Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Komentarz forumowiczów do codziennych czytań

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszystko się zgadza Abi, ale trzeba jeszcze mieć świadomość że była tu mowa o wielu setkach tysięcy baranków np na święto Paschy....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 mar 2021, 18:56 Wszystko się zgadza Abi, ale trzeba jeszcze mieć świadomość że była tu mowa o wielu setkach tysięcy baranków np na święto Paschy....
kupic to kupic ;;) ale gdzie magnolio zabijano baranki na swieto paschy
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 07 mar 2021, 19:32
Magnolia pisze: 07 mar 2021, 18:56 Wszystko się zgadza Abi, ale trzeba jeszcze mieć świadomość że była tu mowa o wielu setkach tysięcy baranków np na święto Paschy....
kupic to kupic ;;) ale gdzie magnolio zabijano baranki na swieto paschy
No właśnie na tym placu w świątyni...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Biedne baranki, dobrze że Jezus przegonił to towarzystwo. Ilość mnie zadziwiła.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

w ksiedze wyjscia zanotowano
Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Krzysiek pisze: 07 mar 2021, 20:33 Biedne baranki, dobrze że Jezus przegonił to towarzystwo. Ilość mnie zadziwiła.
Służę źródłem:
IMG_3353.JPG
IMG_3353.JPG (127.37 KiB) Przejrzano 6708 razy
IMG_3351.JPG
IMG_3351.JPG (146.55 KiB) Przejrzano 6708 razy
IMG_3352.JPG
IMG_3352.JPG (148.86 KiB) Przejrzano 6708 razy
Ta książka to jest perła! To naprawdę trzeba przeczytać!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziś jest ten dzień, w którym kupujemy ziemię. Znaczy się mamy umówionego notariusza.
Ale zaczynam dzień od czytanie Słowa Bożego, pierwsze czytanie:
A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców.

U Boga nie ma przypadków, ani zbiegów okoliczności, wszystko jest zaplanowane i nad wszystkim czuwa. Ja przynajmniej mam takie silne przekonanie.

Wprawdzie mąż mówi, że miał sen proroczy i Bóg chce żebyśmy tam dom wybudowali na tej ziemi, ale o domu Bóg nie wspomina... więc, albo póki co Bóg nie wspomina, albo jeszcze nie czas, albo to mąż chce spełnić swoje marzenia...
Zobaczymy do czego Bóg nas zaprosi... nie wspominając że musiałby nam zorganizować kasę na dom... ;)

Ale za dzisiejsze Słowo i czuwanie - Chwała Panu!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

niby rozumiem dzisiejszą ewangelię a niby nie
mógł judasz nie zdradzić, zgoda...ale ktoś musiał Jezusa zabić aby się wypelnily pisma... czyż nie?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 31 mar 2021, 17:20 niby rozumiem dzisiejszą ewangelię a niby nie
mógł judasz nie zdradzić, zgoda...ale ktoś musiał Jezusa zabić aby się wypelnily pisma... czyż nie?
Bez Judasza nie wypełniło by się pisma, bo jak?
Mnie też to wiele razy męczyło.
Jakiś zdrajca musiał być, ale co potem uczynił , tez jest ważnym przekazem.
Takie poniżej porównanie z Piotrem, kilka razy się spotkałem.
"Dlatego, że Piotr wierzy w miłosierdzie Jezusa, a Judasz odbiera sobie życie, bo nie wierzy, że Jezus może mu przebaczyć. Judasz nie wierzy w nieskończone miłosierdzie Boga. Jest to niewybaczalny grzech Judasza, który uważa, że nie istnieje przebaczenie za popełniony czyn. To nie jest żadna gra słów. Od początku Kościół głosi, że największym grzechem, który nie może być przebaczony, jest tak zwana „rozpacz z powodu niemożliwości zbawienia”, która ma miejsce wtedy, gdy uważamy, że nasza zdolność czynienia zła jest większa niż Boże przebaczenie. Jakiegokolwiek błędu byśmy nie popełnili, musimy mieć siłę, aby z ufnością powrócić do Boga, który przebacza".
By to jakoś usystematyzować wsparłem się źródłem niżej podanym, pewnie mógłbym znaleźć bardziej ambitne, ale to mi akurat wpadło w ręce i w tym kierunku też szły moje przemyślenia.
Wcale nie mam pewności czy to, co tu daje jest w pełni zbieżne z wyżej wymienionym rozterkami abi, ale to jest temat ciężki.
Może z braku czasu mało ambitne źródło znalazłem, ale podzielę się tym co mam .
https://opoka.org.pl/biblioteka/I/ID/jiwiara_07.html
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 0:47 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

mi nie chodzi o to kto Go wydał. tylko że ktoś musiał wykonać wyrok śmierci skoro miał umrzeć za nasze grzechy
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niedawno usłyszałam taki komentarz do sytuacji wydania Jezusa przez Judasza: Bóg nigdy nie planuje czegoś złego, ale potrafi z każdego zła wyciągnąć dobro.
Bóg zaplanował zbawienie poprzez śmierć swego Syna, poprzez Jego dobrowolną ofiarę.

Ale czy Musiał zostać wydany? Przecież się nie ukrywał... chodził wolno po całej okolicy i było pewne że jak każdy żyd przyjdzie na Paschę do Jerozolimy. Na życie Jezusa czyhano wiele razy i nie udawało się Go pojmać nie dlatego że nie nie było woli, czy odpowiednich sił wśród faryzeuszy... nie pozwalała im na to postawa Jezusa, Jego moc. Bo jeszcze nie był czas. Ale przecież gdy nadszedł czas, w Ogrodzie Oliwnym nie bronił się, ani nie stawiał oporu.
Czy zatem wydanie Jezusa było konieczne?! To nawet nie faryzeusze namówili Judasza, tylko On sam do nich przyszedł i zaproponował wydanie. A potem, mimo wyróżnienia Jezusa na uczcie (podanie mu kawałka chleba umoczonego w winie), nie cofnął się, nie zmienił zamiarów...

Poznamy wszystkie szczegóły tej sytuacji kiedyś... na razie musimy się pogodzić że jest tu tajemnica...dlaczego to zrobił...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

moze wydanie nie bylo konieczne, ale jakis czlowiek musial Go zabic
i to mnie niepokoi ...ze bozy plan zakladal czyjs grzech
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 01 kwie 2021, 10:11 moze wydanie nie bylo konieczne, ale jakis czlowiek musial Go zabic
i to mnie niepokoi ...że Boży plan zakładał czyjś grzech
Kościół twierdzi, że Bóg wykorzystał czyjś grzech i obrócił go w dobro.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 31 mar 2021, 17:20 niby rozumiem dzisiejszą ewangelię a niby nie
mógł judasz nie zdradzić, zgoda...ale ktoś musiał Jezusa zabić aby się wypelnily pisma... czyż nie?
Może ta konferencja Ci pomoże zrozumieć tą ewangelię...

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

(Łk 24, 35-48)
Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: "Pokój wam!"
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha.
Lecz On rzekł do nich: "Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?
Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam". Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: "Macie tu coś do jedzenia?" Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich. Potem rzekł do nich: "To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami:
Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach».
Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma. I rzekł do nich: "Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego".


Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

"Panie, dziękuję Ci że oświecasz mój umysł bym rozumiała co do mnie mówisz, proszę rób to dalej.
Dziękuję za to co już rozumiem, za to co mi objawiłeś. Proszę Cię o więcej, jest jeszcze tyle tajemnic.
Pragnę rozumieć Twoje Słowo, bo chcę coraz mocniej naśladować Jezusa i kochać ludzi.
Pragnę rozumieć Twoje Słowo by wyjaśniać je innym, by głosić Dobrą Nowinę swoim dzieciom.
Panie, ale proszę Cię aby i moje serce umiało przyjmować to co mi chcesz wyjaśnić, objawić i pokazać w Twoim Słowie. Amen."


@QVX W innym wątku pisałam jak modlić się Pismem św, aby ono nas prowadziło. Może teraz pokażę to na przykładzie dzisiejszej ewangelii.
Czytamy Słowo Boże z dnia i wychwytujemy sobie co nas poruszyło, co zwróciło nasza uwagę, co do nas dotarło, albo czego nie rozumiemy. I na bazie tych słów modlimy się własnymi słowami, odnosimy Słowo Boże do siebie, do swojego życia, ale przede wszystkim do swego serca i relacji z Bogiem i ludźmi.
To nie musi być długa modlitwa, nie jest to też medytacja. Ale dobrze jest gdy Słowo Boże zapada nam w serce i pamięć i chodzimy z nim cały dzień. Gdy rozpalamy pragnienia serca i kierujemy je do Boga.
A Bóg jak wiemy z psalmu 139 przenika nas i zna nas, więc i nasze pragnienia do Niego dotrą :-bd :
2 Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję.
Z daleka przenikasz moje zamysły,
3 widzisz moje działanie i mój spoczynek
i wszystkie moje drogi są Ci znane.
4 Choć jeszcze nie ma słowa na języku:
Ty, Panie, już znasz je w całości.
5 Ty ogarniasz mnie zewsząd3
i kładziesz na mnie swą rękę.
6 Zbyt dziwna jest dla mnie Twa wiedza,
zbyt wzniosła: nie mogę jej pojąć.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z komentarza O. Salija do czytań:
Również liczba 153 ryb, jakie znalazły się w sieci Szymona Piotra, jest z całą pewnością liczbą symboliczną. Okazuje się, że jeśli tę liczbę napisać literami hebrajskimi, otrzymamy zapis qehal ha—ahabha, co znaczy „Kościół miłości”. Tak, bo dokładnie po to Pan Jezus umarł i zmartwychwstał, żeby zgromadzić nas sobie w Kościół miłości.

NIESAMOWITE!

To mnie często zdumiewa jak mało rozumiemy Biblię, bo nie znamy kultury i symboliki hebrajskiej. Jak wiele nas omija w rozumieniu. No i jak warto słuchać tych, którzy wiedzą więcej.
Ja sobie interpretowałam tą liczbę inaczej, mianowicie że Jezus dokładnie wie ile , jak, kiedy, dlaczego... że zna wszystko i wszystkich dokładnie, że zna każdego po imieniu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

(1 J 1, 5-2, 2)
Najmilsi:
Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego i którą wam głosimy, jest taka: Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. Jeżeli mówimy, że mamy z Nim współuczestnictwo, a chodzimy w ciemności, kłamiemy i nie postępujemy zgodnie z prawdą. Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu.
Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki.
Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata.


To jest Dobra Nowina!!!
Mamy Rzecznika w niebie wobec Boga Ojca.
św Jan nam uświadamia, ze każdy grzeszy, nie ma co się oszukiwać. Należy mieć tą świadomość i niejako się z nią pogodzić, zaakceptować, że sami z siebie nie potrafimy nie grzeszyć, że jesteśmy słabi, że nasza natura jest osłabiona grzechem pierworodnym. Ale zajrzyjmy do Księgi Rodzaju i sprawdźmy jak zareagował Bóg, gdy Adam i Ewa zgrzeszyli pierwszy raz. Bóg zadał im pytanie: "Adamie gdzie jesteś?"
Rdz 3, 9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?»
Jaki jest tego przekaz? Że zaraz po grzechu to Bóg szuka człowieka, nie odwrócił się od człowieka tylko go szuka.
A my mamy po grzechu mamy powstać, tak jak Jezus po każdym upadku pod krzyżem.
Bóg nie oczekuje idealnej czystości i bezgrzeszności, oczekuje powstawania z grzechów i chodzenia w łasce. Grzechy mamy wyznać w spowiedzi, mamy odrzucić zło i wrócić na drogę światłości.
Na tym polega droga uczciwego grzesznika.
Nie wolno nam pozostawać na drodze grzechu i ciemności, bo tam Boga nie znajdziemy.
Ale gdy za każdym razem wrócimy do łaski, to możemy liczyć na miłosierdzie i niebo.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ktoś mi dziś napisał komentarz na Yt, że ma dla mnie słowo poznania EF 6, 14-20:

14 Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, 15 a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. 16 W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. 17 Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - 18 wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych 19 i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta moje otworzę, dla jawnego i swobodnego głoszenia tajemnicy Ewangelii, 20 dla której sprawuję poselstwo jako więzień, ażebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.

Tylko jak ja mam je rozumieć?!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Logan

Nieprzeczytany post

A o co chodzi? Wyjaśnił Tobie to? I co to "słowo poznania"?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

To chyba taka forma charyzmatu, że ktoś dostaje Słowo Boże dedykowane komuś konkretnemu
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ