Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

"Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia..."

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zarejestrowawszy się na Forum, zauważyłem, że nie mam jak ustawić sobie podpisu, ale zostałem uświadomiony, że jak 20 postów utworzę, to taka opcja i mi będzie dana... :ymapplause:
Nie omieszkałem z niej skorzystać!
Oto mój podpis (którego treść niech nam posłuży do - mam nadzieję - budującej konwersacji przy Bożym Słowie):
"Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana". Hbr 12,14

A o co mi chodzi? - ktoś zapyta... :-o
Otóż chciałem zapytać, jak rozumiecie to wezwanie, aby:
  • dążyć do pokoju ze wszystkimi [czym jest ten pokój... na czym ma to dążenie do niego polegać... czy są jakieś granic w tym dążeniu... co zrobić, gdy ktoś spośród tych "wszystkich" wcale nie ma upodobania w naszym ku niemu dążeniu do pokoju...?]
  • dążyć do uświęcenia [czym jest to uświęcenie... skąd ono się bierze i jak do niego dążyć... czy można wiedzieć, jaki poziom uświęcenia już osiągnęliśmy... czy jest jakaś granica w tym dążeniu do uświęcenia...?]
O:-)
Jak już tak "rozbieram" na części składowe ww. werset, to jeszcze zapytam o kwestię "zobaczenia Pana": czemu ten, kto nie dąży do pokoju ze wszystkimi i nie dąży do uświęcenia, nie zobaczy Pana Boga?! Kiedy to ujrzenie Go ma nastąpić?

Zapraszam do wypowiedzi :ymhug:
[dużo pytań, ale nie oczekuję, że na każde, każdy będzie odpowiadał; nawet jeśli nie znasz odpowiedzi, to i tak możesz słówkiem się odezwać, a myślę, że wspólnie temat rozwiniemy i się czegoś nauczymy; ja też na to liczę, bo nie wiem wszystkiego]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

nie da sie "byc w pokoju" ze wszystkimi
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Adam880

Nieprzeczytany post

no własnie nie da się być w pokoju ze wszystkimi, tak to być moze by nie doszło do żadnej wojny hmm ?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 09 cze 2022, 16:40
  • co zrobić, gdy ktoś spośród tych "wszystkich" wcale nie ma upodobania w naszym ku niemu dążeniu do pokoju...?]
Myślę, że po prostu dążyć do pokoju, ty masz dążyć do pokoju, ja mam dążyć do pokoju. Podobnie jest z wybaczaniem, to że ktoś nie przebaczył tobie to nie znaczy, że Ty nie możesz przebaczyć jemu.

  • dążyć do uświęcenia[czym jest to uświęcenie... skąd ono się bierze i jak do niego dążyć... czy można wiedzieć, jaki poziom uświęcenia już osiągnęliśmy... czy jest jakaś granica w tym dążeniu do uświęcenia...?]
O:-)
Jak już tak "rozbieram" na części składowe ww. werset, to jeszcze zapytam o kwestię "zobaczenia Pana": czemu ten, kto nie dąży do pokoju ze wszystkimi i nie dąży do uświęcenia, nie zobaczy Pana Boga?! Kiedy to ujrzenie Go ma nastąpić?
Ja rozumuję uświęcenie jako stawanie się coraz bardziej podobnym do Pana Boga. Tylko Święty może być w niebie, tj. czysty, dobry, sprawiedliwy. Święci oglądają Boga w niebie.
Jak do tego dążyć? Poprzez relację z Panem Bogiem, On sam prowadzi i uświęca. Modlitwa, sakramenty Święte, uczynki miłosierdzia... Nie wiem jak się sprawdza poziom świętości 😉
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Poziom świętości mierzy się pokorą i posłuszeństwem. Tak myślę. No i uczynkami miłosierdzia.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 09 cze 2022, 17:21 nie da sie "byc w pokoju" ze wszystkimi
Adam880 pisze: 09 cze 2022, 18:45 no własnie nie da się być w pokoju ze wszystkimi, tak to być moze by nie doszło do żadnej wojny hmm ?
Przyznaję Wam rację; powiem więcej - nawet ap. Paweł nam ją też przyznaje, bo napisane jest:
Jeśli to możliwe, jeśli to od was zależy, żyjcie w pokoju ze wszystkimi ludźmi.
Rz 12,18 BP (Biblia Poznańska [1973-1975])


Czyli Słowo Boże nie oczekuje od nas/ludzi rzeczy niemożliwej - bo po prostu nie da się zawsze i wszędzie ten pokój mieć z każdym i zawsze... Trzeba do tego stanu dążyć (Hbr 12,14), lecz na miarę naszych możliwości, stosownie do tego, co zależy od nas (Rz 12,18).
Nie możemy się zasłaniać Rz 12,18 nie robiąc nic, by pokój był, ale gdy druga strona nie chce pokoju, to nic na siłę się nie wskóra... My próbujemy, a wolność ma ktoś inny, i może to przyjąć, może odrzucić - ważne, by być tu w porządku i z ludźmi i z Bogiem.
Tak to pojmuję, o co zapytałem, ten temat zakładając...
A, jeszcze zapytałem: Czy jest ten pokój?
Odpowiem biblijnie (cytując z pewnych źródeł):
W Nowym Testamencie greckie "eirene" jest odpowiednikiem hebrajskiego "szalom" i oznacza nie tylko wolność od kłopotów, lecz największe dobro człowieka. W naszym wypadku oznacza ono spokój serca, wynikający ze świadomości, że nasze losy są w rękach Boga.

Szalom – pojęcie hebrajskie tłumaczone jako 'pokój', oznaczające nie tylko pokój z ludźmi czy z Bogiem, lecz w ogóle pomyślność, zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej, pojętą jako dar Boży; "szalom" nie oznacza natomiast pokoju wewnętrznego; w Biblii i judaizmie słowo to służy jako formuła pozdrowień i życzeń.


Odnośnie uświęcenia, to kojarzy mi się ten tekst:
1P 1,13-16 BP (Biblia Poznańska [1973-1975])
(13) Dlatego czuwajcie nad sobą w pełni trzeźwi, pokładajcie swą nadzieję w łasce, którą wam daje objawienie Jezusa Chrystusa,
(14) bądźcie posłuszni, nie kierujcie się dawnymi pożądliwościami, którym ulegaliście, gdy żyliście [jeszcze] w nieświadomości,
(15) lecz w całym postępowaniu stańcie się świętymi, tak jak świętym jest Ten, który was powołał.
(16) Napisane jest bowiem; "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem Święty!"


Uświęcenie pojmuję, jako proces upodabniania się do świętości Boga; nie ma granic tego procesu - można się zbliżyć, ale nigdy nie osiągnie się tego samego poziomu, co ma Bóg (ale mamy dążyć do takiego uświęcenia w myśl Hbr 12,14, pragnąc ujrzenia Pana Boga, bo uświęcenie jest częścią procesu zwanego zbawieniem).
A ponieważ w Świętym Bogu nie ma żadnego zła/grzechu - to nasze uświęcenie ma polegać na odchodzeniu od grzechu/zła; porzucaniu go, czyli okazywaniu bojaźni Bożej, w myśl słów:
Prz 8,13 BW (Biblia Warszawska [1975])
(13) Bać się Pana - znaczy nienawidzić zła.


O własnych siłach nie podołamy tym wzniosłym celom, by trwale/skutecznie dążyć do pokoju i do uświęcenia, ale z Bogiem jest to możliwe - więc mamy mieć z Nim żywą społeczność, by się realizowało takie przysłowie: Kto z kim przestaje [przebywa], takim się staje...
I tego nam życzę! :-bd
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
ODPOWIEDZ