Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Jak czytać Pismo święte?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Skaza

Nieprzeczytany post

Trochę to dla mnie amatora zupełnego wydaję się dość zawiłe na pierwszy rzut oka, ale spróbuję ogarnąć. Dziękuję za życzliwość i cenne wskazówki @Magnolia :)

Ps. A odpowiadając na Twoje pytanie Magnolio to szczerze odpowiem, że nie miałem o tym bladego pojęcia :-bd
Ostatnio zmieniony 21 lut 2022, 22:54 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Ja częściej niż Pismo Święte czytam książki religijne autorstwa np. Normana Vincenta Peala czy Reginy Brett - mają one łatwiejszy język bardziej zrozumiały przynajmniej dla mnie ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pawełek0799 pisze: 27 lut 2022, 15:38 Ja częściej niż Pismo Święte czytam książki religijne autorstwa np. Normana Vincenta Peala czy Reginy Brett - mają one łatwiejszy język bardziej zrozumiały przynajmniej dla mnie ;)
Nie znam pierwszego Autora. Ale jednak muszę od razu powiedzieć ze choć sama wiele zrozumiałam poprzez powieść religijną, to jednak Słowo Boże to zupełnie inna jakość Księgi i czytania. Tu chodzi o to, by Bóg poprzez swoje Słowo odpowiedział nam, wskazał drogę, wsparł, dotknął naszego serca, czy napomniał.
Biblia nas pobudza do modlitwy do refleksji, czyli można z nią budować relację z Bogiem.


Ale jeśli uważasz te książki i autorów za wartościowych to poleć nam je w dziale książkowym
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

@Magnolia

Oczywiście zgadzam się że Biblia to jest coś innego niż książki religijne. Właśnie czytanie jej pozwala doświadczyć tych wszystkich stanów o których koleżanka wyżej wymieniła. Leży u mnie na półce Biblia Nowego Testamentu - kto wie, może w niedługim czasie i nawet zacznę ją czytać. Na razie jednak pozostaje przy ,,luźniejszych książkach'' żeby jakby pomału wdrażać się do tego życia religijnego :)

Ooo nawet nie wiedziałem że taki dział istnieje. Zaraz wyszukam i jak najbardziej polecam wszystkim chrześcijanom ;)
Ostatnio zmieniony 03 mar 2022, 20:01 przez Pawełek0799, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Znalazłam plan czytania Biblii każdego dnia, aby w rok przeczytać całą:
https://ewangeliadlanas.files.wordpress ... _w_rok.pdf
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To ja polecam podobny plan (ale chyba bardziej przemyślany) Jacka Święckiego:
http://mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/index.htm
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

;) Też go dziś znalazłam, ten plan.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

Polecam ten kanał dla osób takich jak ja którzy nie bardzo rozumieją Pismo św, a tu ładnie wyjaśnione :ymapplause:

https://youtube.com/c/BibleProjectPolski
Hendi

Nieprzeczytany post

Ja mam własny plan, bo na niektóre fragmenty Pisma trzeba poświęcić więcej czasu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1401
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Hendi podzielisz się? Jaki masz plan?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
dytka73
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2023, 10:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 6
Podziękowano: 3
Płeć:

Nieprzeczytany post

Też postanowiłam czytać Pismo Święte. Zaczęłam od Ewangelii Św. Mateusza. Dodatkowo kupiłam sobie książkę "Słowo na każdy dzień" gdzie znajduje się fragment Bibilii wraz z objaśnieniem :) Czytam niewielkie fragmenty, ale staram się je rozważać, zrozumieć i wyciągać naukę.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2023, 8:00 przez dytka73, łącznie zmieniany 1 raz.
Hendi

Nieprzeczytany post

dytka73 pisze: 03 lut 2023, 7:59 Czytam niewielkie fragmenty, ale staram się je rozważać, zrozumieć i wyciągać naukę.
Kluczowa sprawa. Brawo!
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

U mnie czytanie Pisma Świętego wygląda na zasadzie że siadam w kościele w bocznej nawie, otwieram na losowej stronie - dzisiaj np. trafiłem na jakieś ,,mądrości'' - nie wiem czy to czasem nie była Mądrość Syracha bo akurat na tym się nie skupiłem. W każdym razie było tam na zasadzie - wyrzekający się przyjemności dostąpią oglądania Pana Boga.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

;) @Pawełek0799 bardzo na czasie wielkiego postu dostałeś ten cytat ;)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Właśnie często też słyszę od innych że otwierają Pismo tak całkiem na losowej stronie i akurat na tej stronie znajduje się odpowiedź na pytanie które ich np. nurtowało od dłuższego czasu. Oczywiście znalazłem tam też więcej tekstu bo było tam też o pomocy, szacunku, grzesznikach - akurat w momencie kiedy właśnie poszukuję tego ,,lepszego życia''. Jakieś działanie Boga chyba musi w tym być.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lepiej jest czytać Pismo św regularnie aby po prostu znać Słowo Boże.
Ale gdy czytamy to otwierajmy serce a już Bóg znajdzie drogę do serca by do nas mówić.
Nie szukajmy emocji czy odpowiedzi tylko szukajmy woli Bożej i tego czego Bóg nas chce nauczyć przez swoje Słowo.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
adlucem
Posty: 26
Rejestracja: 20 kwie 2023, 18:25
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 8
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lectio Divina to dosyć prosta metoda na czytanie Pisma Świętego, jak działa ta metoda:
Niedobrze jest mówić ciągle o szatanie i złu, ale jeszcze gorzej jest pomijać je całkowitym milczeniem /Gabriel Amorth/.
Janusz

Nieprzeczytany post

Biblia stała się dla mnie paliwem, tlenem do życia .. Bez Niej nie umiem już żyć.
Rozumiem "męki" czytania Jej po raz pierwszy, począwszy szczególnie od Starego Testamentu, i w całości...Sam to przerabiałem jeszcze parę miesięcy temu. Wcześniej miewałem bardzo epizodyczny kontakt, takiż jak prawdziwa i pełna wiara.
Przeczytałem, pod rząd, od deski do deski, dwa razy, razem z komentarzem, przypisami. Niezależnie od tego słuchałem naprawdę wielu godzin a raczej setek godzin, kazań i innych luźnych wypowiedzi, które często odnosiły się do Biblii. Teraz czytuje wybrane fragmenty i już bez komentarza.
Rozumiem Twój opór, ale jak sie zaweźmiesz, jak przebrniesz; a było ich 23 tysiące, a każdy miał w swoim rodzie, a w tej krainie...to z czasem zobaczysz drugi brzeg!
Bardzo szybko "odkryłem" że czytając na głos z czasem zaczęły dochodzić do mnie swoiste wibracje, przekaz, obraz stawał sie jaśniejszy, prostszy, i piękny i pouczający... Mój głos stawał się wyznacznikiem stanu ducha i serca , a przede wszystkim pełnej, prawdziwej wiary..
To naprawdę piękne, przejmujące i wzruszające doznanie! Odkrywanie siebie dla Pana Boga...
Kiedy tylko mogłem brałem Biblię do ręki, całując Ją przed czytaniem Jeszcze parę miesięcy temu nigdy bym w to nie uwierzył, w to co pisze teraz...
A jednak taka wewnętrzna harmonia i zespolenie pojawia sie we mnie kiedy czytam, czasami pół godziny, czasami godzinę, czasami i więcej...i jest to taki stan, którego nie chce się póżniej przerwać, to jest cudowne!... Jakież tam inne błahe zajęcia, czy też przyjemności...Lewandowski, film, wiadomości?... bez sensu...
Kiedy mogłem wstawałem bardzo wcześnie rano, po czwartej. Modlitwa, wysłuchanie Ewangelii, kawa i Biblia...czasami i dwie godziny.. Cały dzień miałem tak pięknie oprawiony, zilustrowany, tak naładowany pozytywnymi przesłaniami dobra. Byłem zatankowany po korek. Świeżym paliwem, w trakcie dnia, kiedy tylko mogłem i przed snem minimum pół godziny.
Teraz zmieniły mi się okoliczności i czas lektury, ale dostosowuję to do rytmu obowiązków i możliwości...i także, cały czas wibruje we mnie dobro i czuję , wręcz czuję obecność mojego Kolegi... Pana Jezusa.. Tak, czasami sobie żartujemy.. ale kiedy trzeba, kiedy widzę że zmienia ton rozmowy i prowadzi tak. a nie zdawałoby się, inną droga, to Go słucham i idę za nim.

Bez Biblii usycham! Kiedy odświeżałem sobie listę ostatnio przeczytanych książek to miałem mały kłopot.to nieustannie Biblia, Jedna a taka wieloraka, tam naprawdę jest wszystko, więcej mi nie trzeba, ba Bogu niech będą dzięki, że zrozumiałem Jego przekaz, Bądź wola Twoja, nie moja,...naprawdę nie moja.
W tym kontekście - "samoodczuwania" słowa Bożego - nie potrzebuję komentarzy.
Mam z nimi do czynienia wysłuchując naszego Ryśka. A jak wiadomo, wszystkie Ryśki to są fajne chłopaki.
A już na poważnie, to nie ukrywam, że przekaz Kardynała Rysia jest dla mnie fascynujący i zajmujący... Tu, kiedy słucham, nie obieram na przykład ziemniaków jak u Piotra Pawlukiewicza, którego na razie, posadziłem na ławę rezerwowych. Swoją robotę jednak zrobił wiele setek godzin go sluchałem, także przed laty...
Ktoś tu wspomniał Ojca Szustaka, Jestem osoba transparentną, nie wchodzę w jakieś ciche układy... Kilka godzin wytrzymałem, a raczej stwierdziłem że czas już zakończyć. Inni mogą inaczej Go odbierać, odczuwać. Ja mu nie ufam.
Ufam Tobie Jezu, żeby nie kończyć brakiem wiary.
Z Bogiem:)

Dodano po 2 godzinach 6 minutach 21 sekundach:
Suplement.
Początek czytania Biblii od Starego Testamentu wiązał się u mnie z "przebijaniem" powłoki starego pancerza przyzwyczajeń do innego, nadto liberalnego i co tu mówić, grzesznego zycia. Nadto słabości i dolegliwości ciała i ducha na początku "krwawiły" oczy i umysł, by stać się z czasem sprzymierzeńcem do przenikania słowa...
Akurat teraz czytam;

Księga Przysłów 30,1
Słowa Agura, syna Jake z Massa
Zapowiedź tego męża, (który namęczył się, [by poznać] Boga),
(namęczył się, [by poznać] Boga i zwyciężył).
luukasz24
Posty: 6
Rejestracja: 16 sie 2023, 15:20
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo szczere wyznanie
JOB31,4
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2023, 21:24
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proponuje o. Opat Opactwa Benedyktynów w Tyńcu:

ODPOWIEDZ