Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Ekologia czy ekonomia

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak myślicie, czy firmy, które mówią że ze względu ekologii np. nie dodają ładowarek do telefonów robią to rzeczywiście z tego powodu? Może tutaj chodzi o kasę, jest to nic innego jak chwyt marketingowy, by więcej zarobić?

np. Apple, Samsung nie dodają ostatnio ładowarek do swoich telefonów, tłumaczą to tym, że trzeba zmniejszyć ilość ładowarek.
Jak to wygląda w praktyce. Nowy telefon, inna bateria, bardziej pojemna, większe napięcia ładowania, inna ładowarka potrzebna by optymalnie ładować telefon. Czyli dwa oddzielne opakowania, czasem dwa razy dojazd do sklepu, dwa razy kurier musi ganiać.

Elon Musk jakiś czas temu zachwalał Bitcoina, więc jego kurs skoczył w górę. Teraz powiedział coś że szkoda marnować energię elektryczną na jego wydobycie, więc jego kurs spadł. Może chciał zarobić na wahaniu kursów?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak to wygląda w praktyce. Nowy telefon, inna bateria, bardziej pojemna, większe napięcia ładowania, inna ładowarka potrzebna by optymalnie ładować telefon. Czyli dwa oddzielne opakowania, czasem dwa razy dojazd do sklepu, dwa razy kurier musi ganiać.
To z ekologią ma się na wspak. Sam transport zatruje środowisko.
Szkoda tylko ze takich marnych wykrętów się chwytają.
Po prostu okazując lekceważenie klientom.
Na mój rozumek to ewidentnie o ekonomie chodzi.
Co do tego pana Elon Musk , to z czegoś musi żyć.
Wahanie kursu, jeszcze jak sie go samemu wykreowało, raczej strat nie powinno przynieść.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2021, 22:37 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnożenie opakowań, raczej nie służy ekologii... czyli kit...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak myślicie, czy firmy, które mówią że ze względu ekologii np. nie dodają ładowarek do telefonów robią to rzeczywiście z tego powodu? Może tutaj chodzi o kasę, jest to nic innego jak chwyt marketingowy, by więcej zarobić?
Chodzi raczej o pieniądze. W sumie coś w tym jest, że raczej ładowarka przeżywa telefon i można ją używać dalej. Ale proponowałabym inne rozwiązanie. Kupujesz telefon i dostajesz pytanie czy ładowarka też? Jeśli telefon kosztuje 1000 zł i chcesz bez ładowarki nadal 1000zł ale z ładowarką też 1000 zł (bo dawniej były zawsze w komplecie). Chodzi o to, żeby nie płacić więcej jeśli kupujesz od razu dwie rzeczy. Co innego gdy osobno. Nie wiem czy to zrozumiałe...
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

A chyba jakis czas temu wszedł pomysł, że do wszystkich urządzeń ma być jednakowe wejście i jedna ładowarka. To byłoby super rozwiązanie.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja mam coś takiego
Obrazek

Ładowarka ma 8 gniazd. Jestem wstanie podpiąć kilka urządzeń do niej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Odbieram podobne kwestie wyłącznie jako zagrywkę biznesową. Bogatych i wielkich tego świata niestety nie interesuje tak naprawdę nic poza powiększaniem swoich wpływów i przysłowiowej sakiewki. Pamiętam kilka lat temu taką reklamę w telewizji gdzie pewna "znana" była modelka i aktorka wypowiedziała w jednej reklamie niby to pod szyldem "eko" takie słowa ... "Dbam o planetę dlatego obecnie zamiast kilkudziesięciu nowych ubrań tygodniowo teraz kupuję już tylko kilka x_x " w myślach odburknąłem jej wtedy ... wcale nie kupuj kobieto ! jak już masz trzy szafy pełne, wtedy coś zmienisz i zrobisz słusznego ! ale gadać to sobie mogę a takie osoby psikną się dezodorantem raz zamiast trzech i już myślą, że ratują świat ...
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziś widziałam taką scenkę. Facet kręci filmik o tym jaki to jest ekologiczny, czyli zamówił coś ekologicznego do paczkomatu. Ale jako że to film/farsa, to podjeżdża do paczkomatu samochodem aż 20 metrów!! co zamówił? Papierowe rurki do picia!!! =)) =)) =))

Ale mąż zwrócił mi uwagę ze są papierowe patyczki do uszu (patyczek jest z papieru a nie plastyku), więc się przerzuciłam, na szczęście są też w kartoniku a nie folii.
Zakupiłam poduszki dekoracyjne do salonu i okazało, że się wkłady poduszek są z granulatem z recyklingu butelek PET. ;)

Ale np dużym problemem ekologicznym i ekonomicznym jednocześnie są pieluchy i podpaski... póki co podpaski bawełniane są dużo droższe, a pieluchy wielorazowe są na tyle wymagające w obsłudze, że współczesna kobieta chyba do tego nie wróci.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdyby komuś chodziło i ekologię, po prostu ujednolicono by zasilacze.
Skaza

Nieprzeczytany post

Otóż to Marku, podobnie z głośną sprawą nieużywania węgla w unii. Miałoby to sens tylko gdyby wszyscy chcieli to rzucić na świecie a nie sama Europa ... jak mawia klasyk ... byznes ys byznes i to się nie zmieni.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 30 sty 2022, 19:19 Odbieram podobne kwestie wyłącznie jako zagrywkę biznesową. Bogatych i wielkich tego świata niestety nie interesuje tak naprawdę nic poza powiększaniem swoich wpływów i przysłowiowej sakiewki.
Heh to mi przypomina film, który oglądałam z mężem "Nie patrz w górę" o odkryciu komety-zaglady przez dwójkę astronomów. No ale nikt nie chce im wierzyć #-o

Teraz SPOILER jakby ktoś chciał obejrzeć to nie czytać ^:)^

Ale jak prezydent dowiaduje się, że można na tym zarobić to co tam świat, trzeba zamiast ratować ludzkość ratować kometę i dolary.

Przeraził mnie ten film, choć zrobiony jako satyra, w pewien sposób strach mnie oblał x_x
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 30 sty 2022, 21:15 a pieluchy wielorazowe są na tyle wymagające w obsłudze, że współczesna kobieta chyba do tego nie wróci.
Raczej czasowo byłoby wręcz awykonalne. Chyba, że dla jakiejś superwomen.
Nie wiem czy one są takie najgorsze, bo wydaje mi się że gdzieś na dalszym etapie mogą być utylizowane ale pewności nie mam...
Najgorszy jest plastik i zaczynam codziennie zadawać sobie pytanie czy naprawdę jest nam aż tak potrzebny, że ludzkość dopuściła do zanieczyszczenia nim całej planety, wód, jedzenia. Już to nie tylko jest wokół nas ale i w nas :-s
Przepraszam że takim pesymizmem pojechałam ale jako matka małego człowieka po prostu przeraża mnie jako świat zostanie dla niego i jego rodziny...

Dlaczego ludzie nie mogą się opamiętać poki jest czas?
Fajnie by było żeby np. szklane opakowania zastąpiły plastikowe. Kiedyś tak było i dzialalo...
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 20 maja 2021, 20:44 Jak myślicie, czy firmy, które mówią że ze względu ekologii np. nie dodają ładowarek do telefonów robią to rzeczywiście z tego powodu? Może tutaj chodzi o kasę, jest to nic innego jak chwyt marketingowy, by więcej zarobić?

np. Apple, Samsung nie dodają ostatnio ładowarek do swoich telefonów, tłumaczą to tym, że trzeba zmniejszyć ilość ładowarek.
Jak to wygląda w praktyce. Nowy telefon, inna bateria, bardziej pojemna, większe napięcia ładowania, inna ładowarka potrzebna by optymalnie ładować telefon. Czyli dwa oddzielne opakowania, czasem dwa razy dojazd do sklepu, dwa razy kurier musi ganiać.

Elon Musk jakiś czas temu zachwalał Bitcoina, więc jego kurs skoczył w górę. Teraz powiedział coś że szkoda marnować energię elektryczną na jego wydobycie, więc jego kurs spadł. Może chciał zarobić na wahaniu kursów?
Chodzi o kasę, jak we wszystkich działaniach proekologicznych
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 10:49 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 31 sty 2022, 0:05
Magnolia pisze: 30 sty 2022, 21:15 a pieluchy wielorazowe są na tyle wymagające w obsłudze, że współczesna kobieta chyba do tego nie wróci.
.
Najgorszy jest plastik i zaczynam codziennie zadawać sobie pytanie czy naprawdę jest nam aż tak potrzebny, że ludzkość dopuściła do zanieczyszczenia nim całej planety, wód, jedzenia. Już to nie tylko jest wokół nas ale i w nas :-s
Przepraszam że takim pesymizmem pojechałam ale jako matka małego człowieka po prostu przeraża mnie jako świat zostanie dla niego i jego rodziny...

Dlaczego ludzie nie mogą się opamiętać poki jest czas?
Fajnie by było żeby np. szklane opakowania zastąpiły plastikowe. Kiedyś tak było i dzialalo...
Widzę że koleżanka uległa ekologicznej propagandzie.
Szkło rozkłada się 4000 tysiace lat wiesz o tym?
Szklane butelki kosztują więcej środowisko niz plastikowe.
Polecam artykuł

https://www.focus.pl/artykul/szklo-kont ... srodowiska
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 10:55 przez Aloes, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes ale szklane butelki możesz wielokrotnie wykorzystać i ich odłamki nie znajdują się wszędzie, przede wszystkim w organizmach zywych. Nie ulegam propagandzie. To zwykle fakty #-o .
Dzięki za artykuł, w wolnej chwili poczytam.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

W artykule jest mowa tylko o kosztach produkcji, recyklingu. Nie ma w nim mowy o tym co się dzieje z butelkami, które kończą swój żywot w inny sposób.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 31 sty 2022, 14:37 W artykule jest mowa tylko o kosztach produkcji, recyklingu. Nie ma w nim mowy o tym co się dzieje z butelkami, które kończą swój żywot w inny sposób.
Słuszna uwaga, poza tym w artykule wprawdzie pewne rozwiązania są korzystne, ale póki co nie ma możliwości zrealizować tych rozwiązań, czyli nie ma procedur dobrej segregacji odpadami.
Ja uważam, ze producenci powinni na opakowaniach umieścić znaczek gdzie należy wyrzucić dane opakowanie, do jakiego kosza.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 31 sty 2022, 10:50
Lunka pisze: 31 sty 2022, 0:05
Magnolia pisze: 30 sty 2022, 21:15 a pieluchy wielorazowe są na tyle wymagające w obsłudze, że współczesna kobieta chyba do tego nie wróci.
.
Najgorszy jest plastik i zaczynam codziennie zadawać sobie pytanie czy naprawdę jest nam aż tak potrzebny, że ludzkość dopuściła do zanieczyszczenia nim całej planety, wód, jedzenia. Już to nie tylko jest wokół nas ale i w nas :-s
Przepraszam że takim pesymizmem pojechałam ale jako matka małego człowieka po prostu przeraża mnie jako świat zostanie dla niego i jego rodziny...

Dlaczego ludzie nie mogą się opamiętać poki jest czas?
Fajnie by było żeby np. szklane opakowania zastąpiły plastikowe. Kiedyś tak było i dzialalo...
Widzę że koleżanka uległa ekologicznej propagandzie.
Szkło rozkłada się 4000 tysiace lat wiesz o tym?
Szklane butelki kosztują więcej środowisko niz plastikowe.
Polecam artykuł

https://www.focus.pl/artykul/szklo-kont ... srodowiska
A z ciekawości bo nie pamiętam ile rozkłada się plastik czy aby nie dłużej jeszcze ? jakkolwiek by nie było to wszystkie badania są tylko zawsze dywagacjami badaczy bo niby dwa tysiące lat przed narodzinami Chrystusa był już używany plastik i szkło by takie opinie były sprawdzone i rzetelne wątpię ... to tylko teorie i jakby nie było wszystko zależny od nas ludzi ( ograniczenie konsumpcji i wygodnego stylu bytowania) jeśli my się nie zmienimy ogólnie jako populacja to żadne środki nie uratują ziemi przed wyniszczaniem.
Skaza

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 31 sty 2022, 0:05
Magnolia pisze: 30 sty 2022, 21:15 a pieluchy wielorazowe są na tyle wymagające w obsłudze, że współczesna kobieta chyba do tego nie wróci.
Raczej czasowo byłoby wręcz awykonalne. Chyba, że dla jakiejś superwomen.
Nie wiem czy one są takie najgorsze, bo wydaje mi się że gdzieś na dalszym etapie mogą być utylizowane ale pewności nie mam...
Najgorszy jest plastik i zaczynam codziennie zadawać sobie pytanie czy naprawdę jest nam aż tak potrzebny, że ludzkość dopuściła do zanieczyszczenia nim całej planety, wód, jedzenia. Już to nie tylko jest wokół nas ale i w nas :-s
Przepraszam że takim pesymizmem pojechałam ale jako matka małego człowieka po prostu przeraża mnie jako świat zostanie dla niego i jego rodziny...

Dlaczego ludzie nie mogą się opamiętać poki jest czas?
Fajnie by było żeby np. szklane opakowania zastąpiły plastikowe. Kiedyś tak było i dzialalo...
Myślę, że ludzie "zwykli" byli by gotowi przywyknąć do sporych zmian względem opakowań, materiałów itd. tutaj jednak najwięksi tego świata produkujący na masową skalę musieliby chcieć zmiany. Jakby nagle znikły plastikowe butelki i siatki to nikt by za nimi nie płakał pewnie a po kilku latach połowa by zapomniała, że takie kiedyś używano. Tylko bogaci mieliby odjąć sobie z zysków by pomóc ? nie ma szans.
Skaza

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 31 sty 2022, 16:09
Dominik pisze: 31 sty 2022, 14:37 W artykule jest mowa tylko o kosztach produkcji, recyklingu. Nie ma w nim mowy o tym co się dzieje z butelkami, które kończą swój żywot w inny sposób.
Słuszna uwaga, poza tym w artykule wprawdzie pewne rozwiązania są korzystne, ale póki co nie ma możliwości zrealizować tych rozwiązań, czyli nie ma procedur dobrej segregacji odpadami.
Ja uważam, ze producenci powinni na opakowaniach umieścić znaczek gdzie należy wyrzucić dane opakowanie, do jakiego kosza.
Większość nawet nie czyta daty przydatności do spożycia a gdzie dopiero czytaliby oznaczenia względem podpowiedzianego miejsca utylizacji ... marnie to widzę :(
ODPOWIEDZ