Data narodzin Chrystusa. Wikipedia vs Kościół na celowniku Marka Piotrowskiego.

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Patrzę na sposób obliczenia miesiąca narodzin Chrystusa w książce Pana Marka Piotrowskiego pt. Kościół na celowniku, oraz na Wikipedię https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Data_na ... _Chrystusa

I chociaż Panu @Marek Piotrowski wychodzi według obliczeń koniec grudnia, a jakiemuś wikipedyście przełom września i października lub przełom marca i kwietnia, to za Chiny Ludowe nie potrafię znaleźć różnicy w obliczeniach 🤔
Patrzę jak cielę na oba sposoby obliczeń i nic z nich nie rozumiem.
Rozumiem, że to Wikipedia się myli, ale chciałbym zrozumieć różnicę gdzie wikipedysta popełnił błąd.
I ewentualnie fajnie by było, gdyby ktoś to zgłosił czy poprawił (ja nie umiem), bo trochę tak nieładnie jeżeli Encyklopedia wprowadza czytelnika w błąd.

Poruszyłem ten temat ze względu na to, że zbliża się Boże Narodzenie i jak co roku będą pojawiać się fałszywe artykuły na temat pochodzenia daty narodzin Zbawiciela.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@QVX obawiam się, że poprawki religijne na Wiki to nie taka prosta sprawa. Gdzieś coś czytałem, że za dużo tam jest inaczej myślących.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 lis 2022, 16:01 @QVX obawiam się, że poprawki religijne na Wiki to nie taka prosta sprawa. Gdzieś coś czytałem, że za dużo tam jest inaczej myślących.
Ale przecież książka @Marek Piotrowski opiera się na źródłach historycznych, a nie na własnym widzimisię.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

OKi, ale na Wiki jest tak, że każdy może zmieniać jej treść. Nad zmianami czuwają moderatorzy, których wiedza i rzetelność niekoniecznie jest specjalnie weryfikowana. Oni mogą wycofać zmiany, które ktoś naniesie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 lis 2022, 17:31 OKi, ale na Wiki jest tak, że każdy może zmieniać jej treść. Nad zmianami czuwają moderatorzy, których wiedza i rzetelność niekoniecznie jest specjalnie weryfikowana. Oni mogą wycofać zmiany, które ktoś naniesie.
Nie można tak sobie zmienić artykułu. Trzeba swoje zmiany poprzeć wiarygodnymi danymi, a dane z książki pt. "Kościół na celowniku" powinny być wiarygodne, ponieważ wiedza w niej zawarta opiera się na źródłach historycznych.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wygląda na to, że wychodzą z odmiennych założeń co do tego, kiedy była zmiana Abiasza. Ja oparłem się na badaniach izraelskiego uczonego Shemaryahu Talmon, który badał pergamin 4 P 321 z Qumran, opisujące kalendarz służby świątynnej w Jerozolimie w czasach zbliżonych do I wieku. Wynika z nich, że zmiana Abiasza pełniła służbę na przełomie września i października (według naszej rachuby czasu). Ponieważ - jak słusznie wskazują w Wikipedii - Jezus został poczęty 6 miesięcy po św.Janie Chrzcicielu, więc poczęcie nastąpiło w okolicy Paschy (marzec-kwiecień), a Narodzenie 9 miesięcy później, tj. w grudniu.

Ale, co do zasady, to ciekawostki - data urodzenia Jezusa - choć raczej mało prawdopodobne są inne daty niż grudniowa - nie jest przecież żadną prawdą wiary.

Natomiast jeśli idzie o tekst w WIkipedii:
Teoretycznie data 25 grudnia też jest możliwa do uzasadnienia[11], aczkolwiek większość biblistów wątpi w datę zimową ze względu na opowieść o pasterzach nocujących w polu[2].
to na końcu wersji internetowej rozdziału z "Koscioła na celowniku" zamieściłem uzupełnienie właśnie na ten temat http://analizy.biz/marek1962/bozenarodzenie.pdf. (od 21 strony). Mam wrażenie, że udało mi się zdemolować to zastrzeżenie :)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski skoro masz na to dowody, to z jakiego powodu nie podzielisz się nimi z twórcami Wikipedii? Nie chce Ci się edytować artykułu czy nie potrafisz? A może z jakiegoś powodu nie widzisz sensu, żeby nanieść czy dodać poprawki?
Wszak to nie jest jakiś tam artykuł z niszowej strony, tylko internetowa encyklopedia, z której korzysta bardzo wielu ludzi.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie próbowałem. Z tym, że takich tematów byłoby dużo więcej (i dużo ważniejszych).
Może znaleźliby się ludzie, którzy podjęli by taką "gałąź służby apologetycznej" jak prostowanie Wikipedii - chętnie dostarczę danych.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 lis 2022, 12:49 Nie próbowałem. Z tym, że takich tematów byłoby dużo więcej (i dużo ważniejszych).
Może znaleźliby się ludzie, którzy podjęli by taką "gałąź służby apologetycznej" jak prostowanie Wikipedii - chętnie dostarczę danych.
Ja tego nie umiem robić. Słaby ze mnie informatyk.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Edycja na WIki to nie informatyka :)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 lis 2022, 15:05 Edycja na WIki to nie informatyka :)
Dokładnie. Trzeba tylko ogarnąć kilka rzeczy

np. tworzenie linków do innych tekstów na Wiki.

Kod: Zaznacz cały

Faustyna Kowalska została  beatyfikowana przez [[Jan Paweł II|Jana Pawła II]]
Pierw piszesz nawę strony jaka już jest na Wiki, dalej już tekst jaki ma się wyświetlić. Czyli wyświetla się tekst "Jana Pawła II", po jego kliknięciu otwiera się strona na Wiki nazwana "Jan Paweł II".
QVX pisze: 19 lis 2022, 14:54 Ja tego nie umiem robić. Słaby ze mnie informatyk.
Załóż konto na Wiki. Zacznij od drobnych poprawek, albo nawet zacznij poprawić jakiś tekst na Wiki bez zapisywania zmian, używaj opcji Podgląd. Będziesz widział jakie zmiany powstają na skutek Swoich poczynań na tekscie.
Znajdź jakiś tekst na Wiki, kliknie Edytuj, zobacz jak jest on zbudowany.

Jeśli nie ogarniesz tego to dostarcz mi teksty, takie już gotowe do wstawienia na Wiki. ja je wstawię.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2022, 19:36 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek czy Ty świętujesz Boże Narodzenie?
ODPOWIEDZ