Odejście bliskiej osoby

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A to jak taki temat, to zapytam: Na cmentarnych nagrobkach w waszym miejscu zamieszkania (i/lub okolicy) są podawane daty urodzin i śmierci danej osoby (bez wyszczególnionej ilości przeżytych lat; można sobie obliczyć), czy - jak to ja znam - podawana jest liczba przeżytych lat i data śmierci (bez daty urodzin)?
[obecnie mieszkam tu, gdzie występuje ten 1-szy wariant, ale znam i ten drugi; a może ktoś zna jeszcze inny?]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek to chyba zależy od rodziny lub firmy pogrzebowej lub stawiającej później pomnik. U mojej babci jest podana liczba przeżytych lat i data śmierci. U pradziadków podobnie. Myślę, że to wygodniejsze dla odwiedzających, bo stać i liczyć liczbę lat, nie każdy szybko się doliczy.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Krzysiek pytam, bo u nas na Podlasiu zawsze wszystko musi być, aż za dużo...
W sensie niektórzy robią rocznicę jak druga stype. Po Mszy Świętej jest obiad a potem odmawia się różaniec i inne modlitwy.
Moi rodzice nie chcą tego organizować bo Msza jest w zwykły dzień, rano później ludzie mają do pracy. Poza tym to duży koszt. A mi tak przykro i proszę, żebyśmy chociaż każda zrobiła po kilka ciast i w ten sposób kto będzie mógł to spotkać się i pomodlić się za babcie.

Moja babcia była tak gościnna osoba,że nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej 😥
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 18 cze 2022, 12:57 @Zbyszek to chyba zależy od rodziny lub firmy pogrzebowej lub stawiającej później pomnik.
Owszem, rodzina ma decydujące zdanie, ale ja to widzę jako lokalny zwyczaj, że np. w okolicach Częstochowy podaje się liczbę lat + data zgonu, ale tu, gdzie teraz mieszkam: 2 daty - narodzin i śmierci...
I to jest tak prawie na każdym grobie na całym cmentarzu - po prostu wszyscy prawie w ten sam sposób to robią w danej okolicy [co kraj to obyczaj; ale jestem za podawaniem liczby lat, bo po co trudzić się liczeniem ich według dat? - łatwo o pomyłkę... Co ciekawe, tu gdzie mieszkam na klepsydrach zawsze zakład pogrzebowy, ale za zgodą wszak rodziny, podaje liczbę lat i datę śmierci, ale potem już kamieniarz na nagrobku, za zgodą wszak rodziny, podaje 2 daty, bez wyliczonego wieku... - trochę dziwne, i niekonsekwentne działanie]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek jak będę na cmentarzu to aż się przyjrzę. Nigdy nie zwróciłam na to aż takiej uwagi. Zawsze wydawało mi się, że widuje obie formy.
Porównam jeszcze na starym i nowym cmentarzu jak będę miała okazję.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 18 cze 2022, 10:02 Kochani czy w waszych rejonach jest zwyczaj robienia rocznicy po zmarłym?
Nie, nie ma u mnie takiego zwyczaju, tylko mszę zamawialiśmy jak i co roku zamawiamy w kolejną rocznicę za dziadków.
Może zdołasz ich namówić, tak jak mówisz kilka ciast, kawa i wspomnienia wraz z modlitwą wystarczą. Coś zorganizowanego gdy przypada rocznica w środku tygodnia nie jest koniecznością i w domowych warunkach dużo sprawniej by wyszło.

Trzymam kciuki, fajnie by było jakby udało się upamiętnić babci pójście do nieba tak w większym gronie bliskich.

Dodano po 5 minutach 59 sekundach:
Zbyszek pisze: 18 cze 2022, 12:31 A to jak taki temat, to zapytam: Na cmentarnych nagrobkach w waszym miejscu zamieszkania (i/lub okolicy) są podawane daty urodzin i śmierci danej osoby (bez wyszczególnionej ilości przeżytych lat; można sobie obliczyć), czy - jak to ja znam - podawana jest liczba przeżytych lat i data śmierci (bez daty urodzin)?
[obecnie mieszkam tu, gdzie występuje ten 1-szy wariant, ale znam i ten drugi; a może ktoś zna jeszcze inny?]
Szczerze mówiąc wydaje mi się, że :-? zazwyczaj widywałem na cmentarzach u siebie ta pierwszą opcję z podanych @Zbyszku.
Czasami pamiętam też sam wiek przeżyty u kogoś na nagrobku było napisany w stylu" żył 14 lat ".
Szukająca

Nieprzeczytany post

U nas najczęściej wiek przeżyty + datę śmierci podają na klepsydrze, a na nagrobkach dają datę urodzenia i zgonu.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szukająca pisze: 18 cze 2022, 16:20 U nas najczęściej wiek przeżyty + datę śmierci podają na klepsydrze, a na nagrobkach dają datę urodzenia i zgonu.
To samo jest praktykowane tu, gdzie mieszkam, na południu Polski. I choć tu takie realia, to ja się "wyłamałem", i przeniosłem tu zwyczaj z dawnego miejsca zamieszkania: na nagrobku żony podałem ile lat żyła oraz datę zaśnięcia... Tak, "zaśnięcia", bo nie jest napisane: zmarła, ale zasnęła - w myśl biblijnego spojrzenia na śmierć, jako na sen, np.:
J 11,11 BP (Biblia Poznańska [1973-1975])
(11) To rzekł. A potem mówi im: Nasz przyjaciel Łazarz zasnął, ale idę go obudzić.


Dz 7,60 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(60) A gdy padł na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im tego grzechu. I kiedy to powiedział, zasnął.


Dodano po 10 minutach 32 sekundach:
Skaza pisze: 18 cze 2022, 15:40 Szczerze mówiąc wydaje mi się, że zazwyczaj widywałem na cmentarzach u siebie ta pierwszą opcję z podanych @Zbyszku.
Czasami pamiętam też sam wiek przeżyty u kogoś na nagrobku było napisany w stylu" żył 14 lat ".
Pewnie są cmentarze, gdzie są takie mieszane zwyczaje, ale ja akurat spotykam się albo z opcją jeden, albo dwa w takiej przewadze, że można rzec, że taki jest lokalny zwyczaj; no i ok, niech tak będzie... rewolucji nie trzeba robić, a tylko zapytałem tak z ciekawości :)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

wiek przezyty kompletnie sie nie sprawdzi na nagrobkach dzieciecych, chcialam zauwazyc
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 18 cze 2022, 16:53 wiek przezyty kompletnie sie nie sprawdzi na nagrobkach dzieciecych, chcialam zauwazyc
Pozwolę się nie zgodzić... Wszak można podać czas w dniach, albo miesiącach, jeśli lat nie było... Widziałem takie nagrobki.
Jedynie, gdy dzień narodzin=dzień śmierci, to bym dał jedną datę z adnotacją: ur. zm.
Ale jak tam komu pasuje...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

przezyla 3 dni, albo przezyl 5 dni? albo 72 dni?
wole daty obie podac, bez wieku
Ostatnio zmieniony 18 cze 2022, 17:25 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 18 cze 2022, 17:25 przezyla 3 dni, albo przezyl 5 dni? albo 72 dni?
wole daty obie podac, bez wieku
OK, to ma sens, bo gdy rok ten sam, albo może to są lata sąsiednie, lub oddalone o dwa lata... pięć, to nietrudno policzyć, ile dziecko żyło; bo mi chodzi o tę stronę praktyczną: osobiście lubię wiedzieć, ile kto żył, i gdy jest to podane wprost, to jedno spojrzenie i wiesz!
Ale gdy są daty krańcowe, to kto niebiegły w rachunkach, to albo się pomyli, albo zrezygnuje z policzenia (chyba że go to zupełnie nie interesuje, to co innego; mnie interesuje, więc piszę z mego punktu widzenia...).
Np. nie będzie to takie proste policzyć czyjś wiek, gdy nagrobek pokaże nam lata 1927 i 2013; albo 1939 i 1972, itd. itd.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2022, 17:45 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie bedzie proste? :-o
a w ogole po co nam czyjs wiek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 18 cze 2022, 18:00 nie bedzie proste? :-o
a w ogole po co nam czyjs wiek
Może nie być proste; o pomyłkę łatwo...
Po co nam czyjś wiek? A po co na klepsydrach się podaje, ile kto żył?... [może kogoś to wcale nie interesuje, czy idzie obok grobu 100-latka, czy osoby zmarłej w jego wieku... ale mnie to interesuje i - co zaznaczam ponownie - piszę to z mego punktu widzenia; na tym już kończę wypowiedzi, bo spierać się nie ma o co].
Pozdrawiam :ymblushing:
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 18 cze 2022, 16:53 wiek przezyty kompletnie sie nie sprawdzi na nagrobkach dzieciecych, chcialam zauwazyc
Czasem widywałam takie napisy : żyła 9 dni albo miała roczek a czasem były daty.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a takie dziecko w niebie jest po kilkunastu latach dorosla osoba czy nadal pozostaje dzieckiem?
mi sie zawsze wydawalo ze niebo wyrownuje wszystkie dusze do jakiegos optymalnego wieku
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Szukająca

Nieprzeczytany post

abi pisze: 19 cze 2022, 8:21 a takie dziecko w niebie jest po kilkunastu latach dorosla osoba czy nadal pozostaje dzieckiem?
mi sie zawsze wydawalo ze niebo wyrownuje wszystkie dusze do jakiegos optymalnego wieku
Nie przypominam sobie, by Biblia coś na ten temat mówiła tak wprost, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że dusze w Niebie są w dojrzałej postaci i uzasadnione to było jakoś tak, że ojcowie Kościoła twierdzili, że rzeczy na świecie pojawiają się w swojej postaci zalążkowej, potem rozwijają się do optymalnej swojej postaci i dojrzały wiek jest dla czlowieka tym etapem "docelowym".... Ogólnie ciekawy temat, może ktoś ze specjalistów forumowych ma więcej informacji na ten temat...
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 19 cze 2022, 8:21 a takie dziecko w niebie jest po kilkunastu latach dorosla osoba czy nadal pozostaje dzieckiem?
mi sie zawsze wydawalo ze niebo wyrownuje wszystkie dusze do jakiegos optymalnego wieku
Najpierw uświadommy sobie że w niebie nie ma czasu... a więc i wieku.
dusza to dusza, stan duchowy, a nie materialny.

Ale resztę to możemy gdybać, bo raczej to wielka Tajemnica jakie ciało będą miały dzieci po Paruzji... na pewno przebóstwione :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 19 cze 2022, 8:21 a takie dziecko w niebie jest po kilkunastu latach dorosla osoba czy nadal pozostaje dzieckiem?
mi sie zawsze wydawalo ze niebo wyrownuje wszystkie dusze do jakiegos optymalnego wieku
Też mnie to zawsze ciekawiło.
Że co jak np. spotkam babcie, która tam będzie dzieckiem? To wielka zagadka?

Kiedyś myślałam że może Bóg daje wybór... W jakim.wieku chce się tam być?

Chyba większość dzieci by tam biegała jak tak ;))
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

A może to będzie u każdego taki jakby obłoczek mglisty z którego będzie się wydobywał głos sam kogoś i od czasu do czasu zależnie od sytuacji będzie się na jego tle ukazywała osoba w danym wieku z buzią, oczami czy coś takiego. Zobaczymy, ale prawda ciekawa sprawa do przemyśleń :)

Ps. Może Lunko widziałabyś babcię z czasu gdy ja najmocniej pamiętasz a np. Twój dziadek z czasów gdy się w sobie zakochali z babcią :)
Ostatnio zmieniony 19 cze 2022, 13:33 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ