Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Tradycjonaliści kontra moderniści w Kościele

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 01 mar 2022, 19:39
Mar pisze: To dobrze, jednak w polskich kościołach kadzidło używane jest bardzo rzadko.
Jest różnie, nie generalizowałbym. Ostatnio trafiłem na małą wiejską parafię, gdzie okazuje się, że kadzidła używa się regularnie.
Ja obserwuję w swojej parafii, że często kadziło jest używane.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 01 mar 2022, 17:54 Mel Gibson o Kościele posoborowym.
Po tym co powyczyniał, jego oceny są mało wiarygodne.
Poza tym, nie ma innego Kościoła.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2022, 21:54 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 01 mar 2022, 21:54
Mar pisze: 01 mar 2022, 17:54 Mel Gibson o Kościele posoborowym.
Po tym co powyczyniał, jego oceny są mało wiarygodne.
Poza tym, nie ma innego Kościoła.
A co takiego powyczyniał? Miał swoje grzechy jak każdy co nie znaczy, że jest przez to mało wiarygodny.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 01 mar 2022, 22:17
Marek Piotrowski pisze: 01 mar 2022, 21:54
Mar pisze: 01 mar 2022, 17:54 Mel Gibson o Kościele posoborowym.
Po tym co powyczyniał, jego oceny są mało wiarygodne.
Poza tym, nie ma innego Kościoła.
A co takiego powyczyniał? Miał swoje grzechy jak każdy co nie znaczy, że jest przez to mało wiarygodny.
Ja nie wiem co wyczyniał, ale jeśli się wypowiada o Kościele to jak dla mnie nie jest autorytetem w tej materii, jest zwykłym katolikiem, takim jak Ty czy ja, więc to po prostu opinia jedna z wielu. Każdy może mieć swoją opinię, co nie zmienia faktu, że może się mylić, bo np wyrobił sobie opinię na fałszywych przesłankach.
Mam nadzieję, że postarasz się głębsze szukanie prawdy niż tylko jeden kierunek szukania... posłuchaj argumentów jakie przytaczamy, poszukaj innych autorytetów, posłuchaj wywiadów ze specjalistami, historykami Kościoła, dobrymi teologami... mam wrażenie że siedzisz w jednym kręgu i tam wszyscy mówią jak wrony, a posłuchaj co mówią szpaki, sikorki i gołębie...rozumiesz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 mar 2022, 20:13
DariuszJ pisze: 01 mar 2022, 19:39
Mar pisze: To dobrze, jednak w polskich kościołach kadzidło używane jest bardzo rzadko.
Jest różnie, nie generalizowałbym. Ostatnio trafiłem na małą wiejską parafię, gdzie okazuje się, że kadzidła używa się regularnie.
Ja obserwuję w swojej parafii, że często kadziło jest używane.
To dobrze, że się o to dba. :)

Nie zmienia to faktu, że każda Msza święta, niezależnie od tego w jakiej formie czy rycie jest sprawowana, czy w małej kapliczce z jednym ministrantem, czy uroczyście sprawowana, z diakonami, ogromną asystą, kadzidłem, etc. jest czymś najpiękniejszym, co Bóg może nam dać. Jestem zwolennikiem pięknych, uroczystych asyst liturgicznych, bo ukazują wielkość naszego Pana i podkreślają to, jak wielkie jest to, co Chrystus dla nas zrobił i czym jest Eucharystia, jednak nie można zapominać, że KAŻDA Msza jest uobecnieniem ofiary Jezusa Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2022, 22:35 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: Według mnie to nowa msza jest sztuczna. Zwłaszcza ten pusty gest przekazania sobie znaku pokoju. Zawsze mnie to irytowało.
Hmm. Niby dlaczego? Co złego jest w przekazywaniu pokoju? Napiszę więcej: smuci mnie, że nie mogę podać ręki bratu/siostrze stojącemu/stojącej obok, bo wciąż jeszcze COVID jest. Samo skłonienie głowy to nie to samo. Jako Lud Boży sprawujący ofiarę Eucharystyczną mamy być pojednani ze sobą - być zjednoczeni z Chrystusem w pokoju.

Uważam nawet, że podanie ręki to za mało: w Piśmie świętym stoi: 'pozdrówcie się świętym pocałunkiem' /parafraza moja/. I to by było piękne. Pocałunek pokoju, a nie tylko podanie ręki.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dla mnie również gest podawania sobie ręki na znak pokoju jest bardzo znaczący i głęboki - mam pamiętać aby dawać innym pokój i dobro! Mam pamiętać ze każdemu, niezależnie jaki jest, bo nie wiemy nigdy kto obok nas usiądzie. Czy zawsze łatwo było ta rękę podać? Nie, ale to właśnie przypomina nam jak wiele jeszcze musimy się upodobnić do Jezusa.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

U mnie w parafii odkąd pamiętam nigdy nie było podawania ręki na znak pokoju.
Zresztą u mnie byłoby z tym ciężko bo niemalże zawsze chodzę w rękawiczkach (strasznie mi ręce marzną)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Znak jak znak - każdy jest dobry, Problemem jest brak ustalenia, jaki ma być.
Bo to jeden skłania, drugi podaje - i zawsze jest ten moment zamieszania co własciwie zrobić. A jak jednemu rękę, a drugiemu skłon, to nie będzie mu przykro?
Ja osobiście nie jestem za bardzo za tym podawaniem ręki - ze względów higienicznych.
ODPOWIEDZ