Tatuaż [temat z ankietą]

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.

Jaki jest Twój stosunek do tatuaży na ludzkim ciele?

Posiadam tatuaż/tatuaże i jestem bardzo "na tak". Zrobię sobie kolejny/kolejne.
1
4%
Posiadam tatuaż/tatuaże i podoba mi się, gdy widzę je u innych.
1
4%
Posiadam tatuaż/tatuaże i jestem raczej "na tak", ale chyba nie zrobię sobie kolejnego.
1
4%
Posiadam tatuaż/tatuaże, ale jestem już raczej "na nie"; na pewno nie zrobię nowego.
2
7%
Posiadam tatuaż/tatuaże, ale teraz jestem bardzo "na nie"; żałuję, że mam to na ciele.
0
Brak głosów
Nie posiadam takich malunków, ale nie mam nic przeciwko temu, że inni je mają i (ewentualnie) ciągle sobie nowe robią.
0
Brak głosów
Nie posiadam tatuaży i jestem raczej "na nie".
9
33%
Nie posiadam tatuaży i jestem bardzo "na nie".
5
19%
Uważam, że Panu Bogu nie podobają się takie rzeczy.
3
11%
Jestem za tym, aby promować modę na brak tatuaży i ułatwiać ich usunięcie tym, co chcieliby się ich pozbyć.
5
19%
 
Liczba głosów: 27
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po zapoznaniu się z wiadomością pt.: "Księża spierają się o tatuaże. Ks. Grzegorz Kramer: Znak, by pamiętać o tym, co najważniejsze"
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... ak-by.html

sprawdziłem, czy na forum jest już temat o tatuażach, ale że nie znalazłem, to zakładam go - zachęcając do jawnych oraz niejawnych (ankieta) wypowiedzi...

Ja od razu wyrażę swoje zdanie:
Jestem całkowicie przeciwny tatuowaniu ciała! Powodem jest m.in. szkodliwość używanych tuszy (najgorsze są te kolorowe, a wśród nich o barwie czerwonej); barwniki te mają zły wpływ na organizm z tym rakotwórczym włącznie!
Ponadto - i to powód nr 1 - Biblia negatywnie wypowiada się o takich praktykach, cytuję przekład, gdzie użyto słowa, którego dotyczy ten temat, ale nie każdy polski, katolicki, przekład go używa* (podam też przekład niekatolicki** - proszę mi to wybaczyć - ale chcę pokazać różnorodność, a ponadto ten przekład mówiący o "nakłuwaniu skóry" do mnie mocniej przemawia, po pokazuje technikę tatuowania):

Kpł 19:28 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

* Kpł 19:28 BR (Biblia Warszawsko-Praska [1975/1997])
Nie będziecie robili żadnych nacięć na waszym ciele, dając w ten sposób wyraz żałobie po zmarłych, i nie będziecie malowali żadnych znaków na własnym ciele. Ja jestem Jahwe.

** Kpł 19:28 BW (Biblia Warszawska [1975])
Nie będziecie na znak żałoby po zmarłym czynić nacięć na ciele swoim ani nakłuwać napisów na skórze swojej; Jam jest Pan.

Jak widać, ówczesne tatuaże miały najwidoczniej jakieś powiązanie z żałobą po zmarłym (ale niekoniecznie tylko to było powodem ich wykonywania); dlatego w Biblii Poznańskiej taki jest komentarz do cytowanego wersetu:
  • Kaleczenie się do krwi miało świadczyć o gotowości do wielkich ofiar (na rzecz zmarłego), tym samym zaś o szczerym żalu i przywiązaniu. Tatuowanie było zapewne czymś więcej aniżeli oznaką żałoby, raczej pewną formą zabobonu religijnego. Por. Obj 13,16n; Iz 44,5.
-----------
Tak patrząc retrospektywnie, to dawniej tatuaże były "zarezerwowane" dla kryminalistów/przestępców! B-)
Gdyby tak teraz ożyli ci, co dawno temu w więzieniu się wytatuowali... i gdyby tak przeszli się letnią porą po ulicach naszych miast i wsi, to mieliby pełne prawo pomyśleć: ŁAŁ, ależ dramatycznie wzrosła przestępczość przez te kilka dekad, jak umarłem!!... :-o
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2022, 7:27 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnie tatuaże nie zachwycają, uważam że jest to mniej lub bardziej głupie w zależności od skali tatuaży, miejsca ich umieszczenia i tego co one przedstawiają.

Co gdy ktoś nie tatuuje się z powodów zabobonnych lub by czcić bożków, chce po prostu mieć tatuaż z Matką Boską, z napisem "Bóg jest dobry" itp. ?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie przeszkadza mi gdy ktos ma niewielka grafike czy napis w nieeksponowanym miejscu
przeraza mnie natomiast moda nakazujaca mlodym takie "przemiany"
https://v.wpimg.pl/ODA3ZGRlYCUgUSx0fRdt ... D4jNwkpZjw

https://v.wpimg.pl/Y2U2OTNjdlM0UDlnYRF7 ... HZnLVlrECg
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A kto wie, jaka jest bolesność przy robieniu tatuażu? Do czego by to można porównać? (do ukłucia komara, czy do amputacji nogi bez znieczulenia?...)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek jak możemy porównać taki ból, komar to każdego z nas ugryzł ale nogi amputowanej nie daj Boże oby nikt nie zaznał :(

Mi osobiście kiedyś się podobały jakieś malutkie. Ale teraz jestem jakaś anty. Po tym jak patrzę na znajomego, który ze wspaniałego chłopaka teraz się oszpecił i cały jest w tatuażach to bardzo mi się nie podobają...
Szczególnie, gdy tacy ludzie sami twierdzą, że to nałóg i nie mogą przestać robić sobie kolejnych tatuazy #-o
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 04 wrz 2022, 13:59 @Zbyszek jak możemy porównać taki ból, komar to każdego z nas ugryzł ale nogi amputowanej nie daj Boże oby nikt nie zaznał
"Wyczuj", że to przecież żartem tak skrajnie różne zestawienie podałem... ;)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

internet sugeruje -"Dziarani mogą odczuwać różne poziomy, a nawet rodzaje bólu – od kłucia, drapania, aż po nieprzyjemne uczucie palenia w skórze. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak: umiejscowienie tatuażu na części ciała. wielkość i wzór tatuażu."
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zostaję przy tym, że nie wiem, pojęcia nie mam, bo nie posiadam.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie mam i nie zamierzam mieć.
U innych rozległe tatuaże nie budzą mojego zzchwytu, malych nie widzę to są mi obojetne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czasem w internecie miga mi zdjęcie kogoś wytatuowanego od stop do głów, czasem widuję kogoś na mieście... coraz częściej ludzie tatuują również twarz, co jeszcze kilka lat było nie do pomyślenia....
Mogę jakoś przełknąć jeden mały tatuażyk, ale całe ciało wytatuowane robi na mnie bardzo złe wrażenie, nawet powiedziałabym że mnie to przeraża.
NIe pojmuję jak można siebie tak oszpecać, płacić za to duże pieniądze, i jeszcze tym się chwalić...
Nie widziałam w sumie osoby, którą tatuaż by upiększał... dla mnie to jest oszpecanie siebie - nie szanowanie swojego ciała.

Nawet w makijażu są mody i co kilka lat ta moda się zmienia, np już nikt nie chce wyglądać tak jak w latach 90 tych, bo panował wtedy kicz i jaskrawe kolory... a co powiedzą Ci wytatuowani, kiedy moda się odmieni, albo nawet po prostu sami zmienią gust, a tatuaż jest na zawsze, nawet jak pojawią się zmarszczki, albo na ciało działa grawitacja, albo ktoś przytyje... Jak wtedy będzie wyglądać, jak się będzie ze sobą czuć za 10-20-30 lat cali w tatuażach, których nie da się zmyć jak makijaż.

Odnoszę też wrażenie, że albo ludzie chcą się tak bardzo wyróżniać na tle innych, albo tatuują się tak aby skryć się jakby za maską...ale jeśli ktoś nie umie przestać i ciągle planuje kolejne tatuaże, to może to być nawet jakaś forma zniewolenia...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak miałam 17 lat wytatuowałam sobie kwiatka na ramieniu i tak mi już zostało :)
Kiedyś podobały mi się tatuaże, a z wiekiem już mi przeszło. Teraz nie zrobiłabym kolejnego, zresztą obecnie nie przykładam jakiejś dużej wagi do wyglądu
Skaza

Nieprzeczytany post

Raz to oszpecanie samego siebie dwa trudno się ich pozbyć trzy to ponoć nałóg okropny z czasem cztery są zwyczajnie nie ładne dla mnie pięć zawsze kojarzyć mi się będą z osobami ze środowisk więziennych i patologicznych w sensie narkotyków i prostytucji. Podsumowując nie mam i nie chce mieć. Jak ktoś bardzo chce mieć wizerunek Matki Bożej przy sobie cały czas to niech kupi sobie medalik na szyję do noszenia a nie bazgra po skórze ;) Słyszałem też, że ten pigment używany do tatuowania bywa szkodliwy duchowo bo niektórzy goście odprawiają przy jego tworzeniu jakieś hokus pokus coś jak vodoo czy coś na spółę z szatanem i lepiej tego w siebie nie wstrzykiwać. Ja zawsze wszystkim niemal tak szybko się nudzę, że nie przeszło mi przez głowę na poważnie nawet za smarkatych lat by sobie strzelić jeden bo znudziłby mi się pewnie po dwóch dniach ;)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jestem przeciwny tatuowaniu się z przyczyn obiektywnych (zdrowotnych) oraz estetycznych (ale te są oczywiście subiektywne).
Natomiast nie sądzę, by nakazy starotestamentowe (związane z tym, że istniały wówczas tatuaże związane z bałwochwalstwem) w tej chwili wiązały chrześcijanina. Owszem, są wyznania (w istocie swej częściowo starotestamentowe, judaizujące jak Świadkowie Jehowy czy Adwentysci), które uważają, iż nakazy Prawa są obowiązujące w tym względzie, ale nie podzielam tego zdania.
Natomiast można by od biedy wyciągnąć taki zakaz z nakazu dbania o zdrowie.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki za komentarze i oddane głosy w ankiecie.
A czy zauważyliście, że do założenia tematu skłonił mnie podlinkowany artykuł?... Co myślicie o jego treści?
Tu podaję, aby nie przewijać strony - https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... ak-by.html
[już się w sumie sporo wypowiedzieliście, ale pytam o artykuł, bo może się jeszcze jakieś myśli nasuną; jak nie, to też dobrze]

Tematy z ankietą się sprawdzają - pomyślcie o swoich... :ymdaydream:
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2022, 6:22 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek cytaty biblijne, które podałeś nie mają związku z omawianym tematem, tam chodziło o to by nie stosować praktyk religijnych, jakie miały sąsiednie plemiona, a nie o tatuowanie dla samego tatuowania, a Ty chcesz z tych cytatów wyciągnąć zakaz tatuowania w czasach współczesnych :).

Dla chrześcijan współcześnie nie ma takiego zakazu, a jeśli ktoś chce mieć jakiś symbol chrześcijański, żeby w ten sposób pokazać swoje przywiązanie do wiary, to tym bardziej nie widzę problemu.


Jeśli ktoś przesadza z tatuowaniem się i robi to w celach upiększania ciała, to bardziej doszukiwałabym się w tym grzechu próżności, ale to dotyczy nie tylko tatuowania się, ale ogólnego kultu ciała jaki dziś często się zdarza. Ten sam grzech może dotyczyć też nadmiernego przywiązywania uwagi do ciuchów, do różnych zabiegów upiększających, do siłowni z robieniem sobie tysiącia selfie, po to by się pokazać światu.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hildegarda - nie neguję powiązania słów z Kpł 19,28 z ówczesnymi praktykami ościennych narodów, których nie powinni powielać Izraelici. Jak najbardziej taki związek był i jest on widoczny! [tego typu zakazów Bóg dał więcej; niektóre nawet są trudne do zinterpretowania współcześnie - jak np. ten, by nie łączyć w jednym ubraniu różnych nici/materiałów tekstylnych - ale dla tamtych ludzi było to czytelne i najwidoczniej zasadne, skoro Bóg tak się wysłowił. A kontekstem tego było pogańskie otoczenie i trzeba na to zwracać uwagę, by mieć dobre pojęcie o takim, czy innym przepisie/nakazie/zakazie].

Ale, nawet gdyby Kpł 19,28 zupełnie nie przenosić do współczesności, to nie wydaje mi się, by Bóg mógł tatuaże aprobować! Takie mam zdanie, ale jak ktoś ma inne, to go nie zbiję za to...

A tak jeszcze ogólnie, to trzymam się tego, co o Starym Testamencie (wtedy to była jedyna Biblia) napisane jest w te słowa:
2Tm 3,16-17 BT
(16) Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości -
(17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.


Dlatego z Kpł 19,28 wyciągam pożyteczną naukę i absolutnie nie zrobię sobie tatuażu, a też innym tego nie doradzę (a jak ma, to są sposoby na usunięcie).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 05 wrz 2022, 7:16 @Hildegarda - nie neguję powiązania słów z Kpł 19,28 z ówczesnymi praktykami ościennych narodów, których nie powinni powielać Izraelici. Jak najbardziej taki związek był i jest on widoczny! [tego typu zakazów Bóg dał więcej; niektóre nawet są trudne do zinterpretowania współcześnie - jak np. ten, by nie łączyć w jednym ubraniu różnych nici/materiałów tekstylnych - ale dla tamtych ludzi było to czytelne i najwidoczniej zasadne, skoro Bóg tak się wysłowił. A kontekstem tego było pogańskie otoczenie i trzeba na to zwracać uwagę, by mieć dobre pojęcie o takim, czy innym przepisie/nakazie/zakazie].
A Ty nosisz takie ubrania, czy stosujesz te nakazy/zakazy wybiórczo? :)

Zbyszek pisze: 05 wrz 2022, 7:16 Ale, nawet gdyby Kpł 19,28 zupełnie nie przenosić do współczesności, to nie wydaje mi się, by Bóg mógł tatuaże aprobować! Takie mam zdanie, ale jak ktoś ma inne, to go nie zbiję za to...
A ja sądzę, że Bóg nie interesuje się takimi bzdurami i bardziej istotne jest dla Niego życie duchowe człowieka
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pewien znany zakonnik kiedyś opowiadał że posiada tatuaż znaku swojego zgromadzenia aby ustrzec go przed popełnieniem grzechu nieczystości z kobietą ( gdy wola go zawiedzie).
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale, nawet gdyby Kpł 19,28 zupełnie nie przenosić do współczesności, to nie wydaje mi się, by Bóg mógł tatuaże aprobować! Takie mam zdanie
Samo "mam zdanie" jest bezwartościowe. Pokaż, jakie masz do niego przesłanki.

BTW: czy stosujesz się np. do takiej zasady?
Pwt 22:11 BT5 "Nie wdziejesz sukni utkanej naraz z wełny i lnu."
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 05 wrz 2022, 9:59
Ale, nawet gdyby Kpł 19,28 zupełnie nie przenosić do współczesności, to nie wydaje mi się, by Bóg mógł tatuaże aprobować! Takie mam zdanie
Samo "mam zdanie" jest bezwartościowe. Pokaż, jakie masz do niego przesłanki.

BTW: czy stosujesz się np. do takiej zasady?
Pwt 22:11 BT5 "Nie wdziejesz sukni utkanej naraz z wełny i lnu."
Przesłanką odnośnie braku przez Boga aprobaty dla tatuaży, można wnioskować z tego, że takie aplikacje podskórne tuszy o wątpliwej jakości (ale potwierdzonej szkodliwości) - nie są obojętne dla organizmu... Nasze ciało to świątynia Ducha Świętego, więc celowe szkodzenie nie może być wolą Bożą.

Odnośnie Pwt 22,11 - to "wdziewam suknie utkane" z różnych materiałów, bo rozumiem, że taki zakaz niewątpliwie miał związek w ówczesnymi realiami; potwierdzają to komentarze biblijne:
BIBLIA JEROZOLIMSKA - Powt. Prawa 22:11
Te trzy ostatnie zakazy są pozostałościami jakichś pierwotnych tabu. [przypis mój - te 3 zakazy to:
Pwt 22,9-11 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(9) Nie zasiejesz w twojej winnicy dwu gatunków roślin, aby wszystkie nie zostały uznane za święte: nasiona posiane i plon winnicy.
(10) Nie będziesz orał razem wołem i osłem.
(11) Nie wdziejesz sukni utkanej naraz z wełny i lnu
.]

BIBLIA POZNAŃSKA - Powt. Prawa 22:11
Zapewne przeciwstawienie się zabobonnym wierzeniom starowschodnim. Niektórzy uczeni przypuszczają, że w wierszach 9-11 w przenośny sposób zawarty został zakaz zawierania przez Izraelitów małżeństw z pogankami.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
ODPOWIEDZ