pielgrzymka MEDJUGORIE - warto?

Matka Jezusa, Matka Kościoła, nasza Matka. Rozmowy o Maryi
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie ma pewności przecież. Ale jeśli wyjdzie na jaw że to zwiedzenie to ilu ludzi zwątpi albo popadnie w rozpacz bo poczucia się zawiedzeni. Złemu chodzi o rozpacz, gniew, rozczarowanie, smutek, i inne same złe rzeczy.
One będą większe im więcej ludzi ulegnie zwiedzeniu, prawda? Dlatego może czasowo namawiać do dobrego aby więcej ludzi zwieść.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

szczerze - ja w ogóle nie pomyślałam o tym, żeby jechać tam dla objawień.
po prostu wiem, że tam panuje ogromny pokój, wiele znajomych było i bardzo poleca.

W planie widziałam, że nie ma ani spotkania z widzącymi ani uczestnictwa w objawieniach.
jest za to uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, różańcu, mszach Św. i dużo zwiedzania okolicznych miejsc.
No i udział w Festiwalu dla Młodych.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeszcze chciałam powiedzieć, że suspendowany ksiądz Galus jest ogromnym zwolennikiem Medjugorie. Na ołtarzu stawia figurę gospy oraz wiesza w Kościele jej obrazy...

@Niezapominajka rozumiem tę potrzebę, ale ja też bym tam nie pojechała. Klimat, którym mówisz można poczuć i przeżyć w wielu miejscach na świecie i w Polsce nie narażając się duchowo.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

@esperanza ciężko zastosować się do opinii kogoś, kto jeszcze tam nie był i opiera się na tym co piszą w internecie :)

Narażać się duchowo? Nikt tu o tym nie wspomniał.. chodzi raczej o ślepe patrzenie na widzących wręcz oderwanie się od Boga a skupienie na Medjugorie.. a ja po prostu tam jadę aby się wyciszyć i spędzić czas we wspólnocie a nie na szukaniu afer czy ekscesów.. Wiele osób poleca to miejsce dla samego pobycia wśród ludzi, modlitwy, wyciszenia.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niezapominajka pisze: 07 lip 2022, 13:17 @esperanza ciężko zastosować się do opinii kogoś, kto jeszcze tam nie był i opiera się na tym co piszą w internecie :)
To nie o mnie (bo tam byłem), ale... nie wydaje mi się, że jest tak, jak napisałaś.
Właśnie ktoś, kto tam nie był jest w stanie ocenić sprawę obiektywnie, bez emocjonalnych zakłóceń.
Nieprzypadkowo Rzymianie wynaleźli zasadę Nemo iudex in causa sua (nikt nie może być sędzią we własnej sprawie).

Oczywiście, Kościół nie wypowiedział się, zeby nie jeździć. Każdy katolik ma pod tym względem prawo kierować się własnym zdaniem.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka napisałam ci szczerze co myślę, dostałaś sporo argumentów, ale decyzja ostatecznie należy do Ciebie. I tak, uważam że jest to swojego rodzaju narażanie się, nigdy nie wiesz co cię tam spotka, z kim będziesz rozmawiać i jak to na ciebie wpłynie. Mówisz, że chodzi ci o to żeby się wyciszyć, a nie szukać afer.. Skoro tak to jest wiele miejsc, co do których nie ma takich wątpliwości, nie trzeba się upierać przy Medjugorie.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 07 lip 2022, 13:46 Mówisz, że chodzi ci o to żeby się wyciszyć, a nie szukać afer.. Skoro tak to jest wiele miejsc, co do których nie ma takich wątpliwości, nie trzeba się upierać przy Medjugorie.
Na przykład można pójść do lasu... w góry...
Pomyśl o tym "spokoju" tam, jak o czymś może dziwnym... :-SS [tam - czyli w Medjugorie]
Ostatnio zmieniony 07 lip 2022, 14:05 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek bardziej chodziło mi o inne, sprawdzone miejsca kultu by poczuć tę atmosferę wiary i wspólnoty.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka masz już wykupiona wycieczkę, więc nie słuchasz argumentów.
Miejsc kultu, spokojnych i pełnych ciszy jest w Polsce sporo, pewnych i bezpiecznych duchowo, od Częstochowy poczynając, przez świętą Lipkę, Licheń, przez setki innych mniejszych sanktuariów.

Mi osobiście trudno uwierzyć że da się pojechać do Mediugorie szukać ciszy w modlitwie bez uruchomienia ciekawości , bo to po prostu cecha ludzka, dotyczy każdego.
Ciszę i pokój serca można odnaleźć przy każdej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, a do tego masz sporo okazji tam gdzie mieszkasz.

Jesteś ostrzegana z dobrego serca, z życzliwości, bo wątpliwości co do tego miejsca jest sporo i to uzasadnionych.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdyby nie objawienia to czy ludzie jeździli by tam w ogóle?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odnoszę coraz częściej wrażenie, że na tym forum wszystko jest negowane.

Czyli kapłani tam jeżdżący są pogubieni i w błędzie, pewnie jeszcze zwodzą wiernych...

Medjugorie przede wszystkim kojarzy mi się z pięknym terenem oraz rozmodlonymi wiernymi.
Jak już mówiłam, w planie nie ma ani rozmów ani spotkań z widzącymi ani nawet uczestnictwa w "widzeniach".
Głównym celem wyjazdu jest Festiwal Młodych tam się odbywający.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka nie wiem skąd wyciągnęłaś takie wnioski, ale nikt z nas tego nie powiedział. Nie negujemy Medjugorie tylko wypowiadamy uzasadnione wątpliwości, które zresztą są tożsame z tym co mówi Kościół. Nie podoba Ci się ta opinia to trudno, masz wolną wolę i tak zrobisz co zechcesz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niezapominajka pisze: 07 lip 2022, 15:06 Odnoszę coraz częściej wrażenie, że na tym forum wszystko jest negowane.

Czyli kapłani tam jeżdżący są pogubieni i w błędzie, pewnie jeszcze zwodzą wiernych...

Medjugorie przede wszystkim kojarzy mi się z pięknym terenem oraz rozmodlonymi wiernymi.
Jak już mówiłam, w planie nie ma ani rozmów ani spotkań z widzącymi ani nawet uczestnictwa w "widzeniach".
Głównym celem wyjazdu jest Festiwal Młodych tam się odbywający.
Myślę, że @Dominik zadał kluczowe pytanie:
Dominik pisze: 07 lip 2022, 15:01 Gdyby nie objawienia to czy ludzie jeździli by tam w ogóle?
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kościół jak było wspomniane nie zabrania pielgrzymowania do Medjugorie, gdyby tak było myślę, że kapłani również mieliby to na uwadze. A sami organizują pielgrzymki w to miejsce.

Niestety, ale nigdzie nie spotkałam się z tak negatywnym nastawieniem do tego miejsca jak tutaj..

Tak jak wspomniałam, jadę tam na Festiwal Młodych. Msze Św i Adoracje to główne punkty.
To tak jak każde inne festiwale organizowane w całej Polsce.

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
@Magnolia nie jadę tam z ciekawości.. dostałam propozycje i na dniach musiałam dać odpowiedz. Nie planowałam tego.. z ciekawości to mogę iść do kina na film a nie pielgrzymkę..
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Niezapominajka Kościół nie zabrania, ale też wyraża wątpliwości. Przecież jak tak bardzo chcesz to jedź, po prostu uważaj tam na siebie ❤️.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 07 lip 2022, 23:58 @Niezapominajka Kościół nie zabrania, ale też wyraża wątpliwości. Przecież jak tak bardzo chcesz to jedź, po prostu uważaj tam na siebie ❤️.
nie wiem co masz na myśli mówiąc, żebym na siebie uważała, ale dziękuję :)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Szukająca, czy mamy bezkrytycznie podchodzić do Medjugorie?
https://pch24.pl/biskup-miejsca-w-medju ... tyfikacji/
https://pl.aleteia.org/2017/03/02/bisku ... tentyczne/

Jak widać są ku temu solidne podstawy byśmy krytykowali Medjugorie.
Pisałaś, że na innych stronach nie ma takiej krytyki. Czy tam są omawiane takie rzeczy jak stanowisko biskupa, itd?
Chyba nie sądzisz, że milczenie na krytyczne aspekty Medjugorie i samo wychwalanie jest w porządku?
Jeśli inne strony milczą na ten temat, to nie uważam to za coś dobrego.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie jest prawdą, że na innych forach Medjugorie nie jest krytykowane.
Krytykuje nawet sam papież Franciszek...
Ale nawet nie o to chodzi.
Jeżeli nie będziemy o takich rzeczach dyskutowali tu, to gdzie?!
I skąd mniemanie, że każdy ma przyjmować wszystko bezkrytycznie?
Nie było w dyskusji o Medjugorie krytyki nie merytorycznej. Ci, co krytykowali, podawali przesłanki.
Rozumiem, że dla entuzjastów to problem - ale nie róbmy tu cenzury.
Zwłaszcza, że sprawa jest ważna.

Co do wątku z żalami- doprawdy, jedna osoba wyraziła swoje zdanie, że się Jej te wątek nie podoba.
Napisała, dlaczego ma taki pogląd.
Można się zgodzić lub nie, ale nie ma powodu do pretensji - miała prawo wyrazić swoją opinię.
Szukająca

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 11 lip 2022, 23:30 @Szukająca, czy mamy bezkrytycznie podchodzić do Medjugorie?
https://pch24.pl/biskup-miejsca-w-medju ... tyfikacji/
https://pl.aleteia.org/2017/03/02/bisku ... tentyczne/

Jak widać są ku temu solidne podstawy byśmy krytykowali Medjugorie.
Pisałaś, że na innych stronach nie ma takiej krytyki. Czy tam są omawiane takie rzeczy jak stanowisko biskupa, itd?
Chyba nie sądzisz, że milczenie na krytyczne aspekty Medjugorie i samo wychwalanie jest w porządku?
Jeśli inne strony milczą na ten temat, to nie uważam to za coś dobrego.
Nie napisałam, że "na innych stronach nie ma takiej krytyki". Każdy sobie może krytykować co chce, Podsumowując wszystko, co mam do powiedzenia na temat Medjugorie to jedynie to:

1. Nie uważam tych "objawień" za autentyczne.

ALE:
2. Pisanie o tym, że jest to demoniczne jest dla mnie tak kuriozalne jak mówienie o tym, że czytanie Harry'ego Pottera prowadzi do opętania. Ludzie... przez takie poglądy katolicy dla niekatolików lub osób letnich w wierze wyglądają komicznie!

oraz 3. Kościół NIE WYRAZIŁ SWOJEGO ZDANIA [czyli TAK, jest obecnie NEUTRALNY wobec tej sprawy], skoro "objawienia" rzekomo nadal trwają. Toteż jestem przeciwna waszemu forsowaniu jednej strony opinii - krytyków Medjugorie podczas gdy nie stanowią oni żadnego jednogłośnego i autorytatywnego głosu w Kościele na ten temat. Tylko dlatego, że wam się to nie podoba, to forsujecie swoje zdanie jako jedynie słuszne i pchacie na siłę argumenty coraz bardziej kuriozalne (np. o tym demonizmie Medjugorie XDDDD) - to mnie tu obchodzi, a nie to czy Medjugorie jest autentyczne czy nie (bo i tak moim zdaniem nie jest).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Szukająca twoja wypowiedź w pewnym sensie mnie rozbawiła (przykro mi, ale jestem szczera).
Kościół w osobie biskupa miejsca, co zacytował Dominik, wyraźnie neguje prawdziwość objawień - ergo- wypowiedź Kościoła jest negatywna, a nie neutralna jak podkreślasz.

Z tego co pamiętam Marek w swojej wypowiedzi wyjaśniał, że objawienie może mieć charakter nadprzyrodzony, lub może być manifestacja złego ducha, lub może być po prostu oszustem ludzi.
W ocenie śledczych Kościoła przeprowadza się badania, które mają określić charakter tego co się dzieje, co obserwujemy.
Jeśli wyklucza Kościół charakter nadprzyrodzony, bo postać nie spełnia kryteriów nadprzyrodzonych, poprawności teologicznej oraz owoce są zgniłe (nieposłuszeństwo widzących, trwanie w grzechach ciężkich niektórych widzących) to sprawdza się dalej - czy to zły duch czy oszustwo ludzi.

Ja staram się przedstawiać stanowisko Kościoła, dotychczasowych badań, czy rozeznanie teologów.
https://pl.aleteia.org/2020/02/21/znamy ... iarygodne/
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... zymki.html

Może też być tak że pierwsze objawienia były prawdziwe, a reszta jest fałszywa, podtrzymywana przez ludzi dla własnych korzyści.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ