Nasza wolna wola - żałujecie ?

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Skaza

Nieprzeczytany post

Zastanawiam się nad taką refleksją ... czy żałujecie czasami, że ją posiadamy ów wolną wole wyboru. Czy nie fajniej/ łatwiej byłoby jej jednak nie posiadać i nie mieć skłonności do grzechu? Życie byłoby prostsze zapewne, ale i pewnie nie bylibyśmy wtedy tacy jacy Jesteśmy teraz lub możemy się stać w przyszłości. Czy gdybyście mogli zrezygnowalibyście z niej z własnej woli ? ja przypuszczam, że bym zrezygnował ~o)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pójście na łatwiznę nie przybliża nas do Nieba.
Raczej taką możliwość uznał bym za szatański podstęp.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Teraz w tej chwili to fakt byłoby to mocno podejrzane, ale jakby była taka możliwość wybrać jak przychodzi się na świat ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Być marionetką, bez wolności i wyboru?! - nie, dziękuję.

Nie byłaby wtedy możliwa miłość, bo kochają tylko osoby!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Może Pan Bóg skonstruowałby to tak by tylko do negatywnych emocji/zachowań nie bylibyśmy skłoni ... bo tak bez uczuć własnych to faktycznie byłoby słabo trochę :(
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 gru 2022, 15:41 Teraz w tej chwili to fakt byłoby to mocno podejrzane, ale jakby była taka możliwość wybrać jak przychodzi się na świat ?
Prosta matematyka. Naszym celem jest Niebo, Ono jest najważniejsze. Jeśli zostanie marionetką gwarantowałoby Niebo, to zostałbym marionetką. Własna wola nie daje nam 100% szans.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 gru 2022, 13:51 Zastanawiam się nad taką refleksją ... czy żałujecie czasami, że ją posiadamy ów wolną wole wyboru. Czy nie fajniej/ łatwiej byłoby jej jednak nie posiadać i nie mieć skłonności do grzechu? Życie byłoby prostsze zapewne, ale i pewnie nie bylibyśmy wtedy tacy jacy Jesteśmy teraz lub możemy się stać w przyszłości. Czy gdybyście mogli zrezygnowalibyście z niej z własnej woli ? ja przypuszczam, że bym zrezygnował ~o)
Nie w wolnej woli jest problem tylko w upadłej ludzkoej naturze.
pokutnikt
Posty: 13
Rejestracja: 21 gru 2022, 11:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 9
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 gru 2022, 13:51 Zastanawiam się nad taką refleksją ... czy żałujecie czasami, że ją posiadamy ów wolną wole wyboru. Czy nie fajniej/ łatwiej byłoby jej jednak nie posiadać i nie mieć skłonności do grzechu? Życie byłoby prostsze zapewne, ale i pewnie nie bylibyśmy wtedy tacy jacy Jesteśmy teraz lub możemy się stać w przyszłości. Czy gdybyście mogli zrezygnowalibyście z niej z własnej woli ? ja przypuszczam, że bym zrezygnował ~o)
Miłość z przymusu nie jest szczera.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie było by wtedy żadnej miłości, nie istniało by to pojęcie bez własnej woli.

Nie tak dawno polecałem film Equilibrium, przedstawia świat bez przestępstw, ale i bez miłości.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Pewnie gdyby taka bardziej lajtowa wersja naszego istnienia mogła być możliwa to Pan Bóg by nas inaczej stworzył macie rację.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2022, 18:11 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Mnie ciekawi czemu niektóre osoby mają ogólnie lepszą naturę tzn są mniej skłonne do zła I nie muszą specjalnie nad sobą pracować, a inne muszą się bardzo pilnować. To powoduje że osoby niewierzące mogą być lepsze odo osoby wierzącej o gorszej naturze i nie pilnującej się.
Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony 22 gru 2022, 15:45 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że każdy rodzi się dobry, potem życie nas psuje.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2022, 16:01 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7025
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ciekawe spostrzeżenie @Aloes , wielu świętych najpierw prowadziło żywot hulaszczy, a dopiero potem znajdowało Boga a ich współpraca z łaską doprowadziła ich do pełni świętości. Natomiast są i takie święte jak św Teresa od Dzieciątka Jezus, która od dziecka była Aniołem, samym dobrem, posłuszeństwem i pokorą. Tez mnie to zastanawia.
Czytam obecnie protokoły z procesu beatyfikacyjnego św Teresy i nie było w niej grzechu, za to była stalowa wola i pokora, a jako kilkuletnia dziewczynka już wspominała o powołaniu zakonnym (miała 4 lata), a jako 15 latka za pozwoleniem papieża wstąpiła do Karmelu - sama wymyśliła podróż z ojcem do papieża prosić o takie pozwolenie. Od dziecka pałała gorliwa miłością do Boga i tylko Jemu chciała się podobać.

Komu z młodzieży współczesnej rodzi się takie pragnienie by żyć tylko dla Boga i tylko Jemu się podobać?!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

To chyba jedna z tajemnic życia na którą odpowiedz zna tylko Pan Bóg. Może jest to również powiązane z naszą wolną wolą bo aniołowie też niby wszyscy dobrzy byli z początku a potem kilku się jednak zbuntowało. Może być to też zależne jak wspomniał Dominik od miejsca w którym dorastamy i ono nas z biegiem czasu ukierunkowuje w tą lub inną stronę.A może być też tak, że w każdym z nas jest tyle samo dobra i zła i od wielu czynników zewnętrznych zależy jacy się staniemy/jesteśmy.
ODPOWIEDZ