Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Księga Rodzaju

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wątki połączyłam, bo oba tematy wciąż dotyczą Księgi Rodzaju i jak ją odczytywać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 24 sie 2022, 10:09 Dobra, idź swoją drogą, Marku; ja z Tobą nie pójdę ani kroku w tę samą stronę.
Okaże się kiedyś, kto gdzie doszedł...
Zbyszku, możemy sobie wypisywać takie teksty , straszyć sądem ostatecznym - ale nic to nam nie wnosi do merytorycznej dyskusji (a żeby miało w ogóle sens, musiałbyś najpierw udowodnić, że w ogóle masz rację).
W tym tonie rozmowy kontynuacja nie ma większego sensu.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 24 sie 2022, 7:11 Problem w tym taki, że nauka bywa stronnicza! Np. są odkrycia archeologiczne, które mogłyby źle wpłynąć na obowiązujący dogmat o ewolucji, więc te odkrycia są albo ukrywane, albo wyśmiewane, lub w dobrym przypadku ignorowane...
Czytałem książkę "Zakazana archeologia"; są też nagrania na ten temat, np.:
Obczaiłam Zbyszku ten film Palli, wiedza starożytnych w żaden sposób nie neguje ewolucji, ja niedawno udostępniałam tu informacje związane z archeologią "nie zakazaną" ;), mówiące o możliwości występowania rozwiniętych cywilizacji nawet 100 000 lat temu

Zaginione cywilizacje pod Zatoką Perską?

https://kopalniawiedzy.pl/Jeffrey-Rose- ... rska,12055

Ciekawe jak to Palla pogodzi z młodą Ziemią? :)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Palla jest bardzo ciekawym pisarzem, podaje często ciekawe informacje, ale niestety jego rzetelność załamuje się w chwili, gdy fakty przeczą doktrynie Adwentystów - wystarczy poczytać te fragmenty jego książek, które mówią o święceniu soboty (są całkowicie niewiarygodne i naciągane). Niemniej czyta się go nie najgorzej :)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 31 sie 2022, 10:37 To bardzo utrudnia merytoryczną dyskusję i szczerze mówiąc zniechęca.
A chciałbyś, abym tak dyskusję prowadził, aby z niej wynikało, że neguję kreacjonizm i stoję po stronie ewolucji?... ;)
---------
( ciach offtop)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 31 sie 2022, 11:27 A chciałbyś, abym tak dyskusję prowadził, aby z niej wynikało, że neguję kreacjonizm i stoję po stronie ewolucji?... ;)
Tego oczywiście od Ciebie nie mogę wymagać. O co mi chodzi - napisałem.
Ale może skorzystam z tego zapytania, by zwrócić uwagę na taką sprawę - przeciwstawianie kreacji i ewolucji nie jest prawidłowe.
Ja jak najbardziej jestem kreacjonistą: wierzę, iż Bóg stworzył wszystko co istnieje, istniało i będzie istnieć.
Różnimy się wyłącznie w kwestii sposobu stworzenia (a dokładniej: tego, jak należy rozumieć opis biblijny).

Przykładowo: mamy tekst o tym "Jahwe Bóg ulepił człowieka z gliny [dosłownie "z mułu" przyp.M.P.] ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia, i stał się człowiek istotą żywą." .
  • Ty uważasz, jak rozumiem, że odbyło się to dosłownie tak: Bóg wziął muł, ulepił człowieka i dmuchnął mu w nos.
  • Ja mówię, że to opis symboliczny: mówi tyle, że człowiek (a dokładniej: jego ciało) zostało wywiedzione z materii świata i obdarzone - jak każdy z nas w momencie poczęcia - przez Boga życiem. (Ten muł jest pokusą, by zinterpretować opis zgodnie ze współczesnymi danymi naukowymi, iż życie powstało właśnie w mulistej wodzie, ale nie robię tego: nie sądzę, by Autor Natchniony uzyskał od Boga tego rodzaju informacje. Nie mogę dla celów argumentacji sugerować nieprawdziwych, choć chwytliwych skojarzeń)
Przy okazji: czy wiesz, że w oryginale hebrajskim, w drugim opisie stworzenia, nie użyto sformułowania "pierwszy dzień", lecz "jeden dzień"? Z tego wielu żydowskich, a także wczesnochrześcijańskich egzegetów wysnuło wniosek, iż myśl jest taka, iż wszystko zostało stworzone na początku, "w jednym dniu", w jednorazowym akcie stwórczym. Pozostałe dni to opis, jak to się rozwijało.
Taka egzegeza jest zadziwiająco zgodna z danymi współczesnej nauki.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2022, 12:21 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

2 ostatnie posty przeniesione z innego wątku, bardzo proszę nie można w każdym wątku wracać do Adama, w wątku o sądzie, rozmawiajmy o sądzie, a w wątku o Księdze Rodzaju o Adamie. Inaczej robi się chaos na forum.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odpowiedź na offtop w wątku Przyjście Antychrysta:
Zbyszek pisze: 05 wrz 2022, 15:52 A co, jeśli było tak: Bóg-Stwórca mocą swoją uczynił od razu ziemię w stanie "dojrzałym", tak samo jej mieszkańcy byli od razu dojrzali... Adam nie został stworzony, jako bobasek w pieluszce, ale jako od razu mężczyzna dojrzały do małżeństwa!!

Gdybyś nie wiedział tego, jak Adam powstał, ale mógłbyś go zobaczyć godzinę po stworzeniu, to co byś powiedział o jego wieku?? Pomyślałbyś, że on ma... ledwo godzinę życia, skoro wyglądał na dojrzałego mężczyznę?...
To samo z roślinnością - ile "lat" miały np. drzewa od razy przez Stwórcę uczynione dojrzałymi, zdolnymi do owocowania??...

A materia Ziemi? - czy ona potrzebowała przeobrażeń ewolucyjnych, aby skały były skałami? Nie! Bóg mocą swego słowa uczynił skały od razu w stanie, jaki możemy teraz badać i wyciągać... mylne wnioski, że są tak stare, a nie są...
Czy to, co opisałem, to wykraczało ponad Boże możliwości??!
Wiesz, tak to można wszystko "udowodnić" - nawet, że ZIemia wraz z nami powstała wczoraj, a Bóg włożył nam wspomnienia poprzednich lat od razu do głowy...
Trzeba tylko, drobiazg, założyć, że Bóg robi wszystko, by zrobić nas w konia....

Sorry, ale wzniosłeś naciąganie rzeczywistości do swojego rozumienia tekstu biblijnego na nowy poziom ;)
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2022, 16:04 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale jakie "robienie w konia"?! Czy Bóg stworzył Adama w postaci 1 komórki, która potrzebowała jakichś przemian... czy w postaci dorosłego mężczyzny?! Co napisano? Jak czytasz??
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 05 wrz 2022, 16:15 Ale jakie "robienie w konia"?!
To jedyna możliwość, żeby Twoja hipoteza się utrzymała.
Czy Bóg stworzył Adama w postaci 1 komórki, która potrzebowała jakichś przemian... czy w postaci dorosłego mężczyzny?! Co napisano? Jak czytasz??
Wiesz co? Przeczytaj dokładnie tę opowieść. Nie ma tam w tej kwestii ani słowa.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2022, 19:26 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki poleceniu Marka Piotrowskiego wysłuchałam wykładu biblisty i dr. hab teologii Marcina Majewskiego,
Serdecznie polecam ze względu na mnogość cennych informacji o Księdze Rodzaju, słuchając wykładu nieraz będziecie czuć zdumienie jak prosto można wyjaśnić trudne kwestie dotyczące Biblii.



mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zablokowany