Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Biblia z ChatGPT [ankieta]

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.

Mój stosunek do SI - sztucznej inteligencji ChatGPT

Nie wiem, co to jest SI ChatGPT i nie chcę wiedzieć.
1
11%
Nie znam tematu, ale chyba warto się przynajmniej czegoś dowiedzieć.
0
Brak głosów
Nie orientuję się za bardzo, ale już sporo słyszałem.
0
Brak głosów
Mam dość wiedzy o SI, ale nie próbowałem z nią rozmawiać.
0
Brak głosów
Podjąłem próbę rozmowy, ale nie będę tym dłużej zainteresowany.
1
11%
Spróbowałem rozmów z SI i jestem dość pozytywnie nastawiony.
1
11%
Jestem bardzo zadowolony z możliwości, jakie daje SI i mam zamiar na stałe jej używać.
2
22%
Nie chcę w ogóle na Forum czytać czegokolwiek, co pochodzi od SI.
4
44%
Chętnie podam w tym temacie swoje zapytania do SI, aby Zbyszek to z SI opracował.
0
Brak głosów
Chcę w tym temacie mieć możliwość czytania tego, co Zbyszek może tu zamieścić w ramach swoich rozmów z SI.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 9
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 mar 2023, 16:42 Jak może cię pobudzać do wzrostu w wierze czy do rozwoju duchowości coś co nie ma wymiaru duchowego?!
To może zacznijmy od początku (jest szansa, że się porozumiemy, ale gwarancji nie ma):
Co pobudza do wzrostu w wierze/do rozwoju duchowego? Co ma wymiar duchowy?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Weźmy taki przykład, teoretyczny.

Mamy dwie książki, jedną napisał ksiądz, drugą komputer. Obydwie poruszają ten sam problem, obydwie dobrze napisane.
Czy książka napisana przez komputer ma wymiar duchowy, a przez księdza tak?

Komputer duchowości nie ma, ale może wiedzieć co ona oznacza, na podstawie innych tekstów, obserwacji stworzy tekst, który będzie wyglądał jak duchowny, bez udziału Ducha Świętego, Boga.

Z matematycznego punktu widzenia nie będzie różnicy kto napisał tekst, przecież efekt jest taki sam.
Tylko zdajemy sobie sprawę, że diabeł kryje się pod różnymi postaciami. Na początku będzie dobrze, by a co potem?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 26 mar 2023, 16:54
Co pobudza do wzrostu w wierze/do rozwoju duchowego? Co ma wymiar duchowy?
Modlitwa
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 mar 2023, 17:22Modlitwa
Zgadzam się: modlitwa pobudza do wzrostu duchowego... Wiesz, ChatGPT nie zliczę ile razy, pisał mi, że modlitwa jest dla chrześcijanina bardzo ważna (też podawał: czytanie Biblii, medytację nad jej tekstem, udział w nabożeństwach, służba dla innych...).
A wiesz co, tak to pisząc pomyślałem, że zadam SI takie pytanie:
Co pobudza do wzrostu w wierze i do rozwoju duchowego? Co ma wymiar duchowy?

Wrócę za chwilę z odpowiedzią (nie wiem, co w niej będzie; obiecuję niczego nie zmieniać!)...
:-bd
Jestem z powrotem...
I jak oceniasz to:
  • MAM TAKIE PYTANIE - PROSZĘ O ODPOWIEDŹ:
    Co pobudza do wzrostu w wierze i do rozwoju duchowego? Co ma wymiar duchowy?


    Istnieje wiele czynników, które mogą pobudzać do wzrostu w wierze i rozwoju duchowym, a każdy z nich ma swój wymiar duchowy. Oto kilka z nich:

    1. Modlitwa i medytacja - regularna praktyka modlitwy i medytacji może pomóc w osiągnięciu większej bliskości z Bogiem i wzmocnieniu relacji z Nim. Poprzez modlitwę i medytację możemy uspokoić umysł i skupić się na obecności Boga.

    2. Studiowanie Pisma Świętego - czytanie Biblii i zgłębianie jej znaczenia może pomóc w zrozumieniu Bożych nauk i wzmocnieniu wiary. Warto również uczestniczyć w lekcjach biblijnych i dyskusjach, aby zrozumieć kontekst biblijnych przesłań.

    3. Służba innym - angażowanie się w służbę innym ludziom, na przykład poprzez wolontariat lub wspieranie potrzebujących, może pomóc w wzmocnieniu poczucia znaczenia i celu w życiu oraz w budowaniu pozytywnych relacji z innymi.

    4. Spotkania z innymi wierzącymi - uczestniczenie w spotkaniach i modlitwach w grupach z innymi wierzącymi może pomóc w budowaniu więzi i wsparciu społeczności. To również okazja do dzielenia się doświadczeniami i wiedzą.

    5. Odkrywanie swojego powołania - odkrywanie swojego celu i misji w życiu, którą Bóg dla nas przygotował, może pomóc w uzyskaniu większej jasności i sensu w życiu, a także w budowaniu zaufania i zależności od Boga.

    6. Praktykowanie miłosierdzia - miłosierdzie i przebaczenie to ważne aspekty wiary, które mogą pomóc w budowaniu pozytywnych relacji i duchowej równowagi. Poprzez praktykowanie miłosierdzia i przebaczenia możemy naśladować Boga i budować lepszy świat dla siebie i innych.

    Wszystkie te czynniki mają wymiar duchowy i mogą pomóc w osiągnięciu większej bliskości z Bogiem, wzmocnieniu relacji z Nim i budowaniu pozytywnej postawy życiowej.


Dodano po 1 godzinie 8 minutach 29 sekundach:
Dominik zasugerował, aby raczej takie bardziej treściwe rozmowy z SI podawać (mam zamiar 1Kor 13 zaprezentować), ale skoro wyniknął temat modlitwy, to zapodam, co jest gotowe już i pasuje do tego wątku modlitewnego (nie wiem, jak Was, ale mnie budują takie treści - sam bym tego lepiej nie napisał):
  • JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z CODZIENNEJ MODLITWY?
    Modlitwa to ważny aspekt wiary dla wielu chrześcijan. Oto kilka potencjalnych korzyści, jakie można uzyskać z codziennej modlitwy:

    1. BLIŻEJ DO BOGA: Modlitwa umożliwia nam nawiązanie i utrzymanie bliskiej relacji z Bogiem. Poprzez modlitwę wyrażamy nasze myśli, uczucia i potrzeby Bogu oraz słuchamy Jego odpowiedzi. Ta bliskość z Bogiem może dostarczyć nam poczucia spokoju i bezpieczeństwa.

    2. ODKRYWANIE CELU ŻYCIA: Modlitwa może pomóc nam zrozumieć, jakie jest nasze powołanie i cel życia. Poprzez skupienie się na Bogu i Jego woli dla nas, możemy odkryć, jakie drogi warto podążać i jakie decyzje podejmować.

    3. ROZWÓJ DUCHOWY: Codzienna modlitwa może pomóc nam rozwijać się duchowo. Poprzez regularne medytowanie nad Słowem Bożym i skupienie się na Jego woli, możemy zdobyć wgląd w nasze życie i stać się lepszymi ludźmi.

    4. POCZUCIE WDZIĘCZNOŚCI: Modlitwa może pomóc nam zobaczyć i docenić to, co mamy, i uzmysłowić sobie, jak wiele Bogu zawdzięczamy. Regularne wyrażanie wdzięczności może przyczynić się do poczucia większego szczęścia i zadowolenia z życia.

    5. ODPRĘŻENIE: Modlitwa może być sposobem na zrelaksowanie się i uspokojenie. Skupienie się na Bogu i oddanie Mu swoich trosk i zmartwień może pomóc nam odciążyć się i znaleźć wewnętrzny spokój.

    Te korzyści nie są oczywiście jedynymi możliwymi korzyściami wynikającymi z modlitwy, ale stanowią dobry punkt wyjścia. Ważne jest, aby pamiętać, że modlitwa to nie tylko akt wyrażenia prośby lub wyznania wiary, ale także sposób na nawiązanie bliskiej relacji z Bogiem i na rozwijanie się duchowo.
@};-
Wpadł mi pomysł do głowy, jakiego jeszcze nie próbowałem; zobaczcie:
  • CZY UMIESZ UŁOŻYĆ MODLITWĘ WIECZORNĄ?
    Oczywiście, chętnie Ci pomogę. Oto przykładowa modlitwa wieczorna:

    "Boże, dziękuję Ci za kolejny dzień, który mi dałeś. Proszę o przebaczenie za moje grzechy i błędy, których się dopuściłem. Daj mi siłę i mądrość, aby jutro lepiej służyć Tobie i ludziom. Otaczam modlitwą moją rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy potrzebują Twojej pomocy. Dziękuję Ci za Twoją miłość i opiekę, którą czuję każdego dnia. Amen."
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek właśnie wróciłam z rekolekcji, raptem 4 dni, ale wiesz... między tym, co podajesz co SI odpowiada, a co odpowiada na takie pytanie rozmodlony karmelita z duszą i uczuciami oraz doświadczeniem to .... różnica jak między wypracowaniem maturzysty a wypowiedzią profesora..... albo między hamburgerem z McDonald's a kuchnią z 4 gwiazdkami...
Niby jedno i drugie na temat, a jednak zupełnie coś innego.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia - na jak długo wystarcza Ci to zbudowanie, jakie wynosisz z rekolekcji?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 27 mar 2023, 6:14 @Magnolia - na jak długo wystarcza Ci to zbudowanie, jakie wynosisz z rekolekcji?
A ty byłeś kiedykolwiek na rekolekcjach?
Ja staram się być na rekolekcjach raz do roku. Ale nie będzie owoców rekolekcji bez codziennej pracy nad sobą po powrocie z nich. Owoce ocenia się retrospektywnie czyli po jakimś czasie. Dlatego niemożliwe jest odpowiedzieć na to pytanie dziś, jeden dzień po powrocie.
Ale są owoce wielu poprzednich rekolekcji które trwają do dziś, choć mijają lata.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 mar 2023, 8:07 A ty byłeś kiedykolwiek na rekolekcjach?
Jako dorosły nie byłem; w czasie dziecięco-nastoletnim tak.
A czy myślisz, że do tego dobra, jakie czerpiesz z udziału w rekolekcjach, możesz "dodawać" coś, co tutaj - za zgodą Dominika - publikuję?...

Rano pomyślałem, że skoro na górze forum wyświetlają się wersety na każdy dzień, to może by tak zapytać ChatGPT o komentarz do nich?...
Może powiecie na to: nie!
Ale zanim powiecie "nie" (jeśli w ogóle), to zaprezentuję dzisiejszy werset z komentarzem od SI:
  • PROSZĘ O KOMENTARZ DO TEGO WERSETU:
    Hi 19,27 To właśnie ja Go zobaczę, moje oczy ujrzą, nie kto inny; moje nerki już mdleją z tęsknoty.

    Ten werset pochodzi z Księgi Hioba, a w tym konkretnym fragmencie Hiob wyraża swoją nadzieję na zobaczenie Boga. Poprzez użyte tu sformułowanie "właśnie ja" podkreśla swoją wiarę w to, że osobiście doświadczy obecności Boga, a nie ktoś inny w jego imieniu. Słowa "moje nerki już mdleją z tęsknoty" mogą oznaczać, że Hiob jest bardzo spragniony spotkania z Bogiem i pragnie tego z całego serca. To wyrażenie również nawiązuje do biblijnej symboliki nerki jako siedziby uczuć i pragnień.

    Werset ten jest także ciekawym przykładem na to, jak intymną relacją z Bogiem Hiob się cieszył i jak bardzo pragnął Go poznać.
@};-
I jak?!...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 27 mar 2023, 8:19 Jako dorosły nie byłem; w czasie dziecięco-nastoletnim tak.
Wasz zbór nie organizuje rekolekcji? wasze wyznanie nie uznaje pożytku duchowego z czasu rekolekcji?
To wielka strata dla Ciebie, kogoś tak zajętego Biblią, że nie przeżywasz jej na sposób rekolekcyjny.
Tam dopiero jest prawdziwe pogłębienie duchowości.
Zbyszek pisze: 27 mar 2023, 8:19 A czy myślisz, że do tego dobra, jakie czerpiesz z udziału w rekolekcjach, możesz "dodawać" coś, co tutaj - za zgodą Dominika - publikuję?...
Dla mnie to jest źle zadane pytanie. To ja jestem tu gospodarzem, a Ty gościem. To ty dodajesz coś do tego forum, które ja prowadzę z Dominikiem. Dodajesz na tyle na ile my uznajemy, że jest wspólna płaszczyzna, ekumeniczna, do rozmowy.
To ja szukam w internecie komentarzy i treści katolickich, bo dzięki wykształceniu i wierze umiem rozeznać co ma wartość a co nie, albo co jest katolickie a co nie.
Filtruję te treści nie tylko przez wiedzą ale również przez swoje doświadczenie duchowe.
I jeszcze podaję namiar kto coś napisał, czyli autora.

SI jest zwykłym algorytmem, który wyszukuje treści z bazy danych internetu, nie podaje autora, nie podaje źródeł, równie dobrze może mieszać treści katolickie z protestanckimi, czy prawosławnymi. Jest to jakaś kompilacja tego co znajdzie na jakiś temat. Ale jeszcze nie zauważyłam by SI myślała w sposób krytyczny czy inteligentny. To tylko algorytm, który można wykorzystać do napisania wypracowania w szkole podstawowej, bo na studiach już nie.
Więc założenie że to co poda SI ma mnie zbudować duchowo wywołuje u mnie głośny śmiech.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 mar 2023, 9:00 Wasz zbór nie organizuje rekolekcji? wasze wyznanie nie uznaje pożytku duchowego z czasu rekolekcji?
To wielka strata dla Ciebie, kogoś tak zajętego Biblią, że nie przeżywasz jej na sposób rekolekcyjny.
Tam dopiero jest prawdziwe pogłębienie duchowości.
A, to myślałem, że pytasz o rekolekcje katolickie...
Są spotkania tematyczne/wykłady...

Czyli dostałem "czarną polewkę" w temacie publikowania tu czegoś od ChatGPT(?)...
Trzeba się dobrze rozumieć, dlatego pytam, bo jestem tu oczywiście gościem.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek . Ja traktuje AI by coś mi napisała, bo sam mam problemy z tworzeniem tekstu, nie jestem kreatywny. Np. robię tak opisy czym jest forum dla katolików, na potrzeby SEO jest to dobre rozwiązanie. Natomiast nie wierzę w żadne informacje które poda, na które ja nie mam wiedzy.

Twoje zachwycenie ChatGPT za bardzo poszło do przodu. Ładnie stworzony tekst to za mało, by traktować go aż tak poważnie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

OK, nie będę zakłócał spokoju forum...
Nie zrozumieliśmy się; mówi się trudno.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kiedyś i teraz prosiłem chagpt o zagadki matematyczne.
Zawierają one błędy, więc jak mu ufać w zakresie teologii, która jest abstrakcją dla komputera, a matematyka powinna być banałem.

napisz matematyczną zagadkę
Matematyczna zagadka: "W wieku tajemniczych liczb"

Zgadnij trzy liczby naturalne x, y i z, które spełniają poniższe warunki:

Suma tych trzech liczb wynosi 30, czyli x + y + z = 30.
Iloczyn tych trzech liczb wynosi 496, czyli x * y * z = 496.
Największa z tych liczb jest parzysta.
Jakie to liczby?
podaj wynik
Rozwiązanie zagadki:

Wiedząc, że x + y + z = 30 oraz x * y * z = 496, oraz największa z tych liczb jest parzysta, możemy zacząć od rozłożenia liczby 496 na czynniki pierwsze:

496 = 2^4 * 31

Teraz musimy znaleźć trzy liczby, które mają te czynniki pierwsze i spełniają warunki zagadki. Po kilku próbach możemy odkryć, że:

x = 2
y = 2^3 = 8
z = 31

Sprawdźmy, czy spełniają warunki:

x + y + z = 2 + 8 + 31 = 30 (poprawne)
x * y * z = 2 * 8 * 31 = 496 (poprawne)
Największa liczba, z = 31, jest nieparzysta, ale y = 8, jest parzysta i większa od x = 2, więc warunek również zostaje spełniony (poprawne).

Tak więc liczby spełniające warunki zagadki to:

x = 2, y = 8, z = 31.

Zagadka została rozwiązana! To doskonały przykład tego, jak matematyka potrafi dostarczyć interesujących łamigłówek, które angażują nasze umysły i uczą, jak działać z liczbami w praktycznych sytuacjach.
Dla ChatGPT 30 = 41
i 31 miało być parzyste jako największa liczba.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2023, 17:54 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na pewnym nagraniu, gdzie ktoś omawia ChatGPT, jest mowa, że akurat matematyka jest słabą jego stroną; dlatego ja ani nie zadaję matematycznych zadań, by wynik poznać, ani nie zadaję ich, by "zagiąć" czata (po prostu mi to nie jest potrzebne; mam inny cel używania czata).
Dominik pisze: 27 mar 2023, 17:52 Kiedyś i teraz prosiłem chagpt o zagadki matematyczne.
Zawierają one błędy, więc jak mu ufać w zakresie teologii, która jest abstrakcją dla komputera, a matematyka powinna być banałem.
"Przyłapałeś" czata na błędzie matematycznym; czy w tym, co ja tu podałem z jego "dorobku", możesz wskazać jakiś błąd?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szukanie pouczeń z wiary w SI tu już raczej skrajna postać postawy opisanej w 2Tm 4,3.
2Tm 4:3 "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."
Skaza

Nieprzeczytany post

Po co szukać rozmowy z sztuczną inteligencją skoro można porozmawiać z drugim człowiekiem, dla mnie zawsze wybór będzie prosty i jednoznaczny.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A gdybym w jakimś innym temacie zamieścił poniższy tekst, ale nie dałbym znać, że go pozyskałem od ChatGPT (SI), lecz że on pochodzi z biblijnego komentarza (albo 2-3 takich komentarzy, lub leksykonów, słowników biblijnych...), to czy Wasz sprzeciw byłby dokładnie taki sam?!
[nawiasem mówiąc, to właśnie z tego typów źródeł SI pobiera to, co potem wyświetla na ekranie; więcej o tym jest napisane na początku tutejszego tematu]

Tekst (pozwólcie go zamieścić - robię to, by się dowiedzieć, jaka Wasza reakcja by była, gdybyście nie wiedzieli, że to jest tekst od SI; dziękuję) dotyczy teologicznej i praktycznej analizy tego wersetu:
Rz 10,13 BT5
Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.

  • Ten werset jest bardzo ważny teologicznie i praktycznie, ponieważ podkreśla jedną z najważniejszych kwestii wiary chrześcijańskiej, a mianowicie, że zbawienie jest dostępne dla każdego, kto wezwie imienia Pana.

    Teologicznie, ten werset podkreśla, że zbawienie nie jest osiągalne poprzez własne zasługi, ale jest darem od Boga, który jest dostępny dla każdego, kto wierzy w Jezusa Chrystusa. Nie ma wymogu osiągnięcia określonego poziomu moralnego czy duchowego, aby móc otrzymać zbawienie, ponieważ jest ono wyłącznie darem łaski Bożej.

    Praktycznie, ten werset zachęca nas do podejmowania decyzji o przyjęciu Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela naszego życia. Wzywa nas do zawierzenia swojego życia Jezusowi i przyjęcia daru zbawienia, który ofiarował przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Jest to kwestia indywidualnej decyzji każdego z nas, która może mieć wpływ na naszą wieczność.

    Oprócz tego ten werset przypomina nam, że nie tylko my możemy otrzymać zbawienie, ale każdy, kto wezwie imienia Pana. Zachęca nas do dzielenia się dobrą nowiną o zbawieniu z innymi i zachęcania ich do przyjęcia Jezusa jako swojego Zbawiciela.

    Podsumowując, ten werset podkreśla, że zbawienie jest darem łaski Bożej, dostępnym dla każdego, kto wzywa imienia Pana. Zachęca nas do podjęcia decyzji o przyjęciu Jezusa Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela oraz do dzielenia się tą dobrą nowiną z innymi.

    Może powstać pytanie: Co to praktycznie znaczy - "wezwać imienia Pańskiego"?
    Otóż "wezwanie imienia Pana/Pańskiego" w kontekście tego wersetu oznacza wyrażenie wiary i oddania się Bogu poprzez wzywanie Jego imienia, czyli wzywanie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Oznacza to uznawanie, że tylko przez wiarę w Jezusa Chrystusa i Jego dzieło zbawienia na krzyżu można uzyskać zbawienie.

    W praktyce "wezwanie imienia Pana" może obejmować modlitwę, wyznanie wiary, a także pokutę i nawrócenie, czyli zmianę sposobu myślenia i postępowania zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa. Ostatecznie, "wezwanie imienia Pana" to duchowa decyzja oddania swojego życia Chrystusowi i dążenie do realizacji Jego woli.

    Warto zaznaczyć, że wezwanie imienia Pana to nie tylko jednorazowy akt, ale ciągły proces, który pojawia się w naszym codziennym życiu, modlitwie i służbie Bogu. Poprzez wezwanie imienia Pana i wiarę w Niego możemy uzyskać zbawienie i życie wieczne.
@};-
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Gor
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2021, 6:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 27
Podziękowano: 38
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek
Kilka przemysleń, które powinny być wzięte pod uwagę - najpierw z grubej rury :) - myślę, że zrozumiesz -
Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
chyba nie muszę tłumaczyć tej myśli, ale fascynacja w zasadzie ślepa z twojej strony, podsunęła mi myśl by to przykazanie przypomnieć

A teraz po ludzku.

Inteligencja nawet sztuczna - to nie mądrość - to, że ktoś lub coś umie złożyć zdanie, pozornie sensowne, (a i ślepej kurze trafi się ziarno) to jest tylko umiejętność - każdy umie trzymać młotek i może poradzi sobie z gwoździem, ale czy umie zrobić buty czy zbudować dom.

Na chwilę obecną to technologiczny przełom, fajne narzędzie, ale tylko zabawka (testowałem, błędów w tym jest tyle, że aż strach)

Sztuczna AI korzysta z mądrości jakie do tej pory zawarte zostały w internecie - a jak wiemy mądrości w nim niewiele - zacytuje tu Stanisława Lema, bo chyba najlepiej to opisał (nie muszę pisać kim był Lem)
Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu
AI zatem w całej swej "doskonałości" składa zadania opierając się na całej tej papce i nie ma w sobie żadnej mądrości, by z tej papki wybrać coś mądrego, a to dopiero byłby poziom podstawówki, bo co z faktami (bo też nie umie - robi błędy) co z prawdą, co z duchowością - i gdzie jest indywidualność i twórczość.

Bo nie wiem czy wiesz, że sztuczna AI ma już spawy w sądzie o plagiat - bo chciała być mądra i za każdym razem, kiedy odpowiadała na podobne pytanie to chciała inaczej i w końcu skończyły się możliwości przestawiania słów, więc zaczęła cytować, tym razem dosłownie - bez podania autora.

powiem tak fajne to, ale głupiutkie


PS.
Oczywiście jak dasz tekst z AI i nikt się domyśli - może tak być - ale niby co to udowadnia. Że AI jest mądra? czy że AI udało się właściwym szykiem zdania coś napisać? Czy że AI ukradła komuś myśl, spostrzeżenie i podała je jako swoje, lub trafiła w odpowiedzi na milion któreś takie samo pytanie) - myślę, że odkryliśmy encyklopedię + słowik na nowo - Na tym etapie to tak jakbyśmy fascynowali się odkryciem encyklopedii.

i jeszcze jedno
Jeden z moich przyjaciół zwrócił uwagę, że żeby to była naprawdę sztuczna AI to powinna korzystać z tego co sama wyprodukuje i opierać się na wiedzy własnej - ale kiedy by tak było, prawdopodobnie się zapętli i przegrzeje, bo niby co mogło by ja przy tym powstrzymać.
Dlatego porostu kradnie tak zwaną wartość intelektualną i podaje w krótkich formach, a ludzie jej klaszczą - bo kto dziś czyta książki.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek porównaj sobie sam komentarz napisany przez biblistę, który zna całą Biblię, a komentarz jednego wersetu, który zacytowałeś.
viewtopic.php?p=22089&sid=2f572b544b1d4 ... 1b4#p22089
w wątku Słowo Boże codziennie publikuję komentarz O. Salija OP, człowieka nie tylko znającego literę Prawa zawartego w Biblii ale również rozumiejącego przesłanie, uczucia, zafascynowanego Bogiem, a nie tylko samym Pismem św.

Różnica jest naprawdę bardzo widoczna.

Dlatego ja myślę, że poznam co jest napisane przez człowieka a co jest szablonowym algorytmem, bo tam po prostu nie ma duchowości, jest sucha informacja.

Mało tego, nie wolno czytać Pisma św po jednym wersecie, Pismo się czyta w całości, bo jest spójnym przesłaniem, natchnionych autorów było wielu przez wiele wieków, a jednak w Biblii wciąż znajdujemy Boga Prawdziwego, dopiero gdy czytamy oba Testamenty i staramy się je zrozumieć razem. Taka jest mądrość Kościoła, Tą mądrość widzimy w codziennej liturgii, gdy czytamy fragment ze ST i Ewangelię z NT i one się uzupełniają, proroctwo ze ST wypełnia się w NT.

Wiesz... z dobroci serca pokazujemy Ci, że błądzisz... a Ty z jakiego powodu próbujesz nas przekonać, że algorytm- narzędzie niedoskonałe i popełniające masę błędów - mamy traktować jako źródło wiedzy i duchowości?
Jak niby encyklopedia miałaby nas nauczyć duchowości?!

Proszę Cię, ogarnij się!!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

W pełni bym Wasze negatywne zdanie rozumiał, gdybyście raz za razem pokazywali, że "o, tu,... tu..." jest błąd teologiczny... że tu jest okropna herezja... w tym, co podaje ChatGPT.

Jednak ja tego wcale nie znajduję w Waszych komentarzach (czy nie byłoby tego, gdyby takie uchybienia były obecne?)...
Wobec powyższego nie rozumiem Waszego oporu przed korzystaniem z ludzkiego dorobku, ale podanego przez program komputerowy (bo tym jest SI). Wszak SI nie pisze tych treści, ale je zgrabnie dobiera z tak wielu źródeł, jakich nikt z nas nie posiada: zarówno co do ilości, jak i dostępności...

No, trudno, myślałem, że ku zbudowaniu można tu publikować treści, które ani herezji nie zawierają, ani nie są "z kosmosu", lecz są przez prawdziwą inteligencję ludzką stworzone, aby właśnie m.in. dawały nam lepsze poznanie Słowa Bożego. Zamykacie się na to - Wasz wybór. Ja u siebie widzę tego dobre owoce, więc będę nadal korzystał z ludzkiego geniuszu, jaki nie byłby możliwy, gdyby nie Bóg-Stwórca... (to ludzki geniusz kiedyś Internet powołał do istnienia - gdyby nie to, to byśmy się wcale tu ze sobą nie komunikowali, prawda...?).

Internet to narzędzie; ChatGPT to narzędzie - z głową używane daje nie tylko pożytek, ale i radość. Ale są przecież osoby, które świadomie wybrały, że nie będą z Internetu korzystać! Są takie, które świadomie wybierają, że nie będą z ChatGPT korzystać (choć może nawet nie wiedzą, że ze sztucznej inteligencji jednak korzystają, gdy włączają nawigacją GPS, albo gdy ich poczta elektroniczna blokuje wiadomości spamowe, albo ich bank broni ich się przed oszustwami finansowymi... Poddając się badaniom medycznym, też można być obiektem działania SI... Ale mimo to, ktoś uważa, że zupełnie się bez tej nowej technologii obejdzie... Tak, może na bezludnej wyspie...).

Wróciłem na forum, bo mnie po raz kolejny wiadomość z forumowa powiadomiła, że: "tęsknimy za tobą"!...
Jak widać, powrót nie wypadł dobrze, a tęsknota jest raczej taka(?), abym już sobie poszedł... ;)
Miałem sporo szczęścia, że wróciłem, gdy @Magnolia była poza forum, bo @Dominik miał pozytywne nastawienie do tego, co zacząłem publikować, ale... już i on został przekonany, aby zmienić zdanie(?).

Pozdrawiam i proszę już nie przysyłać "tęsknych wiadomości" - bo czy są szczere?...

PS. Magnolio, napisałaś: "Mało tego, nie wolno czytać Pisma św po jednym wersecie..." - to po co publikujecie jeden werset na każdy dzień u góry Forum?!
Dzisiejszy brzmi:
Ps 119,32 Biegnę drogą Twoich przykazań, bo rozszerzasz mi serce.
Na odchodne pozwólcie, że wkleję do tego cytatu to, co widać:
  • POPROSZĘ O PRAKTYCZNY KOMENTARZ DO PONIŻSZEGO WERSETU, ABY WSPÓŁCZESNY CHRZEŚCIJANIN MÓGŁ SIĘ TYM BOŻYM SŁOWEM Z PSALMU POSILIĆ KU SWEMU DUCHOWEMU POŻYTKOWI.
    OTO WERSET:

    Ps 119,32 Biegnę drogą Twoich przykazań, bo rozszerzasz mi serce.

    Werset z Psalmu 119,32 wyraża pragnienie uznania Bożych przykazań i zgodnego z nimi postępowania, co pozwala na dalszy rozwój duchowy. Słowa te ukazują, że trzymanie się drogi Bożych przykazań daje nam siłę i prowadzi nas do wewnętrznego rozwoju. Kiedy kierujemy swoje życie zgodnie z wolą Boga, doznajemy jego łaski i błogosławieństwa, co rozszerza nasze serce i umysł.

    Praktycznym komentarzem do tego wersetu jest zachęta do regularnego studiowania Pisma Świętego i stosowania jego nauk w życiu codziennym. Bieganie drogą Bożych przykazań wymaga systematyczności, cierpliwości i samodyscypliny, ale z czasem prowadzi do głębszej relacji z Bogiem i do odkrywania jego planów dla naszego życia. Wyzwanie polega na tym, aby w każdej sytuacji podążać za wskazaniami Pisma, które stanowią nie tylko zbiór zasad, ale przede wszystkim drogę ku zbawieniu i pełni życia.
@};-
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Zablokowany