Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem ?

Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus, Duch Święty
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zostało mi zadane pytanie dnia:

Dlaczego Bóg ma tylko jednego Syna, przecież mógł mieć ich więcej?

Przyznam się ze nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a Wy?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdyby byli dwaj ziemscy Jezusowie to by raczej nie było jednego Boga by w czterech osobach.
Ludzie wierzyli by w dwóch bogów. Trudniej byłoby uwierzyć że dwaj Jezusowie to jeden Bóg.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Bo tak Bóg to zaplanował. Jakiś inna odpowiedź może być?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, ale dlaczego?
,,, I tak można setki pytań ułożyć.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Gor
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2021, 6:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 27
Podziękowano: 38
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 10:18 Dlaczego Bóg ma tylko jednego Syna, przecież mógł mieć ich więcej?
Ja sobie myślę tak :
Bóg jest poważny i nie musi dwa razy robić czy potwierdzać tego samego
Przysłał swojego Syna w konkretnym celu - cel został zrealizowany - dostaliśmy wskazówki, nauki, odkupienia.

reszta należy do nas

jak dla mnie nie ma potrzeby robić tego ponownie, bo nic więcej już i tak nie da się człowiekowi dać, i nic więcej człowiek nie potrzebuje.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

@DariuszJ
@Marek Piotrowski

a Ty co byś odpowiedział?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 07 kwie 2022, 11:16 Tak, ale dlaczego?
,,, I tak można setki pytań ułożyć.
Dlatego to jest głupie pytanie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 07 kwie 2022, 12:31
Dominik pisze: 07 kwie 2022, 11:16 Tak, ale dlaczego?
,,, I tak można setki pytań ułożyć.
Dlatego to jest głupie pytanie.
Dlaczego głupie? Bo sam takiego nie miałeś?
Pytanie jak pytanie, na pewno wymaga zastanowienia i znajdzie się odpowiedź.

Poprzez Objawienie zawarte w Biblii odkrywamy Boga takiego jakim nam się objawił - Boga Ojca, Syna i Ducha św.

Ale odpowiedź dlaczego jest jeden Syn zapewne jest pytaniem, które odpowiedź poznamy zapewne w wieczności.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 12:43
Aloes pisze: 07 kwie 2022, 12:31
Dominik pisze: 07 kwie 2022, 11:16 Tak, ale dlaczego?
,,, I tak można setki pytań ułożyć.
Dlatego to jest głupie pytanie.
Dlaczego głupie? Bo sam takiego nie miałeś?
Pytanie jak pytanie, na pewno wymaga zastanowienia i znajdzie się odpowiedź.

Poprzez Objawienie zawarte w Biblii odkrywamy Boga takiego jakim nam się objawił - Boga Ojca, Syna i Ducha św.

Ale odpowiedź dlaczego jest jeden Syn zapewne jest pytaniem, które odpowiedź poznamy zapewne w wieczności.
Nie, dlatego że w ten sposób można zapytać o wszystko. Tak jak napisał Dominik.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 11:43 @DariuszJ
@Marek Piotrowski

a Ty co byś odpowiedział?
Odpowiedziałbym, że Chrystus przyszedł na świat, aby przez swoją śmierć nas zbawić:
Nauka to zasługująca na wiarę i godna całkowitego uznania, że Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników, spośród których ja jestem pierwszy
1 Tm, 1,15

Dlatego Jezus jest jedynym Synem Ojca. Nie było zatem potrzeby by Bóg miał więcej dzieci.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 11:43 @Marek Piotrowski

a Ty co byś odpowiedział?
... że nie mam bladego pojęcia :)

Poza tym pamiętajmy, że określenie "Syn" w stosunku do Drugiej Osoby Trójcy Świętej jest antropomorfizmem. Bardzo trafnym, ale jednak to nie to samo co u ludzi.
amarwer

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 kwie 2022, 10:18 Zostało mi zadane pytanie dnia:

Dlaczego Bóg ma tylko jednego Syna, przecież mógł mieć ich więcej?

Przyznam się ze nigdy się nad tym nie zastanawiałam, a Wy?
Wydaje się, że błąd tkwi trochę w samym pytaniu. Bóg nie tyle ma Syna, co Bóg JEST SYNEM. Jest też OJCEM. i DUCHEM. To pytanie sugeruje, jakby w pewnym momencie Bóg powołał do życia Swego Syna, że Syn pojawia się po Ojcu (naturalna kolejność stworzenia). Ale nie w tym przypadku. Od początku, czy raczej od zawsze (Bóg nie ma początku :) był Ojciec, był Syn i był Duch Święty. Dlaczego jeden Syn? A dlaczego jeden Duch? To Bóg. Taki jest, czy może taki zechciał się nam objawić. Nie żebym uważała, że coś ukrywa. Chodzi mi o to, że On to Bóg, a my jesteśmy Jego stworzeniem. Jak moglibyśmy Go w pełni pojąć i zrozumieć? :) Nie ogarniemy swym umysłem, aparatem pojęciowym Trójcy Świętej. Niektórzy święci zbliżają się do tej tajemnicy bardziej niż pozostali ludzie. Ale nawet oni tego zagadnienia w pełni nie rozwikłali. Bo niby jak? On to Stworzyciel wszystkiego, Pan nad pany, Alfa i Omega. Bóg. A my. Owszem korona stworzenia, ale nikt więcej nad stworzenie :)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 07 kwie 2022, 17:02 Wydaje się, że błąd tkwi trochę w samym pytaniu. Bóg nie tyle ma Syna, co Bóg JEST SYNEM. Jest też OJCEM. i DUCHEM. To pytanie sugeruje, jakby w pewnym momencie Bóg powołał do życia Swego Syna, że Syn pojawia się po Ojcu (naturalna kolejność stworzenia). Ale nie w tym przypadku. Od początku, czy raczej od zawsze (Bóg nie ma początku :) był Ojciec, był Syn i był Duch Święty. Dlaczego jeden Syn? A dlaczego jeden Duch? To Bóg. Taki jest, czy może taki zechciał się nam objawić.
Podpisuję się pod takim przekazem, bo co prawda nam się pojęcie "syn" kojarzy tak, że jest on młodszy od ojca (co w relacjach rodzinnych/ludzkich jest naturalne i inaczej być nie może!), ale w odniesieniu do Boga, to już nie możemy tak myśleć, że Syn jest młodszy od Ojca - czyli kiedyś był tylko Ojciec, a zatem Syn jest dopiero po Nim, jest młodszy...
Nie!
Gdyby to tak było, a do tego i Ojciec i Syn to wszak Istoty Boskie, to mielibyśmy dwóch Bogów! Ale mamy tylko Jednego Boga - który dał nam się poznać (głównie poprzez Biblię), jako Ojciec, Syn i Duch Święty (ta kolejność jest najczęściej tak podawana, ale gdybym ją zapisał odwrotnie, to też by było dobrze; bo. np w 2Kor 13,13 kolejność jest taka: "Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.")

Mogę się mylić, ale uważam, że Bóg - Trójjedyny Bóg - tak nam się objawił [jako Ojciec, Syn i Duch], aby nauczyć nas, że skoro jest On Miłością (1J 4,8), to od zawsze do tej miłości były "potrzebne" osoby - tu akurat Trzy Osoby (a czemu nie 4 czy 7? Czemu jeden Syn, a nie więcej? To już Boża tajemnica, dla nas niezgłębiona - nie będziemy po tej stronie wieczności wiedzieć wszystkiego, a już szczególnie tu nie zgłębimy natury Bożej).
Jesteśmy wezwani do miłowania się, i Bóg sam nam dał przykład "rodziny", która się miłuje - każda z Boskich Osób miłuje każdą Boską Osobę...

A szczytem tej miłości, którą Bóg ma do ludzi, było to, że Jedna z Osób stała się Człowiekiem! W Trójcy jest zatem pewien porządek związany z planem zbawienia ludzi: Ojciec jest jakby to rzec Kierującym tym planem; Syn jest Wykonawcą; a Duch Łącznikiem między Ojcem i Synem, a też teraz między nami i Bogiem, bo to Duch Święty zstąpił na ziemię, gdy Jezus z niej odszedł...
Innymi słowy: Ja ściśle z planem zbawienia łączę to objawienie się Boga jako Ojca, Syna i Ducha! Któraś Osoba chciała/musiała przyjść na świat, by naz zbawić - zrobił to Syn, a nie Ojciec; ale gdyby Ojciec to zrobił, to plan zbawienia też byłby realizowany - to wg mnie kwestia umowy: kto co ma zrobić w Niebie i na Ziemi w ramach planu zbawienia grzeszników; czyli też Ciebie i mnie...

I może/raczej mniej ważne jest to, czy będziemy tu się ściśle orientować, która z Boskich Osób co zrobiła, ale sednem jest to, aby z tego, co już jest zrobione, co się teraz dzieje, i co jeszcze się dokona - by z tego skorzystać!
O powadze sytuacji czytamy tak:
Hbr 2,1-4 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
(1) Musimy więc pilnie rozważać to, co usłyszeliśmy, jeśli nie chcemy minąć się z celem.
(2) Skoro bowiem słowo ogłoszone przez aniołów okazało się tak wiążące, a wszelkie przekroczenie i nieposłuszeństwo otrzymało słuszną odpłatę,
(3) to jakże my jej unikniemy, jeśli zlekceważymy tak wielkie zbawienie! Zaczął je głosić Pan, a Jego słuchacze je nam potwierdzili.
(4) Sam Bóg zaś poświadczył je cudownymi znakami i różnymi przejawami mocy Ducha Świętego, udzielanego zgodnie z Bożą wolą.


O zaangażowaniu się każdej z Boskich Osób w plan zbawienia, pięknie świadczy chwila chrztu/zanurzenia Jezusa w Jordanie: wtedy Syn był tym, który zaczynał ziemską misję... do niej Duch Święty Go wyposażył swą obecnością... a Ojciec przyznał się do Syna i całej rozpoczynającej się publicznej Jego służby w mocy Ducha...
Trzy Osoby w jednym celu działające zgodnie! [żadna z Nich nie jest młodsza, mniej ważna, czy jakoś tam inaczej "ulokowana", nie! Bóg od zawsze na zawsze był Jeden i Jeden będzie, a pojęcie Ojca, Syna i Ducha jest nam pomocne, aby lepiej Boga poznać, który, choć jest Jeden, to nie jest samotny, bo od zawsze są to Trzy miłujące się Osoby... Tak to widzę, ale mogę się mylić; Boże, wybacz - bo nie mam złych zamiarów, a tylko ograniczony zakres pojmowania Cię...].
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszyscy ludzie są dziećmi, a więc synami i córkami Boga, bo posiadamy nieśmiertelne dusze. Dusza jest Bożym pierwiastkiem w człowieku, który ożywia ciało. Bez tego ciało jest martwe. To jest ta część człowieka, która jest zdolna do relacji z Bogiem. Można powiedzieć, że jesteśmy "adoptowanymi" synami i córkami Boga, a nasze dusze są "zbudowane" z takiej samej substancji co Bóg, albo co najmniej bardzo podobnej. Nawet sam Szatan jest zbudowany z takiej samej substancji co Bóg, a to że jest zły, nie ma żadnego znaczenia. Źli ludzie też mają dusze. W ogóle wszystkie nieśmiertelne stworzenia są zbudowane z tej substancji. Dodatkowo Bóg ciągle stwarza nowe dusze w momencie poczęcia.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022, 1:04 przez Jan0, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 21 cze 2022, 1:01 Wszyscy ludzie są dziećmi, a więc synami i córkami Boga
Mogę się z Tobą nie zgodzić?...
Opierając się na Biblii, twierdzę, że wszyscy ludzie są stworzeniami Bożymi, ale nie wszyscy są dziećmi Bożymi.
Uzasadnieniem będą cytaty z Pisma (nie podaję szerokiego kontekstu, ale zawsze warto do niego sięgać):
  • J 1,12-13 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (12) Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego -
    (13) którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
Co tu napisano, jak czytasz? Ja czytam, że osoba STAJE SIĘ dzieckiem Bożym, gdy przyjmuje wiarą Jezusa, czyli gdy rodzi się z Boga [narodzenie z matki/ojca nie czyni automatycznie dzieckiem Bożym - ja tak pojmuję ten tekst; czy źle?...]
  • Rz 8,14 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (14) Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi.
Czy synami/dziećmi Bożymi są ci, których nie prowadzi Duch Boży? Ja tu czytam, że dopiero wtedy, gdy Duch Boży prowadzi kogoś, to ten ktoś jest synem/dzieckiem Bożym... Czy dobrze odczytuję tekst?
  • Ga 3,26 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (26) Wszyscy bowiem przez wiarę jesteście synami Bożymi - w Chrystusie Jezusie.
Ten werset koresponduje z podanym wyżej z Ew. Jana. Znów czytamy, że to wiara czyni kogoś synem/dzieckiem Bożym! Nie czytamy w tych podanych tekstach, że fizyczne narodziny czynią kogoś od razu dzieckiem Bożym, prawda?... Dlatego pozwoliłem sobie nie zgodzić z Tobą; proszę, rozważ temat, zanim się wypowiesz, myśląc, aby mi jakoś się sprzeciwić. Możesz się sprzeciwić, ale co wtedy zrobisz z cytowanym Słowem Bożym?!
Pozdrawiam :-h
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek Ok, tylko dlaczego opierasz się na Biblii, której kanon został ustanowiony przez Kościół katolicki, skoro nie jesteś katolikiem?
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022, 10:16 przez Jan0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 21 cze 2022, 10:07 @Zbyszek Ok, tylko dlaczego opierasz się na Biblii, której kanon został ustanowiony przez Kościół katolicki, skoro nie jesteś katolikiem?
Gdy pierwsi chrześcijanie już znali i między sobą wymieniali teksty, które po latach zostały w jedną całość zebrane, to jeszcze nie było KRK w jego strukturach znanych do dziś... Zatem nie mam się czego "wstydzić", sięgając do tego, do czego sięgał np. apostoł Piotr:
  • 2P 3,14-18 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
    (14) Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was znalazł bez plamy i skazy - w pokoju,
    (15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was,
    (16) jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.
    (17) Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku.
    (18) Wzrastajcie zaś w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa! Jemu chwała zarówno teraz, jak i do dnia wieczności! Amen.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022, 10:22 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Owszem, KK już był i to dawno "w swoich strukturach".
Ale nie odchodźmy od tematu: wydaje mi się, że kwestia tego czy wszyscy są czy też nie dziećmi Boga zależy od sensu, w jakim to wyrażenie jest użyte. @Zbyszek podał tu sens nowotestamentowy - bardzo zresztą piękny.
Ale jest też bycie "dzieckiem Boga" w sensie dużo ogólniejszym (takim, ze pochodzimy od Boga). Takie znaczenie prezentuje choćby Łk 3:38, gdzie czytamy, że Adam był "synem Bożym".

No i mamy trzecie znaczenie, w którym jedynie Jezus jest Synem Bożym.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski odniosłem się do nowotestamentowego sensu terminu "dziecko Boże/syn Boży".
[Adam i Jezus byli jednostkowymi osobami, którymi my nie jesteśmy]
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022, 11:41 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek próbuje wam koledzy powiedzieć że nie ma o co się spierać bo obaj macie rację. Zależy to tylko od znaczenia i rozumienia terminu „dziecko Boże”
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ