Objawienia w Gietrzwaldzie

Matka Jezusa, Matka Kościoła, nasza Matka. Rozmowy o Maryi
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Wydzielony nowy temat z 10 Objawień w Madjugorie- Magnolia

To ja tak poza tematem powiem, że u nas w Polsce, w Gietrzwałdzie Maryja też powiedziała "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec” i to jest zatwierdzone i można pojechać i się pomodlić. I po co mi szukać daleko i niepewne.
https://pl.aleteia.org/2017/06/27/gietr ... z-kosciol/
Ostatnio zmieniony 13 lut 2021, 11:21 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Masz rację Abi, że mało się mówi o tych objawieniach i tym sanktuarium, dlatego wydzieliłam osobny temat.

http://sanktuariummaryjne.pl - strona oficjalna sanktuarium
http://sanktuariummaryjne.pl/page/24/historia - Objawienia, historia
http://sanktuariummaryjne.pl/page/15/historia - historia obrazu słynącego z łask.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Obrazek


MODLITWA DO MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ

MATKO NIEBIESKIEGO PANA, LEKARKO DUSZ I CIAŁ LUDZKICH, PANI GIETRZWAŁDZKA, TY KTÓRA WSŁAWIŁAŚ TO MIEJSCE SWOJĄ OBECNOŚCIĄ, RACZ WEJRZEĆ NA MNIE ŁASKAWYM WZROKIEM I UPROŚ U SWEGO SYNA JEZUSA CHRYSTUSA TAK BARDZO POTRZEBNE MI ŁASKI… PRZYJDŹ, LITOŚCIWA I MIŁOSIERNA PANI NIEBIOS, Z POMOCĄ MOIM PROŚBOM I POSTANOWIENIOM. AMEN.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wróciłam do lektury na temat tych objawień, bo w sumie naprawdę niewiele wiedziałam o tych wydarzeniach w Gietrzwałdzie. Ciekawa jest cała historia, okoliczności tych wydarzeń. Ale tez zastanowiło mnie poniższe podsumowanie:

Zasięg objawień gietrzwałdzkich i ich rozgłos nie był mniejszy od objawień w Lourdes i w Fatima. Bez przesady można nawet powiedzieć, że objawienia w Gietrzwałdzie budziły większe zainteresowanie i przyciągały więcej pielgrzymów.

Ale oprócz podobieństw były także różnice. Uderzającą różnicą była ogromna rozpiętość ilości w objawieniach Najświętszej Maryi Panny. W Lourdes Matka Boska ukazała się 18 razy, w Fatima 6 razy, a w Gietrzwałdzie ponad 160 razy, prawie codziennie od 27 czerwca do 16 września, do tego od 24 lipca 3 razy dziennie. Ta nieproporcjonalnie wielka ilość objawień w Gietrzwałdzie jest zastanawiająca, a nawet niepokojąca, trudna do wyjaśnienia. Różnica w objawieniach dotyczyła również orędzia Matki Niebieskiej. W Lourdes Niepokalana Dziewica wezwała Bernadetę: „Módl się za grzeszników". To znów kazała jej: „Ucałuj ziemię w duchu pokuty za grzeszników". Innym razem pokazała jej straszny obraz ludzkich grzechów i ujawniła naglącą konieczność przebłagania Boga. Orędzie więc Matki Boskiej, przekazane przez Bernadetę, streszczało się w wołaniu: „Pokuty, pokuty, pokuty!". W Fatima Bogarodzica Maryja zapowiedziała karę Bożą, jeśli ludzie się nie poprawią i wzywała dzieci: „Módlcie się! Módlcie się wiele! Czyńcie ofiary za grzeszników, gdyż wielu grzeszników idzie do piekła dlatego, że nie ma nikogo, kto by za nich się ofiarował". Ponadto wyraziła żądanie, aby papież poświęcił Jej Niepokalanemu Sercu cały świat i aby wszyscy Jemu się poświęcili i rozszerzali Jego cześć na całym świecie. W pierwsze soboty każdego miesiąca należy ustanowić komunię św. na zadośćuczynienie za ludzkie grzechy. W Gietrzwałdzie Najświętsza Panna często wzywała do modlitwy we wszelkich potrzebach. Mówiła do dzieci: „Jeśli ludzie będą się lepiej modlić, wszystko obróci się na dobro". Szczególnie zaś zachęcała do modlitwy różańcowej, bardziej niż w innych objawieniach. Pierwsze Jej słowa w Gietrzwałdzie były: „Życzę Sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec". Na przedstawiane Jej prośby różnych osób często odpowiadała: „Niech się modli na różańcu". Ostatnie Jej słowa były: „Odmawiajcie gorliwie różaniec".

http://sanktuariummaryjne.pl/page/24/historia

Bo jeśli Gietrzwałd był wtedy bardziej popularny wśród wiernych w Polsce i Europie, to dlaczego obecnie mówi się tak wiele o Lourdes i Fatimie, a o Gietrzwałdzie jest zupełnie cicho?
Prawdę mówiąc nawet w czasie podróży na Warmii i Mazurach nie spotkałam żadnego kierunkowskazu na to sanktuarium, nawet trudno jest powiedzieć w jakiej okolicy to jest.

Dlaczego ta się dzieje, jak myślicie?

Nie dało mi to spokoju, wiec szukałam i czytałam dalej. I chyba znalazłam odpowiedź. Najpierw czekano na cud potwierdzający wiarygodność objawień. Ale ze względu na prostotę i pewnie biedę wiejskiej społeczności nie napływały potwierdzenia od lekarzy, czyli zgłaszano uzdrowienia, ale brakowało dokumentów potwierdzających najpierw chorobę a potem jej trwały zanik - bo to zapewne wiązało się z opłata wizyty lekarskiej.
Kolejnym faktem historycznym jest to, że na pewien rozwój procedur trzeba było czekać bardzo długo, czyli 100 lat.

10 września 1967 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej. 2 czerwca 1970 r. papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

1 września 1977 odbyły się, poprzedzone IV Ogólnopolskim Kongresem Mariologicznym, uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył ks. Karol Kardynał Wojtyła, metropolita krakowski.

W tym dniu bp Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wydał dekret zatwierdzający objawienia jako wiarygodne, nie sprzeciwiające się wierze i moralności chrześcijańskiej
Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.
.
https://ekai.pl/140-lat-temu-matka-boza ... rzwaldzie/

Zapewne przeszkodą we wcześniejszym uznaniu tych objawień za autentyczne były okoliczności historyczne - czasy zaborów, nieprzychylnej władzy niemieckiej na tych terenach, walk o niepodległość, zaraz potem dwóch wojen światowych, a jakby tego było mało to jeszcze ustrój komunistyczny. To wszystko musiało wpłynąć niesamowicie na spowolnienie procedur kościelnych w kwestii objawień.
Tym bardziej dziękuję @abi za zwrócenie uwagi na te objawienia, postanowiłam że to będzie mój cel pielgrzymkowy w tym roku.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

PrzechwytywanieObG.JPG
PrzechwytywanieObG.JPG (22.75 KiB) Przejrzano 4780 razy

https://pl.wikisource.org/w/index.php?t ... ew_desktop
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, 21:17 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aleś perełkę nam zapodał Krzyśku, no pięknie dziękujemy!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 14 lut 2021, 20:44 Aleś perełkę nam zapodał Krzyśku, no pięknie dziękujemy!
To dzięki Abi wszystko.
Ja nawet wiele nie wiedziałem nic o Objawieniach w Gietrzwałdzie i ich znaczeniu.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, 21:29 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ