumowanie wszystkich poprzednich wyborów. Decyzje podejmowaliśmy wcześniej, za życia. Po śmierci poznamy ich konsekwencje. "Osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów" (Ap 20, 12). "[Okaże się to] w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Jezusa Chrystusa ukryte czyny ludzkie według mojej Ewangelii" (Rz 2,16).
Czy możesz wskazać cytaty z Pisma Świętego, na pdstw. których wnioskujesz, że po śmierci zdecydujemy, czy chcemy być zbawieni (wybieramy Boga na wieczność)?
Piszesz: "Człowiek po śmierci, uwolniony od doczesności, otrzymuje światło i „poznaje tak, jak i został poznany”. Dokonuje wyboru doskonałego - tak jak aniołowie i Szatani." i klika zdań dalej: "Każdy z nas w momencie śmierci wybierze czy wejść w relację z Bogiem czy na zawsze tę relację stracić". Nie dopytuję, czy w momencie przejścia ze świata doczesnego do wieczności czy już po tamtej stronie człowiek będzie mógł ostatecznie wybrać. Zastanawia mnie ten "doskonały wybór" (piszesz: "poza doczesnością ludzie wybierają „doskonale” - nie mylą się i nie zmienią nigdy zdania). Na czym się ma opierać ta doskonałość wyboru? W Raju Adam i Ewa obcowali z Bogiem twarz w twarz, znali Go i kochali, mieli naturę nieskażoną grzechem. Mimo to dokonali złego wyboru, odwrócili się od Niego. I nie był to wybór ostateczny. Natura człowieka (jako bytu) się nie zmieniła. Czemu teraz jego wybór miałby być doskonały? Bo dokonany przy poznaniu Boga? Ale pierwsi ludzie znali Go doskonale...
Ostateczność wieczności opiera się nie na jakimś kolejnym (tym razem "doskonałym") wyborze człowieka, ale na tym , że czas na wybieranie dobiegł końca, już wyboru nie będzie, pozostanie tylko jego konsekwencja: ci pójdą na prawo, ci - na lewo. Najpowszechniejsze rozumienie sądu to po prostu ocena, podsumowanie jakiegoś czynu/wyboru. Podczas rozprawy sędzia nie pyta: czy chcesz to zrobić, decyduj teraz. On ocenia wcześniejsze. działanie.
I na koniec pytanie: czy człowiek po śmierci może zgrzeszyć? Zgodnie z Twoją koncepcją, tak, bo może odrzucić Boga, odwrócić się od Niego, a tym przecież w swej istocie jest grzech - zerwaniem więzi ze Stwórcą.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2022, 22:44 przez amarwer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Podałem cytat wcześniej:
"A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu."/J 3:19-21/
I na koniec pytanie: czy człowiek po śmierci może zgrzeszyć? Zgodnie z Twoją koncepcją, tak, bo może odrzucić Boga, odwrócić się od Niego, a tym przecież w swej istocie jest grzech - zerwaniem więzi ze Stwórcą
ANi to moja koncepcja (podaję zresztą odniesienia) ani nie implikuje grzeszenia po śmierci. Wybór odbywa się w momencie śmierci.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2022, 23:57 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 25 sie 2022, 16:40
Zbyszek pisze: 25 sie 2022, 15:33 Obejrzałem filmik z wyobrażeniem sądu ostatecznego... (zastanawiam się nad wypowiedzią).

Mam też coś w tym temacie:


kolejne mało ewangeliczne wyobrażenie....
Wg mnie jest ewangeliczne, bo samymi uczynkami nie wejdziemy do nieba a dopiero sam Chrystus który nas odkupił Jego laska daje wejście do nieba.
Tak jest też w tym filmiku.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przyznam, że nie doczekałam do sceny z Jezusem, ale właśnie o to chodzi że Jezus nas zbawił i odkupił.
Ale i tak niestety mam zastrzeżenia bo niby kim są Ci dwaj Panowie z wagą?
Bóg nas będzie sądził, bo jest Sędzią i Sprawiedliwością.

Ojciec “cały sąd przekazał Synowi” (J 5,22). “Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym” (J 5,27). Jego to ustanowił “sędzią żywych i umarłych” (Dz 10,42).

Będziemy więc musieli kiedyś stanąć przed Sędzią - Bogiem, naszym Stwórcą i naszym Odkupicielem. Zobaczymy Tego, który jako pierwszy wziął nas w Swoje Ręce; Oczy, które jako pierwsze nas ujrzały. Zobaczymy Ręce Tego, który ukształtował nas i pobłogosławił... Zobaczymy najbardziej czułego Ojca, naszego Stwórcę, przyobleczonego w przerażającą wspaniałość, Pierwszego i Ostatniego, Tego, który jest, który był i który ma przyjść, Wszechmogącego.

Staniemy przed Bogiem-Synem Człowieczym, który oddał za nas życie na krzyżu. Patrząc na ślady ran, które pozostały w Jego ciele po zmartwychwstaniu (por. J 20,27), zrozumiemy, co zrobiliśmy z łaskami wysłużonymi nam przez Jego drogocenną krew (por. 1 P 1,18). Będziemy patrzeć na ślady straszliwych ran Jezusa Chrystusa, które pozostały w Jego chwalebnym ciele jako wieczne przypomnienie, komu zawdzięczamy ocalenie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Brak mi teraz czasu na wypowiedź dłuższą (a jest potrzebna), więc tylko zapytam @Marek Piotrowski - czy ta, jak to określiłeś: "Tzw hipoteza ostatecznego wyboru", to coś, co znajdujesz w dawnych wiekach w wypowiedziach chrześcijan (stale do przeszłości się odwołujesz), czy jest to nowa koncepcja (jaki jej wiek)?
A co na temat "Tzw hipotezy ostatecznego wyboru" ma do powiedzenia Biblia? [to bardziej kluczowe pytanie niż to wcześniejsze]
-------
Magnolia pisze: 26 sie 2022, 8:46 Przyznam, że nie doczekałam do sceny z Jezusem, ale właśnie o to chodzi że Jezus nas zbawił i odkupił.
To nie wiesz, że najlepsze jest zawsze na końcu?!... :D [tak samo jest w tym drugim nagraniu, jakie podałem: "Twarzą w twarz", ale ono jest wielokrotnie dłuższe niż to, którego nie obejrzałaś w całości, wiec nawet nie zachęcam do jego otwierania, abyś złych wniosków nie wyciągnęła...]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7034
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek infantylność tych filmików mnie męczy, więc jedynie "rzucam okiem"
P.S. jako admin mam całe forum do czytania i oglądania wszystkich wrzucanych filmów, a mam jedno życie, czasem mi szkoda czasu...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ