Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Rodzimowiercy

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Witam mam pytanie jak widzicie Rodzimowiercow, pozytywnie czy jednak nie? Zaznaczę ze tak jestem jednym z nich od kilku lat 🙂. Chce poznać wasze zdanie, jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak to wygląda zapraszamy wszystkich. I jeśli jest tu jakiś duchowny niech opiszę sytuację, co jeśli ktoś z rodziny sie żeni a ja jestem Poganinem mogę być na ceremonii ślubu?
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:30 I jeśli jest tu jakiś duchowny niech opiszę sytuację, co jeśli ktoś z rodziny sie żeni a ja jestem Poganinem mogę być na ceremonii ślubu?
Oczywiście że możesz być na ceremonii ślubu.
Ale czy naprwno jesteś poganinem jeśli w dzieciństwie może zostałeś ochrzczony?
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 27 kwie 2022, 19:32
Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:30 I jeśli jest tu jakiś duchowny niech opiszę sytuację, co jeśli ktoś z rodziny sie żeni a ja jestem Poganinem mogę być na ceremonii ślubu?
Oczywiście że możesz być na ceremonii ślubu.
Ale czy naprwno jesteś poganinem jeśli w dzieciństwie może zostałeś ochrzczony?
Tak zostałem ale niegdy niw czułem sie dobrze w tej wierze i nazwę to tak ze sie wymeldowałem i od kilku lat jestem wyznawca starej wiary
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:33
Aloes pisze: 27 kwie 2022, 19:32
Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:30 I jeśli jest tu jakiś duchowny niech opiszę sytuację, co jeśli ktoś z rodziny sie żeni a ja jestem Poganinem mogę być na ceremonii ślubu?
Oczywiście że możesz być na ceremonii ślubu.
Ale czy naprwno jesteś poganinem jeśli w dzieciństwie może zostałeś ochrzczony?
Tak zostałem ale niegdy niw czułem sie dobrze w tej wierze i nazwę to tak ze sie wymeldowałem i od kilku lat jestem wyznawca starej wiary
A co Cię konkretnie zraziło?
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Nie wiem czsami jest tak ze czujesz ze nie pasujesz, byłem ministrantem w młodości i cały czas czułem ze to nie to l. Kiedy odnalazłem okoliczna gromadę coś we mnie pękło i okazalo sie ze to moje miejsce. I tak jest to legalna wiara w Polsce ktora liczka kilka naście tys. Wiernych
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:37 Nie wiem czsami jest tak ze czujesz ze nie pasujesz, byłem ministrantem w młodości i cały czas czułem ze to nie to l. Kiedy odnalazłem okoliczna gromadę coś we mnie pękło i okazalo sie ze to moje miejsce. I tak jest to legalna wiara w Polsce ktora liczka kilka naście tys. Wiernych
To może powiesz co konkretnie Cię przyciaglo do Rodzimowiercow że uznales to za prawdziwą religie?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:30 Witam mam pytanie jak widzicie Rodzimowiercow, pozytywnie czy jednak nie? Zaznaczę ze tak jestem jednym z nich od kilku lat 🙂.
Nie spotkałam realnie nikogo z tej wiary, więc nie mam zdania ani o religii, ani o jej wyznawcach.
Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:30 I jeśli jest tu jakiś duchowny niech opiszę sytuację, co jeśli ktoś z rodziny sie żeni a ja jestem Poganinem mogę być na ceremonii ślubu?
Doczytałam że zostałeś ochrzczony, a potem się "wymeldowałeś" z wiary katolickiej, czy to oznacza akt apostazji?

Ja tez mam pytanie. Co Cię skłoniło do rejestracji na tym forum?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post


Ja tez mam pytanie. Co Cię skłoniło do rejestracji na tym forum?
Chętnie odpowiem, w moim kręgu nie mam z kim otwarcie o tym porozmawiać. Bo albo nie słuchają albo uważają ze to wielki grzech rozmawiać ze mna na takie tematy. Dlatego szukam opinii tutaj.
A co spodobało mi sie u Rodzimowiercow? Poczucie prawdziwej wspolnoty, szczerej i bezinteresownej pomocy piękne radosne swieta i obrzędy. Jeśli będziecie mieli okazję zapraszam na dziady lub szczodre gody
Mam nadzieje ze nie wyłapie bana za ten link (to gromada z ktora mamy duzo kontaktu)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 19:49
Ja tez mam pytanie. Co Cię skłoniło do rejestracji na tym forum?


A co spodobało mi sie u Rodzimowiercow? Poczucie prawdziwej wspolnoty, szczerej i bezinteresownej pomocy piękne radosne swieta i obrzędy.
No ale to nie są dowody na prawdziwość tej religi tylko na to że masz spoko ziomków tam.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2022, 19:56 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Aloes żadne dowody nie pokażą ci prawdziwości religii, masz swojego boga uważasz że ta religia jest jedyną i najpiękniejsza. Ale przyjrzyj się ludzia zatracają wszyatko co piękne w wierze, najbardziej odepchneli mnie ludzie chcąc żyć według praw chrześcijańskich będziesz wykorzystywany przez innych. Ludzie to jeden z największych filarów który utrzyma jakąś religie przy życiu. Spojrz na Rodzimowiercow ile to lat juz minęło? A dzieci w szkołach do dziś marzanne topią, ludzie licha sie boją. To siła wiary. I nie chce sie przekrzykiwać o racji ktora rwligia jest prawdziwa bo każdy bedzie pchał swoje do góry.

Chce wiedzieć szczerze co mowi sie o nas w waszych kręgach jeśli ktoś juz sie spotkał z nami, uprzedzając pytania nie mamy jakiejś obrazy czy niechęci do panującej religii w PL, podejrzewam ze bardziej radykalni będą chcieli palić nas na stosach (taki żarcik) a niektórzy sie zaciekawia i chętnie porozmawiają o tym odłamie.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2022, 20:04 przez Veles, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Veles pisze: 27 kwie 2022, 20:00 Aloes żadne dowody nie pokażą ci prawdziwości religii, masz swojego boga uważasz że ta religia jest jedyną i najpiękniejsza. Ale przyjrzyj się ludzia zatracają wszyatko co piękne w wierze, najbardziej odepchneli mnie ludzie chcąc żyć według praw chrześcijańskich będziesz wykorzystywany przez innych. Ludzie to jeden z największych filarów który utrzyma jakąś religie przy życiu. Spojrz na Rodzimowiercow ile to lat juz minęło? A dzieci w szkołach do dziś marzanne topią, ludzie licha sie boją. To siła wiary. I nie chce sie przekrzykiwać o racji ktora rwligia jest prawdziwa bo każdy bedzie pchał swoje do góry.

Chce wiedzieć szczerze co mowi sie o nas w waszych kręgach jeśli ktoś juz sie spotkał z nami, uprzedzając pytania nie mamy jakiejś obrazy czy niechęci do panującej religii w PL, podejrzewam ze bardziej radykalni będą chcieli palić nas na stosach (taki żarcik) a niektórzy sie zaciekawia i chętnie porozmawiają o tym odłamie.
Jeśli jest was kilkanaście tyś w 38 milionowym społeczeństwie to naprawdę mało kto ma z wami do czynienia.
Więc mało osób ma określone zdanie na ten temat.

Siła wiary w posąg kamienny? czy w Boga Stworzyciela i Zbawiciela?

Zrazili cię ludzie... zapewne tacy którzy nie rozumieli swojej religii, sam tez jej nie rozumiałeś... i wybrałeś to co ci było przyjemniejsze czy wygodniejsze.

Zerknęłam na stronę rodzimowierców i przykro mi to powiedzieć, ale taki mam stosunek do tego wyznania jak do płaskoziemców w dobie lotów w kosmos, które ukazują kulistą Ziemię.... wywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.

Nikt cię nie będzie palił na stosie, ani tu ani w Kościele, podjąłeś jakąś decyzję, zapewne pod emocjami, a nie po poszukiwaniu prawdy, a Prawda jest Jedna.

nie odpowiedziałeś, czy dokonałeś apostazji, więc nie mogę wciąż ci odpowiedzieć czy możesz uczestniczyć w ślubie...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:10
Veles pisze: 27 kwie 2022, 20:00 Aloes żadne dowody nie pokażą ci prawdziwości religii, masz swojego boga uważasz że ta religia jest jedyną i najpiękniejsza. Ale przyjrzyj się ludzia zatracają wszyatko co piękne w wierze, najbardziej odepchneli mnie ludzie chcąc żyć według praw chrześcijańskich będziesz wykorzystywany przez innych. Ludzie to jeden z największych filarów który utrzyma jakąś religie przy życiu. Spojrz na Rodzimowiercow ile to lat juz minęło? A dzieci w szkołach do dziś marzanne topią, ludzie licha sie boją. To siła wiary. I nie chce sie przekrzykiwać o racji ktora rwligia jest prawdziwa bo każdy bedzie pchał swoje do góry.

Chce wiedzieć szczerze co mowi sie o nas w waszych kręgach jeśli ktoś juz sie spotkał z nami, uprzedzając pytania nie mamy jakiejś obrazy czy niechęci do panującej religii w PL, podejrzewam ze bardziej radykalni będą chcieli palić nas na stosach (taki żarcik) a niektórzy sie zaciekawia i chętnie porozmawiają o tym odłamie.
Jeśli jest was kilkanaście tyś w 38 milionowym społeczeństwie to naprawdę mało kto ma z wami do czynienia.
Więc mało osób ma określone zdanie na ten temat.

Siła wiary w posąg kamienny? czy w Boga Stworzyciela i Zbawiciela?

Zrazili cię ludzie... zapewne tacy którzy nie rozumieli swojej religii, sam tez jej nie rozumiałeś... i wybrałeś to co ci było przyjemniejsze czy wygodniejsze.

Zerknęłam na stronę rodzimowierców i przykro mi to powiedzieć, ale taki mam stosunek do tego wyznania jak do płaskoziemców w dobie lotów w kosmos, które ukazują kulistą Ziemię.... wywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.

Nikt cię nie będzie palił na stosie, ani tu ani w Kościele, podjąłeś jakąś decyzję, zapewne pod emocjami, a nie po poszukiwaniu prawdy, a Prawda jest Jedna.
Pewnie zajrzałaś na tak zwany "kościół rodzimowiercow" i masz rację u nas budzi podobne doznania, to oszuści którzy zbierają osoby ktore nie sa w stanie odnaleźć prawdziwej gromady biorą od nich kasę i z tego żyją nim sie ktos zorientuje wyciągną trochę grosza. U nas nie ma datków pieniężnych spotykamy sie na ceremoniach i świętujemy dzien, dwa. Nie było mi to wygodniejsze pozostać w czymś co nie daje ci piczucia prawdziwej wiary i uważać ze to nie może być twój bóg mija sie z celem. Odnaleźć siebie i żyć w harmoni z naturą starymi wierzeniami? Oczywiście ta decyzja nie byla podjęta odrazu zajęło mi to sporo czasu. Dziś mam przy sobie ludzi którym powierzę życie i wiem że bede bezpieczny. Zapytam jeszcze tak czy chrzest w dziecka jest robiony bo rodzice sa bardzo mocno wierzący? (tak pewnie w niektórych rodzinach tak) ale większość młodych wychodzi z założenia "tak trzeba bo ludzie będą gadać" i świątyń juz nie odwiedzają do następnej ceremonii. Smutne to lecz takie mamy dziś standardy więc jeśli ktoś chce podyskutować dokładniej zapraszam na priv chetnie pogadam

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:


nie odpowiedziałeś, czy dokonałeś apostazji, więc nie mogę wciąż ci odpowiedzieć czy możesz uczestniczyć w ślubie...
Widocznie cos serwer nie doczytał odpisywałem w osobnym poście tak dokonałem
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Weszłam na Wikipedię aby poczytać kogo czcicie...
Ale prawdę mówiąc o czczeniu i kulcie nie piszesz, tylko o gromadzie ziomków z którymi się fajnie bawisz...

CZY To CI da ZBAWIENIE I ŻYCIE WIECZNE?

Skoro dokonałeś apostazji, to musisz wiedzieć, że:
Z publicznym aktem apostazji wiążą się kanoniczne – prawne konsekwencje. Z mocy samego prawa (łac. latae sententiae) na apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Osoba taka nie może przyjmować sakramentów świętych, pełnić w kościele żadnych funkcji, nie może być chrzestnym, świadkiem sakramentu bierzmowania, małżeństwa, pozbawiony jest też katolickiego pogrzebu.

Apostata nie może zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego w kanonicznej formie (jeśli strona katolicka chce zawrzeć małżeństwo z odstępcą, musi wystąpić do biskupa o zgodę na tzw. małżeństwo mieszane). W sytuacji zagrożenia życia zakaz przyjmowania sakramentów ulega zawieszeniu, a osoba podlegająca ekskomunice może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2022, 20:25 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:23 Weszłam na Wikipedię aby poczytać kogo czcicie...
Ale prawdę mówiąc o czczeniu i kulcie nie piszesz, tylko o gromadzie ziomków z którymi się fajnie bawisz...

CZY To CI da ZBAWIENIE I ŻYCIE WIECZNE?
Proszę już pisze kogo czcimy

Rod
Uważany za boga najwyższego. Protektora rodziny, który wraz z Rodzanicami asystował każdemu człowiekowi od narodzenia. W starosłowiańskim imię bóstwa oznaczało plon, jaki przynosi ziemia, a więc był też opiekunem dostatku.

Perun
Gromowładny, najwyższy z bogów. Był obrońcą ludzkości, walczącym ze złem, którego symbolem był demon Żmij. Etymologia wywodzi jego imię od słowiańskich słów perunъ – piorun i pьrati – uderzac, bić.

Weles
Hades słowiańszczyzny, pan świata podziemnego, magii i klątw. Posiadał przydomek skotij, jako opiekun trzody. Z racji mrocznej natury często utożsamiany z Żmijem. W walce dobra ze złem był wiecznym antagonistą gromowładnego demiurga Peruna.

Swaróg
Boski rzemieślnik. Kowal, co wynika z etymologii jego imienia. Istnieją co najmniej trzy przykłady źródeł: sanskryckie svar – niebo; perskie chvar – słońce i sъvariti – kuć, wykuwać. Jego domeną był dzień, niebo i słońce. Łatwo zauważyć podobieństwa do innych bóstw solarnych.

Świętowit
Bóg zachodniej słowiańszczyzny, w szczególności Połabian. Etymologia tłumaczy jego imię jako święty pan. Pełnił funkcje bóstwa wojny, urodzaju i płodności. Literacka interpretacja z okresu romantyzmu widziała w nim, z racji interpretacji posągu z czterema twarzami, Światowida – bóstwo wszechwidzące, patrzącego w cztery strony świata.


Mokosz
Matka ziemia. Pradawne bóstwo ludzkości, rozwijające się razem z cywilizacją i kulturami indoeuropejskimi od ich zarania. W symbolice słowiańskiej bogini deszczu i burzy. Rdzeń mok występuje do dziś w słowie mokry. Staroindyjskie makha znaczyło szlachetność, a meksha – sok roslinny.


Dziewanna
Słowiańska Diana – Artemida, bogini lasów, zwierzyny i polowania. Przedstawiana z łukiem na jeleniu. Postać zagadkowa i nie do końca zbadana. Znamy ją dzięki Janowi Długoszowi, kronikarzowi i historykowi z okresu renesansu. Do jej atrybutów roślinnych należały zioła lecznicze: dziewanna, bylica i dziurawiec.



Trzygłów
Bóg o trzech twarzach, czczony przez wojowniczych Wieletów i Pomorzan. Atrybutem zwierzęcym Trzygłowa był czarny koń wróżebny. Naukowcy twierdzą, że bóstwo powstało z połączenia bożków kilku wieleckich plemion. A imię jego nie odzwierciedla wcześniejszych funkcji i jest opisem posagów, na których jest przedstawiany z trzema obliczami przykrytymi jednym nakryciem głowy.





.

Marzanna
Bogini naznaczona piętnem śmierci i przemijania. W przedstawieniach symbolizowała zimę. Ludność z radością żegnała ją z nadejściem wiosny, paląc i topiąc jej wizerunek.

Tak da mi to zbawienie, lecz u nas jest trochę inaczej jest to po części wyjaśnione w tym filmiku który podesłałem

Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:23

Skoro dokonałeś apostazji, to musisz wiedzieć, że:
Z publicznym aktem apostazji wiążą się kanoniczne – prawne konsekwencje. Z mocy samego prawa (łac. latae sententiae) na apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Osoba taka nie może przyjmować sakramentów świętych, pełnić w kościele żadnych funkcji, nie może być chrzestnym, świadkiem sakramentu bierzmowania, małżeństwa, pozbawiony jest też katolickiego pogrzebu.

Apostata nie może zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego w kanonicznej formie (jeśli strona katolicka chce zawrzeć małżeństwo z odstępcą, musi wystąpić do biskupa o zgodę na tzw. małżeństwo mieszane). W sytuacji zagrożenia życia zakaz przyjmowania sakramentów ulega zawieszeniu, a osoba podlegająca ekskomunice może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie.
Tak wiwm to moja narzeczona również to wie w mojej religii nie jest to problem wręcz przeciwnie jest radość że ktoś ma druga osobę. Jeśli zdecydujemy sie na ślub niestety/stety będzie poganski.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

A czemu interesuje Cię to co myślą o was katolicy?
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 27 kwie 2022, 20:32 A czemu interesuje Cię to co myślą o was katolicy?
Poprostu jestem ciekawski z natury i lubie obalać stereotypy i kłamstwa jak i porozmawiać z ludzmi na poziomie. A tak i temat łatwiej rozwinąć w każdą stronę
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Veles, wspomniałeś o banie.
Bana dajemy w sytuacjach gdy osoba taka jak Ty, czyli niekatolik przychodzi do nas na forum nas indoktrynować. Pisać, że to jego wiara jest lepsza, negować nasze wierzenia, zachęcać nas do swojej wiary itp.

Jeśli chcesz zgłębiać naszą wiarą czyli katolicyzm to nie ma problemu, jesteś mile widziany.
Możesz także pisać o swojej wierze, gdy zostaniesz o coś zapytany zachowując zakaz indoktrynacji.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Ale na sama ceremonie ślubu kogoś innego możesz iść. A o to w sumie pytałeś
Veles
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwie 2022, 19:26
Wyznanie: agnostycyzm

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 27 kwie 2022, 20:38 Ale na sama ceremonie ślubu kogoś innego możesz iść. A o to w sumie pytałeś
To dziękuję o to mi chodziło 🙂 a na forum chętnie zajrzę jeszcze miło sie pisało
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 kwie 2022, 20:10 mam stosunek do tego wyznania jak do płaskoziemców w dobie lotów w kosmos, które ukazują kulistą Ziemię.... wywołuje to u mnie uśmiech na twarzy.
Przyznam się, że mam tak samo. (Rozumiem, że rodzimowiercy mogą mieć takie same reakcje myśląc o katolicyzmie.)
Może powodem tego jest w sumie zerowa styczność z tego typu religiami w Polsce.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
ODPOWIEDZ