Tydzień

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Internecie znalazłem takie stwierdzenie:

Rachuba dni tygodnia jest w historii ludzkości w stosunku do innych jednostek czasu jak np. rok, miesiąc, dzień, godzina, minuta, sekunda najbardziej stała i prawdopodobnie nie była przerywana.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tydzie%C5%84

I faktycznie raczej nie była, bo przecież ciągłości dni tygodnia pilnują nie tylko chrześcijanie, ale również żydzi.
Czy jednak jest jakieś wydarzenie czy okres, w którym zarówno jedni jak i drudzy mogli się pogubić i coś pokręcić kolejność dni tygodnia?
Chodzi mi o to, czy rzeczywiście obecne niedziele są wielokrotnością siódemki w stosunku do dnia, w którym zmartwychwstał Chrystus?
Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi, bo nie umiem tego inaczej ująć 🙄
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2003
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1562
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dlaczego ta wielokrotność jest tak ważna? Nie wystarczy świętować w niedziele bądź szabat?

Kiedyś była reforma kalendarza.
Po 4 października 1582 był 15 października. "Znikł" 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 i 14 października, daje to 8 dni. 8 nie dzieli się przez 7, czyli wielokrotność siódmego dnia zostaje zaburzona, Zakładając oczywiście, że wcześniej były poprawnie naliczane dni.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 09 lut 2022, 21:04 Dlaczego ta wielokrotność jest tak ważna? Nie wystarczy świętować w niedziele bądź szabat?

Kiedyś była reforma kalendarza.
Po 4 października 1582 był 15 października. "Znikł" 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 i 14 października, daje to 8 dni. 8 nie dzieli się przez 7, czyli wielokrotność siódmego dnia zostaje zaburzona, Zakładając oczywiście, że wcześniej były poprawnie naliczane dni.
Nic nie zostało wtedy zaburzone jeżeli chodzi o tydzień. Po 4-tym października (czwartek) nastąpił 15-sty października (piątek).

Ps. Wtedy zniknęło 10 dni a nie 8, a powinno zniknąć 12, ale to już inna historia i dotyczy zupełnie czegoś innego, o czym pisałem w innym temacie.
ODPOWIEDZ