Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

skaza wykopal troszke, tyle ile betinka zje ;;) sama go zachecalam dawac kotu ziemniaki
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Skaza

Nieprzeczytany post

@Magnolia U mnie sadzone były niemal w połowie maja dopiero tym razem bo tata wcześniej nie dał rady dostać dni wolnych by wpaść na działkę. Zalecane jest najbardziej sadzić je na początku kwietnia. Pierwsze wykopki można już poczynić po tym jak krzaki przekwitną całkiem. Mój śp. dziadek mówił jednak, że najwięcej rosną kartofle przez pierwsze dwa tygodnie po przekwitnieniu i wtedy radził by wykopać sobie. Potem już mniej, ale ciut jeszcze rosną dopóki krzaki są zielone. Jak robią się już takie suche i żółto brązowe to już ostatni gwizdek by wykopać. Jak teraz kwitną u Ciebie Magnolio to warto je często podlewać by jak najdorodniej obrodziły :) tak przy samej ziemi lać wodą bo mokre krzaczki są niestety bardziej narażone na choroby.

Ps. U mnie już na ostatniej prostej krzaczki są ;)

Obrazek

Dodano po 5 minutach 42 sekundach:
@abi skaza to już ma pół pola ziemniaczanego wykopane bo sporo z rodzicami kartofelków podjada podczas obiadów :) to prawda muszę ugotować bez soli dla Betinki i przy okazji dla Miciuni bo też je uwielbia tylko może nie za często jeść bo mocno tyją króliczki po nich ;)
Ostatnio zmieniony 10 sie 2022, 12:52 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skoro o ziemniakach mowa, to mi się anegdota taka przypomniała (choć kto wie, może i tak było?...).

W czasach ZSRR wycieczka z Zachodu przyjechała do gospodarstwa rolnego, by się zapoznać z tym, jak rosyjski lud żyje sobie na wsi...
Przybysze zaobserwowali właśnie, jak tubylcy wyjechali w pole ziemniaki sadzić; posadzili dnia pierwszego, ale już drugiego znów są w polu i wykopują, co wczoraj zakopali...
- A czemu to tak robicie?! Padło pytanie zdumionych gości.
- No bo jeść się chce! Padła prosta odpowiedź...
;))
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam nadzieję, ze najpóźniej w weekend zobaczę moje ziemniaczki i cukinie. Ciągle coś wypada aby się tam wybrać....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@Skaza no i na ile obiadów tych ziemniaków starczy?

A redliny robiliście? Bo tu widzę płaskia ziemię. To nie wiem czy wam wyrosna.

Chwasty wśród ziemniaków też zaburzają ich wzrost.

Praca w polu nie jest lekka i wykłada dużych nakładów. Trzeba się ostro narobić.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2022, 7:43 przez Aloes, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes nie wiesz przecież jaką powierzchnię maja tych ziemniaków, Skaza pewnie pokazał trochę ziemniaków a nie wszystkie.
A poza tym Skaza i jego rodzina siedzą na działce już 2 lub 3 miesiąc, to chyba doskonale widzą ile się trzeba narobić aby coś urosło, nie sądzisz?

Skoro masz rodziców rolników to na pewno piszesz z doświadczenia, ale zauważ że my pokazujemy plony bo one nas cieszą.
Ja wyrzuciłam na kompost obierki a wyrosły sadzonki ziemniaków, więc zrobiłam poletko i po raz pierwszy zjem swoje ziemniaki, choćby jeden obiad z tego wyszedł to radość będzie wielka.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Polecam jednak nie jest ziemniaków z kompostownika.

Obrazek
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widzę @Aloes , że bardzo masz silną potrzebę sprawdzania wszystkiego...
Mąż mi zbudował podwyższana grządkę, którą wypełniłam ziemia kompostowaną (kilka lat), w między czasie rzuciłam tych kilka obieram, bo myślałam że rok postoi ta grządka. Jednak gdy okazało się że wyrosły sadzonki to wyjęłam je ze tej grządki i posadziłam normalnie do ziemi, na osobną grządkę ziemniaczaną (poletko z 25 sadzonek).
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Z obierków raczej wyrosną Ci mikroziemniaki, takie które nawet ciekzo będzie Ci obrać.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

No to czegoś się nauczę !
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes no z tego wiaderka to max na 2-3 obiady wystarczy o ile wszystkie zdrowe będą;) gdzie tam chłopie kto by się bawił w redliny przy takiej małej ilości krzaczków;) wymieszane to wszystko tam po kawałeczku u rodziców porozrzucane między sobą. Kopczyki robimy zazwyczaj i wystarczy na tą skale. Na zdjęciu już ich nie widać bo po podlewaniu rozmyły się niemal całkiem. Z chwastami tak jak ze stonką walczyłem na początku zaciekle gdy były krzaczki jeszcze niewielki a potem już odpuściłem bo sobie dadzą radę:) W tym roku naciskałem i przegadałem tatę by nie dodawać nic a nic nawozu by były całkiem eko:) nie wyrosły wielkie( max takie jak szklanka), ale liczy się jakość a nie ilość bo to na prywatny użytek a nie na handel;) w smaku pysznościowe są, w mojej skali ocenowej mocne 8/10 dostają.

@Magnolia nasz brat Aloes do wszystkiego podchodzi już tak po zawodowemu niemal, tak już ma;) a tutaj tak jak piszesz u nas to bardziej na skalę pasjonatów niż rolników się odbywa:) i prawda nie pokazywałem na fotkach całego poletka nigdy;) jest przy nich trochę pracy fakt (zabawy w języku skazy), ale fajnie się o nie dbało i smakują teraz wybornie:) zresztą cokolwiek się w życiu nie robi to jest przy tym zawsze sporo zachodu o ile się nie robi tego na odwal;)

Trzymam kciuki Magnolio, oby pierwsze wykopki u was sprawiły Ci wiele frajdy bo o to w tym wszystkim chodzi :) o zabawę, relaks i radość a jak coś urośnie to smak i satysfakcję;)

Ps. Może i ziemniaki z kompostu nie są do końca najzdrowsze ja tam nie wiem, ale mój tata z tego co wiem jak i mój dziadek jedli takie całe swoje życie i dziadek dożył 80-tki a tato już po 60-tce także spoko Aloesie Magnolia i skaza przeżyją te zbiory jakoś;) zależy może też co się na takich kompostach utylizuje itd.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ziemniaczki jeszcze rosną. Krzaczki są zielone.
Borówki i cukinie mami king size.

ObrazekObrazekObrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Wspaniałe zbiory Magnolio :-bd :ymdaydream: ,ale ogromne wam urosły te cukinie jejku :-o
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 sie 2022, 16:27 Wspaniałe zbiory Magnolio :-bd :ymdaydream: ,ale ogromne wam urosły te cukinie jejku :-o
Bo rosły na podwyższonej grządce i na kompostowanej ziemi kilka lat, z dodatkiem popiołu. :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Czyli z tym kompostem to jednak nie do końca nietrafiona sprawa w ogródku ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

kompost to bardzo cenna rzecz w ogródku, warto tam wyrzucać i celowo zasilać pokrzywą, tudzież innymi wartościowymi roślinami, które mamy w pobliżu. Nie powinno się wyrzucać roślin objętych grzybem, np liście dyni czy cukinii, muszą obeschnąć osobno i najlepiej je spalić.
Można rzucać skórki z bananów, ale reszty cytrusów już nie.
A po dwóch latach dana pryzmą to wspaniała próchnicza ziemia jako naturalny nawóz może trafić na grządki.

Zabawa długoterminowa, ale bardzo wartościowa. jest o tym dużo filmów na YT.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

A moi rodzice żegnają się z uprawa, rola no i nie tęsknią.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes, przecież pracowali na roli całe życie, a to ciężka praca.
Należy się im odpoczynek i dlatego o tym myślą głównie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Prawda, jak człowiek przepracuje przy czymś wiele lat życia to na emeryturze pragnie już głównie tylko odpoczynku i innych jego aktywnych form niż to co wcześniej robił.
Skaza

Nieprzeczytany post

Oglądał ktoś nocą te spadające gwiazdy o których było głośno w ostatnich dniach ? ja tylko wczoraj kilka widziałem.
ODPOWIEDZ