Jednorodzony

Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus, Duch Święty
Awatar użytkownika
rudy102
Posty: 54
Rejestracja: 21 lut 2021, 10:55
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 4

Nieprzeczytany post

Możecie mi powiedzieć o co chodzi z tym Jednorodzonym?
Co oznacza słowo jednorodzony? Na mszy tak ksiądz mówił.

I dlaczego w kolędzie Pójdźmy wszyscy do stajenki jest
Witaj Jezu nam zjawiony;
witaj dwakroć narodzony,
raz z Ojca przed wieków wiekiem,
a teraz z Matki człowiekiem.

Czy nie jest to sprzeczne?
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jednorodzony to tyle co jedyny.
J 1:14 "A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
J 1:18 "Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył."
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Te dwakroć narodzony to chyba znaczy że po zmartwychwstaniu jest to drugie narodzenie.
Hendi

Nieprzeczytany post

Pawełek0799 pisze: 14 wrz 2022, 13:12 Te dwakroć narodzony to chyba znaczy że po zmartwychwstaniu jest to drugie narodzenie.
Rudy102 napisał, że chodzi o coś innego:

raz z Ojca przed wieków wiekiem,
a teraz z Matki człowiekiem.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2023, 13:06 przez Hendi, łącznie zmieniany 1 raz.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 12 wrz 2022, 21:01 Jednorodzony to tyle co jedyny.
J 1:14 "A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
J 1:18 "Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył."
Doprecycyzujmy Monogenes JEDYNY POTOMEK , Jedynak ktoś to posiadał dawce swego życia. Jedyny w j greckim to Monos.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sztuczny podział pomiędzy "Jedynakiem" a "Jedynym potomkiem". To synonimy.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 30 cze 2023, 10:47 Sztuczny podział pomiędzy "Jedynakiem" a "Jedynym potomkiem". To synonimy.
Kiedy przymiotnik Monigenes jest używany w kontekście osób, to zawsze zawiera ideę pochodzenia ,posiadania kogoś kto był jego dawcą życia . Czy mógłbyś podać chociaż jeden werset biblijny gdzie Bóg Ojciec został nazwany Monogenes ?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze: co to ma do rzekomego podziału pomiędzy jednorodzony a jedynak, jaki usiłowałeś tu zrobić?
Po drugie: w świetle Pisma to oczywiste, że Bóg Ojciec nie jest jednorodzonym (czy jedynakiem) skoro nikt Go nie zrodził. Jezus (a właściwie - II Osoba Boska) został zrodzony przez Ojca jako jedynak (czy jednorodzony). Gdzie tu jakaś kwestia?

Przykro mi, ale to, co usiłujesz uprawiać to jest "lingwistyczne Bible twisting" - wykręcanie znaczeń by udowodnić z góry przyjętą tezę.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 lip 2023, 10:21 Po pierwsze: co to ma do rzekomego podziału pomiędzy jednorodzony a jedynak, jaki usiłowałeś tu zrobić?
Po drugie: w świetle Pisma to oczywiste, że Bóg Ojciec nie jest jednorodzonym (czy jedynakiem) skoro nikt Go nie zrodził. Jezus (a właściwie - II Osoba Boska) został zrodzony przez Ojca jako jedynak (czy jednorodzony). Gdzie tu jakaś kwestia?

Przykro mi, ale to, co usiłujesz uprawiać to jest "lingwistyczne Bible twisting" - wykręcanie znaczeń by udowodnić z góry przyjętą tezę.

Przymiotnik Monogenes “jednorodzony” niesie z sobą informację o byciu czyimś potomkiem – jedynym bądź jedynym w swoim rodzaju. A skoro potomkiem, to kimś kto miał początek istnienia, kto został zrodzony jako jedyny bądź jedyny w swoim rodzaju. Taka właśnie ma znaczenie owy termin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 02 lip 2023, 14:09 A skoro potomkiem, to kimś kto miał początek istnienia
Nic podobnego, nie ma takiego wynikania. Po co tę samą manipulację kopiujesz w dwu wątkach na raz? ;)
Odpowiedziałem Ci w tym drugim.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 lip 2023, 14:49
Petroniusz pisze: 02 lip 2023, 14:09 A skoro potomkiem, to kimś kto miał początek istnienia
Nic podobnego, nie ma takiego wynikania. Po co tę samą manipulację kopiujesz w dwu wątkach na raz? ;)
Odpowiedziałem Ci w tym drugim.
Doczytaj proszę co napisałem Jednorodzony i Jedyny ,więc nie przekręcę moich słów. Dla uściślenia czy Monogenes i Monos to to samo jak sugerujsz. ? Czy Jezus jako Potomek Boga jest tym który nie jest potomkiem nikogo czyli tym Jedynym Bogiem? 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jezus ma Ojca, nie wiedziałeś? I tak, jest Jedynym Bogiem.
Dyskutujesz jak widzę z nauką, z którą się nie zaznajomiłeś.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 lip 2023, 9:20 Jezus ma Ojca, nie wiedziałeś? I tak, jest Jedynym Bogiem.
Dyskutujesz jak widzę z nauką, z którą się nie zaznajomiłeś.
Ja doskonałe przeciwnie do ciebie wiem że Jezus ma nad sobą Ojca który jest jego Bogiem, jak to określa Jezus tylko Bóg Ojciec jest jedynym prawdziwym Bogiem .

Ew Jan 17:3

A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś.

Użyty w tym wersecie adiectivum Monos w słownikach jest definiowane jako : tylko jeden nie mający sobie równego ,więc skoro Pan Jezus nazywa swego Ojca jedynym Bogiem to sam nie może on być jednocześnie tym jedynym Bogiem . Kto cię tak wprowadził w błąd jakoby Monogenes i Monos były synonimami ? Chętnie zapoznam się z taką tezą więc podaj proszę Słownik + autora,do tego możesz dorzucić jakiś przykład z Bibli 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

J 17,2 Było już na forum kilka razy. Pytam forumowiczów: naprawdę mam odpowiadać kolejny raz na to samo? :)
Jednorodzony oznacza jedyny narodzony. Czego nie rozumiesz, @Petroniuszu ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Również przeciwnicy Jezusa z Ewangelii (J 8, 51-59) lepiej od Niego samego “wiedzieli”, kim On jest naprawdę.
Ewangelia jest pełna przykładów, ze faryzeusze "wiedzieli lepiej". ;)

Niepojętą jedność Jezusa z Ojcem podkreśla również słowo Ewangelii (J 14, 7-14) na temat skuteczności naszych modlitw. Na ogół brzmią nam w uszach słowa Pana Jezusa, że o cokolwiek będziemy prosić Ojca, da nam w imię Jego (J 16,23). Ojciec wysłuchuje naszych modlitw ze względu na swojego Syna. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi, że również On sam wysłuchuje naszych modlitw, a to ze względu na swojego Ojca: “O cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą u Syna”. Bo Syn jest jedno z Ojcem, cały oddany swojemu Ojcu, ale zarazem równy Mu w Bóstwie i wszechmocy.
O. Jacek Salij OP
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 06 lip 2023, 8:50 J 17,2 Było już na forum kilka razy. Pytam forumowiczów: naprawdę mam odpowiadać kolejny raz na to samo? :)
Jednorodzony oznacza jedyny narodzony. Czego nie rozumiesz, @Petroniuszu ;)
Tutaj na forum jestem od niedawna więc wskaż mi linka gdzie o tym było dokładnie pisane 😉 pytanie dotyczyło Ew Jan 17: 3 a nie 17: 2 , to tak dla ścisłości. Czy dla ciebie przymiotnik Jedny ( Monos ) tak naprawdę wcale nie musi oznaczać Jednego nie mającego sobie nikogo równego? Czyżbyś chciał podważyć grecystów którzy przymiotnik Monos definiują tak jak to napisałem?

Co to znaczy że Bóg i Ojcec Jezesa jest Jedynym prawdziwym Bogiem ?

Zrodzenie przez Boga jest synonimem czasownika Stworzyć - podwłać coś do istnienia więc z czym masz problem?

Dodano po 16 minutach 14 sekundach:
Magnolia pisze: 06 lip 2023, 10:52 Również przeciwnicy Jezusa z Ewangelii (J 8, 51-59) lepiej od Niego samego “wiedzieli”, kim On jest naprawdę.
Ewangelia jest pełna przykładów, ze faryzeusze "wiedzieli lepiej". ;)

Niepojętą jedność Jezusa z Ojcem podkreśla również słowo Ewangelii (J 14, 7-14) na temat skuteczności naszych modlitw. Na ogół brzmią nam w uszach słowa Pana Jezusa, że o cokolwiek będziemy prosić Ojca, da nam w imię Jego (J 16,23). Ojciec wysłuchuje naszych modlitw ze względu na swojego Syna. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi, że również On sam wysłuchuje naszych modlitw, a to ze względu na swojego Ojca: “O cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą u Syna”. Bo Syn jest jedno z Ojcem, cały oddany swojemu Ojcu, ale zarazem równy Mu w Bóstwie i wszechmocy.
O. Jacek Salij OP
Nowacjan

Skoro On oznajmił «jedno», niech więc heretycy zrozumieją, że nie powiedział «jednym». Wyraz jedno ma rodzaj nijaki, wobec czego wskazuje na jednomyślność, ***a nie na jedność osób.***
[…] Co więcej, kiedy On powiedział jedno, odnosiło się to do zgody, do jedności sądu, do samej więzi miłości, gdyż Ojciec i Syn faktycznie są jedno w zgodzie, w miłości i w przywiązaniu’ (De Trinitate [O Trójcy], rozdział 27)”.

Ew Jan 10:30. ἐγὼ καὶ ὁ πατὴρ ἕν ἐσμεν.

Ja i Ojciec jedno jesteśmy.

Gdyby chodziło o sen jedyny bytem ,wówczas Jan użyłbyby przymiotnika :
εἷς - jednym ( przymiotnik w mianowniku lp rodzaj męski

Ew Jana 17:22

《ἵνα ὦσιν ἓν καθὼς ἡμεῖς》

A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś,《 aby byli jedno》, jak my jedno jesteśmy.

καθὼς : przysłówek używa się w porównaniach , tłumaczy się jako - podobnie jak ,tak jak .

podręczny slownik Grecko-Polski NT wyd Vocatio str 160

Zatem bycie jedno z Jezusem i Ojcem nie oznacza bycie jednym bytem .
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Są ludzie, którzy używają słownika, by lepiej zrozumieć tekst biblijny.
I są inni, którzy używają go, by zaciemnić proste biblijne przesłanie, szpanując słowami ze słownika (które zresztą nie udowadniają tego, co usiłują włożyć w tekst biblijny). Niestety, należysz do tego drugiego rodzaju.

I w dodatku dyskutujesz z nauką, której nie znasz (czyli z wymyślonym przez siebie chochołem).
Przykład:
Gdyby chodziło o sen jedyny bytem ,wówczas Jan użyłbyby przymiotnika :
εἷς - jednym ( przymiotnik w mianowniku lp rodzaj męski
Kto kiedykolwiek twierdził, że Ojciec i Syn są jednym bytem?!!!! :)

NAJPIERW zapoznaj się z nauką o Trójcy, a POTEM z nią dyskutuj.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2023, 20:44 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 lip 2023, 20:42 Są ludzie, którzy używają słownika, by lepiej zrozumieć tekst biblijny.
I są inni, którzy używają go, by zaciemnić proste biblijne przesłanie, szpanując słowami ze słownika (które zresztą nie udowadniają tego, co usiłują włożyć w tekst biblijny). Niestety, należysz do tego drugiego rodzaju.

I w dodatku dyskutujesz z nauką, której nie znasz (czyli z wymyślonym przez siebie chochołem).
Przykład:
Gdyby chodziło o sen jedyny bytem ,wówczas Jan użyłbyby przymiotnika :
εἷς - jednym ( przymiotnik w mianowniku lp rodzaj męski
Kto kiedykolwiek twierdził, że Ojciec i Syn są jednym bytem?!!!! :)

NAJPIERW zapoznaj się z nauką o Trójcy, a POTEM z nią dyskutuj.

Czy ty uwasz że Bóg sie dzięki na osobę i tytuł? Czy człowiek i ludzka osoba to dwa różne byty ? 😄 osoba = natura

Gdybyś miał przynajmniej podstawowe pojecje o grece biblijnej to do tak płytkich wnioskow byś nie doszedł Ew Jan 10: 30 nie mowi o naturze gdyż rzeczownik ἡ φύσις jest rodzaju żeńskiego wiec i tego wymaga gramatyka aby przymiotnik byl rodzaju żeńskiego a nie nijakiego jak to jest w tekście greckim 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kolejny popis nieznajomości nauki o Trójcy, którą usiłujesz atakować. Ignorancja maskowana przepisywanymi ze słownika słowami greckimi. Twierdzenie, jakoby Ojciec i Syn byli tą samą osobą, to nie nauka o Trójcy, tylko herezja zwana modalizmem.
Najpierw się poducz, a potem dyskutuj o tym, o czym póki co nie masz pojęcia. Tak w każdym razie byłoby uczciwiej.

Oczywiście, jest możliwość, ze tę naukę znasz, ale świadomie ją przekręcasz, żeby było łatwiej dyskutować. Ale o taką nieuczciwość nawet ja Cię nie podejrzewam.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2023, 23:49 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany