Ozdabianie krzyży czerwoną stułą

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Marek Król
Posty: 82
Rejestracja: 28 lut 2021, 9:22
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 23
Podziękowano: 22
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakie jest wasze zdanie ??🤔

Usunęłam link do bloga, ponieważ są na nim szkodliwe i heretyckie treści, ograniczamy rozpowszenianie szkodliwych duchów treści. Magnolia.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie wglebiam sie w zadne dekoracje w kosciele, pod katem merytorycznym
a jedynie mimowolnie oceniam trafnosc pod wzgledem plastycznym
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Król
Posty: 82
Rejestracja: 28 lut 2021, 9:22
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 23
Podziękowano: 22
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 30 mar 2021, 17:44 nie wglebiam sie w zadne dekoracje w kosciele, pod katem merytorycznym
a jedynie mimowolnie oceniam trafnosc pod wzgledem plastycznym
To jak oceniasz to pod względem plastycznym ?😉
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jako dekoracja troche malo ciekawe
tutaj w bogatszej aranzacji
Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Król
Posty: 82
Rejestracja: 28 lut 2021, 9:22
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 23
Podziękowano: 22
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Stuła jest częścią ubioru liturgicznego kapłana. Jak w przypadku wszystkich przedmiotów poświęcanych, cel, znaczenie i przeznaczenie stuły jest jasno podane w modlitwach poświęcenia, konkretnie w Rituale Romanum:

Jest jasno powiedziane, że strój liturgiczny służy duchownym podczas sprawowania liturgii. Tym samym używanie go - w tym wypadku stuły - do innych celów, w tym wypadku jako ozdoby przedmiotów kultu, jest sprzeczne z poświęceniem i tym samym jest nadużyciem."

Usunęłam link do bloga, ponieważ są na nim szkodliwe i heretyckie treści, ograniczamy rozpowszenianie szkodliwych duchów treści. Magnolia.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marku, jednego jestem pewna, bo nie raz tego doświadczyłam, blog ten jest szkodliwy duchowo.
Osoby, które go czytają i się powołują na zebrane w nim i zaopiniowane informacje wpadają w zamieszanie, albo potęguje to ich problemy psychiczne (kilka razy mieliśmy do czynienia - na poprzednim forum - z nasileniem natręctw, z obsesjami po lekturze tego bloga)
A są tam także wprost treści heretyckie. Dlatego mocno przestrzegam przed czytaniem tego bloga.

Nigdy jakoś specjalnie nie zastanawiałam się na stulą na krzyżu.
Ale zwróćmy uwagę, że Jezus jest Najwyższym Kapłanem... a stuła to element stroju kapłana,
ja nie widzę tu problemu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Drodzy, czerwona stuła na krzyżu jest zgodna z obowiązującymi przepisami liturgicznymi.

Rubryki mszału rzymskiego o procesji rezurekcyjnej:
69. Na początku procesji niesie się krzyż procesyjny ozdobiony czerwoną stułą oraz figurę Zmartwychwstałego. Jeżeli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz kościoła i okrąża go raz lub trzy razy.

70. Gdy procesja wróci do głównego ołtarza, krzyż procesyjny i figurę Zmartwychwstałego ustawia się obok ołtarza. Kapłan stawia monstrancję na ołtarzu i klęka na stopniach. Gdy wierni wejdą do kościoła, śpiewa się Przez Twoje święte zmartwychwstanie, a jeżeli ta pieśń nie jest znana: Przed tak wielkim Sakramentem. W tym czasie celebrans okadza Najświętszy Sakrament. Następnie śpiewa się:

K. Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja.
W. Ze zmartwychwstania Twojego, Chryste. Alleluja.
Mam nadzieję, że teraz sprawa już jest jasna. :)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

czy to może być dowód że nie musimy tak się zagłębiać w znaczenia? ;)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 30 mar 2021, 20:30 czy to może być dowód że nie musimy tak się zagłębiać w znaczenia? ;)
Warto zagłębiać się w znaczenia, bo Msza święta jest pełna znaków. Szaty i kolory liturgiczne mają swoje znaczenie, tak samo jak poszczególne gesty. Wszystko jest po coś - myślę, że starając się zrozumieć poszczególne elementy liturgii, lepiej rozumie się całą Mszę święta. Warto jednak szukać odpowiedzi w oficjalnych dokumentach - tutaj z pomocą przychodzą forumowicze. ;)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ