Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Szaty Matki Bożej Częstochowskiej

Matka Jezusa, Matka Kościoła, nasza Matka. Rozmowy o Maryi
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć,
Czy znacie takie historie, że podobno Maryja czasem nie pozwala ludziom zmienić jej szat? U mnie w domu można powiedzieć to żywa historia zawsze była i nadal jest ale nic nie znalazłam o tym w internecie.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zebra a napiszesz coś więcej? Jaka jest treść tej historii?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

U mnie w domu babcia mówiła, że jak konserwatorzy, zakonnicy chcą zmienić suknie Matki Bożej na inną to zawsze się przed tym modlą i czekają na jakieś takie przeczucie. Czy na przykład dziś będzie odpowiedni dzień itd. No i podobno zdarzało się parę razy tak, że zdjęci obraz i chcieli zmienić suknie na inną i po prostu nie dało się. Nie wiem dokładnie jak ta suknia się trzyma czy ja się jakoś przykręca czy osadza, ale po prostu kilku mężczyzn potrafi się z tym siłować i czasem się nie daje. I w tedy u mnie w domu się mówiło, że widać Maryja nie chciała zmiany.

No nie wiem, mówię wam co się u mnie w domu mówi.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Zgodnie ze zwyczajem, cudowny obraz przyozdabia się. Tradycja wieszania na Obrazie przedmiotów wotywnych trwa od początku jego obecności na Jasnej Górze. Początkowo kosztowne klejnoty mocowano bezpośrednio do deski. Następnie był przyozdabiany w złote i srebrne blachy oraz korony. Od połowy XVII wieku cudowny wizerunek jest ubierany w sukienki wykonane z cennych tkanin, haftowane złotem i ozdobione klejnotami. To unikatowe dzieła sztuki jubilerskiej.
https://www.ekai.pl/obraz-jasnogorskiej ... -sukienke/
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Skaza

Nieprzeczytany post

Może ta historia ma swoje podłoże z mniej znanych szerzej prywatnych rozmów z kimś duchownym związanym z zajmowaniem się bezpośrednio obrazem Matki Bożej w Częstochowie. Może tak być, że bywały czasami kłopoty ze zmianą szat/zdobień i osoby zajmujące się tym tak odczytują te sytuacje. Słyszałem o różnych takich podobnych kwestiach u duchownych będących blisko wyjątkowych świętych przedmiotów/miejsc. Osobiście nie słyszałem, ale nie wykluczam, że to prawda.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2022, 22:44 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ