Gry planszowe

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gracie w jakiś gry planszowe? Niektórzy mogą pomyśleć, że są to gry tylko dla dzieci. Nic bardziej mylnego.
Istnieją planszówki trudniejsze, ze strategią, jak np. Carcassonne.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Melisska

Nieprzeczytany post

Już nie bo nie mam z kim ale gdy tata żył graliśmy nie tylko w gry planszowe ale i w warcaby, szachy i inne gierki
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na tej stronie https://boardgamearena.com jest całą masa planszówek, będzie ich kilkaset, można grać ze znajomymi przez Internet. Są to wersje cyfrowe gier zrobione na podstawie ich pudełkowej wersji,
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jako nastolatek grałem w Magię i Miecz, oraz w Magiczny Miecz. Takie gry bardzo rozwijają wyobraźnię.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Talisman:_Magia_i_Miecz

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Magiczny_Miecz
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7038
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gramy całą rodziną na tym portalu, bo lubimy planszówki, ale jednak wymaga to znacznie mniej czasu no i komputer podlicza punkty. Partia w Carcassonne na stole trwa od 2-3 h, a on linę 25 minut. ciekawe, prawda?!! bo jest określony czas na ruch, można dopasować płytkę, kiedy inni gracze układają swoje płytki, komputer podpowiada ruch, no i liczy wszystko uczciwie. Nikt nie wychodzi po przekąski, ani do wc i w 25 minut mamy partyjkę

Ale tez ostatnio odkryłam Azul, Gomoko, no i bardzo lubimy z Dominikiem Tiret to ride - czyli pociągi.

Dobra zabawa, rozrywka i miło spędzony czas.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam w swojej bibliotece gry planszowe do wypożyczenia czytelnikom. Spory wybór, wiem o czym piszecie choć sama nie gram.
Ale dla mnie jako wypożyczającego to masakra, bo każdą grę musimy przy zwrocie przeliczyć a niektóre mają naprawdę wiele elementów.
U Nas najchętniej wypożyczane są takie gry jak wspomniane przez Was Carcassonne, Łąka, Monopoly, wsiąść do pociągu, Decipher, scrabble, Ubogo czy Uno. Kojarzycie?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Bardzo lubię gry planszowe :) szczególnie te dawniejsze jak popularny Chińczyk, Farmer, Gra w Kości, Szachy, Gra w statki. To moje ulubione :) W warcaby tata kiedyś próbował mnie nauczyć w dzieciństwie, ale nie mogłem tej gry pojąć jakoś zasadami. teraz powolutku uczę się grać w różne planszowe gry w wersjach online, ale dinozaurowi ciężko przychodzi coś w matrixie przyswoić nowego.

Kurczę to trudna sprawa Lunko, że musisz w pracy przeliczać elementy wypożyczanych gier :( to żmudne i męczące musi być za każdym razem wszystko przeliczać w komplecie danym :(

Lubię te gry bo oczy/wzroku nie męczą zupełnie a zabawa przyjemna przy nich jest bardzo :) ciężko tylko gdy człowiek już podrośnie wiekiem o kogoś do pogrania w realu. Czasami z mamą jeszcze pogram w coś, ale to rzadko bo ciągle ogarnia różne obowiązki wiadomo jak wszyscy w dzisiejszych czasach.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 21 mar 2023, 14:01 Kurczę to trudna sprawa Lunko, że musisz w pracy przeliczać elementy wypożyczanych gier :( to żmudne i męczące musi być za każdym razem wszystko przeliczać w komplecie danym :(
To prawda to żmudne dość ale niezbędne. Dyscyplinuje czytelników do pilnowania elementów, bo niestety gdyby nie dbać o to, szybko taka niekompletna gra nadawałaby się tylko do wyrzucenia.

@Skaza ja bym z Tobą pograła gdyby byli bliżej ;)

A może poorientuj się czy gdzieś nie ma takich spotkań dla graczy? U Nas w głównej bibliotece organizowane są takie wieczorki raz w tygodniu, ludzie przychodzą i wspólnie grają.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Lunka gdyby tak zliczać elementy planszówki za pomocą wagi kuchennej?
Pieniędzy z Monopoly się tak nie zliczy, ale np. literki ze Scrabble już tak. Niech będzie tam np. 100 literek, mają ona swoją stałą wagę. Czy np. kartoniki z Carcasonne.

Chyba że ktoś np. wyjmie wszystkie liter A, i na ich miejsce włoży inne literki, ze swojego zestawu, wtedy ważenie tego nie wykryje.
,,, ale też pewnie nie zliczasz tak dokładnie, czy nie ma podmianki

Obrazek

albo sufmiarka. Kartoniki ułożone jeden na drugim mają stałą wysokość, chyba że będzie jakiś zawilgocone, zalany.
Te np. z Carcassone są raczej grubsze, więc raczej można taką metodą dokładnie je szybciutko zliczać.

Obrazek

Nie wiem czy ma to sens w praktyce, takie mi pomysły przyszły do głowy.
Pewnie i tak musisz każdy element przejrzeć, czy nie jest uszkodzony,
Ostatnio zmieniony 21 mar 2023, 22:12 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Dominik tak, niektórzy stosują sposoby z ważeniem ale my jednak stwierdziliśmy, że to się nie sprawdzi u Nas. Ale dobrze kombinujesz :)
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

@Lunka to niestety prawda jakby ludzi nie pilnować to raz dwa i mielibyście gry do wyrzucenia w połowie kompletne elementami tylko.

Rozejrzę się z ciekawości czy są takie spotkania dla graczy w dzielnicowej bibliotece ;) , ale chyba bym się za bardzo stresował by usiąść z tak z obcymi ludźmi całkiem i grać :(

Też bym chętnie pograł Lunko :)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może zagramy kiedyś wspólnie w jakąś planszówkę przez Internet :)
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1465
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Dominik taaak, ja lubię planszówki, mam Carcassonne ze wszystkimi rozszerzeniami 🤗. Chodzimy też z mężem na wieczór gier do przyjaciół, oni to dopiero mają piękne zestawy gier. Do wyboru, do koloru, świetny sposób na spędzenie razem czasu bez alkoholu.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Skaza

Nieprzeczytany post

Musze poczytać o co chodzi w tej grze Carcassonne ;) bo widzę, że jest bardzo lubiana a nie mam pojęcia o czym jest.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na YT jest kilka filmów wyjaśniających zasady gry.

W niedziele wyjeżdżam na 3 tyg., jak wrócę to chętnie zagram z Wami,
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 21 mar 2023, 8:37 Jako nastolatek grałem w Magię i Miecz, oraz w Magiczny Miecz. Takie gry bardzo rozwijają wyobraźnię.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Talisman:_Magia_i_Miecz

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Magiczny_Miecz
Również polecam, mam stare wydania, ale mozna też kupić i nowe.
Janusz

Nieprzeczytany post

Ja tam nie wiem co to są gry planszowe, tzn. wiem ale nie powiem:)
kiedy poznałem szachy - fakt późno bo późno, w wieku 12 lat, to zawładnęły mna całkowicie tak, że nawet warcaby stanowią dla mnie swoistą profanację wysiłku intelektualnego (z przymrużeniem oka).
W swoim czasie szachy były dla mnie wszystkim. Grałem wiele lat tak półzawodniczo, teraz online, na chess.com...
Lubiłem szarady, anagramy i takie tam, ale to chyba już inna kategoria
Janusz

Nieprzeczytany post

ObrazekCoś jest na rzeczy z tą niezmiennością, a ludzie chcieliby wszystko zmieniać, bo to, bo tamto..:)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zasady pata zmieniły się na początku XIXw. Wcześniej mający pata przegrywał.


Moja legitymacja szachowa :)

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Janusz

Nieprzeczytany post

Brawo!
A widzisz, tego nie wiedziałem. Chyba dlatego ze urodziłem się w 20 wieku:)
I jak tu wierzyć... kotom?!

Dodano po 27 minutach 45 sekundach:
Obrazek@Dominiku. Legitymacji nie mam przy sobie, ale znalazłem zdjęcie sprzed ...40 lat
Gens una sumus!
ODPOWIEDZ