Odnowa w Duchu Świętym

Poznajmy bogactwo wspólnot i ruchów w Kościele
Awatar użytkownika
Magnolia
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1693
Podziękowano: 1916
Nieprzeczytany post

Odnowa w Duchu Świętym w Kościele katolickim, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Jest to wysoce zróżnicowany zespół jednostek i grup podejmujących różne działania, często od siebie niezależne, na różnym etapie rozwoju i o różnorodnie rozłożonych akcentach. Te osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele” (fragment preambuły Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej - ICCRS).

Obrazek

Odnowa w Duchu Świętym (nazywana też Odnową Charyzmatyczną) pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który nie jest tylko teoretycznym pojęciem, ale Kimś bliskim. Większość członków ruchu charyzmatycznego to osoby, które w pewnym momencie swojego życia zrozumiały, że ich dotychczasowe, czysto formalne chrześcijaństwo, jest namiastką życia w Bogu. To, co dotychczas budziło ich niechęć i znudzenie - modlitwa, lektura Pisma Świętego, sakramenty - zaczynało być fascynującą przygodą, „motorem” napędzającym życie. Spotkania otwarte odbywają się zwykle co tydzień. Jest w nich miejsce na żywą, spontaniczną modlitwę wspólnotową (charakterystyczny element ruchu charyzmatycznego), rozmowy w małych grupach i katechezę.

Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie ograniczają się tylko do troski o własny wzrost duchowy, ale prowadzą wiele akcji ewangelizacyjnych, m.in. na ulicach miast i w zakładach karnych, pomagają przygotowywać młodzież do bierzmowania. Z Odnowy wywodzi się wielu kleryków i katechetów. Celem Odnowy nie jest stworzenie ujednoliconego ruchu o ścisłej strukturze, ale uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej. Powstała jednak struktura, dzięki której wspólnoty mogą wymieniać między sobą doświadczenia, organizować ogólnopolskie akcje, prowadzić domy rekolekcyjne i utrzymywać kontakty z ruchem charyzmatycznym na świecie.

Znacznie więcej można przeczytać tu:
https://opoka.org.pl/biblioteka/D/DS/odnowa_info1.html
https://deon.pl/wiara/duchowosc/5-celow ... tym,446795
https://parafiazarow.pl/odnowa-w-duchu- ... je-ogolne/
W każdym położeniu dziękujcie 1 Tes 5, 18
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 165
Podziękowano: 504
Nieprzeczytany post

PCH24 jest dość kontrowersyjne, ale tym razem mają 100% racji:
https://pch24.pl/tajne-spotkanie-polski ... oprowadzi/

„Dlatego też zapraszam na spotkanie liderów Kościoła (biskupi, pastorzy, prezbiterzy, pasterze wspólnot, liderzy służb, liderzy diakonii, inne osoby pełniące służbę przewodzenia)"
Trochę dziwne, że umieszcza się biskupów Kościoła jako jednych z "liderów" na równi z pastorami itp. NIE jest to ekumenizm według zaleceń Kościoła katolickiegi (ani przedsoborowych, ani z SOboru Watykańskiego II, ani z dokumentów wydanych przez papieży już po SVII.
Spotkanie jest organizowane przez środowisko CHARIS - które nie po raz pierwszy ma, delikatnie mówiąc, problemy z ortodoksją.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 134
Nieprzeczytany post

Czy Odnowa ma swoje źródło w KZ (Kościół Zielonoświątkowy) ? Chodzi mi o to czy to miała być katolicka wersja tego jak się modlą zielonoświątkowcy?

jak dla mnie takie ruchy są fajne, ale mają w sobie też coś, co mnie nie przekonuje. Fajna jest ta spontaniczność w modlitwach, nacisk na relację z Duchem świętym, ten flow jakiemu wierzący dają się ponosić w trakcie uwielbienia, śpiewy. Myślę, że pod względem duchowości to jest ta bardziej świadoma część Kościoła i wiem, że czasami to naprawdę działa, czasami dochodzi do uwolnień, uzdrowień (nawet jedno takie spektakularne uwolnienie z nałogu od heroiny udostępniałam w świadectwach nawrócenia).
Jednak są rzeczy, które nie bardzo mnie przekonują takie jak np. modlitwa językami, ale też duży nacisk na charyzmaty, cuda, uzdrowienia, potrzeba doświadczania czegoś ponadnatauralnego, a w związku z charyzmatami, potrzeba jakiejś wyjątkowości, czasami może to prowadzić w stronę niezdrowych zachowań i w stronę takich ruchów jak Toronto Blessing.

ja się cały czas modlę o rozum i nie mogę się doprosić :D
"Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.
Przeciw takim cnotom nie ma Prawa" Ga 5:22
ODPOWIEDZ