Fizyka

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak sądzicie,czy prędkości dwóch takich samych aut, jadących z tą samą prędkością i zderzających się czołowo sumują się? Czy jest tak że gdy jadą 100km/h to siła zderzenia dla każdego z aut jest taka sama jak wtedy ,gdyby uderzyli w betonowy ,solidny mur z prędkością 200 km/h? Wypowiedzi np.Dtogowki na ten temat nieustannie mnie drażnią...
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

W szkole podstawowej i średniej uczą, że prędkości się sumują, ale jest to błąd, jakieś prawo Newtona.
Przy małych prędkościach, rzędu 100km/h nie widać błędu po zsumowaniu prędkości dwóch ciał, ale przy prędkościach dochodzących do prędkości światła już jest coś nie tak.
Na kanale Astrofaza było to omawiane, jest tam cykl filmów nie tylko o kosmosie jako takim.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2023, 20:15 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uważam ,że prędkości w żadnym razie się nie sumują...

Dodano po 1 minucie 19 sekundach:
Nota bene ,Dominik czy zawód magazyniera jest marny i mierny?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie należy oceniać kogoś po tym jak zarabia na chleb, a po tym czym się zajmuje po pracy zarobkowej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Bibliotekarz
Posty: 181
Rejestracja: 02 gru 2022, 13:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 69
Podziękowano: 129
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeżeli pędzę w stronę muru z prędkością 100 km/h, to zderzenie następuje z prędkością 100 km/h.
Jeżeli pędzę z prędkością 100 km/h na czołówkę z samochodem jadącym 80 km/h, to zderzenie u mnie następuje z prędkością 180 km/h i u niego także z prędkością 180 km/h.
To, że będę jeździł z prędkością poniżej 50 km/h (uważana za bezpieczną) nie sprawi, że nic mi się nigdy nie stanie, bo dla wszystkiego, co ma masę prędkości poruszania są relatywne, tj. sumują się lub różnicują.
Tylko przy prędkości światła tak się nie dzieje ale to dlatego, że światło nie ma masy i wykazuje dwoistą naturę korpuskularno-falową.

Nie ma tu nic poza czystą logiką i nie należy kierować się myśleniem życzeniowym. I nie powinno się rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

I tak. To, co opisałem to prawo Newtona...

Kiedyś próbowałem studiować fizykę na Uniwersytecie Szczecińskim...
"Zadziwiające, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała,
a jak niewielu swojego umysłu"
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bibliotekarz,uruchomimy wyobraźnię.
Niech na jezdni stoi super wytrzymała cienka i dużą szyba.auta jadą z dwóch stron tej szyby z takimi samymi prędkościami.Szyba jest oczywis Ccie jednakowo oddalona od każdego pojazdu..W momencie zderzenia ta niezniszczalna szyba (czy mur betonowy)pozostanie wszak na tym samym miejscu?Tak jak mur betonowe W momencie zderzenia szyba stoi w miejscu tak jak mur

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
Gdy auta są różne ipredkosci też to wtedy chodzi tylko o niuanse.Jako miłośnik fizyki pewnie to rozumiesz...

Dodano po 7 minutach 35 sekundach:
Obliczalem to stosując bardzo proste równania dotyczące zderzeń.Mam chyba trochę przewagi bo na studiach miałem 3 semestry wyższej fizyki
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Adam2, mamy na forum dział nazwany Kawiarenka, może zauważyłeś ją.
viewforum.php?f=1

Piszemy w Kawiarence o sprawach niezwiązanych z wiarą. Jutro przeniosę ten temat do
"Offtop, czyli mniej poważne rozmowy", który znajduję się w Kawiarence.

Na przyszłość zakładaj w Kawiarence tematy niezwiązane z religią.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Bibliotekarz
Posty: 181
Rejestracja: 02 gru 2022, 13:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 69
Podziękowano: 129
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie widzę tu ani problemu ani nieścisłości. Wszystko jest tak, jak napisałem wcześniej.
Prędkość samochodu 1 + prędkość ściany 0 km/h, z drugiej strony prędkość samochodu 2 + prędkość ściany 0 km/h. Zderzenia będą z mniejszą siłą ze ścianą z obu stron niż bezpośrednio pomiędzy autami bez ściany. Lub szyby, whatever. Proste.
Różnica w prędkościach jest o tyle istotna, że przy takowej pojazdy w momencie zderzenia bezpośredniego ze sobą nie pozostaną pośrodku tylko przemieszczą się w stronę, w którą porusza się szybciej jadący samochód (zakładając, że mają taką samą masę). Tylko przy tym murze tak nie będzie.

W rzeczywistości zderzenia pojazdów odbywają się bez ścian czy szyb. A taka teoretycznie możliwa sytuacja zmienia jedynie punkt odniesienia. I tak, to naprawdę prosta fizyka. I proste obliczenia.

Nie mam zamiaru się licytować. Fizyka opiera się na logice. Polecam, to fajny przedmiot. Nie tylko w szkołach wyższych.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2023, 22:53 przez Bibliotekarz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zadziwiające, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała,
a jak niewielu swojego umysłu"
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślałem , że przedstawiłem wszystko najprościej jak tylko można.No przecież jeśli w czasie zderzenia szyba pozostaje nieruchoma(niezależnie od przyczyny)to prędkość drugiego auta nie ma znaczenia!Fizyka polega przecież na tworzeniu takich modeli na mysleniu

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Wiesz do niedawna udzielałem korepetycji z matematyki studentom i uczniom szkół średnich.To moje hobby.Dobranoc!

Dodano po 15 minutach 43 sekundach:
Myślimy schematami(również o ludziach)Dobrym tego przykładem jest prosta zagadką :kij i piłka razem kosztują złotówkę i dziesięć groszy a kij jest droższy od piłki o złotówkę to ile kosztuje kija ile piłka?

Dodano po 17 minutach 14 sekundach:
A jakie ,które prawo Newtona Ci chodzi Bibliotekarz?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przedstawiłeś jasno, ale niestety to co piszesz jest błędne. Jeśli zaniedbamy zjawiska relatywistyczne (a tak należy zrobić przy prędkościach, o jakich mówimy), jest dokładnie tak, jak napisał @Bibliotekarz - prędkości sumują się. I oczywiście skutki zderzenia także.
Twoja argumentacja z szybą byłaby prawdziwa jedynie wówczas, gdyby przyjąć, ze odkształcenie jest jednakowe, a czas odkształcania (a więc i zatrzymania się samochodu) jest zerowy. Tymczasem dwukrotnie większa różnica szybkości powoduje dwukrotnie krótszy czas zatrzymania (a więc i dwukrotnie większe przeciążenie) co odpowiada dokładnie zwiększeniu obciążenia przy zderzeniu z murem w wyniku dwukrotnie większej prędkości samochodu.
C.B.D.U.
Rozpisać na wzorach?

A może to żart? Bo to, co napisałeś o szybie przypomina nieco paradoksy Zenona z Elei.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2023, 0:28 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek czas do całkowitego zgniotu jest w tym przypadku taki sam .Istotne jest ,że szyba,mur pozostaje w tym samym miejscu dla każdego z aut.Marek tu nie chodzi o wiarę,dowody ,oto. Ale o minimum...nie powiem czego...Ściana w chwili zero stoi w miejscu!!!Tak jak mur!!!I nie zmienia położenia do czasu rozproszenia energii kinetycznej pojazdów;które co prawda się sumują ale przecież dwukrotnie wydłuża się strefa zgniotu... Pozdrawiam!

Dodano po 14 minutach 55 sekundach:
Marek skadzes Ty u licha wytrzasnal te wzory!?Przecież powszechnie wiadomo(już w podstawówce), że dwukrotne zwiększenie prędkości powoduje czterokrotny(!)wzrost przyspieszenie czy tutaj raczej opoznieniaprrzy zderzeniu. Iprzyspieszenie(opóźnienie) i opóźnienie jest wszakże wprost proporcjonalne do kwadratu prędkości!Do kwadratu Marku...Tak samo energia kinetyczna wzrasta wtedy czterokrotnie.Cwicze ciągle umysł aby opóźnić Alzheimera.I babcia i mama go miały... Dobranoc!
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam2 pisze: 04 sty 2023, 1:02 Marek czas do całkowitego zgniotu jest w tym przypadku taki sam
Nie.
Marek skadzes Ty u licha wytrzasnal te wzory!?Przecież powszechnie wiadomo(już w podstawówce), że dwukrotne zwiększenie prędkości powoduje czterokrotny(!)wzrost przyspieszenie czy tutaj raczej opoznieniaprrzy zderzeniu.
Iprzyspieszenie(opóźnienie) i opóźnienie jest wszakże wprost proporcjonalne do kwadratu prędkości!Do kwadratu Marku..
Adamie, sprawdź proszę zanim coś napiszesz, bo po raz kolejny trochę się kompromitujesz - a mi nie sprawia przyjemności zawstydzanie Ciebie. .
Wzór na przyspieszenie (względnie opóźnienie) to a=delta v/t gdzie a to przyspieszenie, delta v to różnica prędkości, a t to czas.
Zalezność jest liniowa.
Pomyliło Ci się z wzorem na drogę w ruchu jednostanie przyspieszonym albo z energią.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2023, 1:08 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

A czy przy zderzeniach czołowych można mówić o ruchu jednostajnym prostoliniowym?Odnosisz się do procesu zderzenia a tam absolutnie nie ma jednostajności.W żadnym razie pewnie musiałeś kiedyś gwałtownie hamować:nie czułeś najpierw opóźnienia a potem przyspieszenia ciała?

Dodano po 6 minutach 33 sekundach:
I na dobranoc .No trochę że zmęczenia pokrecilem przy ruchu jednostajnym prostoliniowym nie ma przyspieszenia.Jak sama nazwa wskazuje.Trzeba zasnąć
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pozorne "przyspieszenie ciała" po opóźnieniu to znane zjawisko i nie ma nic wspólnego z fizyką - raczej z fizjologią. Zna to każdy podrózujący pociągniem - kiedy pociąg hamuje czuje się opóźnienie, a kiedy stanie, jest pozorne odczucie szarpnięcia w drugą stronę (przyspieszenia). Wynika z napięcia mięśniowego, którym przeciwstawiamy się opóźnieniu - kiedy opóźnienie ustaje, naszej ciało reaguje z opóźnieniem. "Szarpią" nasze własne mięśnie.
Teoretycznie minimalną reakcję mogłyby przy zwykłym hamowaniu spowodować opony (ich sprężystość), ale byłoby to niewyczuwalne. I oczywiście bez związku z wypadkiem.
No i wreszcie: nawet gdyby taka nieistniejąca reakcja przyspieszenia istniała, nie miałaby żadnego praktycznego wpływu na zniszczenia. Zupełnie nie ta skala.

Podsumowując:
  • przy zderzeniu czołowym prędkości jak najbardziej się sumują
  • przeciążenie jest dwukrotnie (średnio) większe przy zderzeniu czołowym pojazdów jadących z dną prędkością niż przy uderzeniu w mur samochodu jadącego z tą samą prędkością
  • wyzwolona energia (nie przyspieszenie!) jest proporcjonalna do kwadratu delta prędkości, a więc czterokrotnie wyższa niż przy wjechaniu w mur
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niemniej jednak uważam ,że twoje wzory nie nadają się do opisu zderzeń.Znow się poprawię :miałeś na myśli ruch jednostajnie przyspieszony lub opóźniony

Dodano po 7 minutach 58 sekundach:
I znów:nie wiadomo o czym piszemy...Gdybyś zechciał vzrozumiec ,że prędkości się nie sumują(takie same auta i pradkosci)temat byłby dawno zamknięty.Cos nieruchomego sprawia ,że auto ulega zgnieceniu ...coś nieruchomego twardego.Zdwoch stron taka samą siłą,no co w tym niejasnego?Nieruchomy mur nie ma prędkości...Dobranoc!Wiesz,zawsze lubiłem fizykę.Na maturalnym mam bdb a i na studiach byłem niezły dlatego wiem ,że w tak bajecznie prostym zagadnieniu się nie mylę.Trzeba zamknąć temat Dobranoc!
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Starałem się być delikatny, mimo Twoich aroganckich odzywek, ale nie poradzę - cóż, chcesz się dalej ośmieszać - trudno.
Dla mnie dalsza rozmowa nie ma potencjału.
EOT
Ostatnio zmieniony 04 sty 2023, 2:01 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 4 razy.
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Moi drodzy ,oto dlaczego zacząłem ten temat .Często nawet znane czy wykształcone osoby twierdzą ,tak jak Marek. Myślalem, że się trochę pośmiejemy , pobawimy. Coz....


Tutaj zadecydowała niestety grubość muru...Dwa auta ta samą predkosc uderzają w tym samym momencie w dwie przeciwne strony grubego muru. Czy wtedy prędkości też się sumują? ale gdy twardy mur ma grubość kartki papieru ooo to wtedy prędkości się sumują...😞
Adam2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Istnieje od jeszcze możliwość,że niedokładnie przedstawiłem problem.Oczywiste jest dla mnie ,że gdy każde z aut jadących na siebie ma prędkość 100km/h,to zbliżają się do siebie z prędkością 200 km/h.To jest jasne. Skutek zderzenia aut ze sobą nie jest jednak taki sam (dla każdego auta),jaki byłby przy zderzeniu z murem któregoś z aut z prędkością 200km/h ! Najłatwiej chyba porównać energię klimatyczne...

Dodano po 33 sekundach:
Kinetyczne

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
Wiecie takie dyskusyjki mają dla mnie sens wtedy ,gdy w centrum jest zagadnienie,problemów a nie kto ma rację.My nie naukowcy.Chyba...?

Dodano po 21 sekundach:
Problemik
ODPOWIEDZ