Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 24 lip 2022, 22:52 Tutaj na wsi nie ma opcji a kuzyn który mi go kupił i wszystko poustawiał na nim jest na urlopie teraz za granicą. Musze póki co nie ruszać go zupełnie i mieć nadzieję, że podczas powrotu jak go będę musiał zamknąć by przewieść nie rozpadnie mi się.
"W230SS - Odklejenie ramki obudowy przy ekranie - elektroda.pl" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3469846.html

Nie wiem jaki masz model
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 24 lip 2022, 21:52 Całkiem możliwe, gdzieś morwa jest tutaj w ogródku, ale nie szukałem jej.
Jeszcze nigdy nie próbowałam świeżych owoców morwy, ale podsunąłeś mi pomysł i chyba sobie zasadzę :)
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes sam nie mam pojęcia jaki mam wiem tylko, że Lenovo 17 cali tyle pamiętam, spróbuję delikatnie go obrócić i sprawdzić na spodzie co pisze. Dzięki za link, spróbuję przyjrzeć się sprawie.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mój Lenovo ma 6 lat, śmiga jeszcze. Pewnie dlatego, że tylko 1770 godzin przepracował.

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

No taka fuszerka jak u skazy to naprawdę słabizna zeby się ramka rozklejała...
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 25 lip 2022, 4:19 Jeszcze nigdy nie próbowałam świeżych owoców morwy, ale podsunąłeś mi pomysł i chyba sobie zasadzę :)
Zrobiłem dzis zdjecie

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes pewnie skaza jak to skaza za dużo otwierał i zamykał lapka ;) nie mógł się zdecydować i się doigrał ;)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 26 lip 2022, 1:54 @Aloes pewnie skaza jak to skaza za dużo otwierał i zamykał lapka ;) nie mógł się zdecydować i się doigrał ;)
Nie. Mam nadzieję że żartujesz.
Robią tandetę. Z tego co czytałem takie usterki w "tanich" laptopach są typowe. No i gdzie ta ekologia?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jestem ciekaw jak długo pociągnie mi nowy PC, wybrałem lepsze podzespoły. W sumie jest już do odbioru, ale nie mam jak go odebrać.

Stary PCet, 10 lat ma, procesor i5 2500k drugiej generacji (dziś jest już 12 generacja w sklepach), i co. Da się normalnie korzystać z Internetu, do pracy biurowej i programowania w sam raz, nie tnie się. Jest to komputer z 4 rdzeniami, dyskiem SSD i 8GB RAMu, i to robi robotę.
,,, ale nie,,, porobili tak, że trzeba wymienić, Widows 11 już na nim nie pójdzie. Wymaga możliwości szyfrowania sprzętowego, co nie jest mi do szczęścia potrzebne, ani zapewne większości z nas.
Co ciekawe Windowa 11 da się odpalić na starszych komputerach, obchodząc pare rzeczy, więc wychodzi na to, że te nowe wymagania nie są niezbędne,,, ale jak długo to podziała?
(miałem 16GB RAM, coś się popsuło na płycie głównej raczej, i widzi 8GB, i już rendering, photoshhopy sprawiają problem)

Ekologia to jedna wielka ściema.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jak to sciema? ja caly czas jestem za tym zeby w legnicy tyle zieleni nie wycinali
na glownym placu miasta ma ubyc polowe drzew i krzewow, poloza plytki granitowe i wielka mi "rewitalizacja"

Dodano po 2 minutach 34 sekundach:
https://tulegnica.pl/artykul/tak-bedzie ... 316934.amp
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mówisz o zieleni, z tym niestety tak jest. U mnie na placu niestety, płyty, płyty,,,,
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 26 lip 2022, 10:00 Jestem ciekaw jak długo pociągnie mi nowy PC, wybrałem lepsze podzespoły. W sumie jest już do odbioru, ale nie mam jak go odebrać.

Stary PCet, 10 lat ma, procesor i5 2500k drugiej generacji (dziś jest już 12 generacja w sklepach), i co. Da się normalnie korzystać z Internetu, do pracy biurowej i programowania w sam raz, nie tnie się. Jest to komputer z 4 rdzeniami, dyskiem SSD i 8GB RAMu, i to robi robotę.
,,, ale nie,,, porobili tak, że trzeba wymienić, Widows 11 już na nim nie pójdzie. Wymaga możliwości szyfrowania sprzętowego, co nie jest mi do szczęścia potrzebne, ani zapewne większości z nas.
Co ciekawe Windowa 11 da się odpalić na starszych komputerach, obchodząc pare rzeczy, więc wychodzi na to, że te nowe wymagania nie są niezbędne,,, ale jak długo to podziała?
(miałem 16GB RAM, coś się popsuło na płycie głównej raczej, i widzi 8GB, i już rendering, photoshhopy sprawiają problem)

Ekologia to jedna wielka ściema.
PC generalnie zdecydowanie lepiej i dłużej zachowują żywotność niż laptopy.
Tani laptop 2-3 tys to nawet jak nie popęka jak u skazy to zacznie mulic np. ja mam 5 letniego PC za 5 tys i śmiga świetnie i 4-5 letniego laptopa MSI za 5 tys to laptop bardzo kiepsko działa muli mimo że ma mało dysku zajętego i był dość malo użytkowany.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2022, 12:02 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja mam 5 letniego airbooka działa jak nowy ;) a filmy na nim składałam na kanał YT choć nie wiedziałam że takie rzeczy oboje, ja i airbook, potrafimy :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dobry komputer powinien na długo wystarczyć w obecnych czasach. Ponad 10 lat temu było gorzej, z roku na rok coraz więcej nowe komputery miały np. RAMu, co dwa lata dwa razy więcej, więc dwuletni komputer stawał się wolniejszy, wymagania programów też rosły. Dziś już to bardziej w miejscu stoi (pomijam tutaj graczy, co jak nie mają 120 FPSów i ustawień ultra w 4k to lamentują, oni to pewnie to co roku nowy komputer za 10+tys zł kupują).
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Nowy MacBook 14 claowy to wydatek obecnie jakoś 10 tys. W tej cenie to będą dwa dobre laptopy. Nawet wymieniane co 3-4 lata.

A jak ktoś chce tnaiej to spokojnie kupi w tej cenie 3 laptopy.

Więc dla mnie zdecydowanie Apple przegiął z ceną.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2022, 13:41 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dobrze to policzyłeś?
Jeśli kupiłam Airbook'a za 4,5 tyś i po 5 latach działa nadal jak nowy, bezawaryjnie, nadal pracuję na nim i nie mam problemów z oprogramowaniem ani działaniem, czyli nadal mam super sprzęt.
Więc załóżmy, że popracuję na nim jeszcze 5 lat, do moich potrzeb spokojnie wystarcza.

Kupując laptopa za 3 tyś. Który musisz wymienić po 3 latach, czyli znowu wydać kolejne 3 tyś. a po kolejnych 3 latach kolejne 3 - 4 tyś. żeby mieć sprzęt do pracy. Czyli przez 10 lat aby mieć laptopa ja wydałam 4,5 tyś, a Ty 10 tyś, bo ciągle potrzebowałeś wymienić sprzęt.

Ja mam taką logikę i ekonomię.

Obecnie, taki sam jak mam ja, Airbook jest w cenie 5700 zł.
p.s.
Mój mąż pierwszego MacBook Pro kupił za 9 tyś. pracował na nim 11 lat. czyli koszt posiadania bardzo dobrego komputera to 818 zł. rocznie. Macbooka nie kupuje się do internetu i zabawy tylko do pracy.
Pecety do pracy to koszt minimum 5 tyś, bo tańsze nie dają rady. no i jeszcze dochodzą koszty serwisu i oprogramowania... pracują 3 lata. Ale na tym się chyba znacznie lepiej znacie niż ja. Ja podpytałam męża.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 lip 2022, 15:15 Pecety do pracy to koszt minimum 5 tyś, bo tańsze nie dają rady. no i jeszcze dochodzą koszty serwisu i oprogramowania... pracują 3 lata. Ale na tym się chyba znacznie lepiej znacie niż ja. Ja podpytałam męża.
Jakie trzy lata? Mój ma 10 lat, pracuje po 8 - 12 godzin dziennie, kosztował 3550zł, bez monitora i systemu i da się montować filmy na nim. Wybrałem płytę główną co ma chłodzoną sekcje zasilania z japońskimi kondensatorami, zasilacz z certyfikatem. Dobre podzespoły widocznie pozwalają na wieloletnią pracę.
Wcześniej jak się nie znałem, to sprzedawali mi co chcieli i np. płyty główne paliły mi się co pół roku.

Koszt serwisu i oprogramowania dotyczy nas wszystkich, więc co to ma do PCetów?

Zresztą, takie wyliczanie, porównywanie nie ma sensu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@Magnolia Oczywiście że dobrze policzylem. Kupując laptopa za 3 tys to wymiejiajac co 3 lata po 9 latach wydam na niego 9 tys zaledwie. Gdzie za nowego MacBooka muszę zapłacić 10 tys na starcie.
Oczywiście to tylko założenie bo tak jak pisze Dominik on się wcale nie musi popsuć.



Za 4,5 już nie kupisz chyba że używkę.

MacBook obecnie za 10 to taki raczej do internetu i zabawy. Więc taki do pracy to koszt zupełnie innego rzędu. Poprostu w ostnim roku ceny Appla oszalały. Było drogo ale teraz to serio przesada.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2022, 18:49 przez Aloes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Laptop w standardzie macBooka za 10 tys nie kosztuje 3 tys. Tu masz błąd logiczny
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 lip 2022, 18:47 Laptop w standardzie macBooka za 10 tys nie kosztuje 3 tys. Tu masz błąd logiczny
Kosztuje nawet z lepszymi podzespołami pod względem wydajnosci. Więc tu nie masz racji
Ostatnio zmieniony 26 lip 2022, 18:50 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ