Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Co ostatnio przeczytałeś?

Rozmowy o książkach, jakie przeczytaliśmy i polecamy innym. Literatura religijna, pisma świętych i doktorów Kościoła, ale też beletrystyka, literatura faktu i wszystko to, co nas ubogaca. Razem stwórzmy największą bazę książek na forach religijnych.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 07 mar 2023, 10:29 A czy ktoś lubi powieści Sapkowskiego?
A Ty lubisz @Aloes ? ;)

Dodano po 2 minutach 10 sekundach:
Nie wszystko dla wszystkich się podoba. Czasami coś nudnie się zaczyna, a później nie sposób się oderwać. Ja teraz czytam ukraińska powieść. Dobrze się czyta i przywołuje smak i zapach dzieciństwa. Tylko nie mam czasu usiąść i tak czytam po rozdziale...

Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Obrazek
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Augustynka

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 18 mar 2023, 13:43 Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Obrazek
Opis wygląda zachęcająco, właśnie takich powieści szukam. Amerykańskie rzadko mają klimat, a ta mnie zainteresowała.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@Lunka tak
Melisska

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 mar 2023, 13:29
Augustynka pisze: 18 mar 2023, 13:18 Przeczytałam jeden albo dwa rozdziały e-booka, ale jak dla mnie nudne. Styl pisania autorki nie przypadł mi do gustu, poza tym nie lubię takich historyjek o miłości, bo są schematyczne.
Ja włączyłam audiobooka przed snem, ze dwa razy... i niestety ale nic nie zostawało w głowie, nawet imiona bohaterów. Innymi słowy najwyraźniej nie dla mnie. Po prostu nawet nie wiem o co chodzi, mimo wysłuchanych kilku rozdziałów...
Nie pisałam tego wcześniej, bo pomyslałam ze to mój problem. Ale po wypowiedzi Augustynki ośmieliłam się napisać, bo może jednak niekoniecznie.

Nie każda książka jest dla każdego. Mi też jakieś "nie podeszły", po kilku rozdziałach rezygnowałam.
Natomiast ta książka "Prawdziwe kolory" bardzo mi się podobała i już czeka na mnie kolejna powieść tej autorki.
Melisska

Nieprzeczytany post

Świetna książka. !

Obrazek
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

A kilka zdań o czym to jest ? @Melisska
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 19 mar 2023, 20:33 A kilka zdań o czym to jest ? @Melisska
Napisze ale najpierw kilka słów z tylnej okładki książki:

"ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.
Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?"


Grace to miła, sympatyczna kobieta. Ma siostrę z zespołem Downa prawie pelnoletnią którą nie mogą już opiekować się rodzice.
Jack to bogaty przystojny facet o niezachwianej reputacji. Wypatruje Grace w parku i robi wszystko by Grace wyszla za niego za mąż. Zaprasza ją do restauracji, pyta jaki jest dom jej marzeń. A nawet taki dom znajduje. Piękny, z dużym ogrodem.
Do ślubu jest w ich relacji wszystko idealnie. Ale już w noc poślubną Jack znika z domu.

Okazuje się że Jack uwielbia gdy kobieta się boi. Lubi widzieć słyszeć i czuć strach. Trzyma Grace w piwnicy. Głodzi. Ale ma w tym swój cel. A jego celem nie jest ona lecz jej chora siostra.

Czasem do swojego domu Jack zaprasza znajomych gdzie Grace zmuszona jest udawać żonę zakochaną i szczęśliwą a gdy znajomi opuszczają dom Grace prowadzona jest znów do piwnicy.

Nie mogę już więcej zdradzić ale @Lunka tez czytała tę książkę i pewnie tak jak ja może potwierdzić że jest rewelacyjna.
Moja opinia od 1 do 10 to 11 ;) thriller cały czas trzyma w napięciu.

Warto przeczytać bo zakończenie jest zaskakujące. .
Ostatnio zmieniony 20 mar 2023, 4:05 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Melisska pisze: 20 mar 2023, 4:02 Nie mogę już więcej zdradzić ale @Lunka tez czytała tę książkę i pewnie tak jak ja może potwierdzić że jest rewelacyjna.
Moja opinia od 1 do 10 to 11 ;) thriller cały czas trzyma w napięciu.

Warto przeczytać bo zakończenie jest zaskakujące. .
Potwierdzam. Polecam. Wbija w fotel. Oderwać się nie można. Przymierzam się do innej książki tej autorki ale narazie czekają w kolejce.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2023, 13:46 przez Lunka, łącznie zmieniany 1 raz.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Melisska

Nieprzeczytany post

Z ciekawości sprawdzilam jakie autorka "za zamkniętymi drzwiami"
napisała jeszcze powieści. Okazuje się że ta powieść byla pierwsza (2016r),
Następnie były:

"Na skraju załamania"(2017)
"Pozwól mi wrócić"(2018)
"Dylemat"(2019)
"Dublerka"(2019)
"Terapeutka"(2021)

I ciekawostka, że zostały zakupione prawa do "za zamkniętymi drzwiami"
Ostatnio zmieniony 21 mar 2023, 21:07 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr55
Posty: 675
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 56
Podziękowano: 50
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po raz kolejny od młodości wracam do Krzyżowców Zofii Kossak Szczuckiej. Czytaliście? Co sądzicie?
Kilka dni temu był ciekawy dokument o autorce. https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,1 ... zna,394884
Gorąco polecam.
Melisska

Nieprzeczytany post

Ostatnio czytałam powieść tej autorki "Prawdziwe kolory", a dziś skończyłam czytać tę rewelacyjną książkę. W dużym skrócie:
Angie, nie może mieć dzieci. Bardzo z tego powodu cierpi. Pewnego dnia poznaje Lauren, 17-latkę której matka tylko imprezuje, zalegają z opłatami za czynsz, Lauren chodzi do szkoły i stara się chwytać każdej pracy by zapłacić rachunki.
Pewnego dnia poznaje Angie ktora daje jej pracę jako kelnerka w rodzinnej restauracji i staje sie jej blizsza niz wlasna matka. Lauren zachodzi w ciążę ze swoim chłopakiem. Po wielu rozmowach pragną by jej dziecko adoptowała Angie.

Czy się zgodzi i jak to się skończy? ;) Bardzo zaskakujące zakończenie.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 maja 2023, 19:50 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Melisska

Nieprzeczytany post

Kolejna powieść Kristin Hannah. Książka która dotknęła mojego serca.

Joy - kobieta zdradzona przez męża, postanawia tuż przed świętami Bożego Narodzenia, polecieć samolotem do zupełnie nieznanego miasta o nazwie Hope czyli nadzieja.

Niestety samolot którym leci Joy ma turbulencje i spada na ziemię. I tu zaczyna się najciekawszy, nieprzewidywalny wątek. Joy poznaje Daniela i jego synka Billy'ego, z którym się zaprzyjaźnia...

Dużym zaskoczeniem w tej książce jest to że gdy czytelnik myśli że jej przygoda w Hope dzieje się naprawdę to tak na prawdę Joy leży w szpitalu w śpiączce. Gdy zostaje po tygodniu obudzona i siostra mówi że była w śpiączce a Daniel i Billy to tylko jakiś sen, Joy jest zalamana..

Lecz koniec książki jest zaskakujący... gdyż Daniel i jego syn istnieją na prawdę. Joy leci znów do Hope mimo wielkiego lęku i pragnie ich odnaleźć....


(Nie potrafię pięknie pisać recenzji ale książka nie jest za gruba. Polecam.)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 maja 2023, 21:54 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Melisska

Nieprzeczytany post

I kolejna rewelacja tej autorki.💙 kocham czytać 😃

Troje nastolatków. Lexi oraz rodzeństwo (bliźniacy) Mia i Zach, poznają się w liceum. Lexi pochodzi z rozbitej rodziny, jej matka zmarła, od liceum bierzą ją do siebie ciotka. Zach i Mia-dzieci lekko nadopiekuńczej matki Jude, pochodzą z bogatego domu.
Mia i Lexi zaprzyjaźniają się od pierwszego dnia, a Zach i Lexi zakochują sie w sobie.
Niestety pewnego dnia idą na imprezę. Zach zobowiązuje się nie pić aby odwieźć całą trójke do domu, jednak się upija. Naj mniej pijana jest Lexi i za namową Zacha, wsiada za kierownicę. Powoduje wypadek samochodowy, w skutek którego w szpitalu umiera podczas operacji Mia.

Lexi dostaje 6 lat więzienia. Zaraz po rozpoczęciu kary dowiaduje się że jest w ciąży z Zachem. Zach postanawia zaopiekować się córką. Lexi postanawia pozbawić się praw co córeczki. Nie chce by mała kiedykolwiek wiedziała że jej matka była w więzieniu. Jednak po wyjściu, po 6 latach, obseruje małą Gracie widzi że jest nie szczęśliwa a jej jedyną przyjaciółką jest wymyślona postać...



_______

"Życie każdej matki składa się z trudnych wyborów…
Przez osiemnaście lat Jude Farraday stawiała potrzeby dzieci ponad własne i było warto: bliźniaki Mia i Zach wyrosły na parę bystrych szczęśliwych nastolatków. Kiedy do niewielkiej zżytej społeczności wprowadza się Lexi Baill - dziewczyna, która ma za sobą trudne dzieciństwo i bolesną przeszłość - Jude nie kryje radości. Lexi szybko zaprzyjaźnia się z Mią, a kiedy Zach zakochuje się w Lexi, cała trójka staje się nierozłączna.
Jude zawsze robiła wszystko, by uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem. Pewnej letniej nocy jej najgorsze lęki się urzeczywistniają. Jedna feralna decyzja raz na zawsze odmienia losy nastolatków. Rodzina Farradayów staje przed najcięższą próbą, a Lexi traci wszystko, na co długo pracowała. Bohaterowie będą musieli stawić czoła konsekwencjom albo znaleźć siłę, by… przebaczyć."

Dodano po 1 minucie 38 sekundach:
(Nie można edytować posta)
Tytuł książki
"NOCNA DROGA"-KRITIN HANNAH
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy ktoś zna historie Kory, ale własnie czytam książkę o niej z jej wspomnieniami.
5 lat spędziła w Domu Dziecka u sióstr zakonnych w Jordanowie, wspomina ten czas jako zły, siostry znęcały się wg jej relacji psychicznie i fizycznie. Np nie pozwalały jej spotkać się z siostrą za którą bardzo tęskniła.
Skaza

Nieprzeczytany post

Zawsze warto znać opinie obu stron by cokolwiek "rozsądzić". Pani Kora była dość specyficzną osobą i bez relacji drugiej strony ciężko wyrokować czy jej wspomnienia nie było w jakimś stopniu stronnicze bo miała np. o coś do nich złość. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i w każdych kręgach "zawodowych" znajdą się zarówno uczciwi i nieuczciwi, dobrzy i źli. Czasami fajnie poczytać biografię kogoś znanego, ale ogólnie mało kiedy sięgam po czyjeś życiorysy.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Biorąc pod uwagę ostatnia aferę z wiązaniem dzieci niepełnosprawnych przez siostry w Jordanowie to ten sam ośrodek ciężko mówić że Kora była stronnicza.
Myślenie typu ksiądz, zakonnica to napewno dobry człowiek jest raczej naiwne.
@Skaza to jaka była Kora jak twierdzisz że specyficzna to są skutki wg mnie skopanego dziecinstwa

Sw. Siostra Faustyna Kowalska też była szykanowana przez wspolsiostry
Ostatnio zmieniony 21 cze 2023, 6:12 przez Aloes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 21 cze 2023, 6:09 Biorąc pod uwagę ostatnia aferę z wiązaniem dzieci niepełnosprawnych przez siostry w Jordanowie to ten sam ośrodek ciężko mówić że Kora była stronnicza.
Ale między pobytem Kory jako dziecka w tym Ośrodku, a aferą medialną z 2022 r. minęło ile lat? Bo chyba Kora była tam w latach...w latach 1955-60. Czyli na pewno nie były to te same osoby, po 80 latach.
Afera dotyczyła DPS dla niepełnosprawnych intelektualnie dzieci.
Aloes pisze: 21 cze 2023, 6:09 Myślenie typu ksiądz, zakonnica to napewno dobry człowiek jest raczej naiwne.
Skaza nic takiego nie napisał ani nie sugerował, powiedział jedynie że nie znamy powodów dla których np takie spotkanie sióstr nie mogło dojść do skutku.
Aloes pisze: 21 cze 2023, 6:09 @Skaza to jaka była Kora jak twierdzisz że specyficzna to są skutki wg mnie skopanego dzieciństwa
Zapewne.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1677
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 379
Podziękowano: 766
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Jakiś czas temu przeczytałem „Święty Paweł mistyk i apostoł” Charles Andre Bernard. Język jest dość trudny, filozoficzny przepełniony jednak Słowem Bożym. Książka jest ukazaniem św. Pawła nie jedynie jako Apostoła Narodów, ale również jako mistyka. Mistyka, który w niesamowity sposób swoją głęboką duchowość przekłuwa w głoszenie Ewangelii oraz budowanie Wspólnoty Kościoła. Św. Paweł, pomimo wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem w Chrystusie poprzez Ducha Świętego, a raczej wypadałoby powiedzieć „właśnie dlatego”, w swej aktywności apostolskiej umiera dla wspólnoty Kościoła.

W podobnym, choć moim zdaniem prostszym i z ciut odmiennej perspektywy, napisany jest artykuł dostępny w sieci:
„Św. Paweł – mistyk i apostoł. Ujęcie metodologiczne” ks. Grzegorz Rafiński

http://studiagdanskie.diecezja.gda.pl/pdf/sg_xxiv.pdf

Warto przejrzeć choć ten esej choćby w kontekście „łączenia” głębokiej duchowości z powołaniem do głoszenia Ewangelii w sensie naszego „małego, codziennego apostolstwa”.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Janusz

Nieprzeczytany post



Po raz ósmy, albo i dziewiąty...

To taka Biblia dla bojących się Biblii.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Janusz pisze: 16 sie 2023, 9:08

Po raz ósmy, albo i dziewiąty...

To taka Biblia dla bojących się Biblii.
Jakie to miłe, że autor tak wspaniale opowiada o swojej książce, z serdecznym uśmiechem i pozytywnym przesłaniem.
Czuję się bardzo zachęcona do lektury!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ