Czy Polska to kraj katolicki

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza

Nieprzeczytany post

Jeśli kiedyś lewactwo przejmie władzę i wprowadzą swoje chore rządy to wyjadę na dziki zachód do USA na stałe i będę kowbojem. Będę wolny i zginę wolny niczym John Wayne w westernach :) Póki co bronimy się przed tą szarańczą skutecznie;)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 01 sie 2022, 15:12 Jeśli kiedyś lewactwo przejmie władzę i wprowadzą swoje chore rządy to wyjadę na dziki zachód do USA na stałe i będę kowbojem. Będę wolny i zginę wolny niczym John Wayne w westernach :) Póki co bronimy się przed tą szarańczą skutecznie;)
Oj chłopie. W USA to dopiero lewactwo.
Skaza

Nieprzeczytany post

Jak u nas będzie to samo to co za różnica i raz mogę samolotem śmignąć gdzieś dalej ;) a przynajmniej tam na dzikim zachodzie można giwerę nosić i pif paf robić do woli :)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A co to znaczy "kraj katolicki"?
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 01 sie 2022, 16:22 A co to znaczy "kraj katolicki"?
W filmie autor tłumaczy o czym mówi.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem autor ma słuszne spostrzeżenie, o którym mówi w 12 do 14 minuty.
Chodzi o różnicę w grzechach cielesnych (popędach), a duchowych i etyczne podejście do tego tematu.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przy całym moim sceptycyzmie do etykietek w rodzaju "kraj katolicki", nie wydaje mi się, żeby można było wywodzić (słuszną) tezę, iż Polska nie jest krajem katolickim z tego, że ludzie grzeszą.
Na tej zasadzie Arabia Saudyjska nie byłaby krajem islamskim...
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 sie 2022, 8:37 Przy całym moim sceptycyzmie do etykietek w rodzaju "kraj katolicki", nie wydaje mi się, żeby można było wywodzić (słuszną) tezę, iż Polska nie jest krajem katolickim z tego, że ludzie grzeszą.
Na tej zasadzie Arabia Saudyjska nie byłaby krajem islamskim...
Autor ogólnie mówi o tym, że Polska jest krajem katolickim pod kątem praktyk religijnych (większość osób chrzci dzieci), nawiązuje do tzw. katolicyzmu kulturowego, a niekoniecznie poglądowo (kwestia seksualności, aborcja itp.)


To co pisałam o grzechach, to inny temat, który tam poruszył, bo mówi o stosunku katolików i mediów katolickich do seksualności, głównie do lgbt, a stwierdził, że te grzechy (popędy) nie są aż tak bardzo istotne, na pewno nie w takim stopniu w jakim się o nich mówi, a z kolei są bardziej istotne grzechy duchowe (np. dotyczące chęci poniżania innych ludzi), o których aż tak bardzo się nie mówi w katolickich mediach, a są one wyższego kalibru, autor przytoczył cytat, że są to grzechy demoniczne. To taki temat, który poruszył przy okazji, mówi o tym w 12-14 minucie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z tymi grzechami cielesnymi to nie jest takie proste.
Według Pisma mają spore (i w pewien sposób specjalne) znaczenie:
"Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa?
Czyż wziąwszy członki Chrystusa, będę je czynił członkami nierządnicy?
Przenigdy!
Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało? Będą bowiem - jak jest powiedziane - dwoje jednym ciałem.
Ten zaś, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem.

Strzeżcie się rozpusty! Bo czyż jakikolwiek grzech popełniony przez człowieka jest poza ciałem? Lecz [ja wam mówię,] kto grzeszy rozpustą, przeciwko własnemu ciału grzeszy.
Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?
Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!"
/1Kor 6:15-20/

Jasne, że można dyskutować, czy jest równowaga w przedstawianiu sprawy, ale jednak bym grzechów ciała nie lekceważył.

Jesli idzie jednak o LGBT czy inne podobne grzechy w debacie publicznej, problem nie zamyka się w charakterze tych grzechów: chodzi o to, że nie tyle jest problem z ich "praktykowaniem", co z zaprzeczaniem, że są złem (grzechami).
A to już jest duuuużo poważniejsza sprawa, gdyż jest to bezpośrednio nawiązanie do grzechu szatańskiego (a zwłaszcza grzechu z Ogrodu Eden, czyli samego korzenia zła).
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 sie 2022, 9:54 Jasne, że można dyskutować, czy jest równowaga w przedstawianiu sprawy, ale jednak bym grzechów ciała nie lekceważył.

Jesli idzie jednak o LGBT czy inne podobne grzechy w debacie publicznej, problem nie zamyka się w charakterze tych grzechów: chodzi o to, że nie tyle jest problem z ich "praktykowaniem", co z zaprzeczaniem, że są złem (grzechami).
A to już jest duuuużo poważniejsza sprawa, gdyż jest to bezpośrednio nawiązanie do grzechu szatańskiego (a zwłaszcza grzechu z Ogrodu Eden, czyli samego korzenia zła).
On się tu chyba bardziej odniósł do tego z perspektywy osoby patrzącej z zewnątrz (nie wiem czy to katolik, nie słuchałam go wcześniej), a nie biblijnie. Chodzi o to, że nawet jeśli te tematy związane z seksualnością potraktuje się jak grzechy, to i tak są one zdecydowanie mniej istotne niż grzechy duchowe, demoniczne. Podał tu przykład tego, że to faryzeusze mieli być potępieni, a nie prostytuka.
Podał też statystki z różnych poratli katolickich ile poświęca się uwagi tematom związanym z lgbt w porównaniu z tematami, które jednak są bardziej istotne dla życia duchowego, a poświęca się im znacznie mniej uwagi.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polemizowałbym.
Skaza

Nieprzeczytany post

Nie my Jesteśmy od tego by ustalać co jest grzechem bardziej a co mniej @Hildegarda . To określił Pan Bóg i tego się trzymajmy a popęd ... a co my zwierzęta by się mu poddawać ?! na tym też moim osobistym zdaniem polega dojrzałość by umieć nad sobą zapanować a jeśli ktoś nie umie to powinien się leczyć. Tyle w temacie.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego."

Tutaj nawet grzechy ciała są osobno wymienione i raczej nie przypisuje się im mniejszej wagi niż innym.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 02 sie 2022, 11:46 Nie my Jesteśmy od tego by ustalać co jest grzechem bardziej a co mniej @Hildegarda . To określił Pan Bóg i tego się trzymajmy a popęd ... a co my zwierzęta by się mu poddawać ?! na tym też moim osobistym zdaniem polega dojrzałość by umieć nad sobą zapanować a jeśli ktoś nie umie to powinien się leczyć. Tyle w temacie.
Tak, faryzeusze, którzy w swoim mniemaniu byli najblizej Boga, mieli być potępieni (grzech przeciwko Duchowi świętemu), a kobieta, którą chciano ukamienować została uratowana przez Jezusa.

Słuchałeś tego o czym mówiłam wyżej, do czego autor nawiązywał?
Skaza

Nieprzeczytany post

A co Ty @Hildegarda z tymi faryzeuszami tak ciągle, na moje oko w z Twoich postów mogłem wyczytać między wierszami (bo słuchać byłoby mi ciężko ;) ) , że według Ciebie grzechy mające podłoże związane z cielesnością są mniej ciężkie niż pozostałe. Uważam to za totalny bezsens bo jedne wynikają z drugich i są niczym naczynia połączone. Po zdradzie vel skoku w bok kogoś następuje lawina następnych grzechów i to nie tylko w jego/jej życiu, ale też skrzywdzonej osoby, ich dzieci i otoczenia bliskich którzy by nie stracić z nimi kontaktu przymykają oko na ów grzechy sami stając się bardziej podatnymi na taki grzech w przyszłości. To bardzo wygodne podejście swoja drogą ... mam ciało ono ma swoje fizjologiczne potrzeby i uwarunkowania, więc to musi się dziać i wszystko jest cacy. No genialne !

Ps. Owszem faryzeusze byli zaślepieni w spisie swoim a w codzienności były to zwykłe dup...i, ale to nie oznacza, że upadła kobieta która grzeszyła nie robiła źle. Ona postanowiła poprawę i porzucenie tego tryby życia i dlatego Pan Jezus jej wybaczył a nie dlatego, że tam grzeszyła lżej czy mocniej od Faryzeuszów.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 02 sie 2022, 12:20 A co Ty @Hildegarda z tymi faryzeuszami tak ciągle
Bo NT właśnie w odniesieniu do faryzeuszów mówi, że tylko grzech przeciw Duchowi Świętemu nie może zostać wybaczony


Skaza pisze: 02 sie 2022, 12:20 na moje oko w z Twoich postów mogłem wyczytać między wierszami (bo słuchać byłoby mi ciężko ;) ) , że według Ciebie grzechy mające podłoże związane z cielesnością są mniej ciężkie niż pozostałe. Uważam to za totalny bezsens bo jedne wynikają z drugich i są niczym naczynia połączone. Po zdradzie vel skoku w bok kogoś następuje lawina następnych grzechów i to nie tylko w jego/jej życiu, ale też skrzywdzonej osoby, ich dzieci i otoczenia bliskich którzy by nie stracić z nimi kontaktu przymykają oko na ów grzechy sami stając się bardziej podatnymi na taki grzech w przyszłości. To bardzo wygodne podejście swoja drogą ... mam ciało ono ma swoje fizjologiczne potrzeby i uwarunkowania, więc to musi się dziać i wszystko jest cacy. No genialne !
Odniosłam się do tego co mówił autor filmu, ale mogę się z nim zgodzić, nie mówimy tu o zdradzie czy jakimkolwiek krzywdzeniu innych, tylko o grzechach seksualnych, które nikogo nie krzywdzą, autor akurat nawiązał do osób lgbt, czyli takich, które są razem za dobrowolną zgodą.
Uważam, że jak najbardziej są grzechy lżejszego i cięższego kalibru i właśnie o tym autor mówił, podzielił grzechy cielesne (popędy) i grzechy duchowe (demoniczne) np. pogarda dla innych itp.


Skaza pisze: 02 sie 2022, 12:20 Ps. Owszem faryzeusze byli zaślepieni w spisie swoim a w codzienności były to zwykłe dup...i, ale to nie oznacza, że upadła kobieta która grzeszyła nie robiła źle. Ona postanowiła poprawę i porzucenie tego tryby życia i dlatego Pan Jezus jej wybaczył a nie dlatego, że tam grzeszyła lżej czy mocniej od Faryzeuszów.
Kto ma większe prawdopodobieństwo trafienia do nieba (ewnetualnie czyścca), osoba która tak ogólnie nikomu krzywdy nie robi, ale jest homoseksualistą i żyje w związku z mężczyzną, czy osoba, która świadomie odrzuca Boga, nienawidzi ludzi, unosi się pychą itp.?
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 02 sie 2022, 12:39 Kto ma większe prawdopodobieństwo trafienia do nieba (ewnetualnie czyścca), osoba która tak ogólnie nikomu krzywdy nie robi, ale jest homoseksualistą i żyje w związku z mężczyzną, czy osoba, która świadomie odrzuca Boga, nienawidzi ludzi, unosi się pychą itp.?
Ani ten ani ten.
Przeczytaj ponownie fragment Pisma który zacytowałem.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2022, 12:45 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 02 sie 2022, 12:39 Bo NT właśnie w odniesieniu do faryzeuszów mówi, że tylko grzech przeciw Duchowi Świętemu nie może zostać wybaczony
Czyli, skoro może być wybaczony, to hulaj dusza i w ogóle się nim nie przejmujmy?
Odniosłam się do tego co mówił autor filmu, ale mogę się z nim zgodzić, nie mówimy tu o zdradzie czy jakimkolwiek krzywdzeniu innych, tylko o grzechach seksualnych, które nikogo nie krzywdzą
Nie ma grzechu, który by nie krzywdził innych. Każdy grzech wpływa na cały Wszechświat. Inaczej nie byłoby grzechów myślą.
autor akurat nawiązał do osób lgbt, czyli takich, które są razem za dobrowolną zgodą.
To w niczym nie umniejsza zła grzechu.
Uważam, że jak najbardziej są grzechy lżejszego i cięższego kalibru i właśnie o tym autor mówił, podzielił grzechy cielesne (popędy) i grzechy duchowe (demoniczne) np. pogarda dla innych itp.
Owszem, są grzechy śmiertelne i powszednie (czyli takie, które nie blokują zbawienia). Z całą pewnością jednak podział nie idzie po linii, jaką sugerujesz.
Kto ma większe prawdopodobieństwo trafienia do nieba (ewnetualnie czyścca), osoba która tak ogólnie nikomu krzywdy nie robi, ale jest homoseksualistą i żyje w związku z mężczyzną, czy osoba, która świadomie odrzuca Boga, nienawidzi ludzi, unosi się pychą itp.?
Pytanie z fałszywą tezą. Jeśli obie będą trwać w swoim grzechu, obie znajdą się w tym samym, niezbyt przyjemnym miejscu.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 02 sie 2022, 12:44 Ani ten ani ten.
Przeczytaj ponownie fragment Pisma który zacytowałem.
Według cytatu, który przytoczyłeś to chyba mało kto odziedziczy to Królestwo Niebieskie, tu grzech homoseksualizmu porównywany jest nawet z pijaństwem, więc biorąc pod uwagę, że w Polsce sporo osób ma z tym problem, to czarno to widzę.

A jak to pogodzisz z grzechem przeciw Duchowi Świętemu, który jako jedyny nie może zostać wybaczony?
ODPOWIEDZ