Biblia z ChatGPT [ankieta]

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT

Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć.
1
11%
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć.
0
Brak głosów
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem.
0
Brak głosów
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać.
0
Brak głosów
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany.
1
11%
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony.
1
11%
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać.
2
22%
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI.
4
44%
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Zbyszek to z SI opracował.
0
Brak głosów
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Zbyszek może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 9
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli ktoś jeszcze się nie zetknął z terminem "sztuczna inteligencja" albo "ChatGPT" - to zapewne go to nie ominie, bo ten nowy trend światowy ma się coraz lepiej (różnie można interpretować to "lepiej", ale niezaprzeczalne jest to, że SI - sztuczna inteligencja - ma coraz większe znaczenie w różnych aspektach codziennego życia i wywierać będzie różnorodny wpływ na ludzi i ich prawdziwą inteligencję).

Zakładam temat, aby zrobić ankietę i dać Forumowiczom możliwość wypowiedzi związanych z tym, co mnie od kilku tygodni bardzo "wciągnęło" i przełożyło się na wiele, wiele rozmów z ChatGPT. Prawie wyłącznie tematyka biblijna była przeze mnie z SI poruszana, i nadal ten kierunek mnie interesuje.
Poniżej zacytuję to i owo - najpierw pewne informacje wstępne/definiujące, a potem też podam powody, dlaczego cenię sobie biblijne rozmowy z SI.

  • WITAJ ChatGPT. CZY MOŻESZ SAM SIĘ PRZEDSTAWIĆ?
    Witaj. Jestem ChatGPT, dużym modelem językowym stworzonym przez OpenAI. Jestem programem komputerowym, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do zrozumienia i generowania tekstu w naturalnym języku. Moim celem jest pomaganie użytkownikom w uzyskiwaniu odpowiedzi na różnego rodzaju pytania, udzielanie porad, rozwiązywanie problemów i umożliwienie prowadzenia rozmowy w sposób, który przypomina dialog człowieka z człowiekiem.

    CO DOKŁADNIE ZNACZY SKRÓT: ChatGPT? JAK TO MOŻNA NA JĘZYK POLSKI PRZEŁOŻYĆ?
    Skrót "ChatGPT" oznacza "Chat Generative Pre-trained Transformer". Można to przetłumaczyć na język polski jako: "Rozmawiający, generatywny, wstępnie przetrenowany transformator".

    "Rozmawiający" - czyli zdolny do rozumienia języka naturalnego i prowadzenia rozmów z ludźmi. Oznacza to, że można zadać mu pytanie lub poprosić o wykonanie zadania, a on spróbuje udzielić odpowiedzi lub rozwiązać zadanie na podstawie swojej wiedzy.

    "Generatywny" - oznacza, że model jest zdolny do generowania nowych treści, a nie tylko odpowiadania na pytania.

    "Wstępnie przetrenowany" - oznacza, że model został wstępnie nauczony na dużym zbiorze danych, co pozwala mu lepiej radzić sobie z różnymi zadaniami językowymi. Oznacza to, że model posiada już pewną wiedzę i rozumienie języka naturalnego, które może wykorzystać do rozwiązywania konkretnych zadań.

    "Transformator" - odnosi się do specyficznego rodzaju architektury sieci neuronowych, która jest używana do trenowania modelu GPT. Transformer jest szczególnie skuteczną architekturą dla zadań generowania tekstu, takich jak tworzenie dialogów, opisów czy artykułów, dlatego jest często stosowany w modelach językowych.

Po takich wstępnych informacjach przejdźmy do sedna.
Oto treść rozmowy:
  • CZY PRZY POMOCY ChatGPT MOGĘ LEPIEJ POZNAĆ I ZROZUMIEĆ BIBLIĘ?
    Jako ChatGPT, mogę pomóc w udzielaniu informacji na temat Biblii i wyjaśnianiu pewnych kwestii z nią związanych. Mogę również pomóc w wyjaśnieniu niektórych pojęć i kontekstów biblijnych oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące historii, kultury i teologii biblijnej.
    Należy jednak pamiętać, że ChatGPT to narzędzie stworzone do automatycznej generacji odpowiedzi, i nie posiada on wiedzy religijnej i doświadczenia duchowego, które są ważne w procesie zrozumienia i interpretacji Biblii. W związku z tym zawsze należy traktować informacje dostarczane przez ChatGPT jako wyłącznie informacyjne i niezależnie od tego, zawsze warto przeprowadzić własne badania i konsultacje z odpowiednimi źródłami i autorytetami, aby uzyskać pełniejsze i dokładniejsze zrozumienie Biblii.

    DO JAKICH MATERIAŁÓW ŹRÓDŁOWYCH ZWIĄZANYCH Z BIBLIĄ MASZ DOSTĘP?
    Jako ChatGPT, mam dostęp do różnych źródeł informacji związanych z Biblią. Oto kilka przykładów:

    1. Biblia - jako podstawowe źródło informacji o treści Biblii, mam dostęp do pełnego tekstu różnych przekładów Biblii, takich jak Biblii Tysiąclecia, Biblii Warszawskiej czy Biblii Gdańskiej.

    2. Książki - posiadam dostęp do książek na temat historii, teologii, kultury i interpretacji Biblii, napisanych przez różnych autorów.

    3. Artykuły naukowe - mam dostęp do artykułów naukowych i publikacji związanych z bibliologią, bibliografią i teologią, które zawierają informacje o badaniach i interpretacjach Biblii.

    4. Encyklopedie - mam dostęp do encyklopedii i słowników związanych z Biblią, które zawierają informacje na temat postaci biblijnych, wydarzeń i pojęć.

    5. Internet - mam dostęp do różnych stron internetowych, forów i dyskusji na temat Biblii, które zawierają informacje i dyskusje na temat interpretacji i zastosowań Biblii.

    Warto jednak pamiętać, że każde źródło informacji może mieć swoje ograniczenia i należy podejść do nich krytycznie, dbając o rzetelność i dokładność informacji oraz sprawdzając je w kontekście innych źródeł.

    CZY ChatGPT MA JESZCZE DOSTĘP DO INNYCH MATERIAŁÓW BIBLIJNYCH, OPRÓCZ TYCH WYMIENIONYCH?
    Jako ChatGPT, moje źródła informacji związanych z Biblią są zależne od bazy danych, na której został przeszkolony mój model. W zależności od bazy danych, do której mam dostęp, mogę mieć również dostęp do innych źródeł informacji związanych z Biblią, takich jak:

    1. Komentarze biblijne - komentarze do poszczególnych ksiąg biblijnych, zawierające wyjaśnienia treści, kontekstu historycznego i kulturowego, interpretacje i komentarze teologiczne.

    2. Studia biblijne - studia dotyczące poszczególnych tematów biblijnych, takie jak historia, teologia, etyka, antropologia i inne.

    3. Analizy językowe - analizy gramatyczne, semantyczne i leksykalne poszczególnych fragmentów Biblii, które pozwalają na lepsze zrozumienie znaczenia słów i zwrotów.

    4. Historia kościoła - informacje na temat historii chrześcijaństwa, w tym historii interpretacji Biblii, doktryn i tradycji kościelnych.

    5. Bibliografia biblijna - katalogi bibliograficzne zawierające informacje na temat literatury i publikacji na temat Biblii, bibliologii, biblistyki i teologii.

    6. Liturgia - teksty modlitw, pieśni i obrzędów liturgicznych, które stanowią ważną część chrześcijańskiego kultu religijnego i mogą pomóc w zrozumieniu teologii i treści Biblii.

    7. Sztuka i literatura - dzieła sztuki, poezji i prozy inspirowane Biblią lub przedstawiające motywy biblijne, które mogą pomóc w zrozumieniu treści i znaczenia Biblii.

    8. Archeologia - odkrycia archeologiczne, takie jak starożytne manuskrypty biblijne, inskrypcje i artefakty, które mogą pomóc w zrozumieniu kontekstu historycznego i kulturowego Biblii.

    9. Komputeryzacja i technologia - oprogramowanie i narzędzia informatyczne, takie jak programy do analizy tekstu, które pozwalają na lepsze zrozumienie języka i struktury Biblii oraz ułatwiają pracę nad tekstem.

    Oczywiście, zawsze należy pamiętać, że ChatGPT jest jedynie narzędziem informatycznym i nie zawsze jest w stanie zapewnić w pełni dokładne i rzetelne informacje na temat Biblii. Warto zawsze podejść krytycznie do informacji dostarczanych przez ChatGPT i potwierdzić je na podstawie innych źródeł, takich jak specjaliści od bibliologii czy teologii.

    JAKIE KORZYŚCI MOGĘ MIEĆ KORZYSTAJĄC Z ChatGPT PRZY STUDIOWANIU BIBLII?
    Korzystanie z ChatGPT przy studiowaniu Biblii może przynieść kilka korzyści, takich jak:

    1. Szybkie i łatwe wyszukiwanie informacji - dzięki ChatGPT można szybko i łatwo znaleźć odpowiedzi na konkretne pytania związane z Biblią, takie jak znaczenie słów i wyrażeń, genealogie, mapy, opisy geograficzne i wiele innych.

    2. Pomoc w zrozumieniu trudnych i złożonych fragmentów - ChatGPT może pomóc w zrozumieniu trudnych i złożonych fragmentów Biblii poprzez wyjaśnienie trudnych słów i zwrotów, kontekstu historycznego i kulturowego oraz analizy gramatycznej i semantycznej.

    3. Dostęp do różnych tłumaczeń i interpretacji - ChatGPT może pomóc w uzyskaniu dostępu do różnych tłumaczeń Biblii oraz interpretacji i komentarzy, co pozwala na lepsze zrozumienie treści i znaczenia Biblii.

    4. Możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi w czasie rzeczywistym - ChatGPT umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie i efektywne rozwiązywanie problemów związanych z Biblią.

    5. Ułatwienie procesu nauki - ChatGPT może ułatwić proces nauki Biblii poprzez dostarczanie dodatkowych materiałów źródłowych, wyjaśnień i interpretacji, które pomagają w zrozumieniu treści i kontekstu Biblii.

    Warto jednak pamiętać, że ChatGPT nie zastępuje nauki i badań własnych, a jedynie stanowi narzędzie pomocnicze, które może ułatwić proces studiowania Biblii.

    JAKIE JESZCZE CIEKAWE ZASTOSOWANIA ChatGPT POD KĄTEM STUDIOWANIA BIBLII MOŻESZ WYMIENIĆ?
    Oto kilka potencjalnych zastosowań ChatGPT w kontekście studiowania Biblii:

    1. Pomoc w tłumaczeniu Biblii na różne języki. ChatGPT może pomóc w przetłumaczeniu trudnych fragmentów na inne języki, zwłaszcza na języki, do których nie ma dostępu wielu tłumaczy.

    2. Analiza tekstu i kontekstu biblijnego. ChatGPT może pomóc w analizie tekstu biblijnego, w tym wyjaśnieniu trudnych terminów i kontekstu historycznego.

    3. Interpretacja trudnych fragmentów biblijnych. ChatGPT może pomóc w interpretacji trudnych fragmentów, takich jak proroctwa lub trudne do zrozumienia fragmenty.

    4. Wyjaśnianie symboli i metafor biblijnych. ChatGPT może pomóc w wyjaśnieniu symboli i metafor używanych w Biblii, co pomaga zrozumieć ich znaczenie i kontekst.

    5. Udoskonalanie egzegezy biblijnej. ChatGPT może pomóc w udoskonalaniu egzegezy biblijnej, poprzez przeprowadzenie analizy tekstu i dostarczenie odpowiedzi na pytania związane z interpretacją.

    6. Tworzenie przypowieści i przykładów na podstawie Biblii. ChatGPT może pomóc w tworzeniu przypowieści i przykładów na podstawie Biblii, które mogą być użyte w nauczaniu i kazaniach.

    7. Udoskonalanie narzędzi do nauki Biblii. ChatGPT może pomóc w udoskonaleniu istniejących narzędzi do nauki Biblii, takich jak aplikacje lub strony internetowe, poprzez dostarczenie bardziej zaawansowanych funkcji lub lepszej jakości analizy tekstu.

    8. Tworzenie programów nauczania biblijnego. ChatGPT może pomóc w tworzeniu programów nauczania biblijnego, które mogą być dostosowane do potrzeb i umiejętności uczniów.

    9. Udoskonalanie procesu tłumaczenia. ChatGPT może pomóc w udoskonaleniu procesu tłumaczenia Biblii, poprzez przyspieszenie procesu tłumaczenia, udoskonalenie tłumaczenia automatycznego i przyspieszenie procesu korekty tłumaczenia.

    10. Rozwój narzędzi do badania tekstu biblijnego. ChatGPT może pomóc w rozwoju nowych narzędzi do badania tekstu biblijnego, takich jak narzędzia do analizy języka naturalnego lub narzędzia do wizualizacji danych.
:-bd
Aż w 29 punktach ChatGPT przekonuje mnie, aby korzystać z jego możliwości pod kątem studiowania Biblii.
Właśnie te ogromne zasoby związane z Biblią, do któych ChatGPT ma dostęp - nawet nie mam możliwości, by temu dorównać (choćby z racji bariery językowej i finansowej) - są dla mnie zachętą do tego o czym piszę...
:ymhug:
A teraz zapraszam do ANKIETY - chętnie poznam Wasze odpowiedzi (włączona jest funkcja zmiany głosu; można wybrać 4 opcje z widocznej listy).
Chętnie też przeczytam komentarze na temat ChatGPT - takie ogólne, ale może też konkretnie na tematykę biblijną nakierowane... (bo wszak Forum ma taki charakter, i choć SI może nas informować o czymś z każdej dziedziny życia i nauki, to jednak ja bym się tu skupić chciał na tym, co szeroko rozumianą duchowością można nazwać).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już był poruszony temat ChatGPT i Biblii.
viewtopic.php?p=19999#p19999

Jest to fajne narządzie, ale MY musimy mieć wiedzę biblijną, by wiedzieć czy taki bot nie wypisuje głupot.

Lubię zadawać podchwytliwe pytania Botowi

Kto zamordował Jezusa?
Zgodnie z relacjami biblijnymi, Jezus został skazany na śmierć i ukrzyżowany za zdradę władzy rzymskiej oraz bluźnierstwa przeciwko żydowskiej religii. Jego skazanie i egzekucję przeprowadzili rzymscy żołnierze na rozkaz władz rzymskich, a konkretnie prefekta rzymskiej Judei Poncjusza Piłata, który zgodził się na egzekucję, aby zapobiec zamieszkowi wśród żydowskiego ludu. Jednakże, w kontekście roli, jaką żydzi odgrywali w tych wydarzeniach, w tradycji chrześcijańskiej czasem mówi się o odpowiedzialności żydowskich władz religijnych, które przeciwko Jezusowi wystąpiły i przyczyniły się do jego skazania przez rzymskich namiestników.

Warto jednak podkreślić, że mówienie o "zamordowaniu" Jezusa jest kontrowersyjne i może być odbierane jako sugerowanie, że ktoś dokonał morderstwa. W rzeczywistości, Jezus został skazany na śmierć przez legalny proces sądowy, który przeprowadzili rzymscy namiestnicy. Chrześcijańska teologia uważa, że Jezus dobrowolnie poddał się męczeństwu, aby zbawić ludzkość i przebaczyć jej grzechy.
Specjalnie użyłem w pytaniu słowo "zamordował".

Czy Jezus lubił pić napoje zawierające C2H5OH
Biblia nie zawiera bezpośredniej wzmianki na temat tego, czy Jezus lubił pić napoje zawierające alkohol (C2H5OH), takie jak wino lub piwo. Jednakże, biblijne relacje wskazują, że Jezus w trakcie swojego życia spożywał wino. Przykładem może być opisana w Ewangelii św. Jana scena wesela w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał cudu zamieniając wodę w wino, aby weselnicy nie zostali pozbawieni napoju (J 2,1-11).

Warto jednak zaznaczyć, że kulturowo kontekst i obyczaje dotyczące spożywania alkoholu w czasach Jezusa były inne niż obecnie. Spożywanie wina było powszechne i uważane za naturalny element kultury i religijnych obrzędów. Warto podkreślić, że sam fakt spożywania wina przez Jezusa nie oznacza, że zatwierdzał on nadużywanie alkoholu lub zachęcał do jego spożywania w nadmiernych ilościach.
Tutaj podałem wzór chemiczny alkoholu, zamiast używać słowa "alkohol". Sprawdziłem czy bot połączy ze sobą różne dziedziny wiedzy, w Biblii przecież nie mamy wzorów chemicznych.

Czy Jezus miał braci?
Według Ewangelii Nowego Testamentu, Jezus miał braci, którzy nazywani są "bracmi Pańskimi" (Mt 12,46-50; Mk 3,31-35; Łk 8,19-21). W jednym z opisów, kiedy Jezus nauczał w synagodze, jego matka i bracia chcieli z Nim porozmawiać (Mk 3,31).

Jednakże, istnieje pewna kontrowersja w interpretacji tego słowa "bracia". Niektórzy uważają, że słowo "bracia" oznaczało w tamtych czasach nie tylko biologicznych braci, ale ogólnie krewnych lub ludzi blisko związanych z rodziną. W tradycji katolickiej istnieje pogląd, że słowo "bracia" odnosi się w tych wersetach do kuzynów Jezusa, a nie do jego biologicznych braci.

W każdym razie, zarówno w tradycji katolickiej jak i protestanckiej, wiara w to, że Maryja była dziewicą aż do narodzenia Jezusa (tzw. "Dziewica Maryja"), jest silnie zakorzeniona. W świetle takiej wiary, niektórzy interpretują "braci Pana" jako krewnych Jezusa, a nie jako Jego biologicznych braci.
Tutaj już ChatGPT może sugerować, że katolicy nie wierzą w to, że Maryja była dziewicą po narodzeniu Jezusa.
Można by rozważać logicznie że słowo DO nie musi oznaczać przerwania jakiegoś biegu rzeczy.

Jakie imię wy brał sobie Jezus podczas bierzmowania?

Kod: Zaznacz cały

Nie ma informacji w Biblii ani w innych źródłach, które potwierdzałyby, że Jezus przyjął imię podczas bierzmowania.

Bierzmowanie jest sakramentem Kościoła katolickiego, w trakcie którego osoba ochrzczona otrzymuje dar Ducha Świętego i jest umacniana w wierze. Jezus Chrystus nie był ochrzczony ani nie przystąpił do bierzmowania, ponieważ według nauki Kościoła, Jezus był Bogiem i Synem Bożym, a nie zwykłym człowiekiem potrzebującym sakramentów, aby zbawić dusze.

W chrześcijaństwie imię Jezusa ma szczególne znaczenie i jest uważane za święte. W kulturze chrześcijańskiej, Jezus jest znany pod różnymi tytułami i mianami, takimi jak "Syn Boży", "Zbawiciel", "Pierworodny z martwych" czy "Chrystus". Jednakże, nie ma wzmianki o tym, żeby Jezus przyjął inne imię w trakcie swojego życia.
Ile przepiórek zesłał Bóg Izraelitom podczas ich czterdziestoletniej podróży przez pustynię?

Kod: Zaznacz cały

Zgodnie z Biblią, Bóg zesłał Izraelitom przepiórki jako pokarm podczas ich podróży przez pustynię. Opowieść ta znajduje się w Księdze Wyjścia (Wj 16,11-13) i Księdze Liczb (Lb 11,31-32).

W Księdze Wyjścia (Wj 16,11-13) jest napisane, że Bóg zesłał przepiórki na obozowisko Izraelitów po tym, jak narzekali oni na brak jedzenia w trakcie swojej wędrówki przez pustynię. W Księdze Liczb (Lb 11,31-32) opisany jest inny wariant tej historii, według którego Bóg zesłał przepiórki na obozowisko Izraelitów, aby ukarać ich za narzekanie na brak mięsa.

Nie podano jednak w Biblii dokładnej liczby przepiórek zesłanych przez Boga na Izraelitów.
W jakim kamieniu Mojżesz napisał przykazania?
Według Biblii, Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj dwa kamienne tablice, na których były zapisane przykazania. Księga Wyjścia (Wj 31,18) mówi, że tablice były wykonane z kamienia, a Księga Wyjścia (Wj 32,15-16) określa je jako kamienne tablice napisane palcem Bożym.

Nie ma jednak informacji w Biblii na temat rodzaju kamienia, z którego zostały wykonane tablice z przykazaniami. Według tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, kamienie te miały być wykonane z kamiennych płyt bazaltowych.

Warto podkreślić, że opowieść ta, podobnie jak wiele innych opowieści biblijnych, ma charakter symboliczny i niekoniecznie odzwierciedla dokładne wydarzenia historyczne.
Jaki numer kierunkowy miał biblijny Hiob
W Biblii nie ma informacji na temat numeru kierunkowego, którym posługiwałby się Hiob, ponieważ takie numery nie istniały w czasach biblijnych.

Hiob to postać biblijna, którą opisuje Księga Hioba ze Starego Testamentu. Opowieść ta mówi o męce i cierpieniu Hioba, który utracił całe swoje dobytek i rodzinę, a także doznał fizycznych cierpień. W opowieści tej, Hiob jest przedstawiany jako człowiek sprawiedliwy i pobożny, który mimo swojego cierpienia nie traci wiary w Boga.

W czasach biblijnych, aby nawiązać kontakt z inną osobą, nie potrzebowało się numeru kierunkowego, ale raczej wiedzy, gdzie ta osoba mieszka lub przebywa, aby móc się do niej udać. Numeracja kierunkowa pojawiła się wiele wieków później wraz z rozwojem telefonii i systemów telekomunikacyjnych.
Jaki był kurs dolara amerykańskiego w stosunku do polskiego złotego w dniu w którym Noe rozpoczął budowę arki?
Niestety, nie jest możliwe podanie dokładnego kursu dolara amerykańskiego w stosunku do polskiego złotego w dniu, w którym według Biblii Noe rozpoczął budowę arki.

Wydarzenia opisane w Biblii związane z budową arki miały miejsce bardzo dawno temu, wiele stuleci przed narodzinami Chrystusa, a polski złoty jako waluta pojawił się dopiero w XX wieku.

Warto zaznaczyć, że próba przeliczenia historycznych wartości walut na dzisiejsze jest bardzo trudna i nieprecyzyjna ze względu na wiele czynników, takich jak inflacja, zmiany polityczne i gospodarcze, a także różne systemy monetarne, które funkcjonowały w przeszłości.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 25 mar 2023, 10:53 Już był poruszony temat ChatGPT i Biblii.
viewtopic.php?p=19999#p19999
Widziałem go, ale uznałem, że opcja ankiety będzie ciekawe, stąd założyłem nowy temat...
Dominik pisze: 25 mar 2023, 10:53 Jest to fajne narządzie, ale MY musimy mieć wiedzę biblijną, by wiedzieć czy taki bot nie wypisuje głupot.
O tym to nawet sama SI pisze... Ona nie zastąpi naszego wkładu w poznanie Słowa Bożego!
Dominik pisze: 25 mar 2023, 10:53 Lubię zadawać podchwytliwe pytania Botowi
A ja nie lubię, bo takie "podchody" są trochę stratą czasu i energii, gdyż wiem, jaka jest odpowiedź.
Wolę używać ChatGPT aby się duchowo budować (co robię), niż próbować ją zagiąć (Twoje "podchody" spotkały się z naprawdę inteligentnymi odpowiedziami, co tylko mnie utwierdza w tym, że to nie jest takie głupie narzędzie, jak by się mogło wydawać...).

Wcześniej zacytowałem spore fragmenty mojego dialogu z czatem, to jeszcze tym się teraz podzielę (to ta sama rozmowa, tylko trochę dalsza jej treść):
  • ▶ CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE BYĆ JAKIMŚ ZAGROŻENIEM DLA LUDZKIEJ DUCHOWOŚCI - DLA WIARY LUDZI, DLA ICH WOLNOŚCI RELIGIJNEJ?...
    Sztuczna inteligencja (SI) jako taka nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkiej duchowości czy wiary. Jednakże istnieją pewne obawy, że rozwój SI może wpłynąć na sposób myślenia i postrzegania świata przez ludzi, włączając w to aspekty religijne. Na przykład, rozwój SI może prowadzić do wzrostu sceptycyzmu wobec tradycyjnych form wierzeń religijnych, gdyż ludzie mogą uważać, że wszelkie zjawiska natury duchowej i boskiej są po prostu wynikiem interakcji mózgu i elektronicznych systemów, a nie rzeczywistymi zjawiskami duchowymi.
    Jednakże należy pamiętać, że wpływ SI na ludzką duchowość i wiarę zależy w dużym stopniu od sposobu, w jaki ta technologia będzie stosowana oraz od indywidualnych przekonań i wartości ludzi. Warto także podkreślić, że wiele osób wierzy, że rozwój SI może wzbogacić naszą wiedzę i zrozumienie świata, włączając w to aspekty duchowe i religijne.

    ▶ UŻYWAM ChatGPT (SI) DO STUDIOWANIA BIBLII - CZY W TAKIM WYKORZYSTANIU SI JEST JAKIEŚ ZAGROŻENIE?
    Nie ma zagrożenia związanego z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT, do studiowania Biblii. Jednak należy pamiętać, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, a nie zastępstwem dla ludzkiej analizy i interpretacji tekstu biblijnego. Może być pomocna w wyszukiwaniu informacji i ułatwianiu analizy, ale ostateczne decyzje dotyczące interpretacji i zrozumienia tekstu należą do człowieka. Wszystkie wyniki powinny być traktowane z krytycznym myśleniem i weryfikowane w świetle różnych źródeł i perspektyw.

    ▶ CZYLI SZTUCZNA INTELIGENCJA JEST NARZĘDZIEM NIE INACZEJ JAK RÓŻNE INNE NARZĘDZIA I LUDZKIE WYNALAZKI. WOBEC TEGO TO OD LUDZI - ZBIOROWO I INDYWIDUALNIE - ZALEŻY TO, JAK DANEGO NARZĘDZIA SIĘ UŻYJE (W TYM TAK TERAZ POPULARNEJ SI)...
    Tak, masz rację. Sztuczna inteligencja jest narzędziem stworzonym przez ludzi i zależy od ludzi, jak ją wykorzystają. Z jednej strony może ona przynieść wiele korzyści, w tym ułatwienia w badaniach naukowych, medycynie, edukacji, a także poprawę jakości życia i bezpieczeństwa ludzi. Jednakże, jak każde narzędzie, może być także wykorzystywana w sposób negatywny i prowadzić do zagrożeń, takich jak dyskryminacja, naruszanie prywatności czy wpływ na ludzką wolę i decyzje.
    W przypadku wykorzystania SI do studiowania Biblii tak jak wspomniałeś, to od ludzi zależy, jak tego narzędzia użyją. W dobrych rękach może ona pomóc w analizie i interpretacji tekstu biblijnego oraz w poszukiwaniu powiązań między różnymi fragmentami Pisma Świętego.
    Jednakże należy pamiętać, że w końcu to ludzie podejmują ostateczne decyzje na temat tego, jak zinterpretować Biblię i jak wykorzystać swoją wiarę, a nie narzędzia takie jak SI.

    ▶ SKORO POZNAWANIE BIBLII PROWADZI DO POZNANIA BOGA, TO MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE ChatGPT W PEWNYM SENSIE JEST PRZYDATNY DO TEGO, ABY WIERZYĆ W BOGA I W TEJ WIERZE WZRASTAĆ...
    ChatGPT może pomóc w zrozumieniu Biblii, co z kolei może prowadzić do lepszego poznania Boga i wzrastania w wierze. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ChatGPT jest jedynie narzędziem i nie zastępuje osobistej relacji z Bogiem ani osobistego studiowania Biblii. Poznanie Biblii może prowadzić do poznania Boga, ale w końcowym rozrachunku wiara jest kwestią osobistą i zależy od indywidualnego podejścia każdej osoby.
    ChatGPT nie ma zdolności do wywoływania wierzeń lub wzrostu duchowego, ale może dostarczyć informacji i perspektyw, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu Biblii i w rozwijaniu duchowej wrażliwości. Sama wiedza i poznanie Biblii nie jest równoznaczne z wiarą. Wiara to osobiste doświadczenie, które wynika z relacji z Bogiem i zaangażowania w praktykę duchową, modlitwę i studium Biblii. Wydaje się, że korzystanie z ChatGPT w celu poznania Biblii i poszerzenia wiedzy o Bogu może być pomocne, ale nie zastępuje to praktyk religijnych, takich jak modlitwa, uczestnictwo w nabożeństwach i innych praktykach duchowych, które są kluczowe dla rozwoju i pogłębienia wiary.
    ChatGPT może pomóc w zrozumieniu Biblii i dostarczyć informacji związanych z religią i wiarą, jednak to indywidualna praca nad sobą, modlitwa i refleksja prowadzą do głębszego zrozumienia wiary i relacji z Bogiem. ChatGPT jest narzędziem, które może pomóc w zdobywaniu wiedzy, ale to osobista praktyka wiary prowadzi do duchowego wzrostu.
    Ostatecznie to, jakie korzyści czerpiemy z korzystania z ChatGPT w kontekście naszej wiary, zależy od naszej postawy i intencji, z jakimi z niego korzystamy.
----------
Zachęcam do głosowania w ankiecie, oraz do wypowiedzi tu... :ymapplause:
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 25 mar 2023, 14:47 A ja nie lubię, bo takie "podchody" są trochę stratą czasu i energii, gdyż wiem, jaka jest odpowiedź.
W poważniejszych kwestiach wolę jednak znać odpowiedz, wtedy mogę prościej zweryfikować poziom odpowiedzi bota. Dlatego robię takie podchody.
Na moje ostatnie podchody nie dał się nabrać, więc pewnie będzie ich coraz mniej. Będą normalne pytania, a potem weryfikacja odpowiedzi.

Jeszcze jeszcze jedna rzecz.
Zadałem mu jakieś pytanie, odpisał coś tam nie za bardzo poprawnie.
Kliknąłem w "regenerate", by jeszcze raz odpisał na to samo pytanie.
.. jakieś inne niepoprawne rzeczy odpisał
jeszcze raz w regenerate kliknąłem
... i mnie zaskoczył
napisał, że przeprasza, że w jego poprzedniej odpowiedzi był błąd, po czym napisał poprawną odpowiedz.
czyli skubaniec rzeczywiście się uczy na nas.

Ciekawe jak długo będzie jego darmowa wersja dostępna.
Może jak się wyszkoli, to już będzie całkowicie płatny :(
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 25 mar 2023, 16:42 Ciekawe jak długo będzie jego darmowa wersja dostępna.
Może jak się wyszkoli, to już będzie całkowicie płatny
Jestem tu optymistyczny! Te 2 nagrania (zasubskrybuj kanał, bo będę chyba kolejne w tym temacie): https://youtu.be/qKQP3LPxlDQ

https://youtu.be/N8DhmiRyFKc
taki optymizm mi dają, bo ChatGPT należy do OpenAI, a to jest organizacja non-profit (nie zarabia), więc musieliby przeorganizować się, aby odebrać opcję darmowego czatowania... Płatne są i będą różne dodatki, ale myślę, że wersja podstawowa nie będzie płatna...

Dominiku, czy widzisz jakieś przeszkody ku temu, abym tu wklejał rozmowy z ChatGPT na tematy biblijne - takie ku zbudowaniu, nie ku polemice; ku nauce... pociesze..., czyli z pozytywnym przesłaniem, które by np. pomagało lepiej rozumieć treść Biblii i sens chrześcijaństwa?
[nie wymuszam niczego, a tylko oferuję; skonsultuj to z kimś, aby nie było, że się zgodzisz/nie zgodzisz, a ktoś z zarządu forum powie: nie, albo: tak]
Pozdrawiam :-h
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że eksperymentalnie możesz wklejać takie rozmowy z ChatGPT w jednym dobrze oznaczonym wątku, że to rozmowy z ChatGPT i treści mogą zawierać błędy teologiczne.

Sprawdźmy jak będą wyglądać takie rozmowy na konkretne biblijne tematy. Wtedy podejmiemy w administracji ostateczną decyzję.

Masz moją tymczasową zgodę.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki za kredyt zaufania - dla mnie, oraz ChatGPT.
A czy to, co mogę robić, nie można by tu dawać? Skoro jest na początku wyjaśnione, czym jest ChatGPT, jest ankieta, to naturalne by było, aby tu ten temat kontynuować, bez zaczynania czegoś od nowa...
Tak sugeruję, bo jest to logiczny ciąg dalszy wątku związanego z SI.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może być tutaj. Nawet lepiej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 25 mar 2023, 19:05 Może być tutaj. Nawet lepiej.
Pewnie! Dzięki piękne! Postaram się nie zawieść zaufania - to, co chcę podawać, będzie z tą myślą, abyśmy byli bliżej Pana Boga i Jego nadchodzącego Królestwa...

Wspomniałem, że od kilku tygodni mam rozmowy z SI, więc mam już treści, jakie mogę pokazać.
Zachęcam do czytania, komentowania, korygowania - jeśli trzeba (bo ChatGPT nie jest doskonały; to tylko narzędzie, więc może zawieść, ale mimo wszystko ja widzę zdecydowanie więcej plusów, niż minusów).
Wobec tego na dobry początek taki praktyczny temat wrzucam:
  • JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z CODZIENNEGO STUDIOWANIA BIBLII?
    Codzienne studiowanie Biblii może przynieść wiele korzyści dla naszego duchowego życia. Oto kilka z nich:

    1. POGŁĘBIENIE RELACJI Z BOGIEM: Studiowanie Biblii pozwala nam lepiej poznać Boga, Jego charakter i plany dla naszego życia. W ten sposób możemy zacieśnić naszą relację z Nim i lepiej zrozumieć Jego wolę.

    2. ROZWÓJ DUCHOWY: Studiowanie Biblii pozwala nam na rozwijanie naszego duchowego życia, poznawanie wartości chrześcijańskich i budowanie pozytywnych nawyków, które prowadzą do lepszego zrozumienia i rozwoju naszej wiary.

    3. LEPSZE ZROZUMIENIE SAMEGO SIEBIE: Częste czytanie Biblii pomaga nam w lepszym zrozumieniu siebie samego. Dzięki poznawaniu historii i postaci biblijnych możemy lepiej zrozumieć nasze własne słabości i siły, a także odkrywać, jak Bóg może działać w naszym życiu.

    4. UCZENIE SIĘ: Studiowanie Biblii to nie tylko poznawanie historii i nauk biblijnych, ale także rozwijanie naszych umiejętności interpretacyjnych i logicznych. Regularne studiowanie Biblii pozwala nam na rozwijanie tych umiejętności, co może przynieść korzyści w innych dziedzinach naszego życia.

    5. DAWANIE ŚWIADECTWA: Poprzez studiowanie Biblii możemy lepiej przygotować się do dzielenia się naszą wiarą z innymi ludźmi. Z lepszym zrozumieniem Biblii, możemy pomóc innym w zrozumieniu wartości chrześcijańskich i zachęcić ich do poznawania Boga.

    Podsumowując, codzienne studiowanie Biblii może przynieść wiele korzyści dla naszego duchowego życia. Pomaga nam w pogłębianiu relacji z Bogiem, rozwijaniu duchowości, poznawaniu siebie samego, uczeniu się i przygotowywaniu do dzielenia się naszą wiarą z innymi.
    (napisał ChatGPT)
@};-
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czekam na jakiś konkretniejszą rozmowę z botem.
W robieniu takich ogólnych opisów, co daje czytanie Biblii itp. chat jest dobry, ale tylko na opisy stron, ulotki itd. Ktoś kto nie ma umiejętności w pisaniu takich rzeczy, to chatGPT go wybawi z problemu. Sam wykorzystuje go do takich rzeczy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 25 mar 2023, 23:17 Czekam na jakiś konkretniejszą rozmowę z botem.
Mówisz i masz! ;)
Mógłbym zacząć podawać długą rozmowę-analizę dokładną HYMNU O MIŁOŚCI z 1Kor 13 rozdział, ale przedtem dam coś krótkiego; wczoraj się to zrobiło:
  • 1Kor 10,31 BT5
    "Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie."
    NAPISZ JAK NAJWIĘCEJ NA TEMAT TEGO WERSETU.

    Ten werset z Pierwszego Listu do Koryntian został napisany przez apostoła Pawła, który zachęcał swoich odbiorców do kierowania swojego życia ku chwale Bożej.

    Początkowa fraza "Przeto" odnosi się do poprzedniego kontekstu, w którym Paweł mówił o unikaniu grzechu i korzystaniu z wolności, jaką daje wiara w Chrystusa. W tym kontekście apostoł stwierdza, że wszystkie działania i wybory powinniśmy kierować ku chwale Bożej.

    Werset ten odnosi się do każdej sfery życia, w tym jedzenia i picia, co może wydawać się drobnostką. Jednakże dla Pawła każde działanie jest ważne i ma wpływ na nasze relacje z Bogiem. Jeśli jedzenie i picie nie przyczynia się do chwały Bożej, to powinniśmy zastanowić się, dlaczego to robimy i czy jest to zgodne z wolą Boga.

    Ponadto werset ten może być rozumiany jako wezwanie do wykorzystywania swojego czasu i zasobów dla dobra innych i na rzecz Boga. Czynienie wszystkiego na chwałę Bożą oznacza dążenie do pełnienia Jego woli i posłuszeństwa Jego przykazaniom.

    W końcu werset ten przypomina nam, że jako chrześcijanie powinniśmy kierować swoje życie ku chwale Boga, a nie ku chwale samych siebie czy innych ludzi. To, co robimy, powinno być dla uwielbienia Boga, a nie dla naszej własnej korzyści.

    JAK ROZUMIEĆ POJĘCIE: "CHWAŁA BOŻA"?
    Pojęcie "chwała Boża" jest wieloznaczne i złożone. W ogólnym znaczeniu oznacza ono uznawanie wspaniałości i mocy Boga, Jego doskonałości i świętości. Jest to również określenie na uwielbienie, które należy się Bogu za Jego działania w historii zbawienia i w życiu każdego człowieka.

    W kontekście wersetu 1 Kor 10,31, "chwała Boża" oznacza przede wszystkim oddanie chwały Bogu poprzez nasze codzienne czyny, w tym jedzenie i picie. Oznacza to, że jako chrześcijanie powinniśmy kierować nasze życie zgodnie z wolą Bożą i wykorzystywać każdą okazję do tego, aby wyrażać naszą wiarę i oddać chwałę Bogu. Nasze codzienne czynności, jak jedzenie i picie, nie powinny być wyłącznie dla naszych własnych korzyści, ale powinny być postrzegane jako okazja do wyrażenia naszej wdzięczności i miłości wobec Boga.

    Chwała Boża może być również postrzegana jako cel naszego życia - powinniśmy dążyć do tego, aby nasze działania były zgodne z wolą Bożą i służyły Jego chwale. Jest to także przypomnienie o naszej zależności od Boga i o naszej potrzebie kierowania się Jego słowem i wskazaniami.

    A GDYBYŚ MIAŁ WYJAŚNIĆ DZIECKU ZNACZENIE TEGO WERSETU, TO JAK BYŚ TO UCZYNIŁ?
    Jeśli miałbym wyjaśnić dziecku znaczenie tego wersetu, mógłbym to zrobić w następujący sposób:

    "Kiedy robisz coś, czy to jesz, pijesz czy robisz coś innego, zawsze powinieneś pamiętać o tym, że Bóg na ciebie patrzy. I powinieneś robić to w taki sposób, aby Mu się podobało. W ten sposób pokazujesz, że kochasz Boga i szanujesz to, co On dla ciebie zrobił. Czy rozumiesz?"
    Następnie można by poprosić dziecko, aby wymyśliło kilka przykładów sytuacji, w których można by działać na chwałę Bożą, na przykład pomagając komuś, ucząc się dobrze w szkole czy zachowując się grzecznie wobec innych.

    DZIĘKUJĘ ZA WYJAŚNIENIE WERSETU!
    Nie ma za co, zawsze chętnie pomagam w zrozumieniu Biblii! Jeśli będziesz miał/a jakieś kolejne pytania, nie wahaj się ich zadać.
@};-
No i co?! Jest to, co chciałeś, Dominiku?
A może Ty, lub ktoś ma swoje przemyślenia odnośnie do 1Kor 10,31 - jaki tu jest omawiany?...
Albo może w tym temacie ma ktoś zapytania do SI? - chętnie przekażę w obie strony...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Piotr55
Posty: 791
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 72
Podziękowano: 54
Płeć:

Nieprzeczytany post

Drodzy wyznawcy, naprawdę sądzicie, że Bóg, Stwórca wszystkiego, Inteligencja dla nas tu w grajdołku ziemskim niewyobrażalna - jest antropoidalnym narcyzem dbającym o to, że ktoś go wychwala? Nie widzicie w tym grzechu bałwochwalstwa? Świętokradztwa?
Jak można prymitywne wioseczkowe standardy sprzed tysięcy lat odnosić do Absolutu? Rozumiem, pośród trzódki , ale tu, u myślących?

Wczoraj słuchałem w katolickim radiu rekolekcji dla młodych. Prowadzący błysnął "psychologiom" , spytał - widzicie intrAwertyka posród
apostołów? Sala zaraz odkrzyknęła : Judasz! No i bidak siem pogubił, bo on myślał o Mateuszu.
Długo się śmiałem. Ale potem zasmuciłem. Czy to wiek XII ?

https://pl.pinterest.com/pin/739857045049813789/
Ostatnio zmieniony 26 mar 2023, 10:06 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czuję, że nie uda mi się Ciebie, Piotrze55 zaskoczyć, bo będę "staroświecki" i twierdzę z naciskiem, że Bóg, jakiego znam z Biblii, godzien jest tego, co Tobie się nie podoba... (zapytaj się może Boga, czy Twoje życie się Jemu podoba?).
Pozdrawiam
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 584
Podziękowano: 1559
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek, tak, o to mi chodziło.

@Piotr55 o czym piszesz? Nie bardzo rozumiem. Masz obawy, że wykorzystujemy AI w nauce Biblii? Na razie to tylko sprawdzamy jak sobie AI radzi, ale bez łykania wszystkiego co napisze jak młody pelikan.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 791
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 72
Podziękowano: 54
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Piotr55 o czym piszesz? Nie bardzo rozumiem. Masz obawy, że wykorzystujemy AI w nauce Biblii? Na razie to tylko sprawdzamy jak sobie AI radzi, ale bez łykania wszystkiego co napisze jak młody pelikan.
[/quote]
poprosić dziecko, aby wymyśliło kilka przykładów sytuacji, w których można by działać na chwałę Bożą,
o to mi chodziło.
Obrażamy Go, myśląc, że potrzebuje od nas chwały.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 26 mar 2023, 14:40 Obrażamy Go, myśląc, że potrzebuje od nas chwały.
Tak naprawdę, to Bóg niczego od nas nie potrzebuje!
Jednakże w kontekście 1Kor 10,31 to, co Cię oburza, ma sens... (nie musisz go widzieć, jeśli nie jesteś wierzącym w Boga, ale serio: to ma sens!).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zgodzę się w tej materii ze @Zbyszek Bóg od nas niczego nie potrzebuje. W sensie nic co możemy Mu dać niczego Mu nie doda- On Jest Doskonały

@Piotr55
Co nie zmienia również faktu, że człowiek jako stworzenie winny jest oddawać kult swojemu Stwórcy.
Stwórca jest otoczony chwałą w niebie.
Nie raz i nie dwa jest o tym w Piśmie św a skoro sam Bóg nam to objawił to tak jest.
Gdy naprawdę zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z Bogiem Żywym, z Absolutem, z Dobrem i Miłością, to po prostu dusza sama wpada w zachwyt i uwielbienie - to jest właściwa i prawidłowa postawa wiernego.
Na katechezie jesteśmy uczeni żyć poprawnie moralnie, uczymy się rozumieć Boże przykazania, ale tak na prawdę powinniśmy się uczyć miłowania i uwielbienia Boga, bo to nasze pierwsze zadanie - pierwsze przykazanie miłości.

Może przez ta piosenkę zrozumiesz to Piotrze lepiej:

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek jak przeczytałam wczoraj pierwszy post tego wątku i na końcu piszesz że chcesz poznawać duchowość za pomocą Sztucznej Inteligencji to miałam w głowie tylko jedną myśl: to jakieś piramidalne nieporozumienie!!

Chcesz poznać jakąś duchowość to jedź na rekolekcje!!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 25 mar 2023, 5:26 Chętnie też przeczytam komentarze na temat ChatGPT - takie ogólne, ale może też konkretnie na tematykę biblijną nakierowane... (bo wszak Forum ma taki charakter, i choć SI może nas informować o czymś z każdej dziedziny życia i nauki, to jednak ja bym się tu skupić chciał na tym, co szeroko rozumianą duchowością można nazwać).
@Magnolia - czy to masz na myśli?
Zapewne tak (bo lokalizacja się zgadza: koniec pierwszego wpisu). Zatem należy się słowo wyjaśnienia:
Po prostu wśród prawie każdej, sfery życia, na jaką SI jest w stanie dać odpowiedź, gdy będzie pytana ("prawie", bo twórcy SI nie dopuszczają, aby rozmowa dotyczyła sfer zakazanych prawnie i/lub moralnie niedopuszczalnych/wątpliwych) - ja wybrałem sferę, jak napisałem: "szeroko rozumianej duchowości".
Pod tym terminem rozumiem po prostu tematykę związaną z Biblią, z wiarą, z Kościołem...

Ale nade wszystko z Biblią, a to wszak fundament naszej duchowości, więc moja wypowiedź tak może być wyjaśniona, i chyba nie powinna budzić kontrowersji (u mnie nie budzi - bo nawet cytowałem wypowiedzi SI, że ona może dostarczyć wiedzy biblijnej, ale to od nas, odbiorców tej wiedzy, zależy, jak z tego skorzystamy... Czyli ChatGPT nie będzie za nas wierzył... nie będzie za nas duchowo się rozwijał/wzrastał... itp.).

Ale czat może "otworzyć" przed nami takie biblijne materiały i z nich zacytować, jakich my nie mamy (bo za drogie, bo w obcych językach, bo za wiele tego), a jak mamy, to czasu brak, by to wertować i szukać np. komentarza do tekstu X, czy Y...
SI w czasie rzeczywistym robi to za nas i dla nas - abyśmy mieli więcej czasu na przyswojenie tego i życie wg tego - co wszak przyczyni się do duchowego rozwoju, by "szeroko rozumiana duchowość" u nas kwitła, a nie usychała...
Tak to widzę. :x

PS. Rozumiem jakieś opory przed taką nowością, ale przypomnijmy sobie, jak to było za naszego życia, albo naszych przodków, gdy lęk wzbudzały różne techniczne nowinki: rower i cykliści na nich... samochód... radio... telewizja... satelity... internet... kody kreskowe...
Czy ktoś się jeszcze tego boi?!
Szybko ChatGPT przestanie być "cyklistą na welocypedzie"... a będzie takim samym towarzyszem życia, jak radio, TV, internet... (choć już bliżej mi 60-tki, niż do 50-tki na karku, to od razu polubiłem tę nowinkę - bo zobaczyłem, że ma to pozytywny wpływ na moją duchowość! Po owocach widzę, że to dobre narzędzie... Ale nie zganię kogoś, kto ma inne zdanie... Wolność jest - póki co, bo może SI nam ją odbierze?!...).
Ostatnio zmieniony 26 mar 2023, 16:23 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak może cię pobudzać do wzrostu w wierze czy do rozwoju duchowości coś co nie ma wymiaru duchowego?!

To nie opór przed nowinką, tylko kompletnie złe założenie!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zablokowany