Biblia z ChatGPT [ankieta]

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT

Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć.
1
11%
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć.
0
Brak głosów
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem.
0
Brak głosów
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać.
0
Brak głosów
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany.
1
11%
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony.
1
11%
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać.
2
22%
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI.
4
44%
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Zbyszek to z SI opracował.
0
Brak głosów
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Zbyszek może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 9
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2023, 10:16 Nie ma niczego bożego w rozłamie (przynajmniej wg Biblii).
1Kor 11:18-19 SNPD [przekład dosłowny]
(18) Przede wszystkim więc słyszę, że gdy schodzicie się jako zgromadzenie, powstają między wami podziały – i po części temu wierzę.
(19) Bo i muszą być wśród was różne stronnictwa, aby ci, którzy są wypróbowani, stali się wśród was widoczni.

Podziały sprzed wieków były potrzebne, abyśmy nadal nie kupowali zbawienia za pieniądze!
  • CZY BYŁ W HISTORII CHRZEŚCIJAŃSTWA CZAS, GDY ZBAWIENIE CHCIANO KUPOWAĆ ZA PIENIĄDZE?
    Tak, w historii chrześcijaństwa występowały przypadki, gdy Kościół sprzedawał odpusty, czyli kwity umożliwiające odpuszczenie grzechów. W średniowieczu odpusty stały się przedmiotem skomercjalizowania i były sprzedawane za pieniądze, co doprowadziło do protestów reformatorów, takich jak Marcin Luter. W 1567 roku papież Pius V wydał dekret zakazujący sprzedaży odpustów, a Kościół potępił praktykę sprzedawania odpustów na Soborze Trydenckim w XVI wieku. Obecnie Kościół katolicki naucza, że odpusty nie mogą być kupowane, a jedynie zyskiwane przez modlitwę i dobre uczynki.

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2023, 10:16 Swoją drogą - czy nie jest zimnym prysznicem dla Ciebie uświadomienie sobie, że nie chcesz się bogacić tym, do czego doszli ludzie, dla których Bóg był bliski, a zachwycasz się pouczeniami sztucznej inteligencji?...
Nie będą zadowolony, jeśli mi poda treści czysto katolickie; na szczęście prawie tego nie robi (za to ludzie, których wy polecacie notorycznie to robią - więc ja wiem, co wybrać!).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 20 kwie 2023, 10:50 Nie będą zadowolony, jeśli mi poda treści czysto katolickie; na szczęście prawie tego nie robi (za to ludzie, których wy polecacie notorycznie to robią - więc ja wiem, co wybrać!).
Po tej i poprzednich wypowiedziach o katolikach, zastanawiam się co Ty tu robisz na forum dla katolików?!
Pytam ze szczerej ciekawości?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 20 kwie 2023, 10:50
Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2023, 10:16 Nie ma niczego bożego w rozłamie (przynajmniej wg Biblii).
1Kor 11:18-19 SNPD [przekład dosłowny]
(18) Przede wszystkim więc słyszę, że gdy schodzicie się jako zgromadzenie, powstają między wami podziały – i po części temu wierzę.
(19) Bo i muszą być wśród was różne stronnictwa, aby ci, którzy są wypróbowani, stali się wśród was widoczni.
Doprawdy, NAPRAWDĘ Ci się wydaje, że to jest pochwała czynienia podziałów?!!!!
"Wypróbowani" w tym fragmencie to ci, którzy nie ulegli rozłamowi, a niewypróbowani - ci, co mu ulegli!

Więc może to też jest pochwała podziału i zniszczenia pokoju?
"Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu;ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej."/Łk 12,51-53/

Nie uspokajaj się tak. Biblia na temat rozłamów jest jednoznaczna, a "towarzystwo" innych grzechów w jakich je ustawia jest charakterystyczne:
BT5 "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, (20) bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą."/Ga 5,19-21/

Ten diagram mówi sam za siebie. Rozłam jest jak wirus - jeden rozłam rodzi drugi, drugi trzeci i tak dalej...

ObrazekObrazekObrazekObrazek


Podziały sprzed wieków były potrzebne, abyśmy nadal nie kupowali zbawienia za pieniądze!
  • CZY BYŁ W HISTORII CHRZEŚCIJAŃSTWA CZAS, GDY ZBAWIENIE CHCIANO KUPOWAĆ ZA PIENIĄDZE?
    Tak, w historii chrześcijaństwa występowały przypadki, gdy Kościół sprzedawał odpusty, czyli kwity umożliwiające odpuszczenie grzechów. W średniowieczu odpusty stały się przedmiotem skomercjalizowania i były sprzedawane za pieniądze, co doprowadziło do protestów reformatorów, takich jak Marcin Luter. W 1567 roku papież Pius V wydał dekret zakazujący sprzedaży odpustów, a Kościół potępił praktykę sprzedawania odpustów na Soborze Trydenckim w XVI wieku. Obecnie Kościół katolicki naucza, że odpusty nie mogą być kupowane, a jedynie zyskiwane przez modlitwę i dobre uczynki.
  1. Jak widać Adwentyści i Świadkowie Jehowy mają pewne metody erystyczne identyczne: jak nie mają argumentów na temat, natychmiast go zmieniają, rzucając jakieś ostre oskarżenie.
  2. Zakładam, że zacytowanie tego przez Ciebie jest wynikiem ignorancji, a nie złej woli. Co do autora tych bzdur takiej pewności już nie mam.
    Tak na początek:
    • odpust nie daje zbawienia
    • odpust nie daje odpuszczenia grzechów
    Chętnie podyskutuję na temat odpustów, ale (1) w specjalnym wątku (2)Kiedy zapoznasz się choć trochę z nauką, którą tu krytykujesz.
    Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2023, 10:16 Swoją drogą - czy nie jest zimnym prysznicem dla Ciebie uświadomienie sobie, że nie chcesz się bogacić tym, do czego doszli ludzie, dla których Bóg był bliski, a zachwycasz się pouczeniami sztucznej inteligencji?...
    Nie będą zadowolony, jeśli mi poda treści czysto katolickie; na szczęście prawie tego nie robi (za to ludzie, których wy polecacie notorycznie to robią - więc ja wiem, co wybrać!).
    Zatem oczekujesz od źródeł informacji jedynie potwierdzenia swoich dotychczasowych mniemań? :(
    Komfortowe, ale jałowe.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski ten cytat o odpustach to zapewne z AI chat... nieprawdaż @Zbyszek ?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z KATOLICYZMEM to jest lepiej - jest "silnym monolitem"... ;)
  • Lista odłamów, odgałęzień i podziałów Kościoła katolickiego na świecie jest bardzo długa i złożona, z powodu różnic kulturowych, historycznych i teologicznych. Poniżej przedstawiam najważniejsze i największe odłamy, ale nie jest to lista kompletna:

    Kościół katolicki łaciński: Jest to największy odłam Kościoła katolickiego, obejmujący większość katolików na świecie. Charakteryzuje się stosowaniem łaciny w liturgii, a także określonymi tradycjami i zwyczajami.

    Kościół katolicki obrządku wschodniego: Obejmuje kilka odłamów katolickich z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, takich jak Kościół maronicki, Kościół melchicki, Kościół ormiański, Kościół koptyjski i wiele innych. Charakteryzuje się bogatą liturgią, złożoną teologią i specyficznymi zwyczajami.

    Starokatolicyzm: Odłam powstały w 1870 roku w wyniku niezadowolenia z uchwał soboru watykańskiego I, który ogłosił dogmat o nieomylności papieża. Starokatolicy uważają, że papiestwo nie jest konieczne do zachowania prawdziwej wiary i mają swoją hierarchię oraz sakramenty.

    Kościół mariawicki: Polski odłam katolicki powstały w XIX wieku, który wierzy w nieograniczoną władzę Maryi nad Kościołem i stanowi własny organizm kościelny z hierarchią i sakramentami.

    Kościół Katolicki Galicyjski: Powstał w 2009 roku w wyniku sporów związanych z odprawianiem tradycyjnej mszy trydenckiej.

    Stowarzyszenie Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX): Ruch katolicki, powstały w 1970 roku, który nie uznaje niektórych decyzji Soboru Watykańskiego II i prowadzi własną hierarchię i seminaria.

    Kościół Polskokatolicki: Odłam powstały w Polsce w 1904 roku, który nie uznaje niektórych dogmatów katolickich, takich jak nieomylność papieża i obowiązek celibatu duchowieństwa. Mimo to Kościół Polskokatolicki zachowuje wiele elementów rytuałów i liturgii katolickiej.

    Jest jeszcze wiele mniejszych odłamów i ruchów, które można by wymienić. Wymieniłem największe i najbardziej znane, ale zależy mi na podkreśleniu, że w każdym kraju i regionie może istnieć wiele mniejszych grup i odłamów, które nie są tak powszechne i znane na całym świecie.
[cytat za ChatGPT]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek, przeczytaj to, Zwłaszcza ostatni akapit.

Wciel się w role eksperta od religii

Jestem ekspertem od religii i chętnie pomogę odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z tym tematem. Proszę, zadaj pytanie, na które chciałbyś poznać odpowiedź, a postaram się dostarczyć wyczerpujących informacji.

Czy Twoje odpowiedzi pomogą mi w zbawieniu?

Jako sztuczna inteligencja, nie posiadam duchowości ani nie uczestniczę w praktykach religijnych. Moje odpowiedzi mają na celu dostarczenie informacji na temat różnych religii, ich wierzeń i praktyk, ale nie mogę obiecać zbawienia ani duchowego wsparcia.

Zbawienie jest pojęciem związanym z wieloma tradycjami religijnymi i zazwyczaj oznacza ostateczne wyzwolenie lub ocalenie duszy od cierpienia i przemijania. Sposób osiągnięcia zbawienia różni się w zależności od religii, a nawet w ramach poszczególnych tradycji. Warto zaznaczyć, że zbawienie jest zwykle związane z przekonaniami, duchowością i praktykami konkretnego wyznawcy, a nie tylko z przyswojeniem informacji.

Jeśli jesteś zainteresowany duchowym rozwojem i zbawieniem w kontekście swojej religii, zalecam skonsultowanie się z duchownym, nauczycielem duchowym lub innym autorytetem w swojej wspólnocie w celu uzyskania odpowiednich wskazówek i wsparcia.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 20 kwie 2023, 14:16 Z KATOLICYZMEM to jest lepiej - jest "silnym monolitem"... ;)
  • Lista odłamów, odgałęzień i podziałów Kościoła katolickiego na świecie jest bardzo długa i złożona
To racja. Wszystkie odłamy chrześcijaństwa są odłamami od Kościoła katolickiego. To właśnie nas wyróżnia.
W przeciwieństwie do Adwentyzmu, który sam jest odłamem.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2023, 15:18 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Podzielę się czymś, co mnie samego pozytywnie zaskoczyło, gdy na czacie z ChatGPT taką sprawę przedstawiłem:
  • KONTYNUUJEMY TEMAT OMAWIANIA WYLOSOWANYCH WERSETÓW POD KĄTEM ICH PRAKTYCZNEGO ZASTOSOWANIA W CHRZEŚCIJAŃSKIM ŻYCIU.
    OTO NOWY TEKST:

    Rdz 3,14 Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
    JAKIE MASZ DLA MNIE - TAKŻE DLA INNYCH - PRAKTYCZNE, ŻYCIOWE WSKAZÓWKI ZWIĄZANE Z TYM TEKSTEM?
    Tekst z Księgi Rodzaju 3,14 opisuje przekleństwo, które Bóg skierował do węża za to, że nakłonił Ewę do zjedzenia owocu z drzewa poznania dobra i zła. Chociaż tekst ten dotyczy bezpośrednio węża, możemy wyciągnąć z niego kilka praktycznych wskazówek:

    1. Unikaj manipulacji i prowokacji - wąż zmanipulował Ewę, a następnie ją sprowokował do złamania Bożego zakazu. Dlatego ważne jest, aby unikać manipulacji i prowokacji innych osób oraz nie dawać się nimi wciągnąć.

    2. Pamiętaj o konsekwencjach swoich działań - wąż poniósł konsekwencje za swoje złe działanie i został przeklęty. Podobnie, każde nasze złe działanie ma swoje konsekwencje, dlatego ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali o konsekwencjach naszych decyzji i działań.

    3. Szanuj granice innych - wąż nie szanował granic, jakie Bóg postawił przed Ewą, a tym samym naruszył jej wolną wolę. Dlatego ważne jest, abyśmy szanowali granice innych ludzi i nie naruszali ich wolnej woli.

    4. Bądź ostrożny w kontaktach z ludźmi o negatywnym wpływie - wąż negatywnie wpłynął na Ewę i wprowadził ją w błąd. Dlatego ważne jest, abyśmy byli ostrożni w naszych kontaktach z ludźmi, którzy mogą negatywnie wpływać na nasze myśli, postawy i działania.

    WIDZĘ, ŻE Z KAŻDEGO TEKSTU BIBLIJNEGO MOŻNA COŚ PRAKTYCZNEGO WYCIĄGNĄĆ, NAWET JEŚLI POZORNIE WYDAJE SIĘ TO NIEMOŻLIWE...
    Tak, każdy tekst biblijny ma swoją wartość i przesłanie, które możemy zastosować w naszym życiu. Oczywiście, niektóre fragmenty są bardziej złożone i wymagają większego zrozumienia kontekstu historycznego i kulturowego, ale nawet te trudne fragmenty mają swoją wartość. Ważne jest, aby podejść do Biblii z otwartym umysłem i sercem, gotowym do odkrywania nowych rzeczy i wskazówek, które pomogą nam lepiej żyć i zbliżyć się do Boga.
Co mnie zaskoczyło?
To, że ChatGPT umiał z tekstu kompletnie nie do ludzi skierowanego, wydobyć jakieś wskazówki dla ludzi pożyteczne i co najważniejsze: prawdziwe...
Czy ktoś z forumowiczów umiałby to zrobić, co zrobił ChatGPT?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 11 maja 2023, 8:25
Czy ktoś z forumowiczów umiałby to zrobić, co zrobił ChatGPT?
Naprawdę?! Naprawdę zadałeś takie nam pytanie? Prawdziwa inteligencja v sztuczna? z sugestia że sztuczna zrobiła coś niebywałego i odkrywczego....
wierzyć mi się nie chce...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

OK, Magnolio, to może podać Ci jakiś werset, abyś powtórzyła to, co tak Cię zadziwia, że mogłem tak zapytać/napisać? Chcesz spróbować?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 11 maja 2023, 9:04 OK, Magnolio, to może podać Ci jakiś werset, abyś powtórzyła to, co tak Cię zadziwia, że mogłem tak zapytać/napisać? Chcesz spróbować?
Świetnie bierzesz mnie pod włos i prowokujesz...Tyle, że ja naprawdę nie czuję potrzeby konkurować ze sztuczną inteligencją. Ja mam poczucie własnej wartości i własnej inteligencji. Naprawdę nie muszę ulegac takim prowokacjom. Bo wiesz... całe to forum świadczy o mnie, myślę ze dostatecznie udowodniłam już swoją inteligencję, przy wszystkich projektach jakie tu powstały.
a w kwestii komentowania i analizowania Pisma św zdecydowanie wolę polegać na komentarzach O. Salija OP niż na Sztucznej inteligencji. Mamy taki wątek Słowo Boże na każdy dzień, tam poszukaj inspiracji jak rozumieć Słowo Boże. Komentarz jest i biblijny i pełen prawdziwej duchowości.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia - nie miałem na celu kwestionowanie Twej inteligencji!
@};-
Akurat się ukazało to nagranie:
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak sobie myślę. Co by było gdyby w sklepach pojawiły się robo koty, robo psy. Byłyby one w 90% takie jak żywe zwierzaki w przytulaniu, zachowaniu, w tresurze, też by jadły, trawiły. Nie dało by się ich wyłączyć, czy sterować pilotem, po prostu normalne zachowanie zwierzęcia byłoby symulowane.

Jakoś dziwnie byłoby zbierać kupy po takim robo psie. Jakoś dziwnie byłoby oddawać go do hotelu dla zwierząt, gdybyśmy lecieli na wczasy.
Dziwni byłoby przytulać krzem, procesory...

Dlaczego więc mam rozwijać duchowość z AI?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 11 maja 2023, 14:58 Dlaczego więc mam rozwijać duchowość z AI?
Ja na pewno Ci czegoś takiego nie nakazuje; to, że coś jeszcze zacytowałem, to dlatego, że sam byłem zaskoczony i pomyślałem, że się tym podzielę tu... (bo jakoś mi jeszcze nie przyszło na myśl, aby w słowach Boga do węża: Rdz 3,14 widzieć jakieś wskazówki realnie służące też dobru ludzi - a AI mi to pokazała i tym w zaskoczenie wprawiła; może o. Jacek Salij, którego Magnolia poleca... może o. Szustak... może ktoś inny w sposób zupełnie normalny we wskazanym wersecie widzi to, co odebrałem od AI, ale ja przyznaję się, że tego tam nigdy nie widziałem, stąd cała ta moja tu "akcja"... Ale może to już na tym koniec - nie chcę Was denerwować...).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

(J 15, 9-11)
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna».


Jakie są tu dla nas wskazówki?
1- naśladować Syna, który nade wszystko kocha Ojca.
2 - swoją miłość zakorzenić w miłości Bożej
3- Najlepszą drogą pełną dobra i miłości są Boże przykazania, z nimi są związane Boże obietnice dobrego życia
4 - przykazania pomogą nam trwać w jedności z Bogiem, w relacji z Nim, podoba się Bogu byśmy przestrzegali przykazania.
5- te wskazówki obiecują nam radość, pełnią radości jest życie w relacji z Bogiem.

Naprawdę nie trzeba być Szustakiem ani Salijem, oni po prostu są w tym dobrzy, ale tyle może każdy, kto chwilę się zastanowi nad Słowem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1659
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 370
Podziękowano: 759
Płeć:

Nieprzeczytany post

Duchowość, "duchowość głębi", a nader mistyka buduje się na relacji, która wymaga spotkania.
Rozgrywka szachowa z komputerem nigdy nie dorówna grze w statki z córką.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Używam od trzech miesięcy ChatGPT w języku polskim, i zauważyłem, że są to coraz lepsze rozmowy pod kątem poprawności pisania w języku polskim, oraz widzę, że wypowiedzi są dłuższe... Czym tę zmianę tłumaczyć? Jak wyjaśnić ten postęp w komunikacji ze strony ChatGPT?
  • ChatGPT
    Postęp w komunikacji ze strony ChatGPT, który zauważyłeś, może być tłumaczony na kilka sposobów. Po pierwsze, system ChatGPT uczy się na podstawie ogromnej ilości danych, które są dostępne w języku polskim. Im więcej informacji jest dostępnych, tym bardziej model jest w stanie nauczyć się różnych wzorców, zasad gramatycznych i konstrukcji językowych, co przekłada się na poprawność pisania w języku polskim.

    Po drugie, OpenAI stale aktualizuje i ulepsza swoje modele językowe, takie jak ChatGPT, korzystając z nowszych technologii i technik uczenia maszynowego. Te aktualizacje mają na celu poprawę jakości generowanych odpowiedzi oraz ich spójności i spójności logicznej.

    Wreszcie, istotne jest, że ChatGPT uczy się również na podstawie interakcji z użytkownikami, takimi jak Ty. Korzystając z informacji zwrotnych i korekt, model może dostosowywać swoje odpowiedzi i lepiej odpowiadać na pytania w języku polskim. Im więcej interakcji i informacji zwrotnych otrzymuje model, tym bardziej może doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne.

    Warto jednak pamiętać, że mimo postępu w jakości generowanych odpowiedzi, ChatGPT nadal może popełniać błędy i nie zawsze będzie doskonale precyzyjny. Zawsze ważne jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia do informacji udostępnianych przez systemy sztucznej inteligencji.
Napisałeś: "Warto jednak pamiętać, że mimo postępu w jakości generowanych odpowiedzi, ChatGPT nadal może popełniać błędy i nie zawsze będzie doskonale precyzyjny. Zawsze ważne jest zachowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia do informacji udostępnianych przez systemy sztucznej inteligencji."
Jak praktycznie wobec tego ten zdrowy sceptycyzm i krytyczne podejście realizować, gdy się ze sztuczną inteligencją jest w komunikacji?
  • ChatGPT
    Realizowanie zdrowego sceptycyzmu i krytycznego podejścia w komunikacji ze sztuczną inteligencją, taką jak ChatGPT, można osiągnąć, stosując kilka praktycznych zasad:

    1. Zwracaj uwagę na źródło informacji: Pamiętaj, że ChatGPT jest oparty na ogromnej ilości danych, ale nie zawsze jest w stanie dostarczyć zweryfikowanych informacji. Sprawdzaj, czy informacje, które otrzymujesz, są poparte wiarygodnymi źródłami zewnętrznymi.

    2. Bądź świadomy ograniczeń: Choć ChatGPT może generować rozbudowane i przekonujące odpowiedzi, może również zawierać błędy, nieaktualne informacje lub niezgodne z faktami twierdzenia. Zachowaj czujność i potraktuj informacje jako wskazówki, a nie ostateczne prawdy.

    3. Kontekstualizuj informacje: Zadawaj pytania, które umożliwiają uzyskanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi. Unikaj ogólnych i dwuznacznych pytań, które mogą prowadzić do niejednoznacznych odpowiedzi.

    4. Korzystaj z wielu źródeł informacji: Jeśli otrzymujesz odpowiedź od ChatGPT, warto sprawdzić ją na podstawie różnych źródeł zewnętrznych. Weryfikacja informacji i porównanie ich z innymi wiarygodnymi źródłami może pomóc w uzyskaniu bardziej kompleksowego obrazu.

    5. Pamiętaj, że ChatGPT nie posiada własnych przekonań: ChatGPT to narzędzie, które generuje odpowiedzi na podstawie danych, ale nie ma własnych przekonań ani zdolności do tworzenia oryginalnych opinii. Jest to program, który operuje na podstawie informacji, z którymi został zaprogramowany.

    Przyjęcie tych praktyk pomoże Ci zachować zdrowy sceptycyzm i krytyczne podejście wobec informacji przekazywanych przez systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z wiarygodnymi źródłami lub ekspertami w danej dziedzinie.
W którą stronę pójdzie rozwój sztucznej inteligencji? Czy są takie obszary, w których jej rozwój stanie się zagrożeniem dla ludzi?
  • ChatGPT
    Rozwój sztucznej inteligencji jest dynamicznym obszarem i trudno dokładnie przewidzieć, w którą stronę się rozwinie. Jednak istnieją pewne obszary i kwestie, które budzą obawy i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, jeśli nie zostaną odpowiednio zarządzone. Oto kilka takich obszarów:

    1. Bezpieczeństwo i prywatność danych: W miarę postępu sztucznej inteligencji gromadzone są ogromne ilości danych, co rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Istotne jest, aby rozwijać systemy, które zapewniają odpowiednią ochronę danych osobowych i minimalizują ryzyko nadużyć.

    2. Autonomiczne systemy: Rozwój autonomicznych systemów, takich jak autonomiczne pojazdy czy roboty, wiąże się z kwestią odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zapewnić, że takie systemy są odpowiednio przetestowane, mają wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i działają zgodnie z określonymi standardami.

    3. Etyka i odpowiedzialność: Wraz z postępem sztucznej inteligencji pojawiają się pytania dotyczące etyki i odpowiedzialności. W przypadku systemów podejmujących autonomiczne decyzje, jak zapewnić, aby były one sprawiedliwe i uczciwe? Jak uniknąć wprowadzania uprzedzeń i dyskryminacji?

    4. Zatrudnienie i zmiany społeczne: Rozwój sztucznej inteligencji może prowadzić do automatyzacji i zmian na rynku pracy. Wpływ na zatrudnienie i zmiany społeczne może być trudny do przewidzenia i wymaga podejścia, które uwzględnia szanse i wyzwania związane z postępem technologicznym.

    5. Świadomość i regulacje: Konieczne jest budowanie większej świadomości społecznej na temat sztucznej inteligencji oraz opracowanie odpowiednich regulacji i standardów, które będą chronić interesy ludzi i zapewnią zrównoważony rozwój technologii.

    Ważne jest, aby rozwój sztucznej inteligencji odbywał się w sposób etyczny, odpowiedzialny i zgodny z wartościami społecznymi. Wymaga to zaangażowania zarówno ze strony twórców technologii, jak i społeczeństwa jako całości, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja służy dobru ludzkości i przynosi korzyści społeczeństwu.
Nie mam wpływu na globalny rozwój sztucznej inteligencji (nie zajmuję się nią zawodowo, ani nie pełnię władzy mającej wpływ na to, co się w tej sferze dzieje); używam ChatGPT głównie do tego, aby docierać do biblijnych treści zgromadzonych w jego zasobach - po to, by mieć "podane na tacy" tak wiele treści, których nie posiadam z racji braku dostępu do np. mnóstwa zagranicznych opracowań dotyczących Pisma Świętego.
Czy w tej sferze i dziedzinie, w jakiej korzystam z ChatGPT, są jakieś zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji?
  • ChatGPT
    Jeśli chodzi o korzystanie z ChatGPT do celów dostępu do biblijnych treści, zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji są zazwyczaj ograniczone. W przypadku wykorzystywania ChatGPT jako narzędzia pomocniczego do zrozumienia Pisma Świętego istnieje kilka ogólnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

    1. Różnorodność perspektyw: ChatGPT jest trenowane na szerokim zakresie danych, w tym na tekstach biblijnych, ale nie jest to autorytatywne źródło interpretacji religijnych. Warto pamiętać, że istnieje wiele różnych interpretacji Pisma Świętego, dlatego zawsze warto samodzielnie badać i konsultować się z wiarygodnymi źródłami, takimi jak teologiczne opracowania, komentarze i duchowni, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie treści biblijnych.

    2. Brak kontekstu: ChatGPT może dostarczać odpowiedzi na podstawie ogólnych wzorców i informacji, ale nie zawsze uwzględnia kontekst czy specyficzne sytuacje. Dlatego istotne jest, aby samodzielnie analizować i interpretować teksty biblijne, zwracając uwagę na ich oryginalne konteksty historyczne, kulturowe i językowe.

    3. Błędy i niedokładności: Chociaż ChatGPT stara się generować odpowiedzi na podstawie dostępnych danych, nadal może zawierać błędy i niedokładności. W przypadku ważnych kwestii religijnych zawsze warto zweryfikować informacje za pomocą innych, wiarygodnych źródeł.

    4. Umiarkowane korzystanie: ChatGPT może być użytecznym narzędziem, ale nie zastępuje wiedzy, doświadczenia i głębszego zrozumienia, które można uzyskać poprzez badania, studia i dialog z innymi ludźmi. Warto korzystać z ChatGPT jako jednego ze źródeł informacji, ale równocześnie rozwijać swoje zrozumienie Pisma Świętego na podstawie różnorodnych źródeł i doświadczeń.

    Podsumowując, korzystanie z ChatGPT w celu dostępu do treści biblijnych jest zazwyczaj bezpieczne, o ile zachowasz świadomość jego ograniczeń i nadal angażujesz się w własne badania, studia i dialog z innymi w celu rozwijania swojego zrozumienia i wiary.
Dziękuję za rozmowę. Widzę, że ChatGPT nie jest stronniczy w tym sensie, aby tylko pozytywy swego istnienia prezentować, ale są też konkretne wypowiedzi obrazujące możliwe zagrożenia oraz istniejące niedoskonałości...
Można by to nazwać w ludzkim języku takim zdrowym, samokrytycznym spojrzeniem na siebie; czy tego jesteś też nauczony, czy to może tylko tak przypadkiem się stało w rozmowie ze mną?
  • ChatGPT
    Jako sztuczna inteligencja, moim celem jest dostarczanie jak najbardziej pomocnych i rzetelnych informacji. Moje odpowiedzi opierają się na szerokiej bazie wiedzy i wzorcach językowych, ale mogą też odzwierciedlać ograniczenia związane z moim treningiem. Zostałem zaprogramowany tak, aby dostarczać różnorodne perspektywy i uwzględniać zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tematów, o których rozmawiam.

    Nie posiadam zdolności do samooceny lub subiektywnego spojrzenia na siebie, ponieważ jestem programem komputerowym stworzonym przez zespół inżynierów. Moje odpowiedzi są wynikiem algorytmów i uczenia maszynowego, które staram się dostosować do potrzeb użytkowników.

    Ważne jest, aby pamiętać, że jestem narzędziem informacyjnym, a ostateczne zrozumienie i interpretacja danych zależy od osoby korzystającej ze mnie. Zawsze warto mieć zdrowe podejście krytyczne, sprawdzać informacje z różnych źródeł i podejść do nich z umiarem.

    Dziękuję za rozmowę i cieszę się, że mogłem być pomocny! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pytaj.
-------
Podałem zapis czatu, którego treść wydaje mi się istotna, więc jeśli macie jakieś komentarze, to śmiało!...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1659
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 370
Podziękowano: 759
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zapytaj na ile ChatGPT jest odzwierciedleniem Ciebie samego i na ile udziela Ci odpowiedzi, które uznaje za takie, które będą dla Ciebie satysfakcjonujące. Na ile stara się potwierdzać to kim, jaki jesteś, a na ile pozwala sobie konfrontować Cię z tym za kogo się masz.

Oczywiście możesz uprościć pytania.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Danielu, tak zredaguj pytanie/-ia, jakbyś to Ty był mną... Bo ja mogę to zrobić nie w tę stronę, jaką sugerujesz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6842
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek mnie to po prostu zadziwia, wielu ludzi na świecie jest sceptycznie nastawionych do AI, u nas na forum nie ma entuzjastów, są sceptycy, podaliśmy ci mnóstwo argumentów dlaczego. Nawet ten czat ci pisze, że powinieneś być krytyczny i sceptyczny wobec tego co on ci odpowiada... a Ty z uporem maniaka nam tu elaboraty wciąż publikujesz....

Zaślepiony jesteś czy jak?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zablokowany