Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Rodzimowiercy

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dla mnie to tylko kojarzy się z literaturą fantasy. Sporo kiedyś czytałam o takich starosłowiańskich. Traktuję to jako ciekawostkę.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 27 kwie 2022, 20:48
Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:10 mam stosunek do tego wyznania jak do płaskoziemców w dobie lotów w kosmos, które ukazują kulistą Ziemię.... wywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.
Przyznam się, że mam tak samo. (Rozumiem, że rodzimowiercy mogą mieć takie same reakcje myśląc o katolicyzmie.)
Może powodem tego jest w sumie zerowa styczność z tego typu religiami w Polsce.
Nie mamy takiej opinii my mamy porównanie bo kiedyś nimi byliśmy. A polskim kościołem rodzimowierczym proszę się nie sugerować
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Veles jak często spotykacie się?

Katolicy raz na tydzień chodzą do kościoła, rano i wieczorem modlą się, tak to z grubsza wygląda.,
Jak to wygląda na co dzień u Ciebie?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Mi się to kojarzy z Asterixem i Obelixem :) ciekawostka wyłącznie i pozostanę zwykłym szarym uczniem Jezusa Chrystusa.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 21:48
Dominik pisze: 27 kwie 2022, 20:48
Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:10 mam stosunek do tego wyznania jak do płaskoziemców w dobie lotów w kosmos, które ukazują kulistą Ziemię.... wywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.
Przyznam się, że mam tak samo. (Rozumiem, że rodzimowiercy mogą mieć takie same reakcje myśląc o katolicyzmie.)
Może powodem tego jest w sumie zerowa styczność z tego typu religiami w Polsce.
Nie mamy takiej opinii my mamy porównanie bo kiedyś nimi byliśmy. A polskim kościołem rodzimowierczym proszę się nie sugerować
Jeszcze się dobrze nie rozpowszechnili a już się podzielili :Dv
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem "co myślą katolicy", mogę się wypowiadać tylko w imieniu jednego katolika, tj. siebie.
Przyznam, że mam sporą dezaprobatę do religii praktykowanych, które nie są wiarą.

Religie naturalne (wymyślone - np. jakiegoś plemienia w dżungli czy nawet naszych słowiańskich przodków) mają w sobie pewien element dobra - jest to poszukiwanie Boga przy braku blasku Objawienia. Człowiek Boga pragnie i jakoś usiłuje go na ślepo znaleźć.
I to jest to, co w nich dobre.

"Odgrzewanie" tych religii dziś jest według mnie sprowadzeniem tych chwalebnych poszukiwań do folkloru, elementów kulturowych.
Wybacz, ale nie wierzę, by ktoś naprawdę dziś wierzył w Swaroga, Peruna itd. Owszem, praktykują to, być może w zewnętrznej warstwie przekonali samych siebie, że są "wyznawcami" - ale nie wierzę, by było to czymś innym niż przyjętą otoczką kulturową (notabene w znacznym stopniu wymyśloną na nowo, większość obrzędów jest odtworzona raczej na podstawie wyobraźni, niż źródeł - no, ale to sprawa poboczna).
To przebija zresztą także w Twoich listach - jesteś tam, ponieważ zaspokajasz w ten sposób raczej swoje potrzeby społeczne, niż religijne. Jeśli dobrze je odczytuję, szukasz raczej akceptacji, emocji ("piękne i radosne obrzędy") . społeczności, "fajnych" ludzi niż Prawdy.
Takie odtwarzanie wyłącznie w warstwie kulturowej (zwyczajów, obrzędów itd) wydaje mi się w pewien sposób nie w porządku w stosunku do naszych słowiańskich przodków, dla których była to realna wiara.
Wybacz, jeśli moja opinia Cię uraziła.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2022, 7:42 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam takie odczucia jak Marek. Wydaje mi się, że są to elementy folkloru, jakaś zabawa po to by spędzić czas ze znajomymi, których się lubi, a nie to, że naprawdę wierzy się w tych bogów.

Mogę się mylić, dlatego we wcześniejszym poście zacząłem dopytywać się. Jak wygląda Twoja wiara na co dzień po za spotkaniami.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest dokładnie tak jak mówią Marek i Dominik. U rodzimowierców mile widziani są wszyscy. Nie trzeba rezygnować ze swojej religii. Można być np. rodzimowiercą i katolikiem. Jedno z drugim nie koliduje. Tzn. tak na to patrzą rodzimowiercy. Nie wiem jaki jest stosunek KK do nich, ale też mi się wydaje że obojętny. Dzisiaj nikt nie wierzy w Peruna, tak samo jak nikt nie wierzy w Zeusa. To raczej zainteresowanie i tęsknota za kulturą i folklorem przodków. Sam kiedyś myślałem nad tym, aby pójść do takich ludzi i zobaczyć jak świętują równonoce i przesilenia, ale ostatecznie stwierdziłem, że muszą to być osoby dosyć specyficzne, które chcą się w jakiś sposób wyróżniać od reszty społeczeństwa. Mnie to nie jest potrzebne. Tacy ludzie są dla mnie trochę dziwni, specyficzni, inni.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może w obecnych czasach jesteśmy za bardzo pozamykani w domach, potrzebujemy spotkań. Kiedyś nie było internetu, telewizji, telefonów, spotykaliśmy się częściej, a teraz już nie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 22 cze 2022, 9:27 Nie wiem jaki jest stosunek KK do nich, ale też mi się wydaje że obojętny. Dzisiaj nikt nie wierzy w Peruna, tak samo jak nikt nie wierzy w Zeusa. To raczej zainteresowanie i tęsknota za kulturą i folklorem przodków.
Też nie znam oficjalnego stanowiska KRK do rodzimowierców, ale wątpię, by to traktowano z akceptacją; raczej jest to odbierane negatywnie (a przynajmniej winno być - w świetle Biblii).
Czy ci ludzie nie wierzą w Peruna i innych słowiańskich bogów? Też nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że to coś więcej niż tylko folklor...
[po chwili namysłu]
Nie wiem... - ale od czego Internet?! Oto z tej stronki: https://rodzimawiara.org.pl/rodzima-wia ... tesmy.html
cytuję, co następuje [wyróżniłem kluczowe zdanie!!]:
  • Zgodnie z postanowieniami starszyzny rodowej, zgromadzonej na II Rodowym Słowiańskim wiecu w Kobryniu na Białorusi (7 sierpnia 2004 r.), do rodzimej słowiańskiej wiary należą osoby które:
    - są pochodzenia słowiańskiego
    - szanują tradycyjne słowiańskie obyczaje
    - uznają rodzimowierczy światopogląd
    - sławią odwiecznych Słowiańskich Bogów
A oto cytat z Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowi ... #Wierzenia
  • Przed rozpoczęciem chrystianizacji większość Słowian było politeistami, wierząc w różnorodnych bogów i boginie. Wiara różniła się w zależności od miejsca i czasu – czasami przyjmowano kult bóstw z panteonów innych, sąsiednich grup etnicznych[40]. Współcześni rodzimowiercy w większości również określają się jako politeiści[5][23]; niektórzy praktykujący określają się jako ateiści[41], wierząc, że bogowie i boginie nie są prawdziwymi bytami, lecz raczej symbolami idealnymi[42].

    Rodzimowierstwo słowiańskie nie posiada uniwersalnego dla wszystkich wyznawców panteonu bóstw[43]. Różne grupy rodzimowiercze często preferują wybrane przez siebie bóstwa[44]. Bogowie i boginie czczeni przez rodzimowierców patronują określonym elementom rzeczywistości, żywiołom, miejscom i środowiskom[45], jak np. wody, lasy czy domostwa. Bogowie mogą podlegać zmianom funkcjonalnym wśród współczesnych rodzimowierców; na przykład tradycyjny bóg zwierząt gospodarskich i poezji, Weles, jest nazywany bogiem literatury, komunikacji[46] czy też proletariatu[47].
I co?! Tylko z wesołym/kolorowym foklorem mamy tam do czynienia?! Nie! i jeszcze raz nie! To czystej wody politeizm, którego Biblia nie aprobuje (stąd KRK nie może tego oficjalnie tolerować, w sensie: a tam, wierzcie sobie, jak lubicie... Choć obecna w Watykanie, przy pewnej okazji jakaś "Pacia mama" to chyba już za wiele w tym temacie; ale to nie mój problem...).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zna ktoś OFICJALNE stanowisko polskich władz kościelnych (katolickich) w kwestii tzw. rodzimowierstwa?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszku to jest kwestia pierwszego przykazania Dekalogu:
"Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną", Kościół nie musi wydawać oficjalnych stanowisk co do każdej religii, po prostu Dekalog tego zabrania aby czcić, czy nawet chodzić na spotkania innych religii, gdzie czci się innych bogów... bo BÓG jest JEDEN TRÓJJEDYNY. :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzisiaj przed nami Noc Świętojańska. Co prawda jest to chrześcijańskie święto, ale nie wypada ono wcale w najdłuższy dzień w roku, czyli w najkrótszą noc w roku (pogańska Noc Kupały), bo ona już była w tym roku z 20 na 21 czerwca: https://dateandtime.info/pl/citysunrise ... &year=2022
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@QVX - co myślisz o tym, co o rodzimowierstwie zacytowałem: że to nie jest tylko folklor, co Ty sugerowałeś?...

@Magnolia - masz rację: przykazanie jest klarowne i nie trzeba odrębnych wytycznych!
Nie chcę nikogo obrażać, ale to cało rodzimowierstwo to coś, co Biblia zwie: pogaństwo, i z czego należy wyjść, czyli nawrócić się... - skierować ku Chrystusowi, bo ci bogowie słowiańscy to w żaden sposób nikogo zbawić nie mogą, bo ich po prostu nie ma (a jeśli "są", to jako demoniczne manifestacje; sorry, taka prawda w świetle Biblii... - można się z tym nie zgadzać, ale ja nie umiem tego inaczej nazwać).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dobre podsumowanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

To jest coś pomiędzy folklorem a religią. Religią w sensie dosłownym bym tego nie nazwał. To by było za dużo powiedziane.
Zablokowany