Bóg zadziałał jak "chirurg"...

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 19 sie 2022, 5:41
Albertus pisze: 18 sie 2022, 19:00 Zbyszku. Czy wąż stracił nogi po grzechu pierworodnym i żywi się odtąd prochem ziemi?
Raczej nie jest możliwe, abyś zapytał o to autorów Papieskie Komisji Biblijnej, która w roku 1909 tak się w imieniu papieża wypowiedziała (szkoda, że ich nie możesz zapytać, ale rozważ, kto to opracował, napisał i oficjalnie ogłosił):
  • W 1909 roku Komisja przypomniała, że pierwsze trzy rozdziały Księgi Rodzaju mają charakter dosłowny i historyczny. W szczególności do faktów, których historyczności nie wolno podważać, należą między innymi:
    ukończenie stworzenia całego świata przez Boga na początku czasu, specjalne stworzenie człowieka (peculiaris creatio hominis), utworzenie pierwszej kobiety z pierwszego człowieka (formatio primae mulieris ex primo homine), jedność rodzaju ludzkiego, pierwotne szczęście prarodziców w stanie sprawiedliwości.

Komisji zapytać nie możesz, ale jak myślisz - na podstawie jej ustaleń (przez papieża zatwierdzonych!!) - jakiej by Ci odpowiedzi udzielono?... #-o

Ale mnie pytasz, to ja tak odpowiem: Ponieważ wierzę w Boga Wszechmogącego (a nie: trochęmogącego... lub dużomogącego...), to nie widzę żadnego powodu, aby negować cud (jeśli nastąpił) utraty kończyn przez węża (nie wiem, czy to był nagły cud, czy powolna utrata, ale fakt faktem, w świecie przyrody nie ma wielu tak poruszających się, jak węże, zwierząt - to się skądś wzięło! Biblia wyjaśnia skąd...).
Masz jakiś problem w uwierzeniu, że Bóg jak coś chce, to zrobi?! On chciał tak ukarać/przekląć węża, to co za problem, aby tak się stało, jak Bóg (przypomnę: Wszechmogący!!) chciał??!... Masz z tym jakiś problem??!... Wiary Ci brak, czy co?!... :-??

A co do "prochu ziemi", jako pożywienia węża, to myślę, że cenne są tu te komentarze biblijne:
  • BIBLIA POZNAŃSKA - Rodzaju 3:14
    Wąż zostaje natychmiast przeklęty, bowiem jego wina nie ulega wątpliwości, a jego istota zostaje tym samym oceniona jako całkowicie zła i przewrotna. Przekleństwo spada zatem nie na węża, lecz na kusiciela i jego demoniczną siłę, usymbolizowaną obrazem tego gada. Czołganie się na brzuchu i lizanie prochu było na Wschodzie wyrazem głębokiego upokorzenia i pogardy.

    KOMENTARZ HISTORYCZNO-KULTUROWY - Rodzaju 3:14
    Proch będziesz jadł. Proch pełniący rolę pokarmu jest typowym elementem opisu świata umarłych pojawiającego się w literaturze starożytnej. W Eposie o Gilgcimeszu, spoczywający na łożu śmierci Enkidu śni o świecie umarłych i opisuje go jako miejsce pozbawione światła, w którym „pokarmem jest proch, chlebem - glina” (podobny opis pojawia się w Zstąpieniu Isztar). Elementy te uważano za typowe dla świata umarłych, pojawiały się bowiem w opisach grobu. Proch wypełnia usta umarłych, napełni jednak również paszczę węża pełzającego po ziemi.
Myślę, że natchniony pisarz podał Boży przekaz językiem zrozumiałym dla jemu współczesnych; oni znali pojęcie i bardzo negatywne zastosowanie "prochu ziemi", stąd o nim czytamy.
My też mamy pewne "kulinarne" powiedzonka, np. "figa z makiem"... Figa to owoc, a mak ziarno, ale sens tego nie dotyczy jedzenia, lecz gestu i słów, że ktoś nic nie dostanie... Wąż miał/ma się żywić "prochem ziemi"... - nie trzeba tego dosłownie rozumieć, ale w sposób wyżej przytoczony i uzasadniony (choć, gdy się wężowi trafi coś, co jest ziemią/prochem ziemi ubrudzone, to on to zjada/połyka bez wcześniejszego oczyszczenia, więc nawet coś z dosłowności tu można dojrzeć, ale nie to jest sednem).

A tak jeszcze popatrzyłem na to, co zacytowałem wczoraj, i widzę taki zapis:
  • W połowie VI wieku papież Pelagiusz I uroczyście ogłosił wśród prawd wiary wyznawanych przez Kościół, że „Adam i jego żona […] nie narodzili się z innych rodziców, ale zostali stworzeni: jedno z prochu ziemi, a drugie z boku mężczyzny”.

Jak widzisz, papież nie miał problemu, by posłużyć się terminem "proch ziemi" (choć w innym kontekście). Myślę, że i Ty nie powinieneś z tym mieć problemu (chyba żeś mądrzejszy... a to przepraszam!).
No ale jaka jest w końcu twoja odpowiedź? Należy wszystko w tym opisie rozumieć dosłownie czy nie?

Stracił wąż nogi i odżywia się ziemią czy nie? Proszę o twoją konkretna odpowiedź.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek przeczytaj książki @Marek Piotrowski http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne/
Może Cię nie nawrócą, ale przynajmniej dowiesz się czego naucza Kościół katolicki. Wielu ludzi uważa, że dobrze zna naukę Kościoła, ale się myli.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 19 sie 2022, 5:55 No ale jaka jest w końcu twoja odpowiedź? Należy wszystko w tym opisie rozumieć dosłownie czy nie?

Stracił wąż nogi i odżywia się ziemią czy nie? Proszę o twoją konkretna odpowiedź.
A to nie odpowiedziałem?! Ejże! Wszak napisałem, że z uwagi na Wszechmocnego Boga wierzę, że zapis biblijny jest prawdą (tak w skrócie to teraz podsumowuję, a więcej masz napisane).
Ale jak musisz mieć "literka po literce", to raz jeszcze to wyrażę (a będzie to zgodne - o dziwo tu się z papieżem zgadzam - z papieskim dokumentem sprzed 100 lat), że uznaję całą treść 3 pierwszych rozdziałów w Ks. Rodzaju za rzeczywistość (idę dalej: kolejne rozdziały też tak traktuję!). Wobec tego: wąż nogi stracił, ale jego pokarmem nie jest gleba/ziemia/błoto, lecz - zauważ to - takie przekleństwo czołgania się i żywienia "prochem" ma swój sens, o jakim słusznie biblijni komentatorzy napisali (no, przecież czytałeś).
Czego jeszcze nie rozumiesz?!... :-??
Dobrego dnia!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 19 sie 2022, 6:29 @Zbyszek przeczytaj książki @Marek Piotrowski http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne/
Może Cię nie nawrócą, ale przynajmniej dowiesz się czego naucza Kościół katolicki. Wielu ludzi uważa, że dobrze zna naukę Kościoła, ale się myli.
A skąd ta PEWNOŚĆ, że Marek właściwie naucza?!
Zapytałem go, czy istniał rzeczywisty Adam i jego żona Ewa?... Wiesz, jak mi odpowiedział? Że nie wie!...
Zatem czy od takiego kogoś mam się bezkrytycznie uczyć??!? Ty wszystko, co on pisze "łykasz"?!...

A Ty jak myślisz: była rzeczywista para - Adam i Ewa?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie, bo naukowo jest to niemożliwe. Jego książki mają Imprimatur. Wiesz co to?

Są dwa opisy stworzenia świata. Który jest prawdziwy?
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 19 sie 2022, 6:47 Nie, bo naukowo jest to niemożliwe.
Porozmawiaj zatem o tym z @Albertus - on nie ma wątpliwości, że dosłowny Adam i dosłowna Ewa naprawdę istnieli... (o tym też mowa jest w tych cytatach, jakie zamieściłem wczoraj; i są to oficjalne wypowiedzi katolickie, więc nie wiem, kim Ty jesteś co do wyznania, że to odrzucasz...).
QVX pisze: 19 sie 2022, 6:47 Jego książki mają Imprimatur. Wiesz co to?
Wiem; mimo to nie będę "studentem" Marka... [-x
Wolę się opierać na Piśmie Świętym - ono też ma "imprimatur" i to lepsze! , bo takie:
2Tm 3,16-17 BT
(16) Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości -
(17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
QVX pisze: 19 sie 2022, 6:47 Są dwa opisy stworzenia świata. Który jest prawdziwy?
Są kompatybilne; trzeba tylko rozumieć, że opis z Rdz 1 jest ogólny, a z Rdz 2 szczegółowy - dotyczący zwłaszcza powstania ludzi i ich miejsce do życia w Edenie... (myślisz, że znani ze skrupulatności Żydzi nie zauważali pewnych rozbieżności? Widać je, ale one nie są sprzecznościami na zasadzie tej, że trzeba wybrać co przyjąć; one są dwoma spojrzeniami na temat początków - dlatego Żydzi nie usunęli jednego, bo się nie zgadzał z drugim; oba są dobre! Proś Boga o mądrość ich zrozumienia, a będzie OK; proś z wiarą w myśl tego nauczania: List Jakuba 1,5nn).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 19 sie 2022, 5:55 Stracił wąż nogi i odżywia się ziemią czy nie?
I na dodatek przestał mówić :D


Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skoro opowiadasz się za literalnym opisem stworzenia, to jestem ciekaw - czy uważasz również że kobieta została stworzona przez wyjęcie żebra Adama?

Czy dobrze zatem rozumiem że uważasz, iż:
  1. Dzień i noc powstały zanim powstało Słońce? Rdz 1,5 + Rdz 1,15
  2. Nad ziemią jest sklepienie niebieskie, nad którym znów jest woda (ziemia pływa w takim "bąblu" w wodzie)? Rdz 1,6-8
  3. Rośliny rosły na Ziemi wcześniej, zanim zaistniało Słońce? Rdz 1,11 + Rdz 1,15
  4. Słońce i Księżyc przyczepione sa do owego "sklepienia Nieba" z p. 2 nad którym są "wody górne"? Rdz 1, 17 + Rdz 1,6
  5. Bóg się trudził i zmęczył stworzeniem? Rdz 2,2
  6. Grzech pierworodny polegał na zjedzeniu owocu z drzewa? Rdz 3,5
  7. Wąż przed grzechem pierworodnym miał nogi? Rdz 3,14
  8. Ogród Eden rośnie sobie ciągle w Turcji (bowiem Eufrat który wg Genesis bierze początek w Edenie, ma źródła właśnie w tym kraju), a nie możemy do niego wejść bo stoją przed nim cheruby z mieczami? Rdz 3,24
Mam też pewne problemy z dwoma opisami stworzenia w Księdze Rodzaju - czy mógłbyś mi wyjaśnić jak to jest, iż:
  • w pierwszym opisie stworzenia (Rdz 1,1-27) najpierw zostaje stworzony świat roślinny, a dopiero później człowiek, zaś w drugim opisie (Rdz 2,4-9) Bóg najpierw stwarza człowieka, a potem rośliny.
  • podobnie: w pierwszym opisie stworzenia (Rdz 1,1-27) najpierw zostają stworzone zwierzęta, a dopiero później człowiek, zaś w drugim opisie (Rdz 2,4-9) Bóg najpierw stwarza człowieka (Rdz 2,7-8), a potem zwierzęta (Rdz 2,19).
  • w pierwszym opisie stworzenia (Rdz 1,1-27) człowiek zostaje stworzony (jako mężczyzna i kobieta naraz) , zaś w drugim opisie najpierw Bóg stwarza mężczyznę (Rdz 2,7), zaś kobietę znacznie później (Rdz 2,18-22), dopiero po stworzeniu roślin i zwierząt (rdz 2,19)?
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ejże! Marku! Skądże tyle niewiary u Ciebie?! Toż to nie wierzysz, jak papież, gdy zatwierdził oficjalny dokument w 1909 roku?!?
No... co z Tobą?! To ja mam być bardziej od Ciebie papieski?!... ;) No nie wypada mi...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zadałem bardzo konkretne pytania. Odpowiedz, nie uciekaj.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 sie 2022, 12:19 Zadałem bardzo konkretne pytania. Odpowiedz, nie uciekaj.
A ja zacytowałem już wcześniej, jak Komisja Papieska nakazał rozumieć początek Biblii, więc nie uciekaj od posłuszeństwa!... (bo dajesz zły przykład)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszku, nie uznajesz papiestwa. Co więcej, nie wiesz jaki rodzaj katolika obowiązuje, a jaki nie.
Nie bądź więc obłudny i nie uciekaj od tematu (no, chyba że zgadzasz się na przyjęcie kryterium nauczania komisji KK we wszystkich tematach ;) )
Rozmawiamy o konkretnym problemie biblijnym.
Twierdzisz, że należy dosłownie interpretować Księgę Rodzaju w zakresie sposobu stworzenia człowieka.
Zatem pytam się, czy tak samo podchodzisz do innych zawartych w tymże opisie stworzenia informacji.
To łatwe pytanie - tak czy nie, a może nie wiesz co o tym myśleć?

Jesli tak, to przynajmniej jesteś konsekwentny. Jeśli nie, to wyjaśnij skąd ta niekonsekwencja.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już sporo o tym pisałem gdzieś wcześniej, że np. Rdz 1 to opis ogólny, a Rdz 2 bardziej szczegółowy i głównie dotyczy Edenu...
Pisałem też, że nie jestem płaskoziemnego przekonania, a płaskoziemcy tak sztywno się trzymają opisu z Rdz 1, że widzą płaską Ziemię...

Bóg, w jakiego wierzę jest Wszechmogący, więc jeśli Ty masz problem, by coś ogarnąć/pojąć, to nie znaczy, że u Boga jest tak samo!!

Nigdy do TE mnie nie przekonasz, więc nie zaaprobuję Twoich wywodów i szukania "dziury w całym", które to szukanie podważa (TAK: PODWAŻA) wiarę w Boga, o jakim piszę!
Nie gorsz innych swoją postawą! Nie odprowadzaj ich od wiary w to, że Adam i Ewa to byli realni ludzie... Nie osłabiaj wiary innych! Dobrze radzę, ale zrobisz, jak uważasz, tylko... uważaj, jak robisz (bo Bóg nie da się z siebie naśmiewać!!).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sorry Zbyszku, ale zamiast mnie pouczać, co powinienem rozważać a czego mi rozważać nie wolno, zamiast oburzać się i robić różnorodne deklaracje, odpowiedz uczciwie czy wierzysz w kwestie które wypisałem, a jeśli nie, to dlaczego?
Może, żeby Cię nie przeciążać, weźmy jedną kwestię na początek: czy wierzysz opisowi literalnemu w Biblii, iż nad ziemią jest sklepienie niebieskie, nad którym znów jest woda (ziemia pływa w takim "bąblu" w wodzie) i do którego poprzyczepiane są gwiazdy i Księżyc? Rdz 1,6-8
A jeśli nie, to skąd taka wybiórczość?

Tak tak, nie nie, Zbyszku...
Ostatnio zmieniony 19 sie 2022, 14:02 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uznajesz globalny potop?! Nie, prawda?! Więc jak zrozumiesz to, co napiszę, że w czasie potopu te "górne wody" spadły z hukiem na całą Ziemię?! Najpierw zacznij wierzyć jak Jezus, a On uznawał m.in. stworzenia od razu Adama i Ewy, i ogólnoświatowy potop - a dopiero potem możemy rozmawiać; bo teraz to tylko zgorszenie i niewiarę siejesz (uważaj, bo co kto sieje, ten zbierać będzie!).
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze, znam koncepcję "górnych wód" które ponoć spadły powodując potop a potem podziały się... nigdzie, ale to nie współgra wcale z koncepcją z opisu z Księgi Rodzaju, ponieważ opis w Księdze Rodzaju zakłada nie jakąś "otoczkę" z wód wokół ZIemi, lecz cały Wszechświat wypełniony wodą (a jedynie pod solidnym sklepieniem - czyli czaszą nad Ziemią - jest odrobinę powietrza). No, i do tego sklepienia poprzyczepiane są gwiazdy, Słońce i Księżyc.
Wybacz, ale to koncepcja z gatunku "płaskiej ziemi".

I proszę, daruj sobie pokrzykiwania na temat "wierzenia jak Jezus" bo wymawiasz Jego Imię nadaremnie, żeby podeprzeć swoje wątpliwe "egzegezy". To częsta, ale niezbyt rozsądna postawa: przypisywać swoje mniemania Jezusowi.

Nie zastanawia Cię, że Księga Rodzaju zawiera dwa sprzeczne opisy stworzenia i to, że Żydom (znającym nierzadko Torę na pamięć) to nie przeszkadzało? Oni wiedzieli, co jest Przekazem Biblii, a co sposobem opisu, wykorzystującym współczesne autorowi natchnionemu poglądy na temat, jak jest zbudowany Wszechświat.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2022, 14:31 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jezus, w jakiego wierzę, mówił zawsze PRAWDĘ! Gdy więc np. oświadczył, że Adam i Ewa od początku byli ludźmi, to ja Jemu wierzę! A Ty?!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki Bogu są jeszcze na tym Forum osoby (np. Albertus, Magnolia...), które zgodnie z wierzeniem i nauczaniem Jezusa, apostołów i proroków aprobują np. rzeczywiste istnienie Adama i Ewy...
@Marek Piotrowski - niestety, ale z przykrością stwierdzam, że Twoja aktywność na forum nie umacnia ich wiary (ani mojej; choć mnie z Tobą nic nie łączy, a ich łączy: KK); nie miej żalu, ale piszę ostrzegawczo, bo znasz przecież słowa właśnie tegoż Jezusa, jakie biada grozi tym, co gorszą i od wiary odciągają innych... ("kamień młyński u szyi..." - nie muszę cytować, bo znasz; no to jak znasz, to nie bądźże niemądry, by kimś takim być...).
Ostatnio zmieniony 19 sie 2022, 14:56 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

No cóż, pysznego paplania ciąg dalszy. Szkoda, że Twoja wiara polega na wierze w Potop z wód, które unosiły się w kosmosie - dość to jej prymitywny rodzaj.
Nie potrafisz sprostać argumentom, więc zamiast udzielić odpowiedzi udajesz proroka, "gromisz", oceniasz i oburzasz się.
Słabe, żałosne, ale i trochę śmieszne (poza prorocka Ci nie wychodzi :) )
Ostatnio zmieniony 19 sie 2022, 15:00 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 sie 2022, 14:59 śmieszne
"Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". - to cytat przysłowia, bo cytowanie Biblii i tak nic nie da, gdyż nie aprobujesz prostych zapisów, np. o tym, jak wierzył Pan Jezus...
Bez odbioru już, bo szkoda czasu. :(
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
ODPOWIEDZ