Komentarz aktualny

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek nie przed szereg, zalegle przecież !!

Dodano po 2 godzinach 50 minutach 53 sekundach:
abi pisze: 22 lip 2022, 6:12 no ze zrobia figurki lego - ludziki, biorac jako wzor postaci obroncow azowstali

Dodano po 3 minutach 25 sekundach:
Obrazek
Moim zdaniem dobry pomysl. Dzieciaki lubią się wcielać w postaci bohaterów, ci napewno nimi się stali. To też może i podnosic udręczonego ducha. Tak myślę, ale czy to spelni oczekieania to czas pokaże
Skaza

Nieprzeczytany post

@abi fajne te lego tematyczne, sam bym się pewnie trochę nimi pobawił ;)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

https://dorzeczy.pl/religia/327187/papi ... znego.html

Co to jest duchowość ekologiczna?
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes być może chodzi o to z grubsza by ogólnie dla kasy nie niszczyć przyrody którą stworzył dla nas Bóg.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czytałam, że święty Franciszek jest patronem ekologów to może to duchowość zbliżona do franciszkańskiej :D

Czuję, że Pan Bóg coraz bardziej naciska na mnie z tą duchowością, po tym jak mój syn będąc na wkacjach u babci, gdzie u sąsiadów poznał psa Stefanka, upiera się, że też chce pieska, a ja i tak już mam niezły zwierzyniec 8-|


A tak serio to papież Franciszek jest bardzo pro ekologiczny, napisał zieloną encyklikę Laudato si' ja go w tym popieram i rozumiem o co mu chodzi, o zwiększenie swojej świadomości ekologicznej co służy dobru nas wszystkich.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 22 lip 2022, 22:41 @Aloes być może chodzi o to z grubsza by ogólnie dla kasy nie niszczyć przyrody którą stworzył dla nas Bóg.
Czyli co konkretnego masz na myśli?

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
Hildegarda pisze: 23 lip 2022, 5:04
A tak serio to papież Franciszek jest bardzo pro ekologiczny, napisał zieloną encyklikę Laudato si' ja go w tym popieram i rozumiem o co mu chodzi, o zwiększenie swojej świadomości ekologicznej co służy dobru nas wszystkich.
Czyli jak zwiekszasz ta świadomość
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 23 lip 2022, 7:05 Czyli jak zwiekszasz ta świadomość
Masz napisane w artykule, który udostępniłeś, chodzi np. o nadmierny konsumpcjonizm, który powoduje masową produkcję na szeroką skalę i zaśmiecanie środowiska (sama staram się być minimalistką i rozwijać w tym kierunku).
Inne kwestie to popieranie różnych proekologicznych rozwiązań, oczywiście na miarę możliwości finansowych, bo póki co nie każdy może sobie na takie rozwiązania pozwolić, ale coraz więcej ludzi się na to otwiera.
Kiedyś zaglądałam na grupę Crazy Nauka, gdzie Administratorzy (małżeństwo) przyjęli sobie za cel uświadamianie ludzi w kwestii zmian klimatyczynych
tutaj artykuł tej pani:

GLOBALNE OCIEPLENIE: JAK MOGĘ ZMNIEJSZYĆ SWÓJ NEGATYWNY WPŁYW NA KLIMAT? KONKRETNE RADY

https://www.crazynauka.pl/globalne-ocie ... etne-rady/

a tu zestaw różnych artykułów z ich strony o klimacie: https://www.crazynauka.pl/category/klimat/


W związku z tematem skojarzyła mi się piosenka ukazująca ten obraz

Nie za miłe wiadomości

Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę, aby Przedmówcy nie brali tego, co napiszę, do siebie, bo nie o nich będę pisał.
Szanuję wzrost świadomości ekologicznej (byle właściwie rozumianej, nie przeciw człowiekowi), dość aktywnie działałem zresztą na tym polu.
Tym jednak bardziej boli mnie to, co dzieje się dziś.

Wypowiem się raz, bo wiem, ze jestem skazany na porażkę.
Kto chciałby sprawdzić niektóre dane, jakie podam, odsyłam do "Mitologii efektu ceplarnianego" de Tomasza Teluka.

1
  • Nie mamy pewności, ze w ogóle jest ocieplenie
  • Jesli nawet jest, nie mamy na nie praktycznego wpływu
  • Jeśli byśmy nawet mieli, podejmowanie działania niczego nie zmieniają (na poziomie ułamków promili)
  • Nie jesteśmy pewni, czy ocieplenie faktycznie byłoby szkodliwe
Wiele wskazuje na to, że tzw. globalne ocieplenie to taki sam kit, jak "skażenie promieniotwórcze całej atmosfery z powodu amerykańskich prób atomowych" w latach 50' XX wieku. Potem było jeszcze kilka podobnych ideo/biznesów. Osobiście - jak wówczas zapalony "ekolog" (a wówczas ekolodzy nie dostawali grantów, tylko lądowali na "rozmowie" w SB) dałem się nabrać na tzw. "Raport Klubu Rzymskiego" ("Granice wzrostu").
Nawet wygłaszałem konferencję na ten temat.
NIC się z owego "raportu" nie spełniło.
Chociaż, jeśli czytać ich deklarację ideową, to spodziewali się chyba tego:
„W poszukiwaniu nowego wroga, by nas zjednoczył, wpadliśmy na pomysł, żeby wykorzystać
zanieczyszczenie środowiska naturalnego, niedobór wody, głód itp., to powinno spełnić tę rolę...
Wszystkie wymienione zagrożenia są wywołane ludzką ingerencją...
Prawdziwym wrogiem, wobec tego, jest sama ludzkość.”



Tak jak teraz straszą, ze za 10 lat to już będzie katastrofa klimatyczna, tam podobnie straszyli wydobyciem wszystkich kopalin (w latach 80-tych miały się skończyć).
Potem była ściema z dziurą ozonową (ostatnio zresztą usiłuje się ją zreanimować ;) ).
Potem ocieplenie klimatu.

2
Każda z tych rzeczy była ogłaszana z równą pewnością, poparciem zasilanego grantami środowiska nauki (naukowcy kwestionujący byli odsuwani) i wielką histerią. I na każdej zarobiono wieeeelkie pieniądze na "trasformacji" mającej zapobiec "katastrofie".
A nie ma chyba większego przewału jak system handlu emisją dwutlenku węgla - wykreowano środek płatniczy bez pokrycia.

Propagandziści od "globalnego ocieplenia" starają się sprawić wrażenie, że nauka ostatecznie potwierdziła ten efekt. A czy ktoś z was słyszał o Apelu Heidelberskim, podpisanym przez 72 noblistów i ponad 4000 wybitnych naukowców z całego świata?
"Na progu XXI w. jesteśmy zaniepokojeni pojawieniem się irracjonalnej ideologii, która sprzeciwia się postępowi naukowemu i technicznemu oraz hamuje rozwój ekonomiczny i społeczny. Jesteśmy zdania, że nie istnieje stan naturalny, tak idealizowany przez organizacje ekologiczne zwracające się ku przeszłości, i prawdopodobnie nie istniał od momentu pojawienia się człowieka w biosferze. (...) Największymi zagrożeniami ludzkości są ignorancja i ucisk, a nie nauka, technologia i przemysł”.

A słyszeliście o (podpisanej przez 17 tys. naukowców) Petycji Oregońskiej? Zaprzeczyli w ogóle wpływowi człowieka na klimat.
Ale o tym cicho... nie można mącić obrazu "wsparcia nauki dla walki z globalnym ociepleniem"

3
Dlaczego, mimo wszystko, tyle uczelni i naukowców wspiera tezy globalnego ocieplenia?
To proste: granty.
Na udowadnianie ocieplenia wydaje się 10 mld dolarów rocznie.
Na kwestionowanie - nic.
Globalne ocieplenie stało się politycznym orężem lewicy, a ta umie już zadbać o poparcie (za nasze podatki...).
Niezależne ekspertyzy wykazały, że tylko raporty powstające za pieniądze podatnika straszą
nieodwracalnymi skutkami zmiany klimatu
, czego nie potwierdzają największe autorytety z dziedziny klimatologii i nauk o ziemi.
Mają tyle wiarygodności, co sondaże przedwyborcze zlecane przez którąś z rywalizujących partii.


4
Atmosfera ziemi ociepla się i oziębia - najprawdopodobniej bez znaczącego wpływu człowieka (jeden wybuch wulkanu wysyła w powietrze więcej dwutlenku węgla niż wszystkie istniejące na świecie samochody przez 100 lat eksploatacji).
Jeśli idzie o emisję (tzw. ślad węglowy) to emisja cywilizacyjna jest w ogóle niewielka w stosunku do naturalnej:
- oceany 106 mld ton węgla rocznie
- lądy i wulkany 69 mld ton węgla rocznie
Co przy tym znaczy przemysł i rolnictwo (7,6 mld ton), samochody (marne 0,57 mld ton). Już nasze oddychanie daje większą emisję niż samochody - 0,65 mld ton

Popatrzcie na dwa poniższe wykresy (jeden jest dokładniejszy, drugo łatwiejszy do czytania):

Obrazek
Obrazek

Jak widać, np. w Średniowieczu temperatura była ZNACZNIE wyższa niż dziś. Może dokładniej pokaże to ten wykres:
Obrazek

Nieprawdą jest też, że średnia temperatura ciągle rośnie; najcieplejszym latem ostatniego stulecia jest rok... 1934 (potem w kolejności lata 1998, 1921,2006,1931).

Poziomu absurdu nie widać, że zawsze pseudoekolodzy opowiadają o krajach dalekich (nam np. o lasach Amazonii, choć bez wspominania, że przyrost masy roślinnej jest tam największy w dziejach).
Al Gore, który o mało nie został prezydentem USA po napisaniu histerycznej książki "Ziemia na szali", opowiadał amerykanom o Polsce:
„Dowiedzieliśmy się, że w niektórych rejonach Polski regularnie sprowadza się dzieci pod ziemię do głębokich kopalń, żeby je chronić od różnych gazów i zanieczyszczeń powietrza.
Można sobie wyobrazić jak nauczyciele ostrożnie wychylają się z tych kopalń i sprawdzają, czy można już bezpiecznie wyjść na
powierzchnię”


5
Debata pełna jest manipulacji. Jeszcze 3 lata temu twierdzono, że niby lód topnieje na Antarktydzie i alarmowano, że gwałtownie podniosą się morza. Jakoś cicho o tym dziś, gdy okazało się, że ilosć lodu na Atnarktydzie jest największa w całej historii pomiarów!

Porównanie 4 pozycji z wyszukiwania w google materiałów prasowych może wywołać pusty śmiech:
Obrazek


Jak można tak kłamać? Odpowiedź daje ideologo ruchu, Stephen Schneider (autor książki pt. „Laboratorium Ziemia”):
„Aby opanować wyobraźnie publiczności, musimy składać uproszczone i dramatyczne oświadczenia i nie wspominać o żadnych naszych wątpliwościach. Każdy z nas musi znaleźć właściwą równowagę między skutecznością działania a uczciwością

Niezły eufemizm na okłamywanie opinii publicznej, Lenin by się nie powstydził...
I potem są takie oświadczenia (również dziś) w stylu "mamy tylko 10 lat, by powstrzymać katastrofę klimatyczną".
Na przykład, kilkanaście lat temu, Bild napisał na okładce, że to juz tylko 13 lat do katastrofy... Patrzę przez okno - jakoś nie widać...
Obrazek


No, ale cóż, jak twierdził współzałożyciel GreenPeace, David McTaggard:
„Prawda nie jest rzeczą istotną. Ważne jest tylko to, co w oczach ludzi uchodzi za prawdę”

6
Wytworzono przekonanie, iż jest teraz więcej tornad, powodzi, trzęsień ziemi itd (oczywiście "z powodu globalnego ocieplenia"). Ta łatwe w dobie, kiedy każdą katastrofę zdarzającą się gdziekolwiek na Ziemi media pokażą w każdym domu przy kolacji.
Jednak badania Indora M. Goklany, reprezentanta Stanów Zjednoczonych w Międzyrządowym Panelu o Zmianach Klimatu, śmiertelność w wyniku tornad, powodzi czy pożarów, zmniejszyła się w ostatnim stuleciu ponad trzykrotnie.
Ich natężenie ma charakter zmienny i nie ma nic wspólnego z działalnością człowieka.

7
Jest i aspekt szerszy. Obłuda krajów bogatych. Wycięły lasy u siebie i apelują do krajów Amazonii, by nie ścinały drzew amazońskiej dzungli. Wszystko pieknie, cel jest szczytny - tylko, jesli sa takie pelne zapału do działań na rzecz dobra całego globu, czemu nie kupią od tych krajów owych lasów i nie chronią , tylko wymagają by ciężar nie-wycinania ( czyli nie-eksploatowania niemal jedynego bogactwa tych krajów) spadał na tych biednych ?
A one... apelują. Cholernie wygodne.

8
Ktoś, kto faktycznie dbałby o planetę, nie rozwijałby przemysłu w oparciu o faz czy ropę, ale o energię atomową. Najczystszą energię jaką zna świat. O finansowaniu badań nad elektrowniami termoatomowymi nie wspominając.

Tymczasem zrobiono "czarnym ludem" węgiel, choć bilans dwutlenku węgla jest nieubłagany: żeby wytworzyć tę samą ilość ciepła trzeba wytworzyć dokładnie tyle samo dwutlenku węgla - niezależnie, czy spalamy gaz, czy węgiel.

Poza tym... napisał do mnie kiedyś znajomy, specjalista od energetyki. Cytuję na jego odpowiedzialność:
"Pracuję w energetyce właśnie na kotłach węglowych. Normy jakie nam dołożono wywindowane są pod sam sufit. Wszystkie elektrownie węglowe musiały się dostosować do nowych norm emisji, gdyż inaczej musiały by być zamknięte.
Miały miejsce wielomilionowe inwestycje spowodowane drastycznym podwyższeniem norm emisji spalin.
Po pierwsze, każdy kocioł wyposażony jest w elektrofiltr o sprawności około 98%.
Co to oznacza? Że praktycznie cały pył ze spalania węgla jest transportowany do silosów i sprzedawany (lub oddawany za darmo) do różnych innych firm budowlanych.

Po drugie kotły węglowe wyposażone są w precyzyjne palniki niskoemisyjne, które już w komorze spalania redukują ilość tlenków azotu (NOX), a żeby tego było mało jest jeszcze na wylocie spalin zainstalowana dodatkowa instalacja redukcyjna – cały duży budynek w którym NOX-y są zbijane wodą amoniakalną.

Poza tym za odsiarczanie spalin odpowiada ogromy reaktor odsiarczania mączką wapienną.

Już na koniec tylko wspomnę że zarówno przemiał węgla przez młyny, zawartość części palnych w popiele jak i sam węgiel są ściśle kontrolowane. Nie pali się byle czego! Nie ma mowy aby do kotła trafił tani węgiel z Chin o maksymalnej zawartości siarki. Po prostu kary są tak olbrzymie że to się nie opłaca. Cała nagonka na spalanie węgla to mit."


6
Ktoś, kto faktycznie dbałby o planetę, nie czynił by centrum miast trudniej przejezdnymi dla samochodów (rzekomo po to, by zniechęcić do nich). Efekt jest taki, że jeździ się gorzej i brudniej (samochody najwięcej dymią ruszając i stojąc w korkach).
Budowałby bezkolizyjne przejazdy przez miasta i bezkolizyjne przejścia dla pieszych, a nie wydawałby idiotycznych przepisów karzących zatrzymać się samochodowi i przepuszczać pojedynczych pieszych - to są miliardy ton dodatkowych spalin i (mało kto o tym mówi) skażenia powietrza pyłem gumowym.

Ktoś taki nie wydawałby zakazów ścinania drzew własnoręcznie posadzonych na własnej ziemi - co skutkuje tym, że ludzie nie sadzą drzew, wiedząc, że nie będą mogli dysponować tą ziemią w razie potrzeby.

I TO jest własnie poglebiona ekologia, a nie na siłe ousobianie Ziemi, roślin zwierząt. Zupełnie wystarczy, jeśli będziemy o to wszystko dbali jak o Ziemię, zwierzęta i rośliny.

Od czasu kiedy udzielałem się w ekologii - a nie było to takie bezpieczne jak dziś - nauczyłem się że nie ochy, achy i spektakularne akcje ochraniają przyrodę tylko... nie psucie naturalnych mechanizmow.


7
Problem jest taki, że działania te - oprócz tego, że są bardzo kosztowne i sądzę, ze zabijają (z powodu błędnych priorytetów) wiele osób - będą miały fatalne skutki dla świadomości ekologicznej. W pewnym momencie ludzie odkryją, że to nie była żadna "ochrona przyrody" tylko pospolity przekręt komercyjno-ideologiczny (to prawda, że samonapędzający - to nie jedno centrum "spiskowe" ale mnóstwo środowisk, które na tym świetnie wychodzą, od przemysłowych po naukowe, nie mówiąc juz o politycznych).
Obawiam się, ze kiedy okaże się, ze to ściema - ludzie stracą serce do ośmieszonej idei ochrony przyrody.
A to byłoby fatalne - bo, jak na razie, mamy tylko jedną planetę...
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

w latach 80 tych czytalam w popularnym pismie mlodziezowym plomyk ze okolo 2000 roku zabraknie tlenu w atmosferze ziemskiej...plus stosowne wyliczenia, tabele, wykresy...
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 23 lip 2022, 14:42 w latach 80 tych czytalam w popularnym pismie mlodziezowym plomyk ze okolo 2000 roku zabraknie tlenu w atmosferze ziemskiej...plus stosowne wyliczenia, tabele, wykresy...
Prawdopodobnie to był właśnie fragment inspirowany "raportem Klubu Rzymskiego".
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski ale zmiany klimatu przecież są widoczne gołym okiem, pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, że każda pora roku wyglądała tak jak powinna wyglądać, a dziś to już całkiem się zmienia, nie mówiąc już o różnych kataklizmach, pożarach itp.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hildegarda , głównie chodzi o to, że to nie z winy działalności człowieka zmienia się klimat i nie ma co tym zmianom przeciwdziałać.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 23 lip 2022, 16:03 @Hildegarda , głównie chodzi o to, że to nie z winy działalności człowieka zmienia się klimat i nie ma co tym zmianom przeciwdziałać.
Niez głównie chodzi o to że pewne grupy interesów pomyślały że na wmawianie ludzia ociepleń klimatu można zarobić sporą kasę.
O nic więcej nie chodzi.

Dodano po 26 sekundach:
Hildegarda pisze: 23 lip 2022, 15:47 @Marek Piotrowski ale zmiany klimatu przecież są widoczne gołym okiem, pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, że każda pora roku wyglądała tak jak powinna wyglądać, a dziś to już całkiem się zmienia, nie mówiąc już o różnych kataklizmach, pożarach itp.
To dobry żart.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 23 lip 2022, 15:47 @Marek Piotrowski ale zmiany klimatu przecież są widoczne gołym okiem, pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, że każda pora roku wyglądała tak jak powinna wyglądać, a dziś to już całkiem się zmienia, nie mówiąc już o różnych kataklizmach, pożarach itp.
Przytoczyłem badania, które mówią, że wcale nie. Co więcej, jest coraz mniej ofiar kataklizmów itd.
To samo z pożarami - co rok lamentują nad płonącymi sekwojami w National Sekwoya Park przemilczają, że gdyby nie było pożarów, sekwoje nie byłyby w stanie rozsiać nasion. Ponieważ rozsiewają od wieków, więc wiemy, że od wieków płoną.
"Gołym okiem" to jest kwestia narracji, przekazu mediów itd.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

ale te pory roku....zima z czasow mojego dziecinstwa -20 i snieg do pasa
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 23 lip 2022, 16:47 Przytoczyłem badania, które mówią, że wcale nie.
ale co, że "wcale nie"? Mieszkam od dzieciństwa w górach i wiem jak wyglądały tu np. zimy ponad 20 lat temu, a jak wyglądają teraz. Taka prawdziwa wiosna kiedyś też zaczynała się wcześniej (w marcu), a teraz to jest od razu przejście w maju/czerwu na upalne lato, tak jakby w ogóle już nie było tej pory roku. Lata też są zupełnie inne, teraz to duchota i ciągłe burze. Naprawdę kiedyś to inaczej wyglądało.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Obrazek


o, tu czytam ze to przeze mnie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 23 lip 2022, 16:49 ale te pory roku....zima z czasow mojego dziecinstwa -20 i snieg do pasa
W Polsce niczym dziwnym nie jest, duża zmienność pogody. To nie ma nic wspólnego z jakimś globalnym ociepleniem.

Ale jak to mówi stare przysłowie kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą

Dodano po 48 sekundach:
Hildegarda pisze: 23 lip 2022, 16:54
Marek Piotrowski pisze: 23 lip 2022, 16:47 Przytoczyłem badania, które mówią, że wcale nie.
ale co, że "wcale nie"? Mieszkam od dzieciństwa w górach i wiem jak wyglądały tu np. zimy ponad 20 lat temu, a jak wyglądają teraz. Taka prawdziwa wiosna kiedyś też zaczynała się wcześniej (w marcu), a teraz to jest od razu przejście w maju/czerwu na upalne lato, tak jakby w ogóle już nie było tej pory roku. Lata też są zupełnie inne, teraz to duchota i ciągłe burze. Naprawdę kiedyś to inaczej wyglądało.
To tylko świadczy o tym z poogoda jest zmienna o niczym więcej.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 23 lip 2022, 20:08 W Polsce niczym dziwnym nie jest, duża zmienność pogody. To nie ma nic wspólnego z jakimś globalnym ociepleniem.
To co jest powodem?
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes no np. to by dla zysku nie jechać do lasu by ciachnąć toporkiem najpiękniejszą choinkę za darmo tylko kupić od ludzi którzy mają z terenów obsianych drzewkami właśnie do tego celu. Tak przeczuwam, że papieżowi chodzi o rozsądne podejście do tematu i zachowanie balansu by nie przeginać w żadnym kierunku.

Ogólnie myślę, że ekologia ma sens głównie tylko na małą skalę tak jakby własną. Czyli jak potrzebuję drewna do ogniska to nie ścinam pięknego zdrowego drzewa tylko zbieram chrust w lesie. Jak mogę to nie zgniatam ślimaka jadąc rowerem tylko skręcam minimalnie.
Gdy spaceruję po lesie z rodziną to nie wyrzucam śmieci po drodze byle gdzie itp. takie drobiazgi w ekologi mają największy sens tak naprawdę tak osobiście uważam bo głośne hasła i nawoływania służą tylko zbijaniu fortun niektórym kręgom cwaniaków jak to przytoczył podając fakty i dane Marek.

A zmiana pogody u nas w kraju od czasów naszego dzieciństwa do obecnych... hmmm może to taki efekt zamkniętego kręgu jakby w przyrodzie i cyklicznie się powtarza o czym nie wiemy bo od niedawna stosunkowo informacje są zbierane i jakkolwiek jest to badane i obserwowane. Nie wiemy i nikt nie wie w 100 % jak było bardzo bardzo dawno temu to i może tak już było.
ODPOWIEDZ