Zagadki Biblijne

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 kwie 2022, 14:39 Jak miał na drugie imię jeden z apostołów Mateusz ?
Trochę trudna ta zagadka w sensie nie wiem jak to sprecyzować, bo wiem tyle, że Mateusz miał na początku na imię Lewi potem Jezus nadal mu imię Mateusz. Ale bezpośrednio nie ma takiego fragmentu...

13 Potem wyszedł znowu nad jezioro3. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. 14 A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». On wstał i poszedł za Nim.

Mk 2, 13-14

@Skaza wątpię że to to ale daj znać.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Świetnie @Lunka o to chodziło ;)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

W takim razie:
Ile było panien nierozsądnych w przypowieści o pannach roztropnych i nieroztropnych?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

1 Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. 2 Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. 3 Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. 4 Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach.

Mt 25, 1-4

Który spośród apostołów miał przydomek gorliwy ?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego

Mk 3,18

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
Jak Bóg nagrodził położne, które nie zabijały dzieci z rozkazu faraona?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski 16 te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć2noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». 17 Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu [nowo narodzonych] chłopców. 18 I wezwał król egipski położne, mówiąc do nich: «Czemu tak czynicie i czemu pozostawiacie chłopców przy życiu?» 19 One odpowiedziały faraonowi: «Kobiety hebrajskie nie są podobne do Egipcjanek, one są zdrowe, toteż rodzą wcześniej, zanim zdoła do nich przybyć położna». 20 Bóg dobrze czynił położnym, a lud [izraelski] stawał się coraz liczniejszy i potężniejszy. 21 Ponieważ położne bały się Boga, również i im zapewnił On potomstwo. 22 Faraon wydał wtedy całemu narodowi rozkaz: «Wszystkich nowo narodzonych chłopców Hebrajczyków3należy wyrzucić do rzeki, a dziewczynki pozostawić przy życiu».

Wj 1, 15-22

Niedługo chciałem akurat poczytać Biblię to postaram się wymyślić swoje nowe pytanie ;)

Dodano po 56 minutach 30 sekundach:
Do kogo Pan Jezus w jednej ze swoich przypowieści porównał ówczesne pokolenie ludzi ?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2022, 19:11 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Skaza daj podpowiedź. 🤔
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 22 kwie 2022, 20:05
Do kogo Pan Jezus w jednej ze swoich przypowieści porównał ówczesne pokolenie ludzi ?
Mt 11, 16 Lecz z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: 17 "Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili". 18 Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: "Zły duch go opętał". 19 Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije. a oni mówią: "Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników". A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny

Kto jest sprawcą chcenia i działania zgodnie z wolą Boga?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą.

Flp 2,13

Dodano po 14 minutach 21 sekundach:
Dlaczego Izaak przedstawiał Rebece jako swoją siostrę?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Tak więc Izaak zamieszkał w Gerarze. 7 A kiedy okoliczni mieszkańcy pytali go o jego żonę, odpowiedział: «Jest ona moją siostrą». Bał się bowiem mówić: «To moja żona», gdyż myślał sobie: «Jeszcze gotowi mnie zabić z powodu Rebeki». - Była ona bowiem bardzo piękna.
8 Gdy tak mieszkał tam dłuższy czas, pewnego razu Abimelek, król filistyński, wyglądając przez okno, dostrzegł Izaaka uśmiechającego2 się czule do Rebeki jako do żony. 9 Wezwał więc Abimelek Izaaka i rzekł: «Przecież to jest twoja żona; dlaczego mówiłeś: Jest ona moją siostrą?» Odpowiedział mu Izaak: «Mówiłem tak, aby przez nią nie postradać życia».


Rdz 26, 6-9
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2022, 20:01 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Co jest nazywane światłem ciała w jednej z przypowieści Pana Jezusa ?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 26 kwie 2022, 21:21 Co jest nazywane światłem ciała w jednej z przypowieści Pana Jezusa ?
34 Światłem ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli jest chore, ciało twoje będzie również w ciemności.

Łk 11, 34

Dodano po 21 minutach 23 sekundach:
Czyim synem był Izmael?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Hagar urodziła Abramowi syna. I Abram nazwał zrodzonego mu przez Hagar syna imieniem Izmael.

Rdz 16, 15

Jak nazywało się miejsce/ziemia na której Mojżesz uwalniając wodę ze skały ugasił pragnienie ludu Izraelskiego ?
Ostatnio zmieniony 01 maja 2022, 22:30 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 01 maja 2022, 21:36

Jak nazywało się miejsce/ziemia na której Mojżesz uwalniając wodę ze skały ugasił pragnienie ludu Izraelskiego ?
Wj 17, 6 Oto Ja stanę przed tobą na skale, na Horebie. Uderzysz w skałę, a wypłynie z niej woda, i lud zaspokoi swe pragnienie». Mojżesz uczynił tak na oczach starszyzny izraelskiej. 7 I nazwał to miejsce Massa i Meriba, ponieważ tutaj kłócili się Izraelici i wystawiali Pana na próbę, mówiąc: «Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?»

Moja zagadka:
Dlaczego lud Izraela wystraszył się gdy usłyszał przykazania Dekalogu i jak uspokoił ich Mojżesz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 09 maja 2022, 9:56
Moja zagadka:
Dlaczego lud Izraela wystraszył się gdy usłyszał przykazania Dekalogu i jak uspokoił ich Mojżesz?
no proszę was, wystarczy w Księdze Wyjścia znaleźć Dekalog...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

18 Wtedy cały lud, słysząc grzmoty i błyskawice oraz głos trąby i widząc górę dymiącą, przeląkł się i drżał, i stał z daleka. 19 I mówili do Mojżesza: Mów ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie przemawia do nas, abyśmy nie pomarli! 20 Mojżesz rzekł do ludu: «Nie bójcie się! Bóg przybył po to, aby was doświadczyć i pobudzić do bojaźni przed sobą, żebyście nie grzeszyli». 21 Lud stał ciągle z daleka, a Mojżesz zbliżył się do ciemnego obłoku, w którym był Bóg.

Wj 20, 18-21

Dodano po 5 minutach 17 sekundach:
Jakie są warunki zbawienia?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» 18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. 19 Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». 20 On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». 21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Mk 10, 17-22

Czy o to chodziło @Lunka ? :-?
Skaza

Nieprzeczytany post

Z jakiego drzewa w jednej z przypowieści Pana Jezusa nie zbiera się winogron ?
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 28 maja 2022, 12:39 Z jakiego drzewa w jednej z przypowieści Pana Jezusa nie zbiera się winogron ?
Mt 7,16 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(16) Poznacie ich po ich owocach. Czy zbierają winogrona z cierni albo figi z ostu?

Łk 6,44 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(44) Bo każde drzewo poznaje się po jego owocu; nie zbierają przecież fig z cierni ani winogron nie zrywają z krzewu jeżyn.


ακανθων (akanthōn) - to greckie słowo występuje w Mt 7,16 [Słownik podaje znaczenie: <173> cierń, kolec, roślina kolczasta;]
a w Łk 6,44 to: βατου (batou) Słownik podaje znaczenie: <942> krzew cierniowy, krzak;
Wiedza odnośnie greki pochodzi stąd:
http://biblia.oblubienica.eu/#rodo
to Biblia w wersji interlinearnej - najbardziej dosłowny przekład, bo słowo w słowo jest wszystko na polski przekładane.

Dodano po 17 minutach 20 sekundach:
Skaza pisze: 27 maja 2022, 22:55 Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» 18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. 19 Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». 20 On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». 21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Mk 10, 17-22

Czy o to chodziło @Lunka ? :-?
Jeśli dobrze rozumiem, to jest to odpowiedź na pytanie: "Jakie są warunki zbawienia?"
Zacytowany tekst jest specyficzny, bo nie można go na wszystkich ludzi rozciągać: Jezus nie wzywał np. bogatego celnika Zacheusza, by zrobił to, co ten człowiek z cytatu...
Wygląda na to, że do niego Jezus specyficzne skierował polecenie, bo on miał problem ze swym bogactwem: ono go za bardzo do tego świata przywiązało, więc Jezus mu zalecił pozbycie się go; ale Biblia podaje przykłady osób bogatych, którym dobytek nie przeszkadzał być blisko Boga, np. Hiob, Abraham...
Wobec tego rozmowy Jezusa z tym człowiekiem nie można uniwersalnie traktować (chyba że np. tu na Forum wszyscy pozbyli się wszystkiego do ostatniego grosza...); Pan nasz był Mistrzem w nauczaniu, więc zwracał się do tego człowieka na jego poziomie - dał mu takie polecenie, które specyficznie do niego pasowało.

Ale czy wobec tego odwołanie się Jezusa do prawa i przykazań, aby poprzez ich przestrzeganie osiągnąć życie wieczne, jest całą odpowiedzią na pytanie: Jakie są warunki zbawienia?
Jeśli tak jest, to co zrobić z np. wypowiedziami ap. Pawła, gdzie np. czytamy:
Rz 3,28 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(28) Rozumujemy bowiem, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia przez wiarę, niezależnie od uczynków Prawa.


Jezus odsyła do Prawa, a Paweł stwierdza, że uczynki Prawa nie dają usprawiedliwienia [zbawienie, usprawiedliwienie to pojęcia bliskoznaczne - chodzi o wejście do Bożego Królestwa].
Ponieważ, jak widzę, ten, kto odgadnie zagadkę, może zadać kolejną, to zadam pytanie:
Jak pogodzić Jezusa z Pawłem - w sensie nauczania na temat warunków wejścia do Królestwa Bożego?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek zasady tej zabawy są takie:
Ktoś zadaje zagadkę, a odpowiedź musi być konkretnym wersetem biblijnym (nie musi być tłumaczeń z kilku przekładów). Jeśli odpowiedź jest poprawna, co zwykle określamy podziękowaniem, to odgadujący zadaje zagadkę innym.
Zapraszam do zabawy. Także innych nowych forumowiczów.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ