Sposoby na oszczędzanie

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Macie jakieś sposoby na oszczędzanie?


Normalnie kupujemy szampony, które mają po 200-300 ml. od 5-50 zł za specjalistyczne.

Na Allegro są np. szampony do mycia włosów od 26 do 45 zł - w opakowaniach 5 litrów!! :)

Bardzo ekonomiczne rozwiązanie, nie sądzicie?
Kupowaliście takie?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Do tej pory kupowałam mydło w płynie w takich 5l bańkach, które potem mi służą na działce, do podlewania kwiatów, ale o szamponach nie pomyślałam...

Dzięki Dominiku za podpowiedź!

Proszki do prania kupuję u polskiego producenta chemii (Clovin) w opakowaniach 10 kg, podobnie kostki do zmywarki i inną chemię domową - wspieram polskiego producenta, ale jednocześnie tanio na tym wychodzę, a pranie i dom równie czysty, jak przy stosowaniu wcześniejszych specyfików.

Od dawna do porządków w kuchni używam po prostu wody z octem, tanio bardzo, zapach ulatnia się szybko a czyste blaty, okna i kuchenka- są radością dla oka.

No i kosmetyki kupuje na promocjach, często na stronach producentów, bo lubię polskie marki.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może rada bardziej dla Pań bo dla Panów chyba takiego wynalazku jeszcze nie ma. Wydaje mi się, że tak zwany "szampon do włosów w kostce" można uznać za wersję ekologiczną. Ja akurat mam włosów średniej długości trochę za kości policzkowe i sprawdza mi się to myśli całkiem nieźle. Nie wiem jak z dłuższymi włosami.
Generalnie z początku nie byłam bardzo zadowolona bo lubię jak mydło się pieni, a te aż tak mocno się nie pieni. Ale chyba też będzie to zależało od marki.
Warto samemu spróbować. Na pewno to super rozwiązanie na wyjazdy, takie mydło-szampon. Codziennie nie używam bo mieszam z zwykłym szamponem. Ale ogólnie starcza na długo.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2022, 12:31 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Skaza

Nieprzeczytany post

Przez siostrę zamawiam sobie mydło w takich pięciolitrowych baniakach na allegro i trzymam w piwnicy w szafie na zapas, ale pod tym względem o szamponach nie pomyślałem do tej pory. Ciekawy pomysł :-bd

A ten pomysł z szamponem w kostce również bardzo fajny :-bd
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 26 sty 2022, 21:38 Macie jakieś sposoby na oszczędzanie?


Normalnie kupujemy szampony, które mają po 200-300 ml. od 5-50 zł za specjalistyczne.

Na Allegro są np. szampony do mycia włosów od 26 do 45 zł - w opakowaniach 5 litrów!! :)

Bardzo ekonomiczne rozwiązanie, nie sądzicie?
Kupowaliście takie?
Nie, raczej są słabej jakości. Można się nabawić jakoś problemów skórnych jak ktoś wrażliwy.
Ja kupuję szampon Vichy bo póki co jako jedyny niweluje swędzenie i pieczenie skóry głowy, które się pojawią jak tylko używam jakiś czas innych.
Butelka szamponu 400 ml kosztuje około 70 zł ale starcza mi na kilka miesięcy, używam zamiennie z takimi zwykłymi.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, 14:38 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie zawsze mniejsza cena musi oznaczać znacznie gorszą jakość.
Wrażliwość skóry, wtedy to wiadomo, trudniej kombinować z oszczędzaniem.

Z ciekawości kupiłem z Aliexpress bezprzewodowe słuchawki za 15zł, z darmową wysyłką
W etui bateria, można nią doładować słuchawki,,, i o dziwo działają. O jakości nie będę się wypowiadał, ale sam fakt takiej ceny, gdzie w sklepie w Polsce takie są po 150zł - 1000zł robi wrażenie.
Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 28 sty 2022, 15:46 Nie zawsze mniejsza cena musi oznaczać znacznie gorszą jakość.
Wrażliwość skóry, wtedy to wiadomo, trudniej kombinować z oszczędzaniem.

Z ciekawości kupiłem z Aliexpress bezprzewodowe słuchawki za 15zł, z darmową wysyłką
W etui bateria, można nią doładować słuchawki,,, i o dziwo działają. O jakości nie będę się wypowiadał, ale sam fakt takiej ceny, gdzie w sklepie w Polsce takie są po 150zł - 1000zł robi wrażenie.
Obrazek
Niestety w 99% tak jest że bardzo niska cena daje słaba jakość.
Jakiś audiofil nawet by nie dotknął słuchawek za 15 zł.
A jeśli chodzi o bezprzewodowe to mam słuchawki za 80 i niestety rozłączamy się podczas rozmów telefonicznych więc potem nabyłem za 250 i są zdecydowanie lepsze. Nie ma zastrzeżeń.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2022, 16:03 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Produkty tej samej marki, którą znamy z mniejszych opakowań, nie muszą oznaczać zmiany jakości produktu - zmienione jest tylko opakowanie. A skoro opakowanie typu baniak jest jedno to ma to wpływ na cenę.

Chodzi mi o to że cena danego produktu to cena produktu i opakowania i marketingu, transportu itd. Dlatego produkt w mniejszej pojemności jest droższy niż jak kupujemy większa pojemność.

Zauważmy, że np przy ekonomicznych zakupach bardziej opłaca się patrzeć na cenę za kg czy za litr niż na cenę za sztukę.
Np za płyn do naczyń w butelce 300 ml musimy dać 5 zł, a za litrowe opakowanie 10 zł. To każdy potrafi sobie przeliczyć, że litrowe się bardziej opłaca. a przecież płyn w środku jest tej samej jakości. Różnica polega na cenie opakowania.

Podobnie jest np w kosmetykach gdy chcemy kupić kolejne opakowanie naszego ulubionego pudru do twarzy - cena nowego to 30 zł ale obok leży cena samego wkładu z pudrem, który możemy włożyć do poprzedniego opakowania to jedynie 20 zł... opakowania mimo, że z plastyku a jednak mają konkretną cenę.

Kiedy stoimy przed półką w sklepie i dostajemy oczopląsu od cen np kostek do zmywarki to warto popatrzeć, albo sobie samemu obliczyć na kalkulatorze w telefonie cenę za jedno pranie. Wtedy wiemy czy dana "promocja" faktycznie nią jest czy lepiej kupić produkt nie na promocji ale w niższej cenie za jedno pranie.

Wracając znowu do pudrów do twarzy, polecono mi kiedyś puder za 350 zł - powiedziałam sobie w duchu, że nigdy nie dam takich pieniędzy za puder.... ale to było za pojemność 30 g, co daje 11,6 za gram
W końcu zdecydowałam się na inny puder za 60 zł za 4 g, co daje 15 zł za gram....
czyli kierując się ceną za sztukę przepłaciłam...
Ale oczywiście jest jeszcze kwestia, czy w danym momencie mamy kwotę typu 350 zł na kosmetyk ;))

Ale wracając do oszczędzania. Ceny to jedno.
Ale w oszczędzaniu chodzi jeszcze o to, aby nie marnować produktu np przez wylewanie zbyt wiele na dłoń (szampon) czy płynu na gąbkę do mycia naczyń. Dlatego warto kupić sobie uniwersalne dozowniki z pompkami :-bd
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na co dzień używam innych słuchawek. Te za 15zł dają radę do słuchania audiobooków do poduszki, 20min i śpię.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Zastanawiałem się ostatnio czy znam jakiś sposób na oszczędność, ale oprócz ugotowania zupy w sporym garnku tak na kilka dni i nie zamawianiu gotowego jedzenia z dostawą do domu (np.pizzy) nic zbytnio nie przychodzi mi do głowy. Choć to ostatnie to oszczędność wyłącznie pieniędzy a nie czasu bo przygotowanie czegoś w kuchni zawsze trwa.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja też intensywnie nad oszczędnością myślę, szczególnie spodziewając się wyższego rachunku za prąd.

Od wielu lat kupujemy energooszczędne żarówki, więc tu oszczędzamy..
Mogę rzadziej korzystać z piekarnika, bo ten pobiera najwięcej prądu...
A zmywarkę i pralkę włączać na programy ekologiczne...

Pozostaje mi zmienić oświetlenie w przedpokoju na energooszczędne i ograniczyć prasowanie do niezbędnego minimum, np tylko przed wyjściem z domu (aby nie wkładać wyprasowanych rzeczy do szafy, bo i tak się pogniotą).

Na krany założyć takie nakładki napowietrzające wodę, które jednocześnie powiększają strumień a minimalizują jej zużycie. Częściej przykręcać kaloryfery zamiast otwierać okna z gorąca...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 29 sty 2022, 9:12 Ja też intensywnie nad oszczędnością myślę, szczególnie spodziewając się wyższego rachunku za prąd.

Od wielu lat kupujemy energooszczędne żarówki, więc tu oszczędzamy..
Mogę rzadziej korzystać z piekarnika, bo ten pobiera najwięcej prądu...
A zmywarkę i pralkę włączać na programy ekologiczne...

Pozostaje mi zmienić oświetlenie w przedpokoju na energooszczędne i ograniczyć prasowanie do niezbędnego minimum, np tylko przed wyjściem z domu (aby nie wkładać wyprasowanych rzeczy do szafy, bo i tak się pogniotą).

Na krany założyć takie nakładki napowietrzające wodę, które jednocześnie powiększają strumień a minimalizują jej zużycie. Częściej przykręcać kaloryfery zamiast otwierać okna z gorąca...
Niestety pewnie niewiele to pozwoli zaoszczędzić a rachunki będą rosły..
U nas idzie średnio zużycie 2200 kWh na rok.
Adam880

Nieprzeczytany post

Sposób na oszczędzanie ??

Często słysze,ze ludzie narzekają na mandaty. A np na piwo to ludzie mają ??

Więc jesli na alkohol mają to wystarczy nie kupować alkoholu a już mandatu nie będzie :).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Adam880 pisze: 01 lut 2022, 9:01 Sposób na oszczędzanie ??

Często słysze,ze ludzie narzekają na mandaty. A np na piwo to ludzie mają ??

Więc jesli na alkohol mają to wystarczy nie kupować alkoholu a już mandatu nie będzie :).

Czy za kupowanie alkoholu grozi mandat?
Skaza

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 01 lut 2022, 16:10
Adam880 pisze: 01 lut 2022, 9:01 Sposób na oszczędzanie ??

Często słysze,ze ludzie narzekają na mandaty. A np na piwo to ludzie mają ??

Więc jesli na alkohol mają to wystarczy nie kupować alkoholu a już mandatu nie będzie :).

Czy za kupowanie alkoholu grozi mandat?
Powinien ... jest zupełnie niepotrzebny dla naszego istnienia a powoduje szkód tyle, że głowa mała.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 01 lut 2022, 16:20
Aloes pisze: 01 lut 2022, 16:10
Adam880 pisze: 01 lut 2022, 9:01 Sposób na oszczędzanie ??

Często słysze,ze ludzie narzekają na mandaty. A np na piwo to ludzie mają ??

Więc jesli na alkohol mają to wystarczy nie kupować alkoholu a już mandatu nie będzie :).

Czy za kupowanie alkoholu grozi mandat?
Powinien ... jest zupełnie niepotrzebny dla naszego istnienia a powoduje szkód tyle, że głowa mała.
Prohibicja? Ale to już było.. no i nie wypaliło.
Skaza

Nieprzeczytany post

Byłbym w działaniu i zakazach o wiele bardziej surowy niż tamtejsi pomysłodawcy, ale jestem tylko zwykłym szarym obywatelem i nie miałbym szans w polityce także bez obaw bracie ;)
Jeśli ludzi chcą się tym niszczyć mają do tego prawo ich życie, ale gdyby to zależało wyłącznie ode mnie to alkoholu nie byłoby wcale i zaręczam Ci, że znalazłbym sposoby by nikt go bezkarnie nie produkował cichaczem :)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 01 lut 2022, 16:35 Byłbym w działaniu i zakazach o wiele bardziej surowy niż tamtejsi pomysłodawcy, ale jestem tylko zwykłym szarym obywatelem i nie miałbym szans w polityce także bez obaw bracie ;)
Jeśli ludzi chcą się tym niszczyć mają do tego prawo ich życie, ale gdyby to zależało wyłącznie ode mnie to alkoholu nie byłoby wcale i zaręczam Ci, że znalazłbym sposoby by nikt go bezkarnie nie produkował cichaczem :)
To że byś wprowadził prohibicję nie znaczy że ludzie by przestało pić. Poprostu wszystko by zeszlo do szarej strefy i ludzie sami by bimbrowali a także mafia.
Tak jak z narkotykami.
Pozatym czy Pan Jezus zakazał alkoholu czy też wodę w wino zamienił?
Ostatnio zmieniony 01 lut 2022, 18:20 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Możemy tak się przekomarzać dwa lata a i tak nic tym nie zdziałamy :) Pan Bóg dał ludziom wiele wiele możliwości i darów a, że my korzystamy z nich w zły sposób to wina tylko nas samych. Możemy odpowiadać wyłącznie za siebie i nie ulegać nadużyciom.
Adam880

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 01 lut 2022, 16:10
Adam880 pisze: 01 lut 2022, 9:01 Sposób na oszczędzanie ??

Często słysze,ze ludzie narzekają na mandaty. A np na piwo to ludzie mają ??

Więc jesli na alkohol mają to wystarczy nie kupować alkoholu a już mandatu nie będzie :).

Czy za kupowanie alkoholu grozi mandat?
nie ,ale jak ktoś nie umie korzystać z tego trunku to lepiej zeby nie kupował. Poza tym czytam ,ze łapią głownie alkoholików i celebryci też tak mają.
ODPOWIEDZ