Aktywność fizyczna dla seniorów

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej przez osoby starsze jest jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się pozwalające na podtrzymywanie zdrowia i sprawności w życiu codziennym, samodzielnym wykonywaniu czynności domowych czy swobodnym przemieszczaniu się. Już w 2008 roku Unia Europejska podkreśliła, że, regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiegać lub opóźniać występowanie licznych schorzeń, a także obniżyć o ok. 30% ryzyko zgonu w ogóle i o ok. 30 – 50% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Co ważne całkowite pozbawienie człowieka ruchu prowadzi do występowania chorób takich jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca, choroba naczyniowa mózgu prowadząca do udaru, choroby narządu ruchu, choroby nowotworowe oraz depresja.

jakakolwiek, nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest lepsza, niż żadna (!)"


ciąg dalszy: https://gcz.gdynia.pl/zdrowie-i-profila ... -seniorow/


Dziś pojawia się coraz więcej pomysłów na przyjemną, umiarkowaną aktywność dla seniorów, powstaje też coraz więcej miejsc, gdzie mogą wspólnie ćwiczyć i miło spędzić czas.
Zachęcam do dzielenia się różnymi pomysłami, które podpowiedzą seniorom jak ćwiczyć, by wyszło było to korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.


Jednym z fajnych pomysłów łączenia sportu i zabawy jest popularna ostatnio zumba, powstała też tzw. zumba gold, która poziomem jest dostosowana do seniorów, tak by nie była zbyt męcząca. Można poszukać grup w swoich okolicach lub korzystać z gotowych układów podanych w internecie i tańczyć w domu :)


ZUMBAGOLD : Dance With Me Tonight




Zumbagold: Bachata




Volare zumba

Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

poniewaz swego czasu chodzilam na joge, gdzie moglam rozciagnac miesnie i zrelaksowac sie przy muzyce, chce sie upewnic czy mozna to polecac
moje ulubione (ciach)
chodzilam tez na silownie, ale to musi byc zgrana grupka seniorow, korzystajaca nie w tych porach co agresywni mlodziency.

nie polecamy jogi na katolickim forum.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

A tu cały kanał poświęcony aktywności dla seniorów, oprócz tańca są ćwiczenia na kręgosłup z fizjoterapeutą, nordic walking, czyli spacery z kijkami, ale też porady dotyczące obsługi smartfonów

https://www.youtube.com/c/CentrumZdrowe ... /playlists



A tu nie zumba, ale wklejam, bo mi się spodobało :)

Boogie Woogie Seniors Couple

Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

świetny wątek!
Kiedyś z mężem chodziliśmy na tańce, wytrzymaliśmy całą zimę, od jesieni do wiosny, dla mnie to było bardzo przyjemne bo mam dryg do tańca.
sport mnie zawsze odstraszał, ale taniec zawsze pociągał...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Żebym tak się potrafil zmobilizować do czegoś, ale nie potrafie :(
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 25 lip 2022, 9:15 sport mnie zawsze odstraszał, ale taniec zawsze pociągał...
mam tak samo, nigdy nie przepadałam za jakimiś systematycznymi ćwiczeniami, a kiedyś postanowiłam się odchudzać i szukałam jakiejś formy aktywności, przy której wytrzymałabym dłużej, oprócz spacerów, rowerka stacjonarnego, spodobała mi się zumba i różne aktywności poprzez zabawę np. mini trampolina :). Ćwiczyłam tak kilka lat, a potem mi się już trochę znudziło. Mam nadzieję, że uda mi się w końcu znowu zmobilizować :)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Krzysiek pisze: 25 lip 2022, 12:44 Żebym tak się potrafil zmobilizować do czegoś, ale nie potrafie :(
Może chociaż do takiej aktywności się zachęcisz? :D





Zumbowo :)

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aktywność Jasia Fasoli jest w zasięgu moich mozliwosci @Hildegarda :) Musze trochę popatrzeć jak to robi i kto wie, może zaryzykuje ;)
Suena
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2022, 11:11
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

A słyszeliście o jakichś profesjonalnych trenerach, specjalizujących się w treningach osób starszych? Tak 70+ ?
Ostatnio zmieniony 29 lip 2022, 10:42 przez Suena, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze fizjoterapeuci pracują ze starszymi i mają odpowiednie do tego kwalifikacje.
Ale są przecież zajęcia na basenach, dostosowane do wieku, moja sąsiadka chodzi na basen regularnie na zajęcia.
Myślę, ze starsza osoba ma możliwości wykonywania każdych ćwiczeń, tyle że w swoim zakresie ruchów, albo lekko je poprawiając, wiadomo że zumba dla starszych nie wygląda jak zumba dla młodych. Po prostu dobrać sobie ćwiczenia, muzykę, zmotywować się i ćwiczyć.
Domy Kultury sprawdzić pod kątem zajęć...i już życie będzie miało więcej kolorów i ruchu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Trening Jasia również skazie bardzo odpowiada, ale dzisiaj plecy przeciążone to nawet jutro rano takiego nie dam rady ;)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Suena myślę, że każdy trener powinien mieć ogólną wiedzę w tym temacie, podobnie jak osoby po AWF. To nie są raczej jakieś treningi specjalne jak np. u sportowców, gdzie trening musiby być bardzo szczegółowo dopasowany, tak by były jak najlepsze efekty sportowe.
Ogólnie zalecane jest lekkie cardio, czyli np. spacery, basen, rower (jeśli zwykłe rowerki stacjonarne są niewygodne, to są też dostępne tzw. rowerki poziome ze specjalnym, wygodnym siedzeniem), bieżnia, różne formy ćwiczeń gimnastycznych, które starsza osoba jest w stanie wykonywać



Tu kolejny kanał z ćwiczeniami dla seniorów

Aktywny Senior

https://www.youtube.com/channel/UCU3G0H ... /playlists




A tu polski kanał Zumba Gold dla Seniorów



Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

No nie tylko taniec, ale jeszcze śpiew!!! no właśnie o tym mówiłam, dopasować muzykę i ruch aby sprawiało radość!! Super!!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zumba - Marlon Alves







Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

u nas basen polecaja mlodym i starym

Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
TofKrzysz
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2022, 14:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tymczasem ja pierwszy dzień na emeryturze i ... cały dzień przed komputerem, czyli głównie oglądanie filmów i zwiedzanie forów internetowych.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6836
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gratulujemy przejścia na emeryturę! A jak się znalazłeś na naszym forum?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

TofKrzysz pisze: 14 gru 2022, 14:26 Tymczasem ja pierwszy dzień na emeryturze i ... cały dzień przed komputerem, czyli głównie oglądanie filmów i zwiedzanie forów internetowych.
Witam i gratuluję również pierwszego dnia na emeryturze.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2022, 17:58 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ