Księga Rodzaju

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

...o ile identyfikujemy "mitochondrialną Ewę" z bibliją Ewą.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szczęść Boże!
Wiem, że na forum jest obecny, choć prawie nieodzywający się ksiądz. Chyba nie naruszę tego porządku tym tematem, jaki właśnie zakładam... :-??
Proszę księdza, my tu sobie w paru już miejscach rozmawiamy o czymś, jako osoby nieduchowne, więc pomyślałem, że zapytam o to osobę duchowną: księdza - czyli właśnie to robię... :)
Pytanie do księdza jest następujące:
Czy Adam i Ewa to były realne, rzeczywiste osoby, którym Bóg dał miejsce do życia w Edenie?
Proszę o odpowiedź; dziękuję.

PS. Forumowicze, jeśli i Wy chcecie na takie pytanie dać swoją odpowiedź, to jest ku temu okazja - zachęcam (gdyby była opcja zrobienia ankiety, to bym ją otworzył, ale nie ma, więc proszę o ewentualne wypowiedzi tutaj; nie krępujcie się, że ksiądz patrzy...).
Ostatnio zmieniony 22 sie 2022, 6:32 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ksiądz obecny na forum udziela się poprzez Pw. Taką podjął decyzję i wszyscy to szanujemy. Odpowiedzi dostałeś na to pytanie od kilku forumowiczów.
Bardziej rozstrzygającej nie dostaniesz bo to kwestia wiary

Niepotrzebnie mnożysz wątki
Ostatnio zmieniony 22 sie 2022, 6:59 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 22 sie 2022, 6:59 Ksiądz obecny na forum udziela się poprzez Pw.
Nie tylko! Ksiądz całkiem niedawno zabrał głos w dyskusji (raz, ale jednak). Na PW napisałem wiele tygodni temu pytanie właśnie o jego zrozumienie początków Biblii, ale nie mam jeszcze odpowiedzi, lecz wiem czemu: napisałem, że się "nie pali", a ksiądz odpisał, że skorzysta z tego, więc czekam cierpliwie na odpowiedź (czy to prywatną, czy choćby tu publiczną).

Wiesz, na tylu aktywnych forumowiczów, to 3, czy 4 głosy w tym temacie, to jakoś wg mnie mało... :-w
Szkoda, że nie ma opcji robienia ankiet; może ją uruchomicie?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I co wyniknie z wyników ankiety? To jakaś nowość: ustalamy co jest prawdą w drodze głosowania.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 22 sie 2022, 9:18 I co wyniknie z wyników ankiety? To jakaś nowość: ustalamy co jest prawdą w drodze głosowania.
Ankieta daje anonimowość (tak przynajmniej bym tego oczekiwał); dlatego jest cenną opcją. Tak myślę.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 22 sie 2022, 9:18 To jakaś nowość: ustalamy co jest prawdą w drodze głosowania.
Otóż nie! W kwestiach duchowości, prawda jest już ustalona! Jest nią Boże Słowo! Oto co o tym myślał Jezus (też tak myślisz?):
J 17,17 BT
(17) Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą.

Ponadto Jezus jest osobową Prawdą, w myśl tego:
J 14,6 BT
(6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
==========
Opcja ankiety forumowej (na dowolny temat), jeśli by była anonimowa, dawałaby użytkownikom swobodę wypowiedzi bez ujawniania jej, bo mogą być na to niegotowi, albo zwyczajnie myślą sobie: "A co inni powiedzą?" (gdybym np. wprost napisał/napisała, że uznaję autentyczność Adama i Ewy w Edenie...; może się ktoś krępować to tak wprost wyrażać, bo np. Ty się dowiesz, i jak źle o mnie myślisz w tej kwestii, tak może źle byś pomyślał i kimś... Ktoś nie chce tego, więc opcja ankiety anonimowej jest jak najbardziej w moim odczuciu dobrą możliwością wypowiedzi. Na innych forach taka opcja występuje).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 22 sie 2022, 9:20
Marek Piotrowski pisze: 22 sie 2022, 9:18 I co wyniknie z wyników ankiety? To jakaś nowość: ustalamy co jest prawdą w drodze głosowania.
Ankieta daje anonimowość (tak przynajmniej bym tego oczekiwał); dlatego jest cenną opcją. Tak myślę.
Opcją na co?
Zbyszek pisze: 22 sie 2022, 9:35
Marek Piotrowski pisze: 22 sie 2022, 9:18 To jakaś nowość: ustalamy co jest prawdą w drodze głosowania.
Otóż nie! W kwestiach duchowości, prawda jest już ustalona! Jest nią Boże Słowo!
DLatego pytam: co ma niby przynieść ta ankieta?
Opcja ankiety forumowej (na dowolny temat), jeśli by była anonimowa, dawałaby użytkownikom swobodę wypowiedzi bez ujawniania jej, bo mogą być na to niegotowi, albo zwyczajnie myślą sobie: "A co inni powiedzą?" (gdybym np. wprost napisał/napisała, że uznaję autentyczność Adama i Ewy w Edenie...; może się ktoś krępować to tak wprost wyrażać, bo np. Ty się dowiesz, i jak źle o mnie myślisz w tej kwestii, tak może źle byś pomyślał i kimś... Ktoś nie chce tego, więc opcja ankiety anonimowej jest jak najbardziej w moim odczuciu dobrą możliwością wypowiedzi. Na innych forach taka opcja występuje).
No cóż, jeśli się wstydzi wyrażać swoje przekonania, nie powinien ich wyrażać.
Albo-albo.
Nie mówiąc już o tym, jaka niby korzyść z takiego anonimowego wyrażania miałaby się pojawić.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A po co się robi ankiety społeczne? Po to, by poznać, jak się rozkładają głosy w danej sprawie...
Sprawa np. autentyczności Adama i Ewy jest jak widać na tym forum niejednoznaczna, dlatego ankieta w tej kwestii pokazałaby, jak procentowo się to rozkłada wśród forumowiczów (no i nie trzeba by się długo rozpisywać; nie trzeba by było się ujawniać). Proste.
Nie chodzi o ustalanie prawdy, ale o zorientowanie się, jak ludzie myślą...
Ale OK, nie uruchamiajcie takiej opcji; po co macie być jak inne fora?!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 22 sie 2022, 9:50 A po co się robi ankiety społeczne?
Na pewno nie po to, by ustalać prawdy ewangeliczne.
Po to, by poznać, jak się rozkładają głosy w danej sprawie...
I co to wniesie? Na co to Ci potrzebne?
Jesli jest argumentacja, to ma jeszcze jakiś sens.
Ale OK, nie uruchamiajcie takiej opcji; po co macie być jak inne fora?!
Taka opcja istnieje. app.php/help/faq#f2r3
Ostatnio zmieniony 22 sie 2022, 10:01 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 22 sie 2022, 9:59 Taka opcja istnieje. app.php/help/faq#f2r3
Niestety, ale nie dla mnie:

Obrazek

Obrazek

Czuję się dyskryminowany... :(
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To już nie do mnie.
Ja zresztą też nie mam ;)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2022, 10:29 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

W końcu coś nas łączy... ;)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wieczorem dam Wam uprawnienia.
Kazdy użytkownik od 20 napisanego postu będzie mogl tworzyć ankiety.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 22 sie 2022, 13:14 Wieczorem dam Wam uprawnienia.
Kazdy użytkownik od 20 napisanego postu będzie mogl tworzyć ankiety.
O! Okazało się, że mój temat się na coś przydał... Dzięki O:-)
No to może należy wypróbować taka nową opcję...? Pewnie! Trzeba sprawdzić, jak się spisuje... :-w
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek tu masz odpowiedź trzech księży, w pierwszym pytaniu jest ten temat poruszany


Czy Adam i Ewa istnieli?

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 22 sie 2022, 13:56 No to może należy wypróbować taka nową opcję...? Pewnie! Trzeba sprawdzić, jak się spisuje... :-w
Tylko nie szalej za bardzo.
Opcja już powinna być dostępna.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 22 sie 2022, 14:54 @Zbyszek tu masz odpowiedź trzech księży, w pierwszym pytaniu jest ten temat poruszany
Czy Adam i Ewa istnieli?
Czy można do tych 3 wypowiedzi, uzyskać odpowiedź obecnego na tym forum księdza? (aby było "czterech do brydża"...)
Poczekam na odzew ze strony księdza tutejszego (-|
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie bardzo rozumiem Twojego uporu. Ksiadz wypowie się, jesli uzna to za stosowne. Czemu usiłujesz na nim wymusić wypowiedź?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek napisałam jaką decyzje podjął ksiądz. Proszę uszanuj to.
Odpowiedzi dostałeś. Nie rozumiem twojego dążenia …
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ