Wspólnoty dla studentów

Poznajmy bogactwo wspólnot i ruchów w Kościele
Malina
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2021, 17:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 5

Nieprzeczytany post

Hej,
Piszę może z trochę dziwnym tematem, ale nie byłam nigdy w żadnej wspólnocie chrześcijańskiej i kompletnie nic o nich nie wiem i nie mam od kogo za bardzo się dowiedzieć. Otóż za niedługo przeprowadzam się do większego miasta. Jeszcze jest trochę czasu do tego, ale powoli myśle już o jakiejś wspólnocie. Nasluchałam się, że wspólnota to podstawa wiary i że każdy powinien być w jakiejś wspólnocie, ale ja nawet nie wiem jakie są i co w ogóle tam się robi. Znam tylko tzw Oazę, ale nie za bardzo do mnie przemawia, bo ja nie lubię śpiewać ani tańczyć :) Zależałoby mi na tym, aby bardziej zgłębić Pismo Święte, chciałabym żeby ta wspólnota była właśnie na tym oparta tzn. na czytaniu Pisma i dzieleniu się nim między sobą. Mam więc pytanie, czy znacie może jakiś rodzaj wspólnoty, który będzie właśnie zbliżony do tego o czym napisałam lub możecie ogólnie zarysować mi co na takich wspólnotach można robić i na czym właściwie one polegają?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6846
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dla Studentów jest dedykowane Duszpasterstwo Akademickie. Ale żeby przekonać się jak tam wyglądają spotkania to po prostu trzeba tam pójść, nowi są przyjmowani życzliwie, więc nie ma obaw. nie ma też obowiązku ze musisz od razu po pierwszym spotkaniu się zdeklarować. Generalnie we wspólnocie powinna panować wolność, chęć rozwoju duchowego, kapłan jako kierownik duchowy, powinni się jednoczyć przy Eucharystii, pochylać się nad Słowem Bożym.

Możesz też poszukać grupy skupionej na wolontariacie, bo to bardzo rozwija w miłości do bliźniego.

Są też grupy np przygotowujące do corocznych spotkań Taize, opierające się na modlitwie kanonami.

Myślę, ze w tym dużym mieście, rozejrzyj się na mapie jakie masz parafie wokoło, wejdź na strony parafialne i zwykle tam będą informacje, jakie są grupy w jakiej parafii.
Powodzenia!

u mnie w parafii jest taki wybór:
Obrazek
Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ma_ga
Posty: 53
Rejestracja: 12 maja 2022, 11:05
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 37
Podziękowano: 47
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przy niemal każdym zakonie lub parafii w miastach akademickich najczęściej jest wspólnota dla studentów tj duszpasterstwo akademickie. Do każdego przemawia inny rodzaj duchowości, więc można szukać swojego miejsca. Ja osobiście byłam we wspólnocie akademickiej u karmelitów bosych i polecam. Ale wiem też że nie każdy tam się odnajdzie.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2023, 22:22 przez ma_ga, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Hej
Od października idę na studia do całkiem nowego miasta. Zamierzam zapisać się do duszpasterstwa akademickiego i już jedno sobie "wybralam". Do tej pory jednak myślałam że żeby być we wspólnocie to trzeba po prostu przyjść na jakieś spotkanie tej wspólnoty i później to się jakoś potoczy, ale chyba się myliłam bo na profilu na fb tego duszpasterstwa jest jakieś ogłoszenie, że organizują jakiś wyjazd adaptacyjny dla ludzi którzy chcą dołączyć od nowego roku akademickiego do tej wspólnoty. Mnie niestety nie stać na taki wyjazd :( może ktoś się orientuję czy jak nie pojadę na to to nie mogę być w tej wspólnocie?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6846
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kaju, a może zapytaj we wspólnocie czy mają środki aby cię zabrać darmowo? Bo chcesz być we wspólnocie ale nie stać cię na wyjazd.
Czasem znajdzie się sponsor, albo mają na to środki. W każdym razie to są pytania do lidera/kapłana opiekuna takiej wspólnoty. On najlepiej ci odpowie, zadaj te pytania na Fb.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Znaczy finanse to nie jest jedyny powód, ale też to, że termin tego wyjazdu przypada na dni kiedy planuję z rodzicami przeprowadzkę. Wiem, że pewnie by się zgodzili jakbym ich przypadła do muru, ale nie chce tego robić bo jednak biorą urlop na te dni w pracy aby mi pomóc z tym
Chodzi mi głównie o to czy jeśli nie pojadę na taki wyjazd to nie mogę dołączyć do wspólnoty i czy mogę po prostu pójść na spotkania jakiejś wspólnoty tak z marszu bez uprzedzenia?
Ostatnio zmieniony 18 sie 2023, 10:59 przez Kaja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6846
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wyjazdy na pewno nie są obowiązkowe, są opcją dodatkową. Udanej przeprowadzki
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ