Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Z jakiego przekładu Pisma Świętego korzystasz, jaki polecasz?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Kasia

Nieprzeczytany post

Ponad rok temu kupiłam Biblię Paulistów z dużą czcionką. Jest to wersja, która (oprócz tekstu właściwego) nie zawiera przypisów, a jedynie komentarze. Jest tak pewnie dlatego, że to wydanie Pisma Świętego jest bardzo duże i dość ciężkie, więc pewnie nie chciano dodawać jeszcze więcej treści. Jestem zadowolona z tego przekładu. Jest on dość współczesny, muszę jednak przyznać, że od komentarzy (które mogłabym w razie potrzeby znaleźć w internecie), wolałabym przypisy, które wyjaśniałyby mi biblijne znaczenie niektórych słów. Ale i tak cieszę się z tego, że w ogóle mogę czytać Biblię w wersji papierowej.

A Wy? Z jakich przekładów Pisma Świętego korzystacie? Może macie ich więcej i możecie ze sobą porównać? Wolicie przekłady współczesne czy bardziej archaiczne?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja korzystam z tysiąclatki https://biblia.deon.pl, ale niedawno urzekły mnie psalmy z przekładu Edycji św Pawła i czasem tam zaglądam on line. https://pismoswiete.pl

Mąż kupił sobie Biblię pierwszego Kościoła i jest bardzo zadowolony, tak myślę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Gor
Posty: 65
Rejestracja: 30 sty 2021, 6:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 27
Podziękowano: 38
Płeć:

Nieprzeczytany post

ja lubię Biblię Pierwszego Kościoła - za podejście do tłumaczenia oraz za jakość wydania - nie za duża nie za mała - inne nowe tłumaczenie na podstawie najstarszych manuskryptów, nadaje czasem inny kontekst znanym z 1000-latki tekstom.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja korzystam z Biblii Tysiąclecia - mały format schowany w czarnym etui. :)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Też mam Biblię Pierwszego Kościoła, niebieska z zameczkiem, bardzo ją lubię :ymblushing:
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Mam też Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu z 1975 roku wydrukowane w Warszawie, ale jest jakieś dziwne, bo Księga Rodzaju nazywa się tutaj Pierwsza Księga Mojżeszowa Genesis.

I mam jeszcze od świadków Jehowy. W prezencie dostałem Pismo Święte księgi hebrajskie, aramejskie i greckie w Przekładzie Nowego Świata. Przyszli, dali za darmo, podziękowałem i poszli. Oni chyba wszystko darmo dają.
Eldest
Posty: 9
Rejestracja: 07 lip 2021, 18:54
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 7
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pismo Święte wydane przez wydawnictwo Święty Wojciech (jak powyżej na zdjęciach) - jest to nowa wersja Biblii poznańskiej, o ile się nie mylę.

Ponadto czytam w aplikacji Pismo Święte przekład Biblii Tysiąclecia - V tłumaczenie.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2021, 13:26 przez Eldest, łącznie zmieniany 3 razy.
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Najczęściej korzystam z Biblii poznańskiej. Mam też kieszonkowe/podróżne wydanie paulistów.
Hendi

Nieprzeczytany post

Dla mnie nie ma większego znaczenia przekład, choć przyznam, że nowsze wydania są bardziej zrozumiałe.
Awatar użytkownika
Betka
Posty: 20
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ostatnio kupiłam bardzo dobrze wydaną Biblię Jerozolimską pod wpływem rady tego kapłana, zresztą sami zobaczcie 🙂


https://funawi.pl/jakie-mamy-katolickie ... -swietego/
Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego ( Ps 23)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lubię Biblię Paulistów.
Dla zwolenników porównań tekstów/przekładów (oraz wyszukiwania wersetów), nie ma nic lepszego od Internetowej Biblii Online:
https://biblia.apologetyka.co/read

:-bd
A już dla bardziej chcących się zagłębić w tekst Nowego Testamentu, polecam Biblię Interlinearną Online: https://biblia.oblubienica.eu/#rodo
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2023, 14:25 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
JOB
Posty: 147
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 53
Płeć:

Nieprzeczytany post

Do czytania duchowego polecam Biblię Pierwszego Kościoła inaczej nazywana Biblia Popowskiego.

Cechy tej Biblii, to brak komentarzy z małą ilością wyjaśnień. Poza tym brak tytułów, tylko same numery rozdziałów i czysty tekst. Zatrzymuje się człowiek podczas czytania nierzadko w innych miejscach, niż to sugerują Biblie z wyodrębnionymi fragmentami tekstu, którym nadano tytuł - opis, co daje indywidualne prowadzenie, a także nierzadko głębsze zrozumienie, jeżeli tekst się dobrze przemodli.
Jak rozeznawać Wolę Bożą i pogłębiać relację z Jezusem:
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Zablokowany